PDA

View Full Version : "Шинел"-малко помощ за един въпрос



Sisito941
04-09-2011, 12:44
Здравейте!
Някой може ли да ми помогне за един въпрос:
Как чрез историята на своя герой авторът разкрива бездушието на обществото? :)

sexa_na_kompleksa
04-09-2011, 16:31
Прочети няколко разработки и сигурно ще разбереш. ; ) Ето тук има няколко:

http://www.neznam.bg/component/search/?searchword=%D0%A8%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%BB&ordering=&searchphrase=all

SuNsEt
04-09-2011, 16:34
Еми...Главният герой е Акакий Акакиевич и неговата история е много тъжна,знаеш.Не знам дали си чела текста,но самия въпрос,който задаваш ти казва отговора.Акакий винаги е бил сам,единственото нещо,което му доставя някакво удоволствие е да преписва текстове.Хората го смятат за странен и различен,за това се държат пренебрежително към него.Точно това е,че хората се страхуват или не могат да приемат нещо,което е по-различно от тях.За това той е отритнат от обществото.Другото,което е-"Важното лице" той също смята,че да бъдеш различен е грешно.Толкова е бил завладян от себе си,че когато Акакий решава да отиде направо при него,вместо да мине по установения ред,когато си губи шинела ,го ядосва (важното лице) и прави невероятен проблем от вида'ама ти знаеш ли къде се намираш и кой съм аз?'.Накрая Акакий умира,без своя шинел,премазан от жестокостта на обществото,тъй като самият той просто е бил мижитурка(така да се каже) ,правил е едно и също през целия си живот и не е разбрал,че живота е суров и трябва да се справяш сам и да повишиш глас,ако искаш да постигнеш нещо.После следва превръщането му в призрак,който търси шинела си...Та общо взето цялата творба говори за бездушието на обществото към различните личности и дори води до съмнение дали те въобще са личности или просто някви лица под нивото им.

Sisito941
04-15-2011, 07:07
Благодаря,макар че с малко закъснение поглеждам темата! :-) :-)