PDA

View Full Version : Рутер, крадци на интернет ;д



Moderatorius
04-06-2011, 16:52
Не разбирам почти нищо от компютри. Имаме 2 компютъра - единия в хола, имаме и рутер там. В мойта стая имам лаптоп и си имам интернет. Таа... имам си аз в "моят компютър'' - "Мрежа" и често, освен името на ония компютър (в хола) има и някои други гости. Паролата я сменяхме, всичко правихме, но те пак се навъждат и сега едвам отворих тийнпроблем. Та.. идеи как да им забранявам достъпа?

blackking
04-06-2011, 18:04
Сигурна ли си че правиш всичко както трябва :). Незнам каква парола си сменяла, ама да не е някаква от сорта на 123456 или ЕГН-то ти.Трябва да имате сигурни пароли, защото ако паролата ти е твоето име лесно ти я разбиват.Сложи хубава парола и се увери, че паролата наистина е сложена а не само да я пишеш на смяна на парола и да не даваш ОК ;) И не би трябвало да ти влизат.И аз имам рутер, и аз имам съседи даже знам, че някои са се опитвали да влезнат, но не са разбили паролата.Еми това е.Ако паролата ти е здрава и наистина сменена и продължават да влизат не знам :)

Moderatorius
04-06-2011, 19:09
Паролата още в началото беше някаква 5415575486514842134 смисъл... рутера сам си я сложи някаква изчанчена. И след това са били напълно произволни числа. Даже не я знам, имам я на лист :-o

Cybershot
04-06-2011, 19:20
Използвай малки/големи букви +цифри + символи от сорта на !@#$%^&*()[]. Банковите пароли са от този тип и трудно се генерират.
Друг начин може би, ако се ограничи броя на компютрите, които могат да се свържат в мрежата...

blackking
04-06-2011, 19:33
Мда може да се ограничи, ама то гледай къде е проблема.Рутера сам си решава паролите и да не мислиш, че няма някаква последователност.Човек лесно си използва стандартните пароли и ти влиза в рутера.Например незнам дали знаеш, но ако във всеки браузър (мозила,експлоър) напишеш ИП-то на рутера ти горе в търсачката може да влезеш.И примерно стандартия ник и пас е ADMIN и парола 123456 или ADMIN и root за парола :) Самия рутер има стандартни пароли просто смени паролата с някаква твоя и както пише в по-горния пост използвай повече такива символи.
Ето някои неща, които НЕ трябва да ти бъдат парола :)
1.Твоето име или името на някой от близките ти хора (или тяхни известни прякори и никове по сайтовете) - много лесно разгадуемо.
2.Твоето ЕГН - особено ако си ученик/ученичка в дневника пише твоето ЕГН,а и да си голям човек мисля, че в Домовата книга (на домоуправителя или при касиера, зависи къде стои) пише твоите лични данни.За това ЕГН е недопустимо
3.Сега да започна с конкретни примери - не използвай 123456,1234,root,ruter,parola,password.

Има и много други, за които мога да се сетя само да помисля, но мисля , че разбра какво имам предвид.Все пак ако искаш да запомниш паролата може да е нещо свързано с теб но и да добавиш нещо трудно - някои символи от в горе посочения коментар и така :) Ами успех :)

Moderatorius
04-06-2011, 19:37
Аха, ето къде е проблемът. Мерси)

skuck
04-06-2011, 22:42
И смени криптирането, WPA2 е добре!

dubi95
04-08-2011, 20:13
Дори да не ти знаят паролата може да ти го разбият и по друг начин.Дори да имаш и защита на рутера може да ти влязат и да крадат интернет.Продават се едно устройство(1 мой фр си купи такова и лови нет с пароли но е само за линукс става)

MaGuSs
04-08-2011, 22:29
Дори да не ти знаят паролата може да ти го разбият и по друг начин.Дори да имаш и защита на рутера може да ти влязат и да крадат интернет.Продават се едно устройство(1 мой фр си купи такова и лови нет с пароли но е само за линукс става)А ако не знаеш от линукс нета можеш си го прехвърлиш и на друга ОС-ма...

GregoryHouse
04-09-2011, 00:07
Туй ще знае как да влезе, никак не можеш да го спреш :) Най-ефективния начин е да го баннеш по мак адрес от рутера. Само гледай да не баннеш себе си :D Понеже силно се съмнявам, че можеш да се справиш с това, по-добре помоли някой приятел който е в час да ги банне по мак адрес. Btw ако рутер-а е на БТК - те използват стандартни пароли, които мноооооооооооого хора имат :D

Lolomg
04-09-2011, 13:11
BAN THEM ALLL !!! :D

ПТ само бан осбено ако използват Black track ....

GregoryHouse
04-10-2011, 01:06
BAN THEM ALLL !!! :D

ПТ само бан осбено ако използват Black track ....

Back Track :) Ама, ако са толкова умни, че да го ползват, значи могат да си сменят и МАК адреса...

doomkillerr
04-10-2011, 08:53
BAN THEM ALLL !!! :D

ПТ само бан осбено ако използват Black track ....

Back Track :) Ама, ако са толкова умни, че да го ползват, значи могат да си сменят и МАК адреса...

В този случай може да предостави достъп само на нейния си компютър, като му добави MAC адреса, а останалите които искат да се свържат да бъдат ограничени и блокирани. :)

Cybershot
04-10-2011, 10:10
Не мислите ли, че твърде задълбочихте въпроса, за един обикновен потребител?

GregoryHouse
04-10-2011, 15:01
В този случай може да предостави достъп само на нейния си компютър, като му добави MAC адреса, а останалите които искат да се свържат да бъдат ограничени и блокирани. :)

Всъщност това е правилното решение. Все си мисля, да банвам и това съвсем го забравих.Но ако иска да свърже повече от 1 комп, трябва да добави и 2та машина.

Може да звучи трудно, но е лесно изпълнимо. В зависимост от рутера в панела му има такива опции. С малко английски и упътването може да се направи от почти всеки.