PDA

View Full Version : Може ли да откажем подпис върху документ?



Lorein
04-15-2011, 10:54
Искам да запитам по-запознатите от вас дали е противозаконно да откажа да се разпиша на документ, с който не съм съгласна. Става въпрос за училище. Директорката ни ще "накара" випуск 2011 от училището ни да се подпише на декларация, с която се съгласяваме да не ходим да викаме по другите училища ( става въпрос за типично русенското "еди-кое си училище има бал!" ) Не знам дали сте запознати с това, но няма значение. Да, ние се водим ученици все още, но всички имаме навършени 18 години, пък и според мен никой не може да ни задължи да се подпишем на документ, с който не сме съгласни. Заплашиха ни, че ако не сме съгласни, щели да ни дадат дипломите във възможно най-крайния срок. Имат ли право и за това?
Търсих из интернет, но не намерих точен закон, в който го пише. Може ли някой да помогне? Благодаря предварително.ю

П.С. Единственото, което намерих, е това:

1.6 Учениците трябва да имат право да се събират, да демонстрират и да изразяват мнението си в и извън училището. Трябва да е възможно да го правят свободно и без санкции.

Източник: http://www.bbbsbg.org/images/Maastracht.pdf

darkPaladin
04-15-2011, 10:59
можеш да откажеш я

те ако те накарат да подпишеш договор с мтел кво прайм?

готвиш ли се за бала?

Lorein
04-15-2011, 11:02
Готвя се аз, но се намират всякакви простотии, които да ми развалят кефа. :D
А по темата - има ли такъв конкретен закон или то влиза по-скоро към правата на човека за свободно мислене и т.н. ? :-o

Chacho
04-15-2011, 11:05
Няма как да ви накарат да подпишете това, луди ли са? А това заплашване си е чисто изнудване!

darkPaladin
04-15-2011, 11:08
Готвя се аз, но се намират всякакви простотии, които да ми развалят кефа. :D
А по темата - има ли такъв конкретен закон или то влиза по-скоро към правата на човека за свободно мислене и т.н. ? :-o

абе момиче никой не може да те накара да сключваш договори без ти да го желаеш

ако не искаш няма и толкова никой копче не може да ти каже
не няма закон който да те задължава да подписваш


пп
аз за моя бал дадох към 300лв преди години и накрая само виното си струваше и добре оползотворих 4 бутилки 8-)

Lorein
04-15-2011, 11:15
Не, аз имах предвид за закон, че никой не може да ни накара да се разписваме против волята ни. :) Иначе ние вече сме си решили, че няма да подписваме, защото не сме съгласни, просто търсехме дали има нещо, с което да докажем. :) А за дипломите имат ли право?

darkPaladin
04-15-2011, 11:27
Не, аз имах предвид за закон, че никой не може да ни накара да се разписваме против волята ни. :) Иначе ние вече сме си решили, че няма да подписваме, защото не сме съгласни, просто търсехме дали има нещо, с което да докажем. :) А за дипломите имат ли право?

няма такъв закон

дипломите могат да бъдат задържани само ако имате задължения към училището

Cybershot
04-15-2011, 11:54
Не могат да ви накарат нищо да подпишете без вашето съгласие...

Nam3less3
04-15-2011, 12:08
с която се съгласяваме да не ходим да викаме по другите училища ( става въпрос за типично русенското "еди-кое си училище има бал!" )Не знам какво е това, но какво ще стане ако се съгласите и въпреки това отидете да "викате"? Всъщност за какво става въпрос, изглежда ми нещо безумно?

GregoryHouse
04-15-2011, 12:11
Не могат да ви накарат да се подписвате на никакви документи, още по-малко да ви заплашват по какъвто и да е начин. А ако реши да ви прави номера с дипломите, подавате жалба срещу нея в районния инспекторат. А ако пък случайно не даде на някой дипломата - дело срещу нея за възползване от служебно положение и пропуснати ползи + морални щети....

marin4itu
04-15-2011, 12:21
Е че то това си е ритуал в Русе от години.. След като в града така се прави, не мисля че трябва да ви забраняват. Аз ако съм няма да подпиша :D А ако ви задържат дипломите много ясно, че ще подадете жалба.. Не правите нищо нередно, а поддържате русенския дух по баловете.

gandalfepi4
04-15-2011, 14:07
няма право - ако тръгне да ти прави проблеми за това директно можеш да я попиташ дали да бъде отнесен целия въпрос при най-близката съдебна истанция и ще видиш какви дзъркели ще ти изцъкли от ужас

абсолютно незаконно е. в най-добрия случай ще си загуби работата ако това излезе наяве

ludiqtzubar96
04-15-2011, 16:42
Това да не е директорката на Аг-то,защото тя ни е такава луда.
П.П.По темата-Мисля,че имате право да не подписвате.

NambyPamby
04-15-2011, 16:58
Въпросната директорка спокойно може да се самозакрие. ;-)
Иначе си е твое право дали да подписваш, или не подобна измислена декларация. На мен също ми е интересно какво ще стане, ако не си сложиш подписа. Ще пуснат по няколко човека от администрацията да дебнат около другите училища или какво? :lol: Въпросът вярно, че е принципен, но в краен случай, не знам какво толкова ще се случи, ако просто си лепнеш подписа ей така, за да си спестиш мизериите точно в последните седмици, а после да си правиш, каквото искаш. В крайна сметка, ти и през другите години си се подписвала на 101 безмислени инструктажи, че примерно няма да вкарваш храна в еди-кой-си кабинет и няма да си с включен телефон в час, ама си ги престъпвала, нали?

Lorein
04-16-2011, 08:04
Nam3less3, погледни след 30-тата секунда http://www.vbox7.com/play:46704163 . Знам, че много от вас няма да го одобрят, но просто в Русе в последните няколко години е станало традиция това и колкото и тъпо да изглежда, всъщност е много забавно, особено когато се надвикваме с други училища и т.н. :)

Ако се съгласим да подпишем и въпреки това отидем да викаме и т.н., разписвайки се, ние сме ги упълномощили, ако нарушим "обещанието" си, да ни санкционират по някакъв начин. А ако не разпишем, няма особено какво да ни направят според мен. Просто директорката ни гледа да запази авторитета на училището си, нищо повече.

GregoryHouse, мерси за компетентното мнение. :)

marin4itu, традиция си е, но нашата директорка е особена. Няма да разпишем и да видим какво може да ни направи. :D 4-5 години гледам сеира на другите и си представях как ще е на моя бал, няма точно сега да ми отнемат това право! :P

gandalfepi4, определено ще и намекнем, ако тръгне да ни се пъчи. Те просто си мислят, че сме послушни овчици, които нямат права и собствено мислене, ама е време да им го покажем. :)

ludiqtzubar96, не е директорката на АГ. Между другото, точно вчера идваха випускници от АГ да викат пред нащо даскало, но заместник-директорката бързо ги изгони... Всичкото веселие покрай 12 клас ни вземат.

NambyPamby, да ти кажа няма да се изненадам, ако пуснат някой да дебне или да говорят с директори на други училища. С и без извинение, ама тея хора толкова да си нямат работа, че чак си измислят всякакви простотии... :lol: Но ако се разпиша, както споменах по-горе, просто ще им дам правото да ме накажат според декларацията. Затова просто отказвам подпис, пък ако станат някакви проблеми, ще се обърнем или към инспектората, или към общината. Което ми напомня, че едно момиче от съседния клас каза, че ще издейства разрешение от общината да едно шествие. Като имаме от там разрешение, вече никой нищо не може да ни каже. :)

Благодаря на всички за отговорите! :smt003

Cybershot
04-16-2011, 11:05
Posle me ubedete, che rusenci ne bili selqni... I kakwo kato zavurshvate, mai ne osuznavate, che ot sega zapochva trudnoto v toq jivot, pyk vie hodite da vikate kato selqni po drugite uchilishta... V Bulgariq cqlata rabota okolo toq bal e pulna prostotiq...
Izvinqvam se za latinicata, ako moje nqkoi moderator da mi editne posta ili po-kusno kato imam vuzmojnost shte si go redaktoram az.

Greennight
04-16-2011, 11:08
Много ясно,че можеш да откажеш дори да не си на 18.А това,че ви заплашват си е чист рекет...

marin4itu
04-16-2011, 11:13
Cybershot, съмнявам се да не са наясно, че едва сега започва трудното в живота. Казвам го и аз като абитуриентка. Но това си е традиция в града. Даже с момиче от Русе съм си говорила и тя каза, че наистина е голяма селения, но им е весело. Защо да не си изкарат готино, както русенци си знаят?

Cybershot
04-16-2011, 11:16
Cybershot, съмнявам се да не са наясно, че едва сега започва трудното в живота. Казвам го и аз като абитуриентка. Но това си е традиция в града. Даже с момиче от Русе съм си говорила и тя каза, че наистина е голяма селения, но им е весело. Защо да не си изкарат готино, както русенци си знаят?

I az sym abiturent, no ne pravim takiva neshta. Pak gotino moje da se izkara i bez nenujni selski izcepki i prostotii.

Pak se izvinqvam za latinicata.

marin4itu
04-16-2011, 11:30
Cybershot, то и при нас ги няма, защото съм от Варна. Това с надвикването между училищата е само в Русе. Но така си изкарват хората, така им е готино, кои сме ние да раздаваме етикети дали е селско или не? Както и да е.. Това не е темата, така, че спирам до тук..

Lorein
04-16-2011, 14:41
Cybershot, не питах за мнението за викането, а за нещо съвсем различно. Нали не сте от града, не пречим на вас. Ето, на вас не ви харесва - не го правите. :) И от тук има хора, които не им харесва. Просто в последните години по този начин се отпразнуват баловете. Далеч си от мисълта, че не знам какво ме очаква за в бъдеще. И не, не мисля само за бала си, изградила съм и представа за бъдещето си, като се старая всичко да ми е наред. Уча си и знам какво искам.
И това, че по даден начин празнуваме бала си, прави ли ни селяни? Начинът на държание не се определя само от един ден в годината. Има хора, които пък всеки ден викат, вместо да говорят. Не слагай етикети на хора, които не познаваш. :)