PDA

View Full Version : Малка насока за есе



sm_95
04-05-2011, 07:49
Първо да кажа, че не искам темата на готово, а просто ми трябва нещо, от което да започна.
По български ни дадоха да напишем есе на тема "Моята божа заповед" и аз нямам никаква идея какво трябва да напиша. Ако някой може да ме ориантира... Просто нещо, за което да се хвана...

ecstazy
04-05-2011, 09:22
Еми кое мразиш най-много,никога не би го направила и го има в Божиите заповеди? Изневярата примерно? Значи пишеш в/у не прелюбодействай. Въвеждаш читателите с няколко изречения относно тази заповед. След това пишеш теза за всички неща, които мислиш, че довеждат до изневярата и изказваш своята омраза към тези неверни хорица, като се аргументираш защо(?) ги мразиш. След това пишеш примерно ако можеш да измислиш хубави страни на изневярата(звучи странно). Можеш да говориш за отворените връзки и как някои хора нямат нищо против това, изказваш мнение относто отворените връзки и пак слагаш аргумент защо мислиш така. След това заключваш есето отново със своето мнение като цяло за изневярата.


/лично аз така ги пиша есетата/

LoupGarrou
04-05-2011, 10:13
^ Аз не бих го тълкувал така, аз бих формолирал моята заповед, така че да не я има ... Вярно, че са покрити почти всички пороци, но е много общо и не бих казал, че се вписват в нашата действителност ...

Agllka
04-05-2011, 10:52
Аз бих се насочила в следната посока:
т.е. не съм много вярваща и имам маааалко по-особено мение за религиите като цяло тълкувам божиите заповеди по следния начин - в различни форми тях ги има във всички религии... това са един вид морални норми, коит обществото е смятало, че трябва да защити и по този начин им е приписало божестен произход, за да може страхът у вярващите да ги спира да нарушат тези норми... един вид те отразяват най-страшните престъпления, т.е. прегрешения, които човек може да направи... според мен идеята на есето е ти да поразсъждаваш върху някоя норма, лично за теб, която е непростимо да се наруши (за едни е убийството, за други е лъжата, за някои абортите, за други хомосексуализма и т.н.) и да изложиш мнението си.... другият вариант - по-баналният е просто да избереш една от 10-те божи заповеди, която според теб е най-важна и да пишеш защо според теб точно тя е най-важната... не знам дали са ви дали инструкции някакви, аз лично бих заложила на първия вариант ако имам пълната свобода, но ако учителят не е много "гъвкав" така дасе каже може да си навлечеш проблеми и в такъв случай е хубаво да се придържаш към сигурното и бзопасното.... надявам се да съм помогнала :)

sm_95
04-05-2011, 11:14
Ми на това есе имаме пълна свобода. Можем и да развием някоя от десетте заповеди, можем да пишем и по наша собствена. Аз май измислих за какво да пиша... Мисля да пиша за предателството като цяло не само за изневярата. Но не съм сигурна... Предателство е доста разтегливо понятие и не съм сигурна дали не се покрива от някои от заповедите...

P.s. Мерси за всички отговори до тук.

ecstazy
04-05-2011, 11:30
Покрива се, защото едно предателство може да се състои от лъжа, изневяра, кражба, убийство и т.н. :)