PDA

View Full Version : Почистихте ли днес?



SuNsEt
04-09-2011, 09:22
Кампанията на БТВ днес е в пълна сила.Кой излезе и кой си остана у дома?

catalogueofanger
04-09-2011, 09:58
Какво щяхме да правим без Ани Цолова - майка, леля, баба, инкубатор, каца и кофа за боклук в едно.

w0sh
04-09-2011, 10:12
друг път.

Който има гузно гражданско самосъзнание, нека си чисти

VaMpiRKaTaaa
04-09-2011, 16:52
друг път.

Който има гузно гражданско самосъзнание, нека си чисти
Диво селячне ,опитваш се да се правиш на интересен,но не ти се получава.а3 не се чувствам гузна за нищо,но пак излязох да чистя,защото са ме възпитали,a и да не са..на всеки му е приятно като е чисто и като искам да ми е чисто и аз излизам да чистя,но такива селяни като теб да си седят на село в кочината..Не си нищо повече от всеки от този форум.Пък и да си..няма значение,хора като Слави Трифонов излязоха да чистат..като искаш да ти е чисто ще чистиш.
Всички излизат да чистят,но такива като теб се правят на интересни..и после си хвърлят боклуците,фасовете,презерв ативите и бутилките от бира на земята..Много ме е яд на такива хора.

zloto
04-09-2011, 17:12
И кво стана... духна онзи ужасен вятър и имаше 2 пъти повече боклук от преди... и навсякъде летяха найлонови пликчета...
Не, не чистих. Но и никога не съм изхвърляла опаковка от каквото и да било на земята...

VaMpiRKaTaaa
04-09-2011, 17:18
^^При нас камионите от чистота се класираха преди силният вятър :D и няма найлони по дърветата и други боклучета.

DREAM95
04-09-2011, 18:38
Ще чистим кво да правиме... 8)

Dundy
04-09-2011, 18:47
Аз напълно подкрепям идеята,но като гледам вампирката какво е писала малко ми стана смешно...то май на всички им харесва да е чистичко и подреденичко ама излизат да събират боклуци само когато от БТВ направят кампания.Днес видях,че пред блока се бяха събрали доста хора и това ми направи много добро впечатление,но един ден в годината нищо няма да постигнат.Аз не излязох,понеже нямах време,но пък редовно си чистя под прозореца,тъй като мразя да гледам найлонови торбички,а и майка ми се е постарала да направи градинка и е хубаво да се поддържа.Мисълта ми е,че такива неща трябва да се правят по-често,за да има резултат

VaMpiRKaTaaa
04-09-2011, 19:13
Аз напълно подкрепям идеята,но като гледам вампирката какво е писала малко ми стана смешно...то май на всички им харесва да е чистичко и подреденичко ама излизат да събират боклуци само когато от БТВ направят кампания.
^^Спецялно за мен не е така.
Аз и още съседи много често чистиме зад блока и пред блока,но мърлячите пак хвърлят,но аз не си предавам :D и продължавам да чистя.

Dundy
04-09-2011, 19:26
Аз напълно подкрепям идеята,но като гледам вампирката какво е писала малко ми стана смешно...то май на всички им харесва да е чистичко и подреденичко ама излизат да събират боклуци само когато от БТВ направят кампания.
^^Спецялно за мен не е така.
Аз и още съседи много често чистиме зад блока и пред блока,но мърлячите пак хвърлят,но аз не си предавам :D и продължавам да чистя.
Ами ако е истина,евала ;) За съжаление обаче рядко се срещат такива ентусиасти.

iLovePussyJuice
04-09-2011, 20:17
София беше чиста преди да се напълни със селинджъри. Да чистят те.
Хора като слави трифонов? тоест к'ви? селски помияри? :lol:
заради такива като него е такава София...после мръсно било, пренаселено...е как нема да е бе
омрете провинтсиалисти ;d

аз си пазя чист града през цялата година и съм с чиста съвест 8)

Dundy
04-09-2011, 20:35
София беше чиста преди да се напълни със селинджъри. Да чистят те.
Хора като слави трифонов? тоест к'ви? селски помияри? :lol:
заради такива като него е такава София...после мръсно било, пренаселено...е как нема да е бе
омрете провинтсиалисти ;d

аз си пазя чист града през цялата година и съм с чиста съвест 8)
Извинявай,но фактът ,че някои хора са от провинцията не означава задължително,че са мърлячи.Ясно е,че е пренаселено,обаче е нормално хората да ходят там,където има повече възможности...Аа и да не говорим,че голяма част от кореняците софиянци доволно хвърлят боклуци и т.н

catalogueofanger
04-09-2011, 20:41
Слави Трифонов бил излязъл да чисти :lol: Еми, че той и бат' Бойко излезе да чисти, барабар със Станишката и целия физически активен политически елит на България. Но това не означава, че греблото и ръкавиците са израз на добра воля на тези хора, по-скоро задължителен пи ар ход, щом се отнася до такива масови кампании.

Уви, пак се връщаме на старата тема.. Дали ще е Българската Коледа или Голямото Пролетно почистване, разликата е, че в първия случай правенето на дивиденти е доста по-гнусно и пошло, отколкото във втория.
Пък нека София да е по-чиста..

Дали всъщност ?

iLovePussyJuice
04-09-2011, 21:25
и лошото е, че прекалено много хора не схващат, че т'ва е пи ар :lol:

king95
04-09-2011, 21:26
и лошото е, че прекалено много хора не схващат, че т'ва е пи ар :lol:
много точно казано.. нз що им се вързахте, че го правят, щото ги е грижа за чистотата на държавата. :)

babity
04-09-2011, 21:44
Какво щяхме да правим без Ани Цолова - майка, леля, баба, инкубатор, каца и кофа за боклук в едно.

Не, не. Недей така, разваляш имиджът на българската майка Тереза - Ани Салич. Всичко гореописано вАжи в пълна сила за нея.

Rorschach
04-09-2011, 22:25
Аз пък бях на РД-то на Добиту.

Надявам се, че следващата кампания на БТВ ще е за връщане на софийското гражданство, въвеждането на визов режим за столицата

И

това да се научите да не замърсявате, а не да чистите по един ден в годината и то по команда на Големия Брат.

iLovePussyJuice
04-09-2011, 22:31
Аз пък бях на РД-то на Добиту.

Надявам се, че следващата кампания на БТВ ще е за връщане на софийското гражданство, въвеждането на визов режим за столицата

И

това да се научите да не замърсявате, а не да чистите по един ден в годината и то по команда на Големия Брат.затворих си очите...помечтах си...светът наистина може да бъде красив :D

Pliok0019
04-10-2011, 05:42
Че то е много трудно да си смениш града в паспорта. Аз вече взех едно софийско гражданство. :-D

kalpazanka
04-10-2011, 08:11
Аз напълно подкрепям идеята,но като гледам вампирката какво е писала малко ми стана смешно...то май на всички им харесва да е чистичко и подреденичко ама излизат да събират боклуци само когато от БТВ направят кампания.
^^Спецялно за мен не е така.
Аз и още съседи много често чистиме зад блока и пред блока,но мърлячите пак хвърлят,но аз не си предавам :D и продължавам да чистя.
Кофти...

Rorschach
04-10-2011, 08:15
Че то е много трудно да си смениш града в паспорта. Аз вече взех едно софийско гражданство. :-D

Е, софийското гражданство не беше просто да си смениш адресната регистрация - трудно се получаваше такава... 8)

Pliok0019
04-10-2011, 08:25
Глобализация. :D Сега е достатъчно само да купиш апартамент или да се регистрираш на жилището на твой близък роднина.

Rorschach
04-10-2011, 08:27
Остави ни да си помечтаем... :(

CanisDirus
04-11-2011, 07:20
С извинение, но малките градове и села, особено в планината са много чисти. Май не са само селяните, които цапат.

Наблюденията ми са субективни. Но улиците и дворовете на Разлог, Акоруда, Велинград с чисти, спретнати има доста цветя.

Паналените квартали навсякъде са зле. Струпването на хората и неханието им спрямо общата собственост е до местожителство, а не до прозиход. Според мен.

Rorschach
04-11-2011, 07:31
Да, до местожителство е, но когато то се различава от произхода... ;)

semantics
04-11-2011, 07:49
И най-много се чистеше в Борисова и Южен, разбира се... Да може и по бира да се удари след това.

Не е лошо, че имаше такава инициатива, ако ще "рейзне ауерънеса" за това, че трябва да си чистим кочината. Любопитен съм дали бТВ ще изкарат някакви данни за успеваемостта на кампанията в количествени и качествени показатели - да видим тогава, какво от това, че празът станал 100 кинта килото.

Щото освен това "нелошо" нещо, останалото е епично лицемерие по стара традиция. Това, което кампанията май не каза достатъчно ясно е именно факта, че не е въпросът да чистим в изява на безкрайното си човеколюбие веднъж годишно, а да не замърсяваме всеки час.

CanisDirus
04-11-2011, 08:01
Да, до местожителство е, но когато то се различава от произхода... ;)

А когато съвпада?
Гетата не са задължително рожба на имигранти от други населени места.
Нито един от изброените градове не е бил със сегашното си число жители. Просто е различна настройката за стандарт и качество на живот.
Просто може да съпоставиш да речем големи германски градове като Хамбург, Мюнхен, Кьолн и Дюселдорф и Дортмунд (нарочно избирам само от западна Германия) за да с види, че има големи различия в ценностите що се отнася до облика на града.

Rorschach
04-11-2011, 08:17
Защото за разлика от теб аз наблюдавам хората, които са около мен и са част от проблема.

Роден/а в София, ама всеки уикенд се прибират с мама и тати до Нова Загора, Павликени, Белене или където и да е.
Софиянец, но говори с нетипичен диалект (и не, не е книжовен български).


В София се идва в търсене на нещо (не съдя), но никога не се получава усещането за принадлежност на ниво, което да е по-дълбоко от етикера на "столичанин", който е изпразнен от съдържание. Не се пази общото и не се уважава, защото не е негово - защото не е като у дома. В един голям град има други социални правила, но те не биват разбирани и се отричат от хора, които са и от 20-30 години тук.

Примери могат да се дават много в защита и на двете тези, но... накрая всичко опира до това, че аз просто не цапам. Наскоро имаше такава тема тук и се оказа, че никой не хвърля боклуци по улиците, ама те са мръсни - значи се съзнава, че подобно действие е неприемливо, но пак го има. Защо?
Защото на някой просто не му пука...


Защото може и да живее тук, но данъци плаща в Разлог, а боклука си изхвърля в София (и по улицата, но дори и този, който е в кофите) и после говорим за софийския боклук и мръсния град. Този същия си кара колата с регистрация ЗЦ и плаща данък в общината, ама идва да задръства в София и... говорим за шокиращите задръствания тук и как няма места за паркиране.
Дам, проблема е в местожителството и то особено, когато то се разминава с произхода.

catalogueofanger
04-11-2011, 08:29
Има се предвид, че когато не си си вкъщи не ти дреме кой ще чисти и как ще изглежда. В Якоруда и в Разград може да е чисто, но Разградчани като дойдат в София цапат.

CanisDirus
04-11-2011, 08:43
Имигрантите от села и паланки също са голям процент от населението на Варна и Пловдив например, но е по-поддържано.
Също така не смятам, че населението на Ню Йорк се е променило като процент кореняци/прошълци спрямо 70-те и 80-те, но града днес е много по-подържан, отколкото преди. Там не вярвам да го има този проблем с местожителството и "орките" от Ню Джързи да цапат.
А какъв ще е тогава коментара за графитите? Те са част от градската субкултура и също допринасят много за западналия облик на града.

Не може да се сведе целия проблем до принадлежността и иднтификацията с населеното място, особено в 21 век, когато хората са достатъчно мобилни и да приемеш работа в друг град и друга държава е ежедневие.
Има цели имигрантски градове и държави и там проблем в такива размери няма.

CanisDirus
04-11-2011, 08:45
Има се предвид, че когато не си си вкъщи не ти дреме кой ще чисти и как ще изглежда. В Якоруда и в Разград може да е чисто, но Разградчани като дойдат в София цапат.

А софиянци като отидат в Разград цапат ли?


А като отидете в планината цапате ли? Ако не - защо навсякъде има торбички? Природата и нея ли я делим на градове и паланки?

Rorschach
04-11-2011, 09:02
Имигрантите от села и паланки също са голям процент от населението на Варна и Пловдив например, но е по-поддържано.
Също така не смятам, че населението на Ню Йорк се е променило като процент кореняци/прошълци спрямо 70-те и 80-те, но града днес е много по-подържан, отколкото преди. Там не вярвам да го има този проблем с местожителството и "орките" от Ню Джързи да цапат.
А какъв ще е тогава коментара за графитите? Те са част от градската субкултура и също допринасят много за западналия облик на града.

Не може да се сведе целия проблем до принадлежността и иднтификацията с населеното място, особено в 21 век, когато хората са достатъчно мобилни и да приемеш работа в друг град и друга държава е ежедневие.
Има цели имигрантски градове и държави и там проблем в такива размери няма.



Хмммммм, а кога за последно си бил в Ню Йорк?
Аз когато бях - си беше бая мръсничко, както и повечето големи градове в които съм бил. За Ню Йорк ти говоря дори за Манхатън, а за Берлин по-скоро визирам Кройцберг.

Всеки един голям град има проблем с чистотата и транспорта, но в София тези проблеми са адски засилени, защото простотията е перфектен катализатор.
В петъка клех и псувах тук как ми се удължи прибирането, защото разни елементи с МПС-та (доста голям процент от които с регистрации различни от СА и С) извършиха куп нарушения, като за техния дребен тарикатлък се забаваше придвижването на други 20-30 автомобила. Просто не може светейшият селски тарикат да чака в правилната лента, нееееееееее, той трябва да отиде в свободната лента за десен завой, защото е прекалено специален да чака, а после да запуши всички, които искат да завият надясно, защото режима на светофара е такъв, че зеленото за направо и наляво светва ЧАК, когато за дясно е червено. Е, те това е най-лекото, ама е непрекъснато...
Книжката му е взета в Вълчидол, където няма и един светофар, плаща данък за нея в Димитровград, ама седи и твори простотия в София.
Същия този си мята и боклуците, където му падне, изсипва си пепелника на колата през прозореца, а хартийката от мазната баница е директно на земята...


Същото е и в Пловдив, и във Варна.

CanisDirus
04-11-2011, 09:05
Тоест проблема се свежда до идентификацията с населеното място и местните данъци и такси?
Ерго - крепостничеството е перфектния строй?

И кореняците естствено нямат никаква вина? Някакво ми е много едностранно и ситуацията ми се представя като константна, а не динамична.

semantics
04-11-2011, 09:15
И аз не мога да се съглася, че проблемът изцяло се дължи на произхода и местоживеенето. Това е само част от бедата, но панацеята не е в промяната и на местожителствата и разни регистрации и на баба ти хвърчилото.

Ако 8 от 10 човека замърсяват, за 7 от тези 8 не е въпрос на произход и местожителство, а на манталитет.

Когато си прост, си прост, без значение откъде си и къде живееш.

w0sh
04-11-2011, 09:20
Това вече се е превърнало в някакъв стереотип.

Не можем да снемаме всякаква потенциална вина от висчки родени в София и сляпо да сочим извън столицата в търсене на причините. Фактите са,че и софиянци цапат. (Както и 3-то поколение варненци си цапат във Варна)

Друг е въпросът, че наистина предимно другоселците замърсяват, защото нямат културата все още,която им е нужна, за да нагодят поведението си спрямо изискванията на големия град.

Rorschach
04-11-2011, 09:21
Всеки един голям град има проблем с чистотата и транспорта, но в София тези проблеми са адски засилени, защото простотията е перфектен катализатор.


Чукча писател?

semantics
04-11-2011, 09:25
Ma хубаво, и аз не говоря само за София.

Просто трябва да има санкции - драконовски мерки за всички! Да видиш тогава какво значение ще има кой откъде е.

CanisDirus
04-11-2011, 09:25
но нека не прехвърляме простотията по ксенофобски само на другоселците.
иначе ставаме като националистите-ксенофоб, на които все имигрантите, евреите, глобализма и тн. им е виновен.

Rorschach
04-11-2011, 09:33
Колкото и да ги въртим нещата, то все някога е редно и проблема да бъде посочен, макар и да не е политически коректен. Проблемите произтичат от хора, които нямат манталитета да живеят в голям град и съответно възпитават и своите отрочета по същия начин. Затова има и "софиянци", които са родени и отраснали тук, но съзнанието им принадлежи на живота в други условия.

semantics
04-11-2011, 09:37
Ама точно това е - не е идеята да е политически коректен въпросът, защото основната характеристика и причина на/за това "порочно" съзнание не идва от произхода или поне произходът е само условие за съзнанието, но не е нещото за корекция, а самото съзнание. И тази корекция е необходима за всеки и няма отношение към произхода.

Това с произхода е хлъзгава и "непомагаща" плоскост за търсене на решения! Сам казваш, че дори и да си кореняк софиянец, пак може да си дебил. Тогава какво значение има какъв си?

CanisDirus
04-11-2011, 09:47
И пак гледаме на системата като status quo, а не като жив организъм. Всеки проблем си има причина и следствие, та ако седнем и разгледаме проблема в дълбочина да се окаже, че селянията на селяните е следствие от отношението на софиянци примерно.

Просто софиянци разглеждат проблема едностранно, пришълците пък говорят за "надменните софиянци" и всеки отрича своята вина. е да, ама с едностранен поглед не става. Вижда прашинката в чуждото око, а не вижда гредата в своето. ;)

Така че няма лошо да си кажете, какви са проблемите от вашата гледна точка, обаче не е коректно да отричате чуждата гледна точка, защото просто нямате цялостен поглед на системата, а говорите субективно.

нека направим нещо подобно за ситуацията в София:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/04/28/article-0-09562375000005DC-283_964x699.jpg

После ще видим кое колко причини и следствия има и къде трябва да се пипне.

Rorschach
04-11-2011, 10:03
Има значение средата в която си израснал.

Защото е възможно да си кореняк софианец и да си дебил, но тогава си дебил и биваш сочен с пръст, защото си девиантен от общоприетата норма. От по-малкото населено място може да си нормален, но идвайки на друго място, ти си в ролята на пришълец и имаш два варианта:

1. Приспособяване към новите условия
2. Караш както си знаеш


Проблема идва в съотношението на тези два варианта, като много избират по-лесният вариант (2) и се получават откровено конфликтни ситуации.


Конкретно:

Живея в блок, където през последните години се продадоха няколко апартамента и всичките новодомци са все от провинцията.
Само един читав - на 20-ина години, от Ямбол... интересното е, че се познаваме отпреди да ми стане съсед.

Останалите новодомци са... хванати от гората и се нагледах на най-тъпите и абсурдни номера, които не биха ми и хрумнали. Капака на всичко е факта, че този под нас вече 6 години не може да проумее концепцията на простичката идея, че ремонт с бормашина не се прави, когато на него му е удобно (предимно в събота около 8 сутринта, но и като цяло през уикенда целодневно, а между 2- 4 следобед е най-приятно и ползотворно за него). Деца - две малолетни чалгаджийки, по-голямата вече я взимат с Голф и обичаше да си надува чалгата към 12 часа вечерта през седмицата. Наистина им отне адски много време, докато осъзнаят, че не са сами на планетата и пречат на останалите, даже не съм убеден, че са го разбрали, а по-скоро ги е страх от заплахите за саморазправа от страна на мен и още няколко човека.

Един, който е едновременно от нещо с П (сърбят ме пръстите да напиша Павликени, но не съм сигурен дали е точно от там, а пък и всички знаят, че често го споменавам това място, та може да си помислят, че се ебавам) реши, че поддържаната затревена и засадена с цветя площ пред входа е недостатъчно хубава (???). Затова отнякъде докара някаква кал (тор? специална почва?) и я изсипа върху всичко засадено, вароса плочките около нея и...
сега има кал и избеляла вар. Все едно съм в някое поделение - ни трева, ни цветя... само кал. Евала. Деца няма - доволен съм.


Има и две семейства от Нова Загора...
Едните са със заврян зет, а дъртите които живеят там са били някакви комунистически дейци в провинцията, та много ги разбират нещата. Опитаха се да си запазят две места за паркиране пред блока, като даже по-дъртият очерта две паркоместа (точно пред входа) и написа номерата на двете им бараки. Много се смяхме всички... Синът им расте по същия начин - може да е тъп, ама за сметка на това е доволно прост. Роден е в София, ама говори на диалект...

Другите от Нова Загора - бащата е тираджия или поне беше, защото си би камшика неизвестно накъде още преди години. Майката е селски тарикат от най-чист вид - климатика им е вързан към стълбищното осветление. Деца - двама сина - големият е пълно свлачище, а малкият... е читав (девиация?) и възпитан, тук наистина ми е малко загадка, но предполагам, че момчето е взимало пример от семейството си и е осъзнало, че трябва да прави други неща.

Има едни, които не ги знам откъде са, но пак са "столичани не толкова от скоро" - безброй изцепки, но най-красивото е, че те сметки не плащат. Парното им гони 9 хиляди лева, хвърлят си боклуците, където им падне, но най-якото е, че явно кофа за боклук нямат - събират ги в найлонови торбички, които оставят пред вратата си. С дни.... докато протекат и засмърдят на масов гроб.


Имаше и една двойка възрастни хора, които бяха някакво село, които по незнайна причина са компенсирани с апартамент в София и принудени да живеят тук - починаха в кратък интервал от време, а в тях тръгна да се нанася друго семейство. Един приятел, който живее срещу тях ми описа какво са заварили вътре, но съкратената версия е бунище, където са били трупани боклуци в продължение на години. Новите собственици са изчистили, а от тогава и хлебарки няма (да чукнем на дърво), но там е било истинска колония.



Това са най-фрапантните случаи за един вход - 27 апартамента.

CanisDirus
04-11-2011, 10:19
пак привеждаш единични случаи, които не са представителна извадка за 1,2 милиона град.

И като сме за чукчите: не отричам твоята гледна точка, но продължавам да твърдя, че гледаш на нещата субективно и не обхващаш цялата система.

Иначе колкото и примери да си даваме, възпитанието и манталитета няма да ги променим, но може да се помисли, как да се създадат подходящи рамки, които да улеснят съвместното съжителство.

Rorschach
04-11-2011, 11:05
Привеждам примери и в двете посоки, но рамки за съвместно съжителство си има, просто проблема е в главите и манталитета на тези, които не са ги усвоили поради една или друга причина (напр. месторождение).

Briseis
04-11-2011, 11:16
именно затова трябва да се въведе гражданско образование в целия 12 годишен курс на обучение - за да се изкорени селският манталитет от ранна детска възраст и да се мотивира отговорното отношения спрямо средата, в която живеем /било то жилищното блоково пространство, градинката отвън, улиците, по които всекидневно минаваме/.

Rorschach
04-11-2011, 11:22
Хубава идея, но... навлизаме в друг проблем, а именно отношението на подрастващите към училището като институция и как това ще се превърне в поредния изпразнен от съдържание и смисъл учебен час.

Глоби, мачкане и финансови репресии за всички тарикати на едро и дребно, а не изнасилени кампаниики за почистване. Простака разбира единствено, когато го удариш, но понеже сме цивилизовано общество - удара да е по джоба.

Briseis
04-11-2011, 11:56
бих могла да предложа алтернатива. наскоро бях в Инстанбул. огромен град, но манталитетът не е кой знае колко по-различен от масовия у нас /за жалост твърде допирни точки видях/. интересното беше, че независимо от постоянно хвърлящите се боклуци навсякъде, след 10 минути максимум нямаше и помен от тях. постоянно се метеше, миеше и т.н.

при нас данъците не стигат ли, за да се увеличи работната ръка в сектора 'чистота'?

п.с. в Турция се грижат и за местата, които заобикалят магистрали и пътища, което тук не се практикува и прави наистина грозно впечатление.

Rorschach
04-11-2011, 12:07
В последната една година и тук се мете много, ама... не виждам някакво особено подобрение. В един момент просто КПД-то на подобни изпълнение е незадоволително и необосновано спрямо разходите. Аз вече го казах - всеки голям град има проблеми с чистотата, при нас проблема е просто в манталитета, а това да си мяташ безразборно и някой да ти чисти веднага след г'ъза е още по-пагубно. :(

CanisDirus
04-11-2011, 12:09
Просто в някои градове хората метат тротоарите, че дори и улицата пред къщата си. Това в София дори от магазините по търговските улици рядко го правят.
Просто са си свикнали на мизерията...

Rorschach
04-11-2011, 12:19
^ не,

Пред търговски площи се чисти и то много надлежно, както и пред жилищни такива. Но това не е достатъчно решение, когато при едно леко духване на вятъра и дохвърчават всякакви боклуци от близката автобусна спирка. Или някой в движение си мята боклука през прозореца на колата, или... *вмъкни рандъм простотия*.

В подобен град е трудно да метеш пред блока всеки ден, а и коефициента на "замърсяемост" е по-различен заради доста по-натовареният трафик/човекопоток/боклукопоток.