PDA

View Full Version : Руската империя срещу България



KarlDionic
04-05-2011, 21:29
Попаднах скоро на доста интересна тема около 3 март и Санстефанския договор. Знаех че нещата са спазарена още преди това с Австро-Унгария да не бъде създавана голяма славянска държава, но май нещата не са стигали дотам. Оказа се, че дори и Раковски е бил противник на руската политка. Ето линка - http://www.dobrichmedia.com/novini/16_10_2008_9.php

Интересно е, че твърденията се крепят на разсекретени документи на Царска Русия, касаещи външната й политика, публикувани от Ленин като част от политиката му на разграничаване от Царска Русия.
Чакам вашите мнения и най-вече на руснака :)

Nam3less3
04-05-2011, 23:21
Стига с тая русофобия бе, всяка държава си гледа интересите много ясно. Руската Империя ни е помогнала доста благодарение на общите интереси, е после малко ни е попречила за някой неща, а за Съветския Съюз и България е друга тема, свързана с болшевизма.
Русофилията не е толкова въпрос на политически, военни и "червени" взаимоотношения между България и Русия, а е по-скоро свързана с близостта между народите чисто човешки. И не опира само до панславизма(който не е базиран на расови, а на културно-езикови връзки)! Няма значение дали сме основно славяни или не(сега се спори много относно това какви са били славяните), важни са езиковите и културните връзки.

GregoryHouse
04-08-2011, 00:44
България е била една пешка в ръцете на империите винаги. Енд ъф стори. :) Относно статия в добричмедия.ком ...някак не ми звучи като най-достоврения източник.

slicky
04-08-2011, 10:20
На мен не ми става ясно защо повечето българи ненавиждат Русия.Нали благодарение на нея сме се освободили.

blackking
04-08-2011, 11:57
Това за освобождението си беше истински хит.Не знам на колко си, но разсъжденията ти са като на малко дете.Децата по на 4-5 годинки разправят, че заради Русия сме се освободили, за това трябвало да им бъдем едва ли не "подчинени".Трябва да имате предвид, че Русия не е тръгнала на война само за подкрепи своите "братя славяни".Във всеки българин има някакъв респект към Русия и някаква благодарност заради освобождението, но не трябва да се прекалява :) Русия си е гледала интересите - първо Османската империя и Русия никога не са били в добри отношения.Знаем колко е важен този кръстопът - Азия - Европа, най-малкото заради търговията.Руснаците просто са искали да има една България - и то слаба :) За да може да си я контролират и това е.Ако има една нова държава по тези земи - България, която се подчинява на Русия, руснаците печелят много.Тази България има излаз на Черно Море,както и руснаците - няма да обеснявам какво следва от това надявам се да се сетите и сами.Тази България е в центъра на Балканите - и от това знаете какво следва.

Пиша всичко това не за друго, а просто да разберете каква е била истината.Нито съм русофоб, нито съм русофил.Изпитвам голям респект към Русия - все пак наистина са ни освободили и са дали жертви, но основната цел не е била самото освобождение, а руските интереси.И това е напълно нормално- всяка държава си гледа интересите ;)

Greennight
04-08-2011, 16:38
Братушките винаги са ни помагали в тежък час!Много се радвам,че все още има руснаци,които помнят кой им е дал азбуката!

GregoryHouse
04-08-2011, 23:40
И кой я е дал на нас - византийците.

Auriss
04-09-2011, 00:36
Знаем колко е важен този кръстопът - Азия - Европа, най-малкото заради търговията.Руснаците просто са искали да има една България - и то слаба Smile За да може да си я контролират и това е.Ако има една нова държава по тези земи - България, която се подчинява на Русия, руснаците печелят много.Тази България има излаз на Черно Море,както и руснаците - няма да обеснявам какво следва от това надявам се да се сетите и сами.Тази България е в центъра на Балканите - и от това знаете какво следва.

Значии...като почнете да се правите на разбирачи...

Писал съм го вече - няма да се повтарям. Само ще те питам - чия е идеята за Югославия и какъв е смисълът от създаването на огрмона и невероятно силна славянска държава на Балканите? Ти знаеш ли какво би означавало същият този кръстопът да се контролира изцяло от една държава ? Санстефанска България например е можела да постигне това. Да не говорим за нещо като Югославия ,което би прегазило Османската и-я. Реално по времето на първата балканска война Б-я го постига сама ...
Сам си прецени какво му куца на поста ти. Проблемът не е ,че Русия НЕ Е искала голяма Б-я. Напротив - не са го искали останалите държави.

И впрочем ако въпросната Югославия не беше издънка ,опираща се на чист сръбски национализъм и ксенофобия и ако действително И Б-я беше част от тази федерация на братски славянски народи (т.е. ако балканският манталитет не беше толкова селски във всички народи ... ) , най-вероятно щяхме да сме на нивото на западноевропейската икономика.

Впрочем жалко - днес можеше да наричам Истанбул - Цариград. Интересно как турците са успели да превърнат един град - стълб на цивилизацията в пробито село ,смърдящо на канал (бил съм там - такова е ... моля без възражения)

Не знам защо ,но ми прави впечатление ,че абсолютно всяка славянска държава е издънка от гледна точка на финансова политика...
Или сме много добри обирджии ,или прекалено некадърни управници...
По-склонен съм да вярвам в първото.

BERCUT
04-09-2011, 06:39
Значи в това което говори въпросният господин Гочев има няколко неистини:
1-во: Ленин не е разкрепостявал никакви документи, защото те безследно изчезват и още няма следа от тях.
2-ро: българите не се са насилствено отведени, а тръгват след войските на Русия опитвайки се да ги принудят да продължат войната, но руският император им предлага да останат в слабо населения район на Молдова - Гагаузия.
3-то: Русия не започва войната под натиск от Великите сили, защото и е бил даден мандат, а единствено защото царя е бил подтикнат от руската общественост. Такъв мандат не е имала никога, още повече след Кримската война, когато тя губи правото си на "жандарм" на Балканите и правото си на флот в Черно море.
4-то: Да, румънците не искат Северна Добруджа, но решението тя да бъде дадена на Румъния е било под натиска на трети страни. Румънците са били готови напълно да се откажат от всякакви териториални придобивки или каквито и да е репарации.
5-го: Сърбите са си подъл народ, това не го отричам, но и тяхната компенсация е била подтикната от предварителните спогодби. Нещо срещу което Русия не е можела да се бори.
6-то: Относно окупационния дълг, то той е подписан доброволно от вас и си е чисто и просто един вид репарация за освобождението. Парите по този договор са отивали само са възстановяването на военните загуби.
7-мо: Императора е смятал, че Съединението трябва малко да почака и да бъде обработена почвата предварително по дипломатически път, и никакви опити да бъде вкарана турската войска в Румелия не са правени от руска страна. Русия не е имала никакъв интерес да има за съюзник такова малко парче земя.
8-мо: Какво е общото между панславизма и погърчването? Нещо не ми се връзва. Принципно едното отрича другото.
9-то: Ленин създава много никога преди несъществували народи, не само татари (българи). Пример са беларуси, русини, и още много други. И много пъти съм споменавал, че политиката на съветска Русия и на царска Русия трябва да се разграничават.
10-то: С какви войски Русия е щяла да влезе в останалата част от Македония, а и дори да беше влязла, то по силата на Берлинския конгрес нямаше да има никакъв ефект, просто още стотици погубени човешки живота.

Имам само един въпрос: Колко са му платили да изплюе това?

По памет цитирам източниците които някога съм чел и съм стигнал до това мнение:
1. Николай Троицкий - "Русско-турецкая война 1877—1878 гг."
2. Николай Троицкий - "Внешняя политика 1879—1894 гг.: Россия и «Союз 3-х императоров»"
3. Дипломатическая история Европы
4. История дипломатии
5. Military History: Russo-Turkish War (1877-1878)
6. История 10-го пехотного Новоингерманландского полка
7. An examination of Russian Imperialism: Russian Military and intellectual descriptions of the Caucasians during the Russo-Turkish War of 1877–1878

blackking
04-09-2011, 07:59
В това, което говориш има и доза истина, но моето мнение е, че Русия не е искала силна България.Русия насърчава създаването на балкански съюз, който да спре навлизането на Австро-Унгария на балканите :) Една силна държава може да тръгне по свой път.Ако една такава силна държава първоначално следва руската политика то след време няма да е така.И Русия го е знаела.

Това е мое лично мнение, всеки има право да мисли каквото иска ;)

mecho8888
05-07-2011, 01:22
И кой я е дал на нас - византийците.

Сори пич, но няма никакви доказателства, че Кирил и Методий са византийци. Руснаците твърдят, че са българи и то по произход. Гърците са известни с кражбите си на история. Ето един от многото парадокси:

Гърците обявяват спартакус за грък. Всеизвестен факт е, че той е тракиец. Също така всеизвестен факт е, че траките са били роби във Византия. В същото време гръците се обявяват за византийци (от господарите). Е как така хем са господари, хем роби във Византия. "Македонците" са си много прави, че спорят за Александър Велики. Гърците по никакъв начин не могат да докажат, че той е бил грък. А това поставя под съмнение и аристотел. Историята им вони на крадено. Кой знае какво още са окрали докато другите народи са били под робство. А да не говорим за тракийската писменост, която според гърците не съществува (защото не им изнася да съществува). Александър Македонски е най-вероятно с тракийски произход. Това го свързва основно с албанците, а и с нас.

Кирил и Методий са били най-малкото изгонени от Византия. А да не говорим, че просто няма данни за произхода им. Защо бягат точно към България и дали имат нещо общо с траките може само да се гадае. Другото е същата жалка идея на македонизмът - че всичко открито на територията на днешен бюрм от началото на света е сделано в Бюрм. Успешно тази безумица е приложена към Кирил и Методий от гърците.

Ако можеш да дадеш някакво доказателство за гръцкият произход на Кирил и Методий (съмнявам се) ще се радвам да го чуя.

Надявам се да правиш и разлика между глаголица и кирилица. Интересно е и как въпросната азбука се е разпространила през Велика България в Русия и как е стигнала до Казахстан. Въобще в спора за история между Бюрм и Гърция бих подкрепил Бюрм не защото говорят истини, а защото гърците са едни клошари на история. Същност Александър Велики смазва гърците. Ама това никой не го отчита. Било гражданска война - да бе да.

Тракийската писменост (която според гърците не съществува) е една от най-старите писмености на света. Доста по-стара от така наречената гръцка и в първоначалните форми доста подобна. Хубаво е и да сравниш гръцките и тракийските богове. Гръцките изглеждат доста копирани от тракийските. И като добавим, че тракийската писменост е доста по-стара от така наречената гръцка нещата започват да приличат на долно плагиатство на история.

И докато ние имаме повод да обичаме руснаците (освободили са ни от ужасен религиозен геноцид в последните години на османската империя), то от другата страна руснаците са унищожили един куп български държави (за жалост всичките ислямски). Така че българи като чеченците ги мразят с пълно право. Поинтересувай се какво е "уйгуро-булгарски джамаат" и кой им прави атентатите на руснаците.

Руснаците с болната си амбиция да направят всички братя унищожиха половината българска история и на нейно място сложиха един куп безумия. Който ни освободи, той ще ни зароби. Вечно ни се е налагало да бягаме от турските и руските имперски интереси. Не е случайно, че през първата световна война даваме такъв бесен отпор и воюваме толкова упорите срещу Русия.


Само знаеш да плещиш заучени глупости без грам покритие и мозък. Казали му болшевиките в училище, че Кирил и Методий са гърци и попил като гъба. Разбирасе тук няма как с малоумното ни болшевишко управление (а в последно време и американо-@@@@близко) да стигат данни, че някъде българи воюват срещу Русия и че в Азия се градят паметници и се кръщават градове с името Болгар. Дървен философ си ти.

ForTrant
05-27-2011, 19:56
Аз имам пълно доверие само на МОШЕ и неговите събратя Моше-ниците .....Ротшилд ,Лазар Коен,Берия,Троцки,Гъобелс,Л енин,Сорос,Кисинджър,
Бжежински,Шарон,Моше Кацав,Нетаняху,Ципи Ливни ,Чорни ,Кходорковски,Березовски, Абрамович,Капустин,Паси и най-вече на Путкин
:razz: :razz: :razz:


Много хазари са се събрали тука, няма смисъл да им се обяснява какъв коптор е руската пияна сган.

Auriss
05-27-2011, 21:01
Кирил и Методий са били най-малкото изгонени от Византия. А да не говорим, че просто няма данни за произхода им. Защо бягат точно към България и дали имат нещо общо с траките може само да се гадае.

От нежелание да чета постовете на въпросния индивид съм пропуснал това така забележително и просветено изречение ,вдъхновено от купища знания по история. Браво ;) .
С другото ,което си изписал не съм особено наясно ,но имайки предвид този ред ,мога съвсем спокойно да подмина остатъка от поста ти.


Много хазари са се събрали тука, няма смисъл да им се обяснява какъв коптор е руската пияна сган.

А ,я, ти ,расисте -националист ,ни изясни как така пък тази сган руска, чак и пияна - какво не им харесваш на руснаците освен това ,че са славяни ?
Аз със същата достоверност мога да кажа ,че българите са измет овча-просташка ,мелези на 300 народа ,минавали и газили както си искат ? (в което ще има известна доза истина )

ForTrant
05-27-2011, 21:38
Поздрав за горният блядистанец с едно стихотворение на руски език ( езически, стар ) , опреди да откраднат писменоста и културата и да ги ограмотим таз пасмина от крепостни и брадати селяндури

ПРИЯТНО РАЗЧИТАНЕ НА ФЕНОВЕТЕ НА РУСКАТА ПАСМИНА


Ау, ау – шихарда кавда!
Шивда, вноза, митта, миногам.
Каланди, инди, якуташма биташь,
Окуто-ми нуффан, зидима,
Коноцам, коноца, таррарра,
Тидул, кадалан, авдал, майда.
Ябудал, мейда, викзиг, гизи.
Коно-то-цо, ио-ия, ио-ио, иоцох, мацах, я-ца
Ио-пи-ни-паццо. Заокотом, заоцам, никем
Шолда, колда. Паф, паф, папф, пацц.
Кинцо, пинцо, тинцо, дыньоцон.
Цон-цан-цен! щонн,
Щонд, дынзо!
Кудин-то Ноль, чиходам, шам
Болдо ро-ко, булдарам, ганем, кондырь!
Ау, ау – шихарда, кавда!
Руку – куру-ту! кир-дынь,
Тырь-щарь-кордоко-ау!
Коно-то-цо-ио, ия, ио, ио-цок-цок
Русалок,– русалок, корто-то бух бух.
На ппуду, голтол, боято, когда.
Шаррах, кофундо, шаррах-слоцал цолк.
Щон, щон, щон-пинц,
Дон-дур-тор-щон,
Куцу-тонц, мяукор-пфи.



Жалко, че дори блядистанците не могат да си преведат, нито да разчетат както трябва дори собственият им "език", граничащ с маймунски.

Auriss
05-27-2011, 22:08
http://www.kroraina.com/pb_lang/P65.gif
http://www.kroraina.com/pb_lang/P66A.gif

Аз пак питам - кой те излъга ,че Кирил и Методии са българи !? Та те дори не са стъпвали в България.
В училище не ви ли преподават История ? За Великоморавия чувал ли си ? Знаеш ли въобще с каква цел е създадена въпросната азбука по нареждане на Византия ?

Уф ... трябва да ми плащат да изнасям уроци по история ...
Отивам да играя Lol - ти си пиши ,ще се посмея после. :lol:

Едит : забравих нещо - княз Светослав 8-)

ForTrant
05-27-2011, 22:32
Като толкова споменаваш учебници, я иди в хазарска русия и им прочети учебниците и тогава говори, ще ти стане много интересно те какво учат за кирилицата.

vasko5467
05-28-2011, 04:41
Благодарение на Русия сме се освободили и ко на сравнявате с нея

ForTrant
05-28-2011, 16:28
Да, освободили са ни от турско робство, за сметка на това сме попаднали в руско-хазарско робуване, та чак до ден днешен Путкин и Моше-ници се опитват да правят антибългарска политика на територията ни.

Много може да се говори по въпроса, само да не дойде някой родствен и потомствен комуноид да ми говори за Тато, че ще стане страшно.

Lucho
05-28-2011, 16:54
Да, освободили са ни от турско робство, за сметка на това сме попаднали в руско-хазарско робуване, та чак до ден днешен :P

По-добре руско робуване, отколкото американско. След като във всяко твое мнение ти яростно твърдиш, че мразиш Русия и нейната политика в България, кажи ми в такъв случай сакви са ползите от българо-американските отношения и с какво те са по-добри от руските например за държавата ни ?

Auriss
05-28-2011, 21:14
Русия ,та Русия. Дали Русия е виновна ,че България не е имала и един кадърен управляващ в съвременната си история ?
Като ти лижат задника (а това прави българското управление по отношение на западния свят ) - съвсем логично е да се възползваш от това.
Много ме дразни когато някой ограничен тип ,прочел няколко реда ,написани от някой умопомрачен , започне да хвърля вината еднолично на някаква външна намеса ... сякаш българите са света вода - ненапита и нямат и грам вина за лайняната си държава.
Днес ще е Русия ,утре САЩ ,после ЕС ,после Китайците ,после Турците ,после Гърците ,после Сърбите ,после Македонците ,после Румънците ,после Германците ,после Французите ,после Австрийците ,после Англичаните ... и накрая кво излиза ? Че някой просто си търси начин да повдигне иначе оправданото ниско национално самочувствие.
^впрочем всяка от горните е нанасяла сериозни щети на Б-я от Освобождението насам.

Nam3less3
05-28-2011, 22:10
А и Руската Империя, Съветският Съюз и Руската Федерация са си съвсем различни държави с различна външна и вътрешна политика.

ForTrant
05-28-2011, 23:41
http://www.police.ba4ka.com ченгетата там моля.

Предпочитам да ме управляват американците, отколкото руската пияна сган, да ви припомням ли колко са жертвите от комунизма само през първите 3 дни, когато тепърва първобитните и прости селяни шумкари започват да излизат от шумите? 20 000 как ви се струва. Не ме е яд за друго, яд ме е, че убиха интелигенцията на България, 9/10ти от тогавашния парламент, 20 000 души интелигенция, затриха всичко свято и благо, пратиха в затвора милиони през годините, всичко това беше покровителствано от руската пиана сган и мошевиците. А впрочем полицията също беше изтребена през първите 3 дни от инвазията на шумкарите, сега можем да ги наричаме милиция или ченгета. Също така ме е яд, че на мястото на интелигентни българи политици по онова време, са сложени руски коптори и неграмотници - за справка - комуноидните изроди като вземат властта - нареждат начело неграмотници, краваци, свинари и всякаква друга измет да управлява България. Ей това ме е яд и няма някое ченге да му обяснява какво са ми направили руснаците и руската сган, че ще ви пращам в Мосха.


Нали може да се самоцитирам от друг форум




Нека се върнем в средата на миналия век като за начало. Тогавашната партия БКП, чиито болни амбции и идеи се унаследяват като генетично заболяване от сегашната БСП, прави нещо ужасяващо. В исторически мащаб е изминал много малък период от време след освобождение, но въпреки това България претендира да е нормална и цивилизована европейска държава. Въпреки вижданията за цивилизованост, БКП се качва на власт с най-обикновен варвърски преврат. БКП гони и изпраща на смърт като най-обикновени кучета тогавашната интелигенция и елит в лицето на: проф. Богдан Филов, Добри Божилов, Иван Багрянов, княз Кирил Преславски, ген. Никола Михов, издатели на централни вестници и публицисти и други хора, които са гръбнака на интелигенцията. Всичко това се извършва в името на "Симеон Втори, цар на българите" и въпреки Търновската конституция. Изпращат се на смърт още 2730 БЪЛГАРИ
За по-малко от година са арестувани още 28 630 българи, половината изпратени на доживотен затвор, останалите с по-леки присъди, а някои хора изчезват. Съспва се живота на хиляди без ясна причина. Освен това са смята, че са открити масови гробове, на жертви на режима.
БКП създава затвори и лагери за своите ужасяващи нужди.
Ето и още някои престъпления:
- Убийства без съд
- Т. нар. Народен съд
- Съдебно-административни репресии
- Лагерите и ТВО
- Вражеската емиграция - нарушаването на основни човешки права
- Мокрите поръчки
- Т. нар. възродителен процес
- 16-та република
- Военната интервенция в Чехословакия
- Държавен тероризъм
- Икономически престъпления
- Икономически престъпления
- Унищожаване на досиетата

Явно е нужно и да се припомни, че след 1989 трансформираната БКП отново се качва на власт като отново срива България със земята. В резултат на управлението на Виденов, България претърпява уникална по размерите си криза. Инфлацията е със стряскащи размери, банки фалират, хората гладуват - Виденовата зима.


СЯ БУЛШЕВИКИТЕ ДА НЕ ЗАПОЧНАТ ДА РУПТАЯТ, ПРАТИХ ИМ ФОРУМА НА ЧЕНГЕТАТА, ТАМ ДА ХОДЯТ ДА СЕ ОПЛАКВАТ.

Auriss
05-29-2011, 14:13
Колко стереотипно - отхвърлям позицията ти ,което автоматично те кара да смяташ ,че съм на противоположната.
Не знам за какво ми ги пращаш тия форуми и тия неща ,които си писал.
Не съм про-руски настроен. Никак даже.
Но не съм и про-американски =/= .

Колкото до интелигентните български политици от онова време ,мога само по един начин да реагирам - :lol:

Не е като да са докарали на България неколцина национални катастрофи.
Мисля че имаш сериозна нужда от това да се запознаеш с творбите на автори ,писали по онова време - поне ще получиш реална представа за социалната обстановка в страната ,която ако трябва да сме честни - не се е различавала кой знае колко от настоящата. Но защо ли ти обяснявам - ти си прочел 1 книжка и 2 уеб сайта и вече знаеш всичко.

Знаеш ли ,смешното е ,че хора като теб нямат никаква представа от материята ,с която се занимават. Казваш преврат - никакъв преврат не е било. Европа ,а в това число и Б-я, е била едно бунище ,както в социален ,така и в политически аспект. Настъпването на комунизма ,нацизма и фашизма (които в основните си ,макар и крайно ляво и 2 десни движения са едни и същи ... ) са следствие от липсата на способности на тогавашния политически 'елит'.

Въпросните 'комуняги' ,по които плюеш по нищо не са се различавали от това ,което е било преди тях.


Нощта ражда из мъртва утроба
вековната злоба на роба:
своя пурпурен гняв -
величав.

Мисля знаеш от къде е това. Знаеш ли какво се случва Милев след написването на това ? Властта му осира живота. Точно същите политици ,които наричаш 'интелигентни' са просто едни опресори ,отмъстителни страхливци и некадърници ,завлекли България към Остта и забивайки я в ССР пак от страх.
Не СССР са набутали България в съюз с Германия през ВСВ ,пращайки я към губещите. Греша ли ?

Запознат ли си с творчеството на Смирненски ? Въобще - запознат ли си със социалната обстановка в България през 1890-1940г ?
Да не мислиш ,че Алеко му идва от нищото вдъхновението за Бай Ганьо.
Или че Вазов си драска просто ей-така ?

Можеш да плюеш колкото си искаш ,но фактите остават - българското население е било глупаво и потъпквано ДАЛЕЧ преди идването на комунизма в България ... и нещата си остават така и до ден днешен.
България остава НАЙ-послушната държава в съюза...


Единствената причина ТИ ДА МИСЛИШ ,че комунизмът е виновен (или по-точно социализмът ,защото комунизъм никога и никъде не е имало) за сегашното положение на страната е ,че така е по-добре за сегашните управляващи.
Ако народът знае ,че откакто сме се освободили ,та до ден днешен ,всеки е играл хоро по главата на хората и реално погледнато никога не сме имали нормална ,цивилизована и демократична държава , положението ще е много тежко.

И пак те приканвам - вместо да ми споделяш ограниченото си ,необосновано ,недодялано ,просташки излято и очевидно некомпетентно мнение - вземи се образовай. Форумът уж е за политика ,а не състезание по разисъм и липса на обективна критика. Щом си решил ,че не харесваш руснаци - намери си някакъв анти-руски форум и си плюй колкото искаш. На мен ,пък предвид липсата на интерес и от останалите ,си ми напълно безразличен и често казано единственото ,което ме накара да напиша този пост, беше желанието да си повдигна и без това излишно високото самочувствие ,унижавайки един невежа.

BgHtH
06-09-2011, 16:08
Auriss,художествената литература дава най-пълна картина за времето в което е писана, а?
Смирненски беше написал "Пролетарий"(ако не се лъжа),въпреки че такива в България никога не е имало.Прави ли ти впечетление как българите от творбите на Вазов,Елин Пелин,Йовков никога не се нагрубяваха - сравни ги с сегашните.
Най-голямата грешка на " интелигентните български политици " е че не слагат някой свестен българин начело ами тръгват да търсят "благородни" издънки из европейските бардаци.
Не знам ти за колко национални катастрофи знаеш,ама аз знам за 2 - рожби на оня педофил Фердинанд.
Разбирам ти гледната точка - всеки сам си носи кръста и че сами сме си виновни за състоянието в което сме.Даже се чудя как пропусна да отбележиш че в края на 2ра световна сме единствената държава която има обявена война и на Германия и на Русия.Което естествено не говори добре за България, но нищо не променя.Дори и Фердинанд да не беше ни нахакал на страната губещата страна пак щяхме да попаднем в съветската зона на влияние и резултата щеше да е същия.
Факт е че Българската история в периода '44-'89 е писана от съветски ръце.Факт е че през този период България е била затвор.И е факт че сегашната "демокрация" е рожба на 45те години съветско робство(ако мога така да се изразя).

Patriot
06-18-2011, 17:42
Когато се говори за българо-руските отношения, трябва да се направи едно ясно разграничение между народ и управляващи.

Това което знаем е, че руския народ е имал отношение към независимостта на България - създадени са множество комитети в Русия, където обикновенните хора са организирали да изпращат храна, пари, дрехи, оръжия и изобщо каквото е необходимо на своите братя по вяра. Това разбира се са го правили за всички балкански народи. Абсолютно безкористно и без някакви задни мисли.

Друго което не е за пропускане е, че именно защото народа е указвал натиск да се помогне на България, управниците са предприели тези действия.

След това - във войната са загинали около 70 хиляди руснаци, 150 хиляди са били ранени. Те са загинали за НАШАТА СВОБОДА, дали са си живота и подвига им заслужава преклонение.

От там нататък, какви документи има, какви цели в перспектива е имала Руската империя, НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА.

Трябва да се коментират отношенията между народите, защото те са най-важното в отношенията между две държави, властимащите са преходни.

А колкото до комунизма е изключително нелепо да се хвърля вина на руския народ. Първо - "революцията" от 1917 не е била руска, това вече е установено и който е се е интересувал и разсъждавал задълбочено, му е ясно, че външният фактор е играел основна роля. Второ, нито един от четирите най-знакови вождове на СССР не бил руснак - Ленин е евреин, Сталин - грузинец, а Хрушчов и Брежнев са украинци. Най-висшите хора около тях в КПСС също в голямата си част не са били руснаци. И трето няма по-голяма жертва на комунизма от руския народ - там режим е бил десетки пъти по-тоталитарен отколкото в България. Загиналите (общо около 66 милиона) и заточените също са били в пъти повече.