PDA

View Full Version : Неплатени сметки за gsma - неустойки ?



Tajnomomiche
04-14-2011, 18:44
Здравейте,
абонат съм на globul.
Имам две неплатени фактури в размер на около 40 лева, месечната ми такса е 8 лева. Получих смс в който пишеше че дължа неустойки някой има ли идея колко горе-долу може да са :-o ?

TheBeliever
04-14-2011, 18:53
Ако са ти прекратили договора дължиш неустойка в размер на всички месечни вноски до края на договорения период. Например ако месечната ти такса е 8лв. и до изтичането на договора ти остават 10 месеца ти дължиш 40лв (неплатените 2 фактури) + 10х8лв (неустойки) = 120лв.

Tajnomomiche
04-14-2011, 19:10
а дали може да платя само тези 40 лева без да подновявам договора ?

TheBeliever
04-14-2011, 19:20
Ти не подновяваш договор, а си плащаш за това, че не си спазил вече сключения такъв. Няма как да не си платиш неустойките. Ако не платиш до определен срок влизаш в базата данни на "некоректните платци" и започват да те търсят от фирма за събирания на вземанията като на всичкото отгоре се трупат лихви. Следваща инстанция е съдът.

slavito007
04-14-2011, 19:26
Неустойка е когато той сам си прекрати договора. Тогава дължи сумата на всички останали такси от периода на договора. Ако просто не е плащал 2 сметки, дължи общата им сума и съответната лихва върху неплатеното. Но не мога да кажа каква е, трябва да ги питаш/

TheBeliever
04-14-2011, 19:30
Неустойка е когато той сам си прекрати договора. Тогава дължи сумата на всички останали такси от периода на договора. Ако просто не е плащал 2 сметки, дължи общата им сума и съответната лихва върху неплатеното. Но не мога да кажа каква е, трябва да ги питаш/

Неустойки се плащат и когато договорът бива прекратен вследствие на нарушена от него клауза, в случая задължението да си изплаща фактурите в срок. Всичко си го пише в онзи (целенасочено) дразнещо дребен шрифт на гърба на договора.

slavito007
04-14-2011, 20:00
Ами не знам. Моят (Мтелският) договор има твърде много липсващи неща, затова се налага често да питам оператор за елементарни неща, които все пак не са указани :)

И все пак си оставам на мнението, че най-сигурно е авторът да посети магазин на Глобул, за да му кажат.

Auriss
04-14-2011, 22:53
Мтел не са такива мишки. От опит го казвам :) слушай ме :D.
При тях просто си плащаш просрочените задължения + 5лв да ти активират номера отново.
При Виваком (а явно и Глобул) си заплащаш неплатените сметки + някаква лихва + оставащите месечни сметки от договора. Тоест ако дължиш 50лв ,месечната ти сметка е 20лв и да кажем си натрупал лихва от 5лв и ти остават още 5 месеца до изтичане на договора ще платиш 50+5+5.20 = 155лв. На всичкото отгоре ти прекъсват договора и на практика тези 5 месеца си ги платил/а ей така :).

Та като си избирате оператор и сте от типа "оф утре ще мина да ги платя ,че сега ме мързи" по-добре стойте далече от Виваком и Глобул. Пък и не само заради това ;)

semantics
04-14-2011, 23:25
На твое място и аз щях да съм тъжномомиче.

Едит: Съветвам те да си разкараш лицекнигата от подписа.

xxmexx
04-16-2011, 19:37
от личен опит стават много големи суми.. аз имах 70лв. сметка и след известно време с неустойките беше 200 и нещо... кофти работа е по добре плати по рано, защото после стават МНОГО пари ...

CookieJar
04-17-2011, 09:47
дано да не сте прави, щото и аз съм в аболютно същото положение. 2 неплатени сметки в р-р на 40 и няколко лв. ии ми казаха, че ще плащам неустойки, НО на моя фр, който е дължал повече от 200лв не са му начислявали никви лихви. В тва ми е надеждата.

TheBeliever
04-17-2011, 10:25
дано да не сте прави, щото и аз съм в аболютно същото положение. 2 неплатени сметки в р-р на 40 и няколко лв. ии ми казаха, че ще плащам неустойки, НО на моя фр, който е дължал повече от 200лв не са му начислявали никви лихви. В тва ми е надеждата.

Има разлика между просрочено плащане и неаустойки за прекратен договор. Ако задълженията се изплатят преди да прекратят договора няма неустойки.