PDA

View Full Version : По света и у нас..



kameliyar
04-16-2011, 21:48
"По света и у нас" не е поредното излъчване на новините по БНТ, а една тема, която интересува нас и, предполагаме, повечето тинейджъри, приближаващи се до завършването на гимназията.

Въпросите, които искаме да ви зададем са няколко:
1. Към коя държава сте се насочили? Как и защо?
2. Към кой университет? С какво той ви предразполага да кандидатствате в него?
3. Коя специалност ви влече и поради какви причини?
4. Сами или с приятели ще заминете?
5. Какво мислите за обучението в България?

Пускаме тази тема с целта да разберем мнението Ви по отношение на образованието, а и разбира се да научим и по нещо ново.

Благодарим на отговорилите :)
(Roxie и kameliyar)

vankata5555555
04-16-2011, 22:34
1. Сигурно към Хамерика(може и в БГ ако се намери доходоносен бизнес без значение какъв е).Защото всичките които познавам са добре там.
2. Незнам,не съм мислил за нищо.
3. Компютри(хардуер),коли(ДВГ), CORFIT
4. Сигурно сам.
5. Умряла работа,отдавна съм го отписал.

kameliyar
04-16-2011, 22:41
Кое те кара да искаш да отидеш в Америка? Образованието там не ти ли се струва скъпо? И защо си отписал българското образование?

Мерси за комента :)

vankata5555555
04-16-2011, 22:59
Няма безплатен обяд,а и доколкото разбрах хора без някакво по-специално образование си намирали добра работа и живеели,що годе 5х по-добре от тук.Казаха ми така:храна,ток,вода-всичко е евтино стига да ти се работи преспокойно,ще имаш за тези неща и ще ти остават малко пари.Понеже братовчед ми като отиде там не му зачитаха никакво образование и за 1 година стана рибар(като хоби),купи си кола и все си търси някакво друго хоби,макар че миеше чиний.Българското образование съм го отписал,защото като гледам как са моите приятели и познати,включително и аз...какво да ви обяснявам все едно не знаете.

kameliyar
04-16-2011, 23:04
Мхм, съгласни сме :)
Благодарим ти за мнението ;р

Roxie
04-19-2011, 07:23
Темата е интересна, само не знам защо на хората не им се занимава да напишат два реда!

п.п. Явно не ви интересува бъдещето!

bloodyF
04-19-2011, 13:02
Въпросите, които искаме да ви зададем са няколко:
1. Към коя държава сте се насочили? Как и защо?-мисля Дания, заради безплатното обучение. но сигурно няма да е там. може би ще остана в българия
2. Към кой университет? С какво той ви предразполага да кандидатствате в него?-университет..су с журналистика мисля да записвам, ако ми се провалят плановете с дания..а там не съм избрала университет
3. Коя специалност ви влече и поради какви причини?-журналистика или нещо като връзки с обществеността, просто ми е интересно да говоря с хора и да се занимавам с тях и проблемите им
4. Сами или с приятели ще заминете?-сама. не разчитам на приятели или на нечия подкрепа.
5. Какво мислите за обучението в България?-на много ниско ниво е попринцип. а заради финансите на много млади хора им се губят възможностите за учене в чужбина и остават тук.аз лично предпочитам да замина някъде.

kameliyar
04-19-2011, 14:02
Въпросите, които искаме да ви зададем са няколко:
1. Към коя държава сте се насочили? Как и защо?-мисля Дания, заради безплатното обучение. но сигурно няма да е там. може би ще остана в българия
2. Към кой университет? С какво той ви предразполага да кандидатствате в него?-университет..су с журналистика мисля да записвам, ако ми се провалят плановете с дания..а там не съм избрала университет
3. Коя специалност ви влече и поради какви причини?-журналистика или нещо като връзки с обществеността, просто ми е интересно да говоря с хора и да се занимавам с тях и проблемите им
4. Сами или с приятели ще заминете?-сама. не разчитам на приятели или на нечия подкрепа.
5. Какво мислите за обучението в България?-на много ниско ниво е попринцип. а заради финансите на много млади хора им се губят възможностите за учене в чужбина и остават тук.аз лично предпочитам да замина някъде.

1. Защо сигурно няма да е там?
2. Журналистика - супер!
4. Нямахме предвид подкрепа.. Просто има ли някой твой близък, който също се е ориентирал към Дания?
5. Да, съгласна съм. Но вече има начини, по които да се вземат пари.. Заеми и тнт..

bloodyF
04-24-2011, 19:27
1. Защо сигурно няма да е там?-майка ми е против,според нея е недобре развита държава
2. Журналистика - супер!-и аз така мисля : )
4. Нямахме предвид подкрепа.. Просто има ли някой твой близък, който също се е ориентирал към Дания?-няма такъв човек, евентуално за софия ще мислим нещо да живеем на квартира с една приятелка, но дотогава има 2 години и не се знае как ще се развият нещата.
а и лятото след 12 клас, ще ходим на бригада в сащ със същата приятелка :д поне искаме да отидем, за да имаме пари поне за първия семестър
5. Да, съгласна съм. Но вече има начини, по които да се вземат пари.. Заеми и тнт..-има начини, има заеми, но после като тръгнеш да смяташ колко са ти лихвите по заемите и то обучението ще ти излезне всичко х2 : )

kameliyar
04-24-2011, 20:01
1. Защо сигурно няма да е там?-майка ми е против,според нея е недобре развита държава
2. Журналистика - супер!-и аз така мисля : )
4. Нямахме предвид подкрепа.. Просто има ли някой твой близък, който също се е ориентирал към Дания?-няма такъв човек, евентуално за софия ще мислим нещо да живеем на квартира с една приятелка, но дотогава има 2 години и не се знае как ще се развият нещата.
а и лятото след 12 клас, ще ходим на бригада в сащ със същата приятелка :д поне искаме да отидем, за да имаме пари поне за първия семестър
5. Да, съгласна съм. Но вече има начини, по които да се вземат пари.. Заеми и тнт..-има начини, има заеми, но после като тръгнеш да смяташ колко са ти лихвите по заемите и то обучението ще ти излезне всичко х2 : )

1. Ooo, греши. Това е държавата с най-добри заплати.. особено за бизнес и мениджмънт. Обучението е на много високо ниво. И е някъде около 700-800 лева на месец наем + храна.
5. Напротив има вече много по-удачни начини. Ако те интересува пиши на личен. :)
П.П. Не се отказвай от това, което искаш заради това че някой ти е казал нещо ;р Проучвай си сама и направи собствения си избор :) Успех!

amk933
04-24-2011, 20:04
1. САЩ. Уча в американско училище, имам американска диплома (нямам българска)...сиреч нямам много избор.
2. Тайна. Като се сбъдне ще споделя.
3. Мисля да уча два major-а - Политика и Икономика. След това магистър финансово право. Защо? Политици в семейството, огромен интерес към дипломацията и политиката като цяло достатъчни причини ли са? :)
4. Сам. В Америка никой не иска да ходи напоследък. Далече е, скъпо е, трудно е...в крайна сметка разбираемо е.
5. Ноу комент. Само ще кажа, че имам огромна база за сравнение м/у тукашното и тамошното. Разликата е почти толкова огромна. :)

kameliyar
04-24-2011, 20:27
1. САЩ. Уча в американско училище, имам американска диплома (нямам българска)...сиреч нямам много избор.
2. Тайна. Като се сбъдне ще споделя.
3. Мисля да уча два major-а - Политика и Икономика. След това магистър финансово право. Защо? Политици в семейството, огромен интерес към дипломацията и политиката като цяло достатъчни причини ли са? :)
4. Сам. В Америка никой не иска да ходи напоследък. Далече е, скъпо е, трудно е...в крайна сметка разбираемо е.
5. Ноу комент. Само ще кажа, че имам огромна база за сравнение м/у тукашното и тамошното. Разликата е почти толкова огромна. :)

1. Откога учиш в американско училище? И защо?
2. Хаха. Ами, успех тогава ;р
3. Оо висока цел имаш. Евала. :)
4. Прав, прави и прав :)
5. Амм, ако ти се занимава, сподели си опита.. Направи няколко сравнения :)

amk933
04-24-2011, 21:18
1. Откога учиш в американско училище? И защо?
2. Хаха. Ами, успех тогава ;р
3. Оо висока цел имаш. Евала. :)
4. Прав, прави и прав :)
5. Амм, ако ти се занимава, сподели си опита.. Направи няколко сравнения :)

1. От 9 клас. Учех в супер елитно българско училище, видях какво е там, беше доста под това, което очаквах, съответно се разочаровах супер много, но имах алтернатива, използвах я и сега не съжалявам. Тъпото беше, че преди 8 клас бях супер щастлив и имах големи надежди това, което чувам за бг образованието и елитните училища да не е вярно. Уви.
2,3. :) Мерси
4. Прав съм, но това не разстоянието и трудностите не трябва да спират хората. Има много умни деца в Бг, които заслужава да учат в Америка.
5. Аз съм го казвал много пъти. Образованието се концентрира върху силните страни на всеки. Не уча сто науки във всеки клас. А примерно 5 часа биология седмично в 8, 5 часа физика в 9, 5 часа химия в 10 и след това си избирам коя от трите искам за 11 и 12. Не се учи от всичко по малко с резултат накрая нищо, а нещо изоснови. Във всички области е така. Има 4 вида математика във всеки клас за хора с всякакви възможности. Има супер готините изкуства - Театър, Рисуване, Анимация и т.н. Избираш си едно или две и учиш. Езиците също са на различни нива. В моето училище има 3 социални науки - политика, история и бизнес. Избираш си която най те кефи. Ресурсите изобщо няма нужда да ги коментирам. Лабораторията по химия и физика е 50% същата като тази в "От местопрестъплението". Учи се пряко - по химия се правят експерименти много, за чуждите езици и историята се пътува в чужбина до истинските места. Освен това има един тон извънкласни занимания и пътувания в чужбина за състезания и надпревари. И най-важното - учителите са млади (25-36 годишни), но имат супер хъс и желание да ни научат, знаят много и са ни много близки като хора. Уважаваме ги, но са и наши приятели - нещо, което никога не съм изпитвал в българското училище, което все още си абсолютна парадигма на тоталитарните Татови ценности, що се отнася до връзката учители-ученици. Т'ва е най-общо казано. :)

kameliyar
04-25-2011, 09:03
1. От 9 клас. Учех в супер елитно българско училище, видях какво е там, беше доста под това, което очаквах, съответно се разочаровах супер много, но имах алтернатива, използвах я и сега не съжалявам. Тъпото беше, че преди 8 клас бях супер щастлив и имах големи надежди това, което чувам за бг образованието и елитните училища да не е вярно. Уви.
2,3. Мерси
4. Прав съм, но това не разстоянието и трудностите не трябва да спират хората. Има много умни деца в Бг, които заслужава да учат в Америка.
5. Аз съм го казвал много пъти. Образованието се концентрира върху силните страни на всеки. Не уча сто науки във всеки клас. А примерно 5 часа биология седмично в 8, 5 часа физика в 9, 5 часа химия в 10 и след това си избирам коя от трите искам за 11 и 12. Не се учи от всичко по малко с резултат накрая нищо, а нещо изоснови. Във всички области е така. Има 4 вида математика във всеки клас за хора с всякакви възможности. Има супер готините изкуства - Театър, Рисуване, Анимация и т.н. Избираш си едно или две и учиш. Езиците също са на различни нива. В моето училище има 3 социални науки - политика, история и бизнес. Избираш си която най те кефи. Ресурсите изобщо няма нужда да ги коментирам. Лабораторията по химия и физика е 50% същата като тази в "От местопрестъплението". Учи се пряко - по химия се правят експерименти много, за чуждите езици и историята се пътува в чужбина до истинските места. Освен това има един тон извънкласни занимания и пътувания в чужбина за състезания и надпревари. И най-важното - учителите са млади (25-36 годишни), но имат супер хъс и желание да ни научат, знаят много и са ни много близки като хора. Уважаваме ги, но са и наши приятели - нещо, което никога не съм изпитвал в българското училище, което все още си абсолютна парадигма на тоталитарните Татови ценности, що се отнася до връзката учители-ученици. Т'ва е най-общо казано.

1. Къде си учил до 9ти клас?
4. Нямат възможност. Редно или не - това е факт. То добре, че в някои държави направиха образованието безплатно, че да могат умните деца на България да имат шанс за реализация.
5. Пфф звучи супер.. В кое училище е това?
Тази система за обучение трябва да е навсякъде, но уви. От всичко в нашето образование най-ненавиждам това че имаме 15 предмета (минимум).. Учим от всичко по малко и знаем за всичко по нищо.. И след това очакват след 10ти клас да се ориентираме, да знаем точно какво да учим, какво ни влече.. А заради начина на обучение сме намразили абсолютно всичко, което може да води до престижна бъдеща професия. Вместо да се чудим кой предмет мразим най-малко можеше да се чудим кой предмет от любимите ни най ни харесва.. и това само от начина на преподаване.. Но истината е, че тук дори учителите нямат желание да се занимават с нас.. не само учениците ненавиждат учителите си, но и те тях.

П.П. И всичко това води до най-новата статистика за България относно образованието, а именно: "От поколение 94 и надолу - 50% неграмотни."

Трябва да си много щастлив ( и благодарен на родителите си ), че си имал възможността да се откъснеш оттук :)

Djuff
04-25-2011, 09:49
1. Германия, имам роднини там.
2. все още не съм решила на 13 съм, има време.
3.психология обичам да разговарям с хората за проблемите им и да им помагам.
4.със семейството ми
5.може и по-добре

Daisy11
04-25-2011, 10:28
1. Към Австрия,защото живея тук,Италия,защото там са най-доборите университети за това което май ще уча,България,защото мисля и че там ще получа добро образование
2. Не съм решила, но един от тези Universit