PDA

View Full Version : ПОМОЩ



mario15
04-10-2011, 18:52
Имам нужда от помощ в писането на есе на тема "Вярност и чест днес",съпоставено с Артуровия цикъл..Ако имате някакви материали,които могат да ми бъдат от помощ ще съм благодарен ако ми дадете линк ,защото никъде не намирам нищо.

VaMpiRKaTaaa
04-11-2011, 13:15
Свободата е изпитание
(Есе)
Свободата е право на избор,да мислиш и да казваш каквото искаш. Тя е не само висша ценност,но и изпитание. Да сме свободни и да правим каквото искаме е лесно,но също така, ние трябва да носим и отговорност за стореното от нас.Всяко наше действие носи своите последствия,били те положителни или отрицателни.
Свободен човек е този,който може сам да решава какво да прави,да казва,да мисли и сам да избира съдбата си.Да прави това,което е добро не само за него, но и за всички останали хора.Свободомислещият човек,не живее поробен от вещите и материалните облаги, а свободно мисли и казва каквото смята.
Всички се стремят към свободата,но има и такива,които се примиряват с робството,загубили своя дух за борба. свободата е изпитание и днес, нищо че няма робство и потисници, както едно време.Не трябва да приемаме свободата като даденост,без да се опитваме да я постигнем с борба,да я “извоюваме” с мисъл.Така както Мойсей се е борил за свободата на своя народ.Той е дал всичко от себе си,служил е вярно на своя бог,който му помага да освободи народа си.Еврейския народ е бил много години под робство,но с помощта на Мойсей се освобождава от подтисничеството ,но пътят през пустинята не е лесен.Това е и изпитанието на евреите, по пътя към свободата.Доказателство,че свободата е трудно достижима,че тя е и изпитание.
Всички хора се стремят към свобода,но някои не са достигнали зрелостта да бъдат свободни.Никой и по никакъв начин няма право да ограничава свободата на ближния си и да го поставя в зависимост.В днешно време много малко хора могат да се нарекат свободни.Повечето хора са “роби” на своята професия,а също така и “роби на живота”.Хората трябва да не се примиряват с това,трябва да се борят, за да могат да се нарекат свободни, за да могат да почувстват щастието да си изживеят живота както те искат .
Всеки ден животът ни поставя пред изпитания,предизвикателст а,в които имаме право да изберем своята позиция,да действаме или да се откажем.Да бъдем подлизурковци,да се примиряваме с тиранията, простотията и грубостта, на по-силните от нас,означава да бъдеш роб на страха.Но всеки има и друг избор - да бъде свободна личност,която не се страхува от последиците,да не замълчава и да не навежда глава пред неправдата ,да бъде съпричастен с онеправданите.
Какъв е смисълът да си свободен,ако тази свобода няма да те постави в позицията на личност,която живее в хармония с другите,вълнува се за бъдещето и върви по пътя на доброто?
Аз предпочитам да преодолявам трудностите пред сигурността.Избирам да бъда свободен,макар и това да ме постави пред тежки изпитания.Не искам да бъда зависим от някой или нещо.Свободата за мен е да имаш право на избор,да мислиш и да казваш каквото искаш.Хареса ми мисълта “орелът е свободен само тогава,когато има крила” и аз ще се стремя да бъда такъв – свободен