PDA

View Full Version : осиновен ли съм???



werafordi
04-04-2011, 18:15
Предполагам, че не е тук мястото на тази тема, но ненамерих каде другаде. Моля ако някой има познания в биологията да ми каже дали е възможно родителите ми да са със сини очи а аз с кафяви??? Защото съм чувал че това е невъзможно. Питал сам ги дали несъм осиновен, но те отричат. Все пак се надявам някой да ми помогне! :(

StolenBliss
04-04-2011, 18:23
Не знам каква ирония на съдбата е но в момента дават стъклен дом, не го гледам, но чувам от време на време какво говорят и в тоя епизод обсъждат точно подобно нещо на твоя въпрос. Хмм може би трябва да го погледнеш като излезе онлайн или просто да чакаш някой да ти каже. Аз лично не знам.

StolenBliss
04-04-2011, 18:25
Забравих да добавя, че все пак се надявам да се окаже че не си осиновен. :)

Slamdancer
04-04-2011, 18:35
Ако и 2мата са със сини и ти трябва да си със сини.

DesireToFire
04-04-2011, 18:45
Ако и двамата са с тъмни очи, детето може да е със светли, но ако и двамата са със светли детето не може да е с тъмни. Така го знам. Но може и да има изключения.

Agllka
04-04-2011, 18:49
Оф няма да вярвате на някакви сериали, това си го спомням от 10 клас някъде точно ни обясняваха че е възможно, ако някой от бабите или дядовците ти има кафежи очи някак се предаваше... стига с ивкарвахте такива филми....

понеже си момче, има един много лесен критерий: брадичката ти трябва да е като на баща ти - ако неговата е цепната и твойта трябва да е цепната... ако не е - и твоята няма да е цепната... от това по-лесно няма ;)

anlity
04-04-2011, 18:49
az sa6to znam 4e ne e vazmojno i 2 ta da sa s sini a ti s kafqvi

magiie
04-04-2011, 19:29
Ами може бабите,дядовците,прабабите ... да са с кафяви очи и от там и ти да имаш.

WaterLilly
04-04-2011, 19:41
Водят го научно доказано, че двама синеоки родители не могат да имат дете с кафяви очи, макар че обратното може. Знам ли, може да има изключения от правилото, но едва ли...
Да си осиновен не е единственият вариант. Може да си от друг баща.

ImmortalSportFreak
04-04-2011, 19:42
Някой май много гледа Стъклен дом.. :lol: :lol: Питай ги.. ние няма откъде да знаем.. пък знае ли човек,може да си ходещ феномен.. радвай се! :lol:

Сега не се панирай толкова... ако си осиновен,би трябвало да са ти го обяснили като малък.. значи сигурно не си и бабите или дядовците ти имат кафяви очи и от там и ти си така.... ;)

GossipGirl89
04-04-2011, 20:11
Може да се свържеш с Пацо - ще врътнете някоя далаверка 8-)

Сега сериозно. Нямам ни най-малка представа как стоят нещата с очите. Само знам, че на тати са зелени, на мама са тъмно-кафяви, а мойте са светло-кафяви отдалече, отблизо - зеленикави 8-)

amnessia
04-04-2011, 20:53
Цитирам един коментар от една жена в една статия


"И аз като биолог потвърждавам факта, че светлите очи са рецесивен белег и той се проявява при наличието на два алела , а тъмните доминантен . Детенцето с тъмни очи на родители със светли очи е резултат от влияние на околната среда / бащата е друг/ "
:)

shell
04-04-2011, 22:22
Точно това се обсъждаше в "Стъклен дом" тая вечер :D
там екторът каза,че не е въможно ако родителите са със сини очи детето им да е с други освен сини очи също!

gab4ooo
04-05-2011, 08:01
има едно момиче от моя клас ние сме вече сигурно 10 година заедно и в началото очите и бяха зелени и на родителите и им са такива , но с времето очите и станаха кафяви . първо светло кафяви сега са си кафяви . незнам може да си се променил смис първо да си бил с зелени ама да не си спомняш

bet3to
04-05-2011, 08:17
Някой вчера е гледал "Стъклен Дом" :razz: :razz: :razz:

werafordi
04-05-2011, 08:37
еми майка ми вчера гледаше стъклен дом и дочух тея неща и се зачудих...а също така да добавя, че бабами, дядоми и там повечето роднини са с кафяво очи. а и много приличам на баща ми, а пък според мен мойта майка си ми е истинска. а и да кажа, че ако наистина моите родители са ми истински няма да съм първият такъв случай в рода ми, защото баба ми и дядоми са с кафяви очи а майками е със сини

Greennight
04-05-2011, 08:40
Не е верно тва.Не е задължително щом те са със сини и ти да си със сини.Например на мен и двамата ми родители са с кафеви,но двете ми баби са със светло сини-аз съм със зелени.И не не съм осиновен,щото имам снимки 2 дни след раждането ми.ГЕНа зависи от много константи.

kiki1991
04-05-2011, 08:42
знам че ако и двамата родите ли са със сини детето също трябва да е със сини,но пак има и обратното при 2ма родители със светли очи да се роди дете със сини!!!Това се учи във учебниците за 10 клас по биология!!!!!!!!!!

Ето виж и дани ти стане ясно:

Да речем, че:
А - кафяви очи
а - сини очи

1. Ако единия родител е със кафяви очи, но хомозиготен по доминантния алел за кафяв цвят, а другия родител със сини очи
АА х аа - има 0% вероятност детето да е със сини очи и 100% вероятност да е с кафяви.

2. Ако майката и бащата са със кафяви очи, но и двамата са хетерозиготни носители на гена за синия цвят
Аа х Аа - има 25% вероятност детето да е със сини очи.

3. Ако единия от родителите е със кафяви очи, но е хетерозиготен носител на синия цвят, а другият родител е със сини очи
Аа х аа - то тогава има 50% вероятноста детето да е със сини очи.

4. Ако обаче и двамата родители са със сини очи
аа х аа - вероятноста детето да е със сини очи е 100%.

kiki1991
04-05-2011, 08:49
Не е верно тва.Не е задължително щом те са със сини и ти да си със сини.Например на мен и двамата ми родители са с кафеви,но двете ми баби са със светло сини-аз съм със зелени.И не не съм осиновен,щото имам снимки 2 дни след раждането ми.ГЕНа зависи от много константи.

Виж и ти това което съм копирала отдолу...при теб е възможно сякак,единствено изключение е при родителите със сини очи,детето се ражда 100 % със сини.Но когато 2мата родители както при теб са със кафеви очи,ти най-верочтно ще се родиш със кафеви,защото това е доминатния цвят,но както казваш може да се родиш със сини от бабите,но всучая при теб е доминирал кафевия цвят,ако имаш брат или сестра също е възможно да се родят със сини...

WaterLilly
04-05-2011, 08:55
Колкото и да спорите, науката си е казала думата. Невъзможно е просто. Но не е от голямо значение според мен, пак си те обичат. :)

Greennight
04-05-2011, 08:56
Не знам точно как е,но има и други случаи.В смисъл по-вероятно е,ако и двамата родители са с кафеви и детето да е кафяво,но не е задължително.Например наще и 2мата са с много светли кожи,но очите им са кафяви.Аз съм им взел кожата,а очите явно са ми няква смеска,щото не са нито сини,нито кафяви,а зелено-кафяво-жълти.Има различни случаи-например баба ми е със сини очи,дядо беше със зелени-майка ми е с кафяви,въпреки че е логично да са й по-светли...

П.П брат ми е с кафяви.

Claymore
04-05-2011, 09:43
По принцип съществуват много възможности за цвета на очите на детето защото всяка майка има две двойки от гените на всяка хромозома. Но ако и баща ти е със сини би трябвало и твоите да са такива, но има случаи, в които бебета се раждат със сини очи, които могат да потъмнеят в първите три години. Помътняване възниква, ако меланинът – кафяв пигмент, обикновено присъстващ при раждането, се развива с възрастта.

WaterLilly, това напълно доказва, че науката не винаги е перфектна. :)

werafordi
04-05-2011, 14:23
еми незнам хора, явно или майка ми или баща ми не ми е истински родител... макарче може и да са ми истински, защото като гледам очите ми започват с всяка години да ми стават все по-светли вече даже започват да зеленеят...

darkPaladin
04-05-2011, 15:16
а имаш ли роднина със светли очи?
не казано че детето трябва да е 50 на 50
може да избие даден ген от дядо баба и тн
моите майка и баща са с тъмни още аз съм със сини но ти гарантирам че не съм осиновен



ти родилен акт нямаш ли?

там пише кои са ти майка и баща (кръвни)

kalpazanka
04-05-2011, 15:27
Спри да си мислиш простотии! Отвори един учебник по биология за десети клас и виж понятието хетерозигот. ;)

SunnyWinter
04-05-2011, 15:50
Ех, тоя Стъклен дом колко съмнения донася. :D
Биологията не ми е най-силния предмет, но мисля, че може да се предаде от баби, дядовци и т.н. Ако толкова си наплашен\а, иди да ти изследват гените или се свържи с Пацо. :lol:

werafordi
04-05-2011, 17:39
по-добре да звънна на Пацо!!! :D

flower757
04-05-2011, 21:09
:cry: :cry: :cry: .. По тази логика .. аз съм с кафеви очи , мама е с хамелъон//сменят си цвета,соред дрехите-не може да са кафеви-зеленикави,сиви или сини// , а тати е със зеленикави :-o .. Аз съм с кафеви :cry: , но съм второ дете,имам си кака, тогава защо, ако ..? Ужас :cry: Не може ли да има изключения.. :(

П.п. . Ами ако шареното зелено не спада към синъо .. невъзможно, нали?! ;(

WaterLilly
04-05-2011, 21:33
:cry: :cry: :cry: .. По тази логика .. аз съм с кафеви очи , мама е с хамелъон//сменят си цвета,соред дрехите-не може да са кафеви-зеленикави,сиви или сини// , а тати е със зеленикави :-o .. Аз съм с кафеви :cry: , но съм второ дете,имам си кака, тогава защо, ако ..? Ужас :cry: Не може ли да има изключения.. :(

П.п. . Ами ако шареното зелено не спада към синъо .. невъзможно, нали?! ;(
Стига драматизира!
Говорим за сини очи на родителите, не зелени!

flower757
04-05-2011, 21:36
Ами зелените къде?! .. :-o Е.. поуспокой ме ..малко /зелените , нали и те са светли :?// :-) ..

WaterLilly
04-05-2011, 21:48
Ами зелените къде?! .. :-o Е.. поуспокой ме ..малко /зелените , нали и те са светли :?// :-) ..
Говорим за сини, не светли очи. Зеленото не е синьо. Други въпроси?

flower757
04-05-2011, 21:56
В някой коментари стана въпрос и за светли .. Ааа , иначе, НЕ .. мерси! :)

bloodyF
04-06-2011, 09:44
на баба са и пъстри, на дядо са сини-на баща ми са му пъстри
но на другата баба и дядо са им тъмно кафяви-на мама са и зелени, на леля-пъстри.
на мама са зелени, на баща ми са пъстри-моите са сини, взела съм ги от дядо.
така че не е определящ фактор това.
пък и винаги има изключения

Bonbonchencetyy
04-06-2011, 10:43
Аз може и да съм осиновена,не знам,защото майка ми и баща ми са с кафяви очи,аз аз-със сини,техните очи са тъмни,моите-светнли.Много не ми се вярва да съм осиновена,защото си видях свидетелството за раждане-не беше фалшифицирано...

WaterLilly
04-06-2011, 11:33
Вие въобще четете ли темата, преди да пишете. :-o Черно на бяло е написано, не е невъзможно от двама родителя със сини очи да се роди дете с кафяви (а от двама с кафяви очи е съвсем възможно да се роди със сини), а вие си изреждате родословното дърво. С генетика е абсурдно да се спори.

vikincet0o
04-06-2011, 11:39
да верно прекалил си със стъклен дом . . . Ама споко няма да си на мястото на алекс ;дддд :o :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

kiki1991
04-06-2011, 14:11
Прочетете това и се спрете вече!!!!!!!!!!!!!!!

Напълно погрешно е и закостенялото разбиране, че ако и двамата родители имат кафяви очи, то и детето им ще има такива. Хората имат две копия от всеки ген – един от майката и един от бащата. Тези две версии на всеки ген се наричат алели. В зависимост от взаимодействието си, единият от тях може да се окаже доминантен. В случая с гените, които определят окраската на човешкото око, кафевият алел е доминантен спрямо синия, но напълно възможно е детето да наследи рецесивния (лат. рецесус – отстъпване). Напълно възможна е ситуация, в която двамата родители имат кафяви очи, а детето да е със сини.Научно доказан факт е, че синеоки мама и татко не могат да си родят дете с различен от техния цвят на очите.

WishICouldForgetYou
04-06-2011, 15:04
Оф, тея сериали ще ви уморят...
Видите нещо и веднага почвате да си мислите простотии.

WaterLilly
04-06-2011, 15:20
Оф, тея сериали ще ви уморят...
Видите нещо и веднага почвате да си мислите простотии.
И тоя път се оказва истина, ирония, нали. 8-)

ralica55
04-06-2011, 16:19
Хмм...в акта за раждане не пише ли за биологичните родители :neutral: :neutral:

werafordi
04-06-2011, 16:46
днес ходих с майка ми и с баща ми да ни направят някакви тестове(за бащинство и майчинство сигурно се водят-незнам) защото искали да ме убедят, че са ми истински родители, и след 3 дена като излязат резултатите ще преключим тази тема :(

Claymore
04-06-2011, 17:52
Нямаше ли да е по-лесно да ги помолиш за акта си за раждане?? :shock:

kalpazanka
04-06-2011, 19:03
Хмм...в акта за раждане не пише ли за биологичните родители :neutral: :neutral:
При осиновените се вписват имената на осиновителите.

Nebuu
04-07-2011, 07:13
" Като цяло обаче е далеч по-голяма вероятността за двама родителите с кафяви очи да имат синеоки деца, отколкото за двама синеоки родители да имат деца с кафяви очи.
• Двама синеоки родители от друга страна е много по-малко вероятно да имат тъмнооки деца.
• Все пак поради сложността на генетичните характеристики е напълно възможно за двама синеоки родители да имат дете с кафяви очи."

RoSKo0o0
04-07-2011, 13:53
Стига глупости. Доминантните алели на цвета на очите (а и на всичко останало) на бабите и дядовците могат да се появат и след 9 поколения. Бахти филмираните :shock:

+това баща ти може да не ти е баща, ако ме разбираш.

stelit0
04-07-2011, 23:47
Стига глупости. Доминантните алели на цвета на очите (а и на всичко останало) на бабите и дядовците могат да се появат и след 9 поколения. Бахти филмираните :shock:

+това баща ти може да не ти е баща, ако ме разбираш.Демек,майка ти е ходила да се плющи със саседа,ако ме разбираш... 8-)А може и брата на баща ти да е донур на сперма,а ти да си заченат инвитро.Като ще е филм,то поне ... :razz:

werafordi
04-09-2011, 18:23
резултатите излязоха:
майка- вероятност 98.99893995%
баща- вероятност99.89638498% :grin:

kalpazanka
04-09-2011, 18:34
Айде сега спи спокойно. И не се впрягай за всичко, което дават по ТВ.