PDA

View Full Version : Евтино и с кратък живот, или скъпо и трайно



CanisDirus
04-07-2011, 17:47
Това е въпросът, деца и възрастни.
Какво предпочитате да си купите - нещо евтино, което няма да ви е яд когато се счупи/похаби, или нещо скъпо, което ще е с вас дълги години?

С какви вещи как процедирате? Държите ли на произход?

jghgh
04-07-2011, 17:56
Брато, мн. ти се спами, усещам 8-)

Разбира се, че скъпо и трайно. А може и да не е толкова скъпо, но да е трайно. Що се отнася до суми, по-добре веднъж да ги дам и да не се занимавам, а не всеки път да давам една и съща за някакви боклуци.

Но и тук си има изключения, аз вече се убедих, че някои неща са еднакви, независимо каква цена даваш за тях. Преди време не бях на това мнение и даже спориха с мен в подобна тема, но вече мисля по друг начин. Примерно не винаги скъпото е най-качествено, въпреки че в много случаи качеството оправдава цената.

На произход много държа, въпреки че са ми се случвали всякакви измами. Примерно си взех едни уж шити бълг. обувки, ама не знам колко бяха български, щото не бяха шити, ами лепени и постоянно ми се разлепяха иии само дето си дадох парите 8-)
Но вече доста често питам кое къде е произведено, да си знам предварително какво да очаквам, ако/като го взема (;

amk933
04-07-2011, 17:56
Предпочитам нещо скъпо, което ще е с мен дълги години. Отнася се за абсолютно всичко, особено дрехи, химикалки, обувки, технологии, етц.

Колкото и тъпо да звучи - евтиното винаги излиза скъпо. Винаги. Единственото оправдание, ако човек разполага със супер ограничени средства. :)

stefity
04-07-2011, 17:56
Тц тц... много ти е скучно тая вечер...

asdfjkfkklsdlslf
04-07-2011, 18:02
Зависи за какво, обикновено евтино и не чак толкова трайно (пък понякога се оказва доста трайно) или пък скъпо, но по принцип не обичам да изкарвам години с едно и също. :)

Greennight
04-07-2011, 18:55
Много зависи за какво говорим.Ако е нещо незначително,предпочитам евтино.Но,ако говорим за вещи,които ми трябват избирам скъпото и качественото-Пример:Не държа да ходя на училище с Паркери,или пък чадъра ми да струва 300 лева.Но за дрехи и обувки предпочитам да са качествени.Или пък компа ми-Верно е,че наще преди 3 години се охарчиха с близо 4 бона,но за сметка на това досега май само 1 път е преинсталиран и до ден днешен всички игри дето излизат ми тръгват без проблем(въпреки,че като гледам май му е време и на тоя да го сменям 8-) ) Много зависи,за какво точно говориш.

Nakadah
04-07-2011, 18:57
Качество майна, качество!

Тея евтините боклуци попринцип ти излизат през носа in the long run.

Greennight
04-07-2011, 19:04
jghgh,не знам защо все повече хора остават с впечатлението,че всичко щом нещо е правено някъде по на изток от Германия е с лошо качество....5/6 от качествените стоки пак са си мейд ин чайна.Дали ще си вземеш чанта за 100 лева или за 15 от илиенци обикновено няма голямо значение.Например на мен оригиналните ми обувки Найк са мейд ин Виетнам 8-) ,но тва не значи,че са с лошо качество.

jghgh
04-07-2011, 19:18
jghgh,не знам защо все повече хора остават с впечатлението,че всичко щом нещо е правено някъде по на изток от Германия е с лошо качество....5/6 от качествените стоки пак са си мейд ин чайна.Дали ще си вземеш чанта за 100 лева или за 15 от илиенци обикновено няма голямо значение.Например на мен оригиналните ми обувки Найк са мейд ин Виетнам 8-) ,но тва не значи,че са с лошо качество.
Ама аз нещо такова казала ли съм изобщо в темата? о.О
Даже обяснявам, че вече не мисля, че задължително по-скъпото е по-хубаво.
А истината е, че няма обувка на голяма марка (Найк, Адидас) и т.н. дето да не се прави в източни заводи на малоразвити страни - все пак им излиза по- на сметка на хората, защото използват евтин труд. Буквално експлоатират труда на хората в слаборазвитите страни - един приятел , дето учи икономическа специалност ми го разказа - мизерни долари на час, 12 часа работен ден при отвратителни условия и т.н.

Така че знам за какво става на въпрос. Не съм виждала на етикет на маркова обувка да пише нещо различно от Made in Bangladesh, Vietnam и подобни.
Предполагам, че се хвана за това за произхода - аз не съм от хората, дето често си купуват найкита и адидаски, и имах предвид, че като ходя по пазарите, гледам това, което купувам, да не е турско и румънско, защото от опит знам, че нещата на тези две страни смучат.
Предпочитам българското, дори да е по-скъпо, защото подкрепям икономиката ни, а и са по-качествени обувките - примерно маратонки fullmax 8-)

Aз си имам чантата за 15лв (не точно де) и си ми е много здрава, не се оплаквам 8-) Имам и друга за повече, и тя не се е съдрала. Всичко си е точно.
Просто за НЯКОИ неща гледам да са малко по-скъпи или с доказан произход, НО не изключвам възможността да са по-евтини или правени на изток и пак да са качествени.

CanisDirus
04-07-2011, 19:23
Качеството не е само дълголетие. Ако съдите за качестовто на даден предмет по това, колко ще издържи, то си вземете дрехи от брезент, чанти от дебела кожа от биволски гръб и карайте 50 години с тях.

jghgh
04-07-2011, 19:30
Е, не съм от хората, които ще искат задължително да им е супер комфортно на гъза, дето се вика, че да си взимам дрехи от специални материи. Схванах за какво говориш, ама не обичам да изглеждам прекалено луксозно и етц 8-) Задоволявам се с някакъв комфорт, но не търся най-доброто (съответно и прекалено скъпо)

Материите ги гледам дотолкова, че да не прозират от прекалена тънкост (тип Теранова и някви такива шит), да не се виждат нишки или конци, да са Окей след пране, да могат да се носят повече от 1 път (щото примерно потниците на Теранова и шитс след едно носене все едно са си увеличили размера), да не губят форма и т.н. Общо-взето материи, за които няма да се плаша, ако ги пусна на повече от 30 градуса.
Но общо-взето не съм и много придирчива и гледам дълготрайноста, тваййй.


Пак романи изписах.

ShtrudeL
04-07-2011, 20:04
Преди всичко:
За какво ми е нещо трайно, след като 100% ще ми омръзне>?
~след като ако утре падне астероид и умра няма да имам полза да е трайно?

"Дълги години да е с мен" звучи много самоуверено.

semantics
04-07-2011, 20:15
Канис, извинявай, но самото разсъждение по темата е:
1) снобарско или не знам каква е думата, понеже съзнателен и зрял човек целенасочено да следва само един от двата избора за мен не е проява на здрав разум;
2) крайно обобщаващо, понеже, както казаха някои, много зависи за какво става дума;
3) е дилема, която стоеше в черно-бели цветове, когато бяхме малки.

Сега това не е сериозно, не и за мен.

MakeMeLaugh
04-07-2011, 20:20
Скъпо и трайно или въобще не го вземам/предпочитам.
Ценител съм на качеството, презирам евтини изпълнения.

Скъпото излиза по-евтино с течение на времето, не за малък отрязък от него.
Удовлетворява те повече.
Винаги има повече екстри - за техниката, или е по-удобно за носене - за дрехи.

Обичам да си правя гъдел, когато имам възможност. :D

Лошото е, че събирам повече за да си купя нещо определено. И все по-скъпи неща ми се искат, става като мания... :Р
Става ми като фикс идея като си набележа нещо.

Но това пък е стимул да се боря за повече кинти и се старая да ги изкарвам.

Грандомания беше думата, май :)

SuspectS
04-07-2011, 20:24
аз въобще много се чудя дали масовия Българин има опцията да живее качествено/здравословно и прочие

да избира и предпочита марки ,да мисли за здравето си в бъдеще .. да е в крак с новите технологии и да ги ползва

масово се взима това което след хилядите икономии и жертви няма да повлияе на единито вкъщи и това е ..

Rorschach
04-07-2011, 20:54
Зависи от ситуацията...

Докато пушех си взимах все обикновени запалки, защото ги губя, чупя и т.н. - неоправдано е да заложа на скъпа такава.

Факторите цена и качество са много основни при взимането на решение за покупка, но сам знаеш, че при много потребители остават на заден план и се взимат емоционални решения и т.н.

HoldFast
04-07-2011, 21:52
Скъпо, марково и в тренда. 8)

CanisDirus
04-08-2011, 05:46
То е ясно, че не може всичко да ти е по-по-най, освен ако не хилярдер.

Но всеки си има някаква мания. Просто проблема е, че днес повечето вещи са с много кратък живот. Родителите ви са карали с един хладилник и телевизор по 20 години. Телефона с шайба - 25 години. Сега си сменяма компютрите и телефоните на по 2 години. Отделно баба и дядо с по едно палто са карали 15 години. А сега? Обувки - и те по толкова. И всяка година на обущар - нова подметка.
Въпросът е, че и сега се произвечдат подобни неща, но не сме склонни да си дадем месечната заплата за един чифт обувки примерно, или за едно палто. Няма е трагедията на Акакий.

semantics
04-08-2011, 07:27
Докато пушех си взимах все обикновени запалки, защото ги губя, чупя и т.н. - неоправдано е да заложа на скъпа такава.

Което ме подсеща, как от Турция си купих ЕБАСИ Zippo-то и го загубих след четири часа... Тук думата е ЕПИК ЛЮН!


Просто проблема е, че днес повечето вещи са с много кратък живот. Родителите ви са карали с един хладилник и телевизор по 20 години. Телефона с шайба - 25 години. Сега си сменяма компютрите и телефоните на по 2 години. Отделно баба и дядо с по едно палто са карали 15 години. А сега? Обувки - и те по толкова. И всяка година на обущар - нова подметка.
Въпросът е, че и сега се произвечдат подобни неща, но не сме склонни да си дадем месечната заплата за един чифт обувки примерно, или за едно палто. Няма е трагедията на Акакий.

Това вече е друго. И е факт. Няма я тази трагедия, защото, според мен, съвременният пазар и тенденциите му и самата световна икономика някак правят пропастта между беден и богат, а съответно и евтино/некачествено и скъпо/качествено по-голяма от всякога. В този аспект повече от който и да е друг си личи, как преследваме големи думи като "социално равенство", а всъщност сами правим условията на социалната среда възможно "най-неравни". Богатите могат да стават само по-богати и да живеят по-добре, а бедните - обратно и могат само да го духат.
Сиреч, разпределението на благата става все по-неравномерно - казвам го, без да разбирам от тази сфера, просто лично мнение и наблюдения.

CanisDirus
04-08-2011, 08:01
Не съм съгласен. АКо сравним благосъстоянието на дядо ми сега и това на неговия пра-дядо преди 100 години мисля, че победителя е ясен!

Josefinne
04-08-2011, 08:19
Много зависи за какво става въпрос.
Ако е за дрехи - предпочитам нещо евтино ( сравнително ), защото обичам да си сменям стила и гардероба по-честичко и да си купувам различни неща :)
Ако е за обувки - нещо средно. Ако можех, даже щях да си купувам евтини, но имам много специфично стъпало, така че не винаги се получава. Избягвам обувки, които ми запарват и след това ми миришат чорапките (което се случва при евтините ботуши, например).
Ако иде реч за компютър или телефон - предпочитам скъп и качествен, тях не обичам , а и нямам възможност да сменям често, така че залагам на марките. Същото важи и за мебели.

semantics
04-08-2011, 08:44
Не съм съгласен. АКо сравним благосъстоянието на дядо ми сега и това на неговия пра-дядо преди 100 години мисля, че победителя е ясен!

Много възможно. Но това няма отношение към пропорцията:

Бедни : пра-пра-дядо = 1 * : 10

Бедни : дядо = 5 : не 50, а 100.

* мерна единица: коефициент на кинтоимане.

За това говоря.

Rorschach
04-08-2011, 08:46
А при жените как седи въпроса и предпочитанията?


Евтини и често сменяни

или

Скъпа, ама за цял живот?

w0sh
04-08-2011, 08:51
Като не мога да си позволя скъпичко и трайно си карам на евтините неща и периодично си ги подновявам.

CanisDirus
04-08-2011, 08:53
Говориш за съсредоточаване на капиталите ли?

Ами мисля, че днес са доста по-равномерно разпределени, отколкото преди 100-200-300 години. както и имаш доста по-големи шансове да минеш в по-горен слой, отколкото в средните векове, кгоато ако си роден селянин - оставаш си селянин. Ако баща ти е ковач - и ти си ковач и нямаш никакъв шанс да станеш рицар.

Да вземем таз графика:
http://freedomkeys.com/gapgraph.jpg (беше първия резултат в гугъл)

Като абсолютна стойност днес разликата е по-голяма. Тоест богати - бедни днес > богати - бедни преди 300 години.

Обаче съпоставени спрямо абсолютната бедност, то днес разликата е богати 2 : 1 бедни. Докато преди 300 години е била богати 20 : 1 бедни.


Дори ако разгледаме състоянието на богатите съпоставено с БВП на държавите, то излиза, че Рокфелер е имал по-малко абсолютно богатство от Бил Гейтс, но спрямо БВП на САЩ е имал няколко пъти повече.

CanisDirus
04-08-2011, 08:57
А при жените как седи въпроса и предпочитанията?


Евтини и често сменяни

или

Скъпа, ама за цял живот?

С възрастта минаваме от едното на другото. Някои в критическата пак се връщат на евтините.

Това разбира се, ако не си купуваш булката с камили.

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 12:37
Предпочитам нещо скъпо, което ще е с мен дълги години. :)
Аджеба 8-)
И а3 така.
Предпочитам да е едно,но да е качествено и да е дълги години с мен.
Но естествено,колкото и да е скъпо и качествено,ако ти не го пазиш ще се развали бързо.

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 12:39
А при жените как седи въпроса и предпочитанията?

С възрастта минаваме от едното на другото. Някои в критическата пак се връщат на евтините.Това разбира се, ако не си купуваш булката с камили.
ЕЙ.. деба..да не сме ви стока?

Rorschach
04-08-2011, 12:42
Ние сме ужасни сексисти и си посипваме главата с пепел.

ПП. А като не сте стока, защо се продавате? :(

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 13:03
ПП. А като не сте стока, защо се продавате? :(
НЕ всички.
Пък и една жена,която и да е така може да омае мъжът до себе си,че той да и дава всичко,което поиска.НЕ е нужно да се продава.

Rorschach
04-08-2011, 13:07
На това му се вика скрита проституция и пак имаме търговска сделка (бартерна) - полови органи (първични и вторични) под наем, на цената на лъскави дрънкулки, кола и т.н.

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 13:58
^^Пич,отдавна е факт,че жените сме по-умни и хитри от вас мъжете.
(: Предлагам ти да се примириш с фактът,колкото и да е наранено мъжкото ти его.. :D

HoldFast
04-08-2011, 14:01
^ Купи си въже и стол.

Rorschach
04-08-2011, 14:04
Хаха, аз тук друго наранено его виждам...

И какво - ти си по-умна от мен? :-o

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 14:05
^ Купи си въже и стол.

Преди теб 8-)

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 14:07
Хаха, аз тук друго наранено его виждам...

:-o
Да.
На колегата над теб 8-)
Hold fast.

Rorschach
04-08-2011, 14:09
Твърде евтино...

Пробвай пак.

HoldFast
04-08-2011, 14:21
Моля те, искам аз да бутна стола... :( :( :(

Greennight
04-08-2011, 14:55
^^Пич,отдавна е факт,че жените сме по-умни и хитри от вас мъжете.
(: Предлагам ти да се примириш с фактът,колкото и да е наранено мъжкото ти его.. :DИ затва ли мъжете управляват света,а най-известните жени обикновено са певици и актриси ?Това ли ви е великият ум ?Що па Мендалеев,Нютон,Колумб,Бет вен не са жени ?Що не са жени питам,щом сте някъв по-висш разум :lol: :lol: :lol:

CanisDirus
04-08-2011, 18:06
Ти очевидно си избрал ЕВТИНИЯ форум.

Илко, този форум е истински лукс в сравнение с твоите напъни.

babity
04-08-2011, 18:35
Когато става дума за дрехи, избирам евтиното. Предпочитам да ги сменям често. Приемам количеството да е за сметка на качеството. С обувките съм по същият начин. За козметика рядко жаля пари, но все пак се съобразявам с финансите си и се оглеждам за най - добрият вариант на най - приемливата цена. Виж, с техниката нещата стоят малко по - иначе. Трудно си наваксвам с новите технологии, в някои отношения съм си още пещерняк, но изключително се привързвам към вещите си. Компютърът ми има собствено име и си ми го обичам, а телефонът ми е на преклонна възраст, но няма да бъде сменен, докато все още мога да говоря по него.

zloto
04-08-2011, 19:10
Зависи за какво става въпрос. Ако е за жилище, съм склонна да спя един месец на дюшек на земята и да правя икономии, за да мога да си взема после хубави мебели, вместо първите, които видя. Ако е за дрехи - и евтините ме устройват, защото така или иначе омръзват, а и все пак имам някакво чувство за естетика и няма да изглеждам като излязла от женския пазар.

Shiz0
04-09-2011, 06:33
За дрехи съм се отказала да давам зверски суми..понеже съм абсолютна мърда и няма нещо, което да не съм съсипала на 3тата седмица. Но кецовете ми DVS са към 200лв и ми изкараха душичката като си ги взех, но не са мръднали 3та година. А да ми писнат, няма начин просто, те са ми trademark вече :D
За техника-неоспоримо, утвърдени имена, с твърди цени, които не се променят с течение на времето. Има логика да е така :>

ПП: Само ЕДНО ме дразни. Ще ми се българите да разберат, че Adidas е специализирана в спортното облекло. Което се носи..докато се спортува. А не.. навсякъде, и да се носи с някаква..гордост едва ли не.

HoldFast
04-09-2011, 08:51
Абе, ти не се ли казваше Илко, бе? :-o

catalogueofanger
04-09-2011, 11:24
Илич, пак ли ти бе..

gab4ooo
04-09-2011, 11:52
Ако си купуваш нещо аз ти предлагам скъпо , но трайно . Са щи дам един пример - Един фр си купи скутер за 1000 лева и нещо китайски с всички джаджи . Можеше да се пали по 5 начина с аларма . А аз си купих скутер за 5000 лева . Това беше преди две години . Та на тоя неговия скутер са му сменяли всичко по 10 пъти за първата година . После си купи пак скутер китайски пак скутера му умря <:Д и сега пак е с нов . А аз на моя да чукна на дърво нищо не съм му сменяла от две години все още и си е супер здрав Пиаджио . Така че виждаш ли разликата . Ако си купиш нещо евтино , като си го купуваш всеки месец щи излезе толко скъпо колкото да си купиш нещо по скъпо но трайно .