PDA

View Full Version : Американизацията в България



indiekaths
04-07-2011, 23:29
Осъзнавате ли колко дълбоко сме затънали в американското и колко пагубно е това за българската и дори за европейската култура като цяло? Пуснете си телевизора, особено БТВ, и шансът да попаднете на нещо различно от американски филм или сериал е минимален. Погледнете Топ 10 в който и да е торент сайт, положението е еднакво. Пуснете си радиото в колата, и 90% от музиката е с гарантирано "качество" от Америка. Българите бързо усвояват дори американските привички и изрази и примери за това може да се намерят директно на улицата или по форумите в интернет. Млади хора, хора на моята възраст, биват закърмени с американската култура и всеобщо се внушава идеала за "американския начин на живот" и "американската мечта". А тази култура е евтина и масова и бавно изяжда българското, поне според мен. Бавно губим националната си идентичност и медиите имат почти цялата заслуга за това. Вече не се учудвам на обръщения като "бро", "мен" и т.н, и то употребени от най-дребните хлапетии по улицата. Помислете си дали всичките примери, които дадох, не отговарят на истината и се замислете доколко е полезно толкова масирано налагане на една чужда култура.

xBadxApple
04-08-2011, 00:04
Виж сега, това не е само в България, защото американската култура е най-масово пропагандираната и всеобхватна, където и да е. Не трябва да заличаваш всичко от нея като изконно 'зло' обаче.

Другото, което е - ако не беше тя, щеше да е нещо друго. Този, който има нужда от лесен модел за подражание и следване, ще прибегне до друг метод, дори да я нямаше. Това не го казвам за принизяване на масите, просто си е така. Търсене => намиране.

indiekaths
04-08-2011, 00:13
Виж сега, това не е само в България, защото американската култура е най-масово пропагандираната и всеобхватна, където и да е. Не трябва да заличаваш всичко от нея като изконно 'зло' обаче.

Другото, което е - ако не беше тя, щеше да е нещо друго. Този, който има нужда от лесен модел за подражание и следване, ще прибегне до друг метод, дори да я нямаше. Това не го казвам за принизяване на масите, просто си е така. Търсене => намиране.

Съгласен съм с теб, но само донякъде. Във всяка епоха си има "висока" култура и е вярно, че ако не беше тя, щеше да е нещо друго. Но американската е всичко друго, но не и "висока". Вярно е, че се правят и качествени неща, както музика, така и филми, и затова не слагам всичко под общ знаменател, но това са изключения, които трудно достигат масите.

xBadxApple
04-08-2011, 00:25
Ами така е, човече. Но масите не са създадени като цяло за да попиват главно градивни неща. Ако беше така, устройството на обществото и на света като цяло сигурно щеше да има доста видоизменен облик.

Масите са създадени за повърхностни и лесносмилаеми неща, за готови продукти, които да консумират. Ние с теб също консумираме американизирани неща, но ето, че ти пробваш да ги намалиш, примерно. Не всеки има 1) капацитета 2) желанието и 3) възможността да направи това. Всичко е и до устройство на мисъл и бит.

Недей да ги съдиш прекалено хорицата, че следват нещо. Тъпо е, и аз, и ти, и други хора тук го осъзнават - точно затова не го следваме сляпо и търсим алтернативи. А това пак си е нещо :)

Joc
04-08-2011, 00:29
нали требе сме модерни! поклони се пред макдоналдс!

Rorschach
04-08-2011, 05:48
Масова култура = обществен гроб


Проблема е, че всъщност тези където се възмущават/ме не са/сме по-различни. По БиТиВи какво давали - ами гледай АРД или БНТ тогава... или пък авторските предавания по Скат.

Nakadah
04-08-2011, 06:04
Музиката и филмите въобще не са ти проблема! Дори смея да твърдя че харесването на американски коли пак не е проблем...

Проблема е използването на английски думи, изрази и тн. Най-много ме дразни като някой почне с "Hi", "Thank you", "Sorry"....

Американската мечта - голяма къща на кредит, хубава работа(неколко хилки на месец), 2.2 деца, куче на име спарки, 2 коли на кредит, цял живот на кредит.

Е па това няма как да стане в България!

Като цяло цялата простотия с американчеството в България е мода, или както аз му казвам, селяния!

semantics
04-08-2011, 06:20
Да живее големият Джак Даниелс, джънк фуудът и флоридският дет метъл!

CanisDirus
04-08-2011, 06:41
Е кво? като не те кефи - стани някакъв отвеян хипи-глупак ала Коцето - Кълки или Дони. Храни се по аюрведа и медитирай по цял ден.
Деа. Само мрънкате. Като не ви харесва - те ви селата в Родопите. Там net няма - това е гадно американско изобретение, и телевизия няма - и тя американска, и хамбургери няма.

Айде!

Greennight
04-08-2011, 08:34
Еми така е донякъде.Сега се радвам,че почнахме да правим БГ сериали и филми,щото те буквално даваха(а и все още дават) само американски филми.Ебати не може по БНТ да дават по 3 серии дневно Дързост и красота да речем!Но в крайна сметка,като не можем да напраим нищо като хора,българите ще е така.Ако дават американски филми ще се оплакваме,че са американски.Ако дават турски сериали,ще се оплакваме,че са турски.Но има още нещо.Американското кино просто е най-доброто.Дават се адски много пари и се правят много добри филми.Доколкото до песните-много е тъпо,че все по-често чуваме френски,испански,италянски ,румънски,гръцки и даже БГ певци и певици да пеят на английски,защото е масов език...Иначе и мен ме е яд,че в София има МакДоналдс,КФЦ или някоя друга помярщина на всеки 300 метра,но това е положението.Там всичко опира до пари.

galin4o0o
04-08-2011, 09:12
Вие 1-во обърнете внимание 90% от обществото по скайпа и по форомите,който не е задължително Български език си пишат на Български с Латинските букви,пък после вече говорете за ебаното ни поколение...Относно Америка имат и хубави неща,не можем да ги виним.Те пробват ако стане стане,ако не НЕ! В по-големите държави като Германия Италия,Франция рядко се среща местен да говори чужд език.Това,че ние с извинение сме се надупили,ами естествено ще ги го вкарат ;]

Rorschach
04-08-2011, 09:43
Fail posts are fail

HoldFast
04-08-2011, 09:58
Голем праз, че ти пишеш на кирилица, а не на латиница, пак искам да си избода очите, като ти чета поста. А съжденията ти за "запада" и техния манталитет са просто един от многото готови отговори, които си натрупал в ролята на дървен философ.

Реално погледнато, нещата които е изброил автора на темата са по-скоро лесно достъпни, отколкото плашещи. Защо й е на масата да слуша друга музика, след като тази я задоволява? Защо й е да гледа други филми, след като западните я задоволяват?
За справка - тазгодишните чуждоезични филми номинирани за Оскар бяха абсурдни. Защо да избера неамериканското? За да съм различен ли?
Мейнстрийм медията/забавленията/блабла са такава, не защото АМЕРИКА им е шибнала печата си, а защото търсенето и интереса на тълпата ги е вдигнала на пиедестал.
Не ни е виновен лошия запад, айде стига...

Vondrel
04-08-2011, 11:32
Май само аз се радвам , че има американизация на българите. Та какво лошо има в това? Ние българите сами не можем да се оправим , винаги трябва да ни контролира някой и ако не го прави , ние си правим квото си искаме.Пък и предпочитам да се американизираме от колкото да се турцизираме ...

Greennight
04-08-2011, 11:38
^Epic...

semantics
04-08-2011, 11:39
^Псолутно.

HoldFast, подкрепям.

Въобще, това с "американизацията" и "западната култура", че и "масовата култура" е едно от нещата, който най-лесно заклеймяваме като проблемни фактори на социалната ни среда. И дори и да оставим настрана мненията дали действително са такива или не, големият проблем за мен остава фактът, че отново виним нещата извън нас, без да съблюдаваме и развиваме вътрешния си свят.

Както се казва, преди да променяш света, промени себе си.

В този смисъл, тази "култура" не ми пречи. Не е здрава част от мен, нито аз от нея, но и не я обвинявам за цялото зло на света.

CanisDirus
04-08-2011, 11:58
We're all living in Amerika
Coca-cola, Santa Claus...

indiekaths
04-08-2011, 12:16
Голем праз, че ти пишеш на кирилица, а не на латиница, пак искам да си избода очите, като ти чета поста. А съжденията ти за "запада" и техния манталитет са просто един от многото готови отговори, които си натрупал в ролята на дървен философ.

Реално погледнато, нещата които е изброил автора на темата са по-скоро лесно достъпни, отколкото плашещи. Защо й е на масата да слуша друга музика, след като тази я задоволява? Защо й е да гледа други филми, след като западните я задоволяват?
За справка - тазгодишните чуждоезични филми номинирани за Оскар бяха абсурдни. Защо да избера неамериканското? За да съм различен ли?
Мейнстрийм медията/забавленията/блабла са такава, не защото АМЕРИКА им е шибнала печата си, а защото търсенето и интереса на тълпата ги е вдигнала на пиедестал.
Не ни е виновен лошия запад, айде стига...

Значи смяташ, че примерите, които изброих не са плашещи? Отиди да кажеш това примерно в европейския парламент и се почувствай като последния глупак. Извинявай, но колкото и глобален да е станал света , една подобна американска хегемония в Европа е най-малкото достойна за дебат и съм сигурен, че всеки уважаващ себе си европеец би ти казал същото. Във Франция например има закон, който не позволява на радио и телевизия да излъчват повече от 30 % нефренска музика. А киното и музиката са най-лесните инструменти, с които се моделира общественето мнение и вкус, нямаш право да омаловажаваш значението и влиянието им върху отделните националности.

И когато самите ние не се раждаме с лошия вкус, но почти неизбежно го придобиваме под натиска на медиите, болшинството от малоумните американски филми напълно засища жаждата ни за краткотрайни вълнения, освободени от особена доза мислене. Та на кой му трябва да си напъва мозъка, щом има достатъчно зрелище?

А ти HoldFast, щом не намираш стойност в алтернативата, намирайки я за абсурдна, и смяташ за потребност това, всеки да се изготвя по един и същ калъп, живей си така, без много мисловно усилие.

indiekaths
04-08-2011, 12:21
В този смисъл, тази "култура" не ми пречи. Не е здрава част от мен, нито аз от нея, но и не я обвинявам за цялото зло на света.

То хубаво, но не всички са като тебе. Затова исках да направя подобна тема.

semantics
04-08-2011, 12:25
Само да вметна, че по стара традиция заговорихме само за проблемите, не и за решенията.

indiekaths, като автор, можеш ли да предложиш такива на национално ниво, например?

Доколкото разбирам, обсъжданият проблем (за да се съгласим върху конкретна формулировка) е глобализацията и загубването на националните идентичности - на ниво общност и на ниво личност и ценности.

TrickyAngel
04-08-2011, 12:25
Дай тогава да се връщаме при братята руснаци, а?

indiekaths
04-08-2011, 12:31
Само да вметна, че по стара традиция заговорихме само за проблемите, не и за решенията.

indiekaths, като автор, можеш ли да предложиш такива на национално ниво, например?

Доколкото разбирам, обсъжданият проблем (за да се съгласим върху конкретна формулировка) е глобализацията и загубването на националните идентичности - на ниво общност и на ниво личност и ценности.

Нищо по-лесно от това. Малко повече контрол върху медиите по подобие на примера, който написах за Франция, и проблемът ще бъде решен в голямата си част. Няма нужда от крайности нито в едната, нито в другата посока.

semantics
04-08-2011, 12:36
Ето едно резюме на любопитно изследване съвсем по темата и в унисон с форума:

https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fcl.bas.bg%2Fabout-central-library%2Fbulletin-of-central-library-of-bas%2Fvolume-31%2F31_7.pdf

CanisDirus
04-08-2011, 13:05
Само да вметна, че по стара традиция заговорихме само за проблемите, не и за решенията.

indiekaths, като автор, можеш ли да предложиш такива на национално ниво, например?

Доколкото разбирам, обсъжданият проблем (за да се съгласим върху конкретна формулировка) е глобализацията и загубването на националните идентичности - на ниво общност и на ниво личност и ценности.
за да търсим решенията, първо трябва да анализирам проблема и да разграничим причини и следствия.

А колкото до контролирането на медиите като във Франция - това е адски тъпо. Все едно културата е някакъв крехък артефакт, който ще се разпадне при досег с външния свят.
Културата затова е култура, защото се развива и променя.
Иначе нашата национална идентичност каква е? каквато е била преди 50 години? Преди 100 години? Преди 1000 години? Тогава май сме се идентифицирали със съвсем други неща.

А иначе ако БНТ започне да излъчва под 30% чуждестранни продукции единствено ще й падне рейтинга. Или трябва да контролираме и интернет и да не даваме над 30% международен трафик?
Направо да се оградим с една стена, режем връзките с останалия свят и си живеем супер.

Rorschach
04-08-2011, 13:07
Йей, малко повече контрол! :grin:
На съдържанието... :grin:

Ich bef

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 13:19
Напротив.
Ще те опровергая.
В почти всички главни тв-та,т.e.БТВ и Нова,пускат турски сериали.
Иначе да,повечето лоши неща каточели дойдоха от Usa.
Такова усещане и такъв поглед имам.

CanisDirus
04-08-2011, 13:21
Vamprikata няма ли да я правим модераторка? Айде! Старае се момичето!

indiekaths
04-08-2011, 13:22
Само да вметна, че по стара традиция заговорихме само за проблемите, не и за решенията.

indiekaths, като автор, можеш ли да предложиш такива на национално ниво, например?

Доколкото разбирам, обсъжданият проблем (за да се съгласим върху конкретна формулировка) е глобализацията и загубването на националните идентичности - на ниво общност и на ниво личност и ценности.
за да търсим решенията, първо трябва да анализирам проблема и да разграничим причини и следствия.

А колкото до контролирането на медиите като във Франция - това е адски тъпо. Все едно културата е някакъв крехък артефакт, който ще се разпадне при досег с външния свят.
Културата затова е култура, защото се развива и променя.
Иначе нашата национална идентичност каква е? каквато е била преди 50 години? Преди 100 години? Преди 1000 години? Тогава май сме се идентифицирали със съвсем други неща.

А иначе ако БНТ започне да излъчва под 30% чуждестранни продукции единствено ще й падне рейтинга. Или трябва да контролираме и интернет и да не даваме над 30% международен трафик?
Направо да се оградим с една стена, режем връзките с останалия свят и си живеем супер.

Ти скочи директно в другата крайност, а това че във Франция има еди си колко процента цензура, не значи, че в България или където и да е трябва да е същото. Културата не е артефакт и е достатъчно податлива да се променя и да се развива, но това не значи, че може току-така да я продадем.

CanisDirus
04-08-2011, 13:24
Ама ние продаваме ли си културата? колко й взимаме? Как се продава култура?
Кой ни я купува? На лизинг може ли? :grin:

machoka
04-08-2011, 13:30
Мине не мине и некой любител на 70те, ощипан по оная работа от Мики Маус се изцепи на слабо време :(

Rorschach
04-08-2011, 13:31
^ Продаваме, бе.

Аз лично съм продал 4 диска с българска култура и съм изнесъл 7 поп-фолк певици за Италия!

indiekaths
04-08-2011, 14:25
Чудесни допълнения към темата ми, демонстрирате възхитителен патриотизъм!

Rorschach
04-08-2011, 14:30
Всъщност това е автентична част от българската култура и фолклор. От сълзлива американска пропаганда май си си промил мозъка и си се отдалечил от корените си... :-x

VaMpiRKaTaaa
04-08-2011, 15:03
Всъщност това е автентична част от българската култура и фолклор. От сълзлива американска пропаганда май си си промил мозъка и си се отдалечил от корените си... :-x
^^
Не усещаш ли психическата атака на автора?
Опитва се да те вбеси ,и успява.И не само тебе де..всички :D
Но с мен няма да успее.
Защото усещам тънките граници. 8-)

Rorschach
04-08-2011, 15:05
^ трол!

HoldFast
04-08-2011, 15:15
indiekaths, според написаното от теб, трябва да избера алтернативата, колкото и по-нестойностна да е тя, само защото е алтернатива, така ли?

Защо трябва да бъдем лишени от избор, затваряйки и до голяма степен убивайки развитието на културата си, както каза Каниса, само и само за да не изберем Американското?

Дай да спрем и банани да ядем, а? Някак... абе, не е европейско.

CanisDirus
04-08-2011, 16:05
Дай да спрем и банани да ядем, а? Някак... абе, не е европейско.

Също и традиционните български: боб, царевица, домати - всичко това е вносно.

Представяте ли си - такива неща като смислянски боб, качамак, шопска салата не са български. Вече ми горчат на езика.

А горките Румънци - мамалигата им е национално ястие...

Rorschach
04-08-2011, 16:41
^ забравяш и картофите, и ориза...

indiekaths
04-08-2011, 16:53
indiekaths, според написаното от теб, трябва да избера алтернативата, колкото и по-нестойностна да е тя, само защото е алтернатива, така ли?

Защо трябва да бъдем лишени от избор, затваряйки и до голяма степен убивайки развитието на културата си, както каза Каниса, само и само за да не изберем Американското?

Дай да спрем и банани да ядем, а? Някак... абе, не е европейско.

Ако искаш си обръсни главата и си татуирай европейското знаме на челото, не ме интересува. Казах каквото казах, нямам намерение да се повтарям, пък и твоят приятел Каниса с удоволствие доразвива моите мнения.