PDA

View Full Version : След брекетите апаратче.Бързи отговори моля :)



kykona
04-14-2011, 17:09
Здравейте, преди 2 седмици ми махнаха брекетите и зъболекарката иска да ми сложи някакво апаратче като на боксьорите(не знам какво точно представлява каза ми само това)и да го нося само докато спя,защото още раста и можело зъбите ми да се върнат пак на старото си място.Проблемът е там,че апаратчето струва 300 лв,а точно в момента родителите ми не могат да си го позволят защото брат ми е студент и имаме доста разходи и заеми пък и доста платихме за самите брекети и вече ми е гузно,че само им искам пари за разни глупости.Та въпросът ми е дали наистина има нужда да нося такова апаратче или просто зъболекарката иска да измъкне още някой лев(понеже се убедих,че е корунпирана :D )

pitfall
04-14-2011, 17:14
и според иска да измъкне още някой лев, но във всички случаи говори с родителите си и те да решат дали имаш нужда от апаратче ... аз бих се посъветвала с друг зъболекар, за да съм сигурна ..
+ това не мисля, че след носенето на брекети зъбите могат пак да ти се изкривят

kykona
04-14-2011, 17:18
това е най-гадното че те ме оставиха да реша сама дали искам или не и ако искам утре трябва да отида да ми вземе отливка,затова моля за бързи отговори :(

pitfall
04-14-2011, 17:22
еми тогава преди да отидеш на отливка, отиваш при друг зъолекар, за да чуеш той какво ще ти каже ...

ако наситина имаш нужда от подобно нещо едва ли родителите ти биха те оставили без него, колкото и да струва

valll
04-14-2011, 17:31
не трябва да те караш да решаваш, просто трябва да си сложиш телчета. аз бях така. зъболекарката ми даже спечели някаква награда с моя случай. аз ги носех редовно само първите 1-2 години и после все забравях и по едно време спрях вече почти накрая и мога да ти кажа, че макар че не си личи усещам че някои зъби са се изкривили. не си заслузава мъките, времето и парите да ги пропилееш точно накрая. гузно или не налага се.

kykona
04-14-2011, 17:32
http://www.diamond-smile.net/bruksicizam-lang-GERMAN.html
мисля,че говореше точно за такова нещо,защото спомена че хора със скърцащи зъби го носили.

Ох,не знам какво да правя ако реша,че искам майкини веднага ще намерят пари но това е проблема,че и аз не знам какво искам.А относно това да отида при някой друг за консултация в градът в който аз живея има само още една зъболекарка която слага брекети но при нея не мога да отида (родовете ни не се обичат особено много).Дали ако отида при личната си зъболекарка ще ми даде компетентно мнение? :?

valll
04-14-2011, 17:36
ще ти даде компетентно мнение и съм сигурна, че мнението е да си ги сложиш. и аз не исках, омръзва и е кофти всяка вечер да ги слагаш, но трябва.

kakadu
04-14-2011, 17:47
ОМГ, би трябвало всичко да ти обясни още преди да започнеш лечението, за да знаеш... :-x На мен скоро ще ми ги свалят и ще нося телчета, много тънки, залепени отгоре и отдолу, и то ще си ги нося за постоянно, защото не се махат. Затова моят зъболекар ме попита искам ли въобще да започвам, ама явно не всички са до висша степен коректни. :?

kykona
04-14-2011, 17:56
абе тя тая е много двулична.Когато ходя сама ми се муси само,приемаме след 20-30 мин при положение,че няма пациент,а като ходя с майкини една усмихната не спира да ме хвали колко красива съм била и не знам си какво.от една страна и заради това не ми се занимава с нея

interista8
04-14-2011, 18:12
И аз съм като тебе ;)

francyzoi4ety
04-14-2011, 18:23
Трябва да сложиш,задължително е..

kykona
04-14-2011, 18:30
а имали някой който да е носил въпросното апаратче

nomatterwho
04-14-2011, 19:19
Ама вие добре ли сте, искала да измъкне пари друг път.
След носене на брекети, ако щеш 3 години да ги носиш има голяма вероятност зъбите да се върнат в старото си положение. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО сложи апаратчето. Носи се вечер и не е нищо особено.
Аз свалих брекетите си януари и си нося апаратче. Да не говорим, че няма какво да те оставят да избираш, то това не е по пожелание - задължително е.
Спокойно това е нормално, отивай и взимай.
Познавам един, който е носил брекети година две и накрая като му дали това апаратче имал проблеми (не разбрах точно, но докато спал зъбите му отхвърляли апартчето) и сега има ужасно криви зъби - нагоре третите зъби и т.н. ще кажеш, че никога не е ходил на ортодонт.

kykona
04-14-2011, 19:26
nomatterwho от кой град си и колко заплати за апаратчето


п.п на мен ни стана странно защото още в началото като слагахме брекетите тя не спомена нищо за апаратче каза само ще ги носиш 1 година(носих ги 2 но няма значение),затова се чудя

vagarious
04-14-2011, 20:28
nomatterwho от кой град си и колко заплати за апаратчето


п.п на мен ни стана странно защото още в началото като слагахме брекетите тя не спомена нищо за апаратче каза само ще ги носиш 1 година(носих ги 2 но няма значение),затова се чудя

Е то това НЕ зависи от ортодонта, а от процеса на лечение на зъбите ти, на челюстта ти.Не забеляза ли, че още първите 3-4 месеца след слагането на брекетите,почти бяха подредени(поне моите) !?Но защо тогава не ти ги махнаха .. за да се установи окончателното положение на зъбите и още куп неща,които ние не разбираме,защото не сме учили за това.Така че, не зависи от нея.
И ако преди да сложиш брекети си се поинтересувала какво е-що е, щеше да знаеш, че след свалянето им,ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се носи апаратче,за да не върнат в старото си положение, че даже и по-зле.Затова не се чуди, а слагай.Иначе язък за хвърлените пари и усилия от твоя страна ... :?

umri
04-14-2011, 21:00
След като ти свалят брекетите най-правилното е да ти залепят къса метална дъга на горните четири предни зъба, както и на долните 4. След това се прави отливка на зъбите и до 1-2 дена след като си свалил брекетите са ти готови боксьорската гума ( ритейнъри се казват ) Носиш ги докато спиш.

Най-правилно е максимум 2-3 дена след като си свалил брекетите да са ти готови тези ритейнъри, щото зъбите не чакат, а се връщат. Няма да ти се върнат много, но ЩЕ се върнат. Може да не се забелязва много, но е неизбежно.

На мен ритейнърите ми бяха 210 лева, така че ортодонтката ти иска да измъкне някой лев. Повече от 250лв. да ти вземат си е кражба.

Ако са ти махнали брекетите преди 2 седмици и все още не са ти взели отливка за ритейнъри... ортодонтката ти е некадърна.

Не съм чел другите мнения, но моето е базирано на личен опит. Моята ортодонтка беше истинска професионалистка и съм много доволен.

vagarious
04-14-2011, 21:09
Е наистина ли е толкова пари това апаратчее !?Баси, и на мен ми предстои да ги махат, ама тея пари ми идват малко повече.Достатъчно ме оскуба досега, а и това ... :x :x :x Попринцип влизат в цената на брекетите, защо се доплаща още !? :-x

umri
04-14-2011, 21:17
Влизат в цената само при предварителна договорка. Обикновено не влизат в цената на брекетите, защото са по желание.

Приемете го така, че до момента сте дали толкова много пари, време, мъки, и накрая да се осерете? Ваш е изборът. Аз моя съм го направил и не съжалявам.

vagarious
04-14-2011, 21:19
Да де, то е ясно, че аз лично ще ги сложа, но баси .. ако започна да смятам за какво и какви пари съм давала ..... :-x

kykona
04-15-2011, 21:21
днес ходих да ми вземат отливка и дадох капаро и ще го видим това чудо в четвъртък.Благодаря за отговорите може да заключите темата(освен ако не смятате,че може да бъде полезна и на други :))

interista8
04-15-2011, 21:46
Влизат в цената само при предварителна договорка. Обикновено не влизат в цената на брекетите, защото са по желание.

Приемете го така, че до момента сте дали толкова много пари, време, мъки, и накрая да се осерете? Ваш е изборът. Аз моя съм го направил и не съжалявам.
Брат колко време трябва да се носи тоя ритейнър ... то при всеки си е индивидуално но горе долу ???

umri
04-16-2011, 00:53
Влизат в цената само при предварителна договорка. Обикновено не влизат в цената на брекетите, защото са по желание.

Приемете го така, че до момента сте дали толкова много пари, време, мъки, и накрая да се осерете? Ваш е изборът. Аз моя съм го направил и не съжалявам.
Брат колко време трябва да се носи тоя ритейнър ... то при всеки си е индивидуално но горе долу ???
На мен ми каза около 1-2 години. То не пречи като си у вас да си го слагаш, или поне докато спиш. През другото време си без него. Свиква се и въобще не е проблем.

bet3to
04-16-2011, 08:15
моето струва 150 лв. Аз съм при стоматолог Иванова в София на ул. Цар Иван Асен 2

interista8
04-16-2011, 09:15
Влизат в цената само при предварителна договорка. Обикновено не влизат в цената на брекетите, защото са по желание.

Приемете го така, че до момента сте дали толкова много пари, време, мъки, и накрая да се осерете? Ваш е изборът. Аз моя съм го направил и не съжалявам.
Брат колко време трябва да се носи тоя ритейнър ... то при всеки си е индивидуално но горе долу ???
На мен ми каза около 1-2 години. То не пречи като си у вас да си го слагаш, или поне докато спиш. През другото време си без него. Свиква се и въобще не е проблем.
Благодарско :)

Pamaa
04-16-2011, 11:08
Задължително го вземи, защото вероятността да се върнат събите в предишното положение невероятно голяма! Брекити носих в 4-ти клас /9 месеца на долната челюст / и след това доста време спеех с апарат! В 5-ти клас пък сложих и скоби на горните зъби / постоянно ги носех само 4 месеца /, но такива, които само избутват зъбите и проблема ми беше, че не можех да казвам 'ч' :lol: :lol: .
Общо взето малко време носих апарати и то доста рано, което е добре, защото е спр гадно по на 14-15 години да си с някакви железа в устата :lol: 8-)