PDA

View Full Version : В България или чужбина?



MooDy
04-11-2011, 12:48
Ясно е, че за тези с 6+ по-добрият избор е да учат в чужбина, но аз не съм от тях, а идва време да решавам и не знам какво да правя.

1.Много исках, да уча в Америка, но знам, че за Америка е по-трудно, заради самите изпити и високите такси, затова го изключвам като избор.

Така че остава дилемата - в Европа или Българи.
Сега съм 10 клас и не съм от най-изрядните ученици (предполагам, че дипломата ми ще е към 5,00); Наскоро мисля да тръгвам на уроци за сертификат по английски, но не знам какво да взимам, щото не съм се насочил към определена страна, у-т или специалност. Но най-лесен ще ми е САЕ понеже в училище се готвим за него. Въпросите ми са:

1. С такава диплома и приличен резултат на САЕ възможно ли е да ме приемат в добър университет или?
2. Кой сертификат за език е най-търсен?
3. Посилни ли са таксита за средно-българско семейство?
4. В кои страни образованието е най-добро (и специално Италия от тях ли е, защото за малко хора чувам да учат там, а на мен ми харесва като страна + За Италия, ако знаете нещо повече - как се кандидатсва с английски какви са изискванията и т.н.)

Мерси предварително за отговорите!

Daisy11
04-11-2011, 18:27
Зависи какво искаш да учиш в Италия, напр. там са най-добрите университети за интериорен, екстериорен и индустриален дизайн. Доколкото знам може уроците да са от самото начало на италянски или само в началото да са на английски и после стават на италянски.

anonymous708973
04-11-2011, 18:31
Италия е доста добър вариант. Горепосочените специалности имат смайващо ниски такси (нещо от сорта на 800 евро на година беше).
Можеш да кандидатстваш и в университет в Германия (500 евро на семестър е най-високата такса), където обучението да ти е на английски. Приемат точно със CAE.
Изобщо, ако се насочиш към чужбина, добра диплома+сертификати+извънк ласни дейности е печелившата комбинация.

Violenza
04-11-2011, 19:09
Италия е доста добър вариант. Горепосочените специалности имат смайващо ниски такси (нещо от сорта на 800 евро на година беше).

Дали? Стига глупости, зависи за кой университет става дума.



Ако се интересуваш за Италия конкретно - пиши ми ЛС, мога да ти помогна. :)

Lorein
04-11-2011, 19:14
1. С такава диплома и приличен резултат на САЕ възможно ли е да ме приемат в добър университет или?
2. Кой сертификат за език е най-търсен?
3. Посилни ли са таксита за средно-българско семейство?
4. В кои страни образованието е най-добро (и специално Италия от тях ли е, защото за малко хора чувам да учат там, а на мен ми харесва като страна + За Италия, ако знаете нещо повече - как се кандидатсва с английски какви са изискванията и т.н.)


1. Хубаво е, ако ще искаш в чужбина, да се опиташ всячески да си вдигнеш дипломата. Всеки един предмет е от значение, естествено някои имат по-голяма тежест. Опитвай се да изкарваш отсега хубави оценки, защото после и една стотна ще ти е от полза. Колкото за сертификата - аз в момента ходя на курсове за FCE. На есен ще запиша и CAE. Предупредили са ме, че подготовката за CAE е тежка. Не знам дали наистина толкова добре ви подготвят в училище, но лично питах моята учителка от курса и тя каза, че ако не си минал през FCE, много по-голям зор ще видиш с CAE. Имаш време, а ако имаш и възможност, според мен запиши първо него. Така няма от раз да се хвърлиш на по-трудното. Но не те познавам, може пък да имаш знанията и направо да почнеш за CAE. Консултирай се с учител.
2. Имам един справочник за университетите в Европа. Направи ми впечатление, че най-често освен TOEFL, приемат и с IELTS. Също така на много места вземат и с CAE, но с оценки B, C. Някъде вземат дори и с FCE. За мен лично TOEFL-а е голяма тъпотия, защото важи само 2 години, колкото да те приемат и после парите и усилията ти умират. Да, ако нямаш много време и ти трябва по-бързо този сертификат, добре. Но иначе по-добрият вариант е FCE/CAE. Тези сертификати са до живот и ще ти послужат не само за кандидатстване, но и после за работа. Казаха ми, че вече на интервюта за работа това, че си учил еди-какви си езики в училище засилено, не означавало нищо. Искали документ, че владееш езика. Затова ако имаш времето и финансовата възможност, лично според мен това е по-добрият вариант.
3. По мое наблюдение таксите в Англия са най-големи. От сорта на 2-3 хиляди британски лири на година. Хубаво е да се посъветваш и с родителите си, за да обсъдите финансите.
4. По този въпрос не съм много компетентна. Но наплива е за Англия, Холандия, Дания, Германия най-вече.

Леле, много нещо написах. :shock: Дано съм помогнала. Успех! :)

Nakadah
04-11-2011, 19:40
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Lorein
04-11-2011, 19:46
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Защо да е тъпо и защо да е мода? :)
За мен безмислени са тези сертификати, които наистина траят 2 години. За тях няма смисъл да се дават пари и време. Но за другите защо не? :)

П.С. Питам с добра дума, моля те, не ме нападай. :D

Nakadah
04-11-2011, 19:51
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Защо да е тъпо и защо да е мода? :)
За мен безмислени са тези сертификати, които наистина траят 2 години. За тях няма смисъл да се дават пари и време. Но за другите защо не? :)

П.С. Питам с добра дума, моля те, не ме нападай. :D

Да, TOEFL and IELTS са глупави. Важат само 2 години :( Мамка му, защо са те единствените документи които университетите приемат? :lol: :lol:

EDIT: Та те дори не са "сертификати" ами тестове на които трябва да имаш определен брой точки! Така стават нещата!

Lorein
04-11-2011, 19:58
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Защо да е тъпо и защо да е мода? :)
За мен безмислени са тези сертификати, които наистина траят 2 години. За тях няма смисъл да се дават пари и време. Но за другите защо не? :)

П.С. Питам с добра дума, моля те, не ме нападай. :D

Да, TOEFL and IELTS са глупави. Важат само 2 години :( Мамка му, защо са те единствените документи които университетите приемат? :lol: :lol:

EDIT: Та те дори не са "сертификати" ами тестове на които трябва да имаш определен брой точки! Така стават нещата!

И аз съм на това мнение. Но пък има някои, които късно им съобщават, че трябва да изкарат TOEFL ( примерно ) и понеже изпити има всеки месец и бързо ги вземат. Имам една такава съученичка.
:(
Не са единствените сертификати, с които вземат, но наистина чудното е, че ГЛАВНО тях искат. :?

cunt
04-11-2011, 19:58
аз съм 11 клас в момента и съм се ориентирал към чужбина- Холандия май ми е първият вариант , въпросът е че не знам още какво искам да уча. :-D

Crazytu
04-11-2011, 20:06
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Защо да е тъпо и защо да е мода? :)
За мен безмислени са тези сертификати, които наистина траят 2 години. За тях няма смисъл да се дават пари и време. Но за другите защо не? :)

П.С. Питам с добра дума, моля те, не ме нападай. :D
И аз мислех да ги държа тези сертификати, защото уж показват на какво ниво владееш езика. Но честно казано няма ли да кандидатстваш някъде в чужбина с тях, не ти трябват. Имам доста познати, които имат даже CPE и който до сега никъде не са показали( става въпрос за интервюта за чужди фирми).
Така че, ако се насочвате към европейските университети най-добре ще е един IELTS да изкарате. Почти във всеки университет го изискват, а някои евентуално приемат и CAE.
Мисля, че с FCE не приемат, даже на CAE трябва да имаш поне B.
А относно таксите за университетите, в Холандия и Германия мисля, че са най-ниски. Но нали знаете, че живота в чужбина е по-скъп, така че голяма част от средствата отиват за издръжка.
Поразгледай в сайта на Интеграл, има доста информация за кандидатстване, такси и т.н. в университети в чужбина.
http://www.integral.bg/integraleducgi/catalog/catalog.cgi?edu_kind_id=416

Nakadah
04-11-2011, 20:06
Колко пари метате за "сертификати по английски" с който ще си бършете гъза след 2-3 год...

Ама че тъпа мода!

Защо да е тъпо и защо да е мода? :)
За мен безмислени са тези сертификати, които наистина траят 2 години. За тях няма смисъл да се дават пари и време. Но за другите защо не? :)

П.С. Питам с добра дума, моля те, не ме нападай. :D

Да, TOEFL and IELTS са глупави. Важат само 2 години :( Мамка му, защо са те единствените документи които университетите приемат? :lol: :lol:

EDIT: Та те дори не са "сертификати" ами тестове на които трябва да имаш определен брой точки! Така стават нещата!

И аз съм на това мнение. Но пък има някои, които късно им съобщават, че трябва да изкарат TOEFL ( примерно ) и понеже изпити има всеки месец и бързо ги вземат. Имам една такава съученичка.
:(
Не са единствените сертификати, с които вземат, но наистина чудното е, че ГЛАВНО тях искат. :?

Не свана моя сърказъм, майна :lol: :lol:

Почни да четеш повече на лято и на дясно... То си личи кой ще учи в англо-говорящ университет, и кой ще си остане в България :)

Lorein
04-11-2011, 20:22
Просто споделих, че мнението ми за TOEFL и IELTS не е положително.
А аз в България си оставам не по принуда, а по избор.
Успех в англо-говорящия университет.
Както и да е, ще приключа мненията си по тази тема.

*сарказъм

anonymous708973
04-12-2011, 08:11
Италия е доста добър вариант. Горепосочените специалности имат смайващо ниски такси (нещо от сорта на 800 евро на година беше).


Хайде не ме нападай, ако обичаш. Братът на една съученичка ще учи интериорен дизайн в Милано, таксата му е 800 евро на година (може и на семестър да е, но е факт, че е ниска).

Nakadah, хич не са губене на време тия сертификати. Точно в момента в чужбина няма начин да учиш без да ти искат някакви. В моя случай (ще кандидатствам в Германия) - FCE, след 12-ти клас може и да взема CAE.
Имам супер много познати, които точно сега кандидатстват, и до един се спукват да взимат сертификати - немски, английски и т.н.

MooDy
04-12-2011, 12:05
Мерси за отговорите. Аз сега съм на ниво малко над FCE, но няма да го взимам, няма смисъл. А случайно да знаете добър учител за уроци да ме подготви за CAE в Пловдив?! Страх ме е да питам моя даскал, щото съм чувал, че пращат при приятели без значение дали са добри. A на курсове не искам, в група не мога да уча качествено.

Violenza
04-12-2011, 12:34
Хайде не ме нападай, ако обичаш. Братът на една съученичка ще учи интериорен дизайн в Милано, таксата му е 800 евро на година (може и на семестър да е, но е факт, че е ниска).

В Милано на много места се учи дизайн, братът на твоята съученичка 100% ще учи в държавен университет, това е средната такса в държавните университети. В частните е към 15-20хил. евро, така че зависи къде учиш, не са толкова "смайващо" ниски таксите.

anonymous708973
04-12-2011, 12:45
Иии голям праз, като учи в държавно уни... :-o