PDA

View Full Version : Защо?



machoka
04-19-2011, 13:04
В неделя, някъде около обяд, бях в непосредствена близост до Гарибалди и имах да убивам един час между два ангажимента и се засилих към KFC, тъй като последните месеци ако не натъпча по 5-6 крънча дневно, не съм човек.

Както и да е, паркирах лимузината, наметнах сакото за 10-те метра пешеходен пробег и седнах в кфс-то на Гарибалди на ония масички, които са точно до панорамните стъкло-стени. Нали знаете - сядаш да ядеш и всички на спирката срещу теб те гледат с висящи зелцета от устата и белосана в майонеза. Беше претъпкано. Ама казвам ви, по двама на стол седяха и опашката на касата стигаше до вратата.
Седя аз и докаот набивам и разглеждам дефилиращи дупета по спирката - какво забелязвам: много възрастна жена от 'бялата раса', в един кожух седнала на едно от бетонните колчета на тротоара и проси. Обаче не проси нахално. Тя седи с една тъжна гримаса на лицето, но не просеща или молеща, студено и е, стиска някаква торба с една ръка, а другата е леко протегната с шепа напред. Гледаше към заведението (към нас). Не се беше втренчила, не ни оглеждаше. Погледа и беше празен, просто посоката на очите сочеше към нас. Съвсем нормална, възрастна женичка българка, беше си протегнала ръката и гледаше тъжно към заведението. В тоя момент спрях да дъвча и се огледах - всички около мен тъпчеха, веселиха се, аз също се тъпчех, някаква приповдигната глъч цареше, царевици навсякъде, табли с наелонови боклуци се търкалят..идилия, а половината от тия хора гледаха и те към спирката, но никой не видя жената. Дори тези около нея на спирката, и те не я виждаха. Затичани хора се блъскаха в нея за да се качат на трамвая, влююбени двойки се прегръщаха и целуваха минавайки покрай нея, бусове зареждащи със стока околните магазини профучаваха зад нея по релсите, напомпани бюстиета разхождаха последната колекция в/у себе си покрай нея, но нкой не я виждаше.
А тя не беше нахална, не говореше. Не беше инвалид, не беше циганка. Просто се беше свила от студ, седяща на едно бетонно колче, беше си протегнала дясната шепа и гледаше със сведен поглед, изморен към ресторанта.

Гледаше ни всички тъпкачи с майонеза по устите.

http://www.youtube.com/watch?v=SD83L4kI3qY

darkPaladin
04-19-2011, 13:10
само капка в дъжда

shadow4e
04-19-2011, 13:22
Изводът е, че рядко слизаш от колата. За други тези "случки", за съжаление, са ежедневие. Последната половин година е пълно с просещи хора, но не от тези нахалните, а от тези, които живота ги е обрулил. Просят с тъга в очите, през дългите години, през които са работили, не са си и представяли, че ще стигнат до тук. Така е като социалните помощи отиват в здравите и прави цигани.

StolenBliss
04-19-2011, 13:22
Става ми много тъжно е така... Виж сега ти си я забелязал нали, при положение, че всички останали са били заети с по принцип скучното си ежедневие и не са и обърнали внимание. Ти си я видял, което е хубаво, но ако бях на твое място, в такава ситуация, няма просто да седа и да се възмущавам от околните, а бих и купила нещо за хапване.. Не се натискам да давам на хората по улицата пари или стъф, но за такива хора, като тази жена която описа, определено бих направила поне нещо малко. Като знам, като виждам, като я преценя, че примерно няма да си купи наркотици с парите които и дам(а ако е нещо за ядене, още по-добре), бил и отделила колкото мога.

И аз имам една подобна случка. Бях в София на гарата, пиех кафе с майка ми, чаках да стане време да си хващам автобуса за Холандия. Дойде по едно време пак така една българка, каза че са я изгонили от квартирата й и искаше един два лева, в замяна на някоя книга, от тези които носеше в раницата си. Исках да и дадем, но майка ми се запъна. Аз обаче я видях, че е свястна жена и в последсвие ми стана гадно, че нищо не можах да и дам. Бях си вече сменила парите в евро и си сложих две евро в джоба, ако я видя пак наоколо да и ги дам, но така и не я видях. Тва ме държа после няколко часа в кофти настроение..

machoka
04-19-2011, 13:27
Аз направих не едно, а няколко неща по така създалата се ситуация, но темата не е за това какво съм направил аз, а за това какво не правим всички ние.

shadow4e
04-19-2011, 13:28
Звучи ми грозно като заключение да сложиш, че случката ти е поразвалила настроението за 1-2 часа.

stefity
04-19-2011, 13:28
Неизменна и всекидневна част от уличния пейзаж, сраснала се в обстановката до толкова, че успяваме да я подминаваме по начин, който ни се вижда съвсем нормален. Нищо ново под слънцето - едни се възмущават, втори редят лицемерни сополи и сълзи, трети пък... трети просто подминават и т.н. и т.н. с още милион примери за това какво би могъл да стори човек, наблюдавайки подобна гледка.

Greennight
04-19-2011, 13:28
Не бих й пуснал никога.Виж,ако видя някой слепец,или някой музикант дето да си изкарва парите с честен труд винаги им пускам стотинки,ако имам пари.Просто за мен тия просяци са пълни мързели,дето не стават за нищо!Най-малкото може да продава някви цветя или нещо друго!И не ми казвайте,че не могат да направят нищо,щото не е така.Дядо ми е останал сирак на 5 години и на 14 е мъкнал щайги и чували,за да си изкара някой лев човека.Човека е имал желание,учил е и е станало човек от него.Нищо не му е дошло на готово...Баба ми също-от 6 годишна е ставала в 3 през нощта,за да бере тютюн и тва за някви мизерни пари.Циганката обаче,ако я питаш що не бачка ще почне да ти обяснява как няма кво и ще обвини всички от съседите си,до депутатите.Ай сиктир вече,който има желание намира начини,който няма намира оправдания :wink:

shadow4e
04-19-2011, 13:31
Грийннайт, ти правиш ли разлика между "много възрастна жена - българка", дядоти на 14 и циганката?!

machoka
04-19-2011, 13:31
Изводът е, че рядко слизаш от колата. За други тези "случки", за съжаление, са ежедневие. Последната половин година е пълно с просещи хора, но не от тези нахалните, а от тези, които живота ги е обрулил. Просят с тъга в очите, през дългите години, през които са работили, не са си и представяли, че ще стигнат до тук. Така е като социалните помощи отиват в здравите и прави цигани.

Явно съм голям късметлия, че не ходя пеша, защото такива случки всеки ден не бих могъл да ги понеса разумно.

В момента, в който спрях да дъвча и се огледах, и видях всичко наоколо с друг поглед, ситуацията придоби следната интонация и точно това ми изникна в съзнанието:

http://www.youtube.com/watch?v=SD83L4kI3qY

shadow4e
04-19-2011, 13:42
И аз имам случка от преди няколко години - не дадох пари.., и сънят ми не е спокоен. Не мога да разбера как е спокоен този на управляващите ни.
Общо взето повечето хора имат такава "случка" - първата проглеждаща и след нея има два варианта - продължаваш да ги виждаш и осъзнаваш колко са много или изграждаш защитен механизъм като този на хората, които не са я и видяли дори.

Greennight
04-19-2011, 13:43
Грийннайт, ти правиш ли разлика между "много възрастна жена - българка", дядоти на 14 и циганката?!Да,разликата е че дядо ми е бачкал по цял ден,за да направи нещо,а другите 2 са мързелували цял живот,или най-много да са изкарвали някой лев на млади години по магистралите...Не можеш да ме убедиш,че тая жена е бачкала нещо,щото ако беше така щеше да има пенсия и нямаше да проси...

darkPaladin
04-19-2011, 13:49
мачо един от уроците които ми дадоха едни колеги когато ми се случи нещо подобно е че не бива да ми пука

човек трябва да се грижи само за тези които обича и да гледа те да не станат така защото в противен случай няма да можеш да заспиш спокойно

света е такъв и никой нищо не може да направи за жалост

shadow4e
04-19-2011, 13:50
Гледай само да не разбереш някой ден какво е от другата страна, защото няма да ти хареса. :wink:

darkPaladin
04-19-2011, 13:53
Грийннайт, ти правиш ли разлика между "много възрастна жена - българка", дядоти на 14 и циганката?!Да,разликата е че дядо ми е бачкал по цял ден,за да направи нещо,а другите 2 са мързелували цял живот,или най-много да са изкарвали някой лев на млади години по магистралите...Не можеш да ме убедиш,че тая жена е бачкала нещо,щото ако беше така щеше да има пенсия и нямаше да проси...

в България колко са големи пенсиите?

Greennight
04-19-2011, 13:55
Ами доколкото знам около 250 лева-достатъчно за самотна възрастна жена,мисля :)

Greennight
04-19-2011, 13:58
А шадолче,трудно ще се окажа от другата страна повярвай.Имам умствените и други качества,за да не стане това.А дори те да не ми помогнат-готов съм и кенефи да чистя,ако това ще ме осигури,въпреки че едва ли това ще се наложи,в предвид способностите ми :)

semantics
04-19-2011, 13:59
С милостини и състрадание нищо не става. Като на някого (не визирам конкретно някого) му е толкова жал, да раздава визитки с контакти на работодатели, да лобира за промяна в социалната политика и пр., а не да си мие съвестта с няколко стотинки, понеже другите не го правели.

shadow4e
04-19-2011, 14:16
1. Mинималната пенсия е далеч по-ниска, а си представи и ако има задължения или е по-висока, но има болен на легло.

2. Какви работодатели за "много възрастна жена"? А това кой как ще помага и дали въобще ще, е негова работа. Който както го чувства, така да действа, няма нужда да се съдим.

TheBeliever
04-19-2011, 14:17
Ами доколкото знам около 250 лева-достатъчно за самотна възрастна жена,мисля :)

В грешка си. Познавам възрастна жена с 45 години трудов стаж, взимаща мизерните 120лв. пенсия. Ако не бяха внуците й сигурно и тя щеше да е с протегната ръка на улицата. Дядо ми, лека му пръст, за 40+ години държавна служба взимаше 90лв.

Няма място за сравнение между млад здрав 14 годишен младеж и грохнала старица, на която пенсийката сигурно и за лекарства не стига. Не си мисли, че е толкова лесно на хора работили и борили се цял живот да застанат на улицата, молещи за стотинки. Изключвам ромите - те просто са научени държавата да ги храни. Но отрудените старци, които просто нямат друг избор, не заслужават подобно унижение. За жалост никой не прави нищо по въпроса.

darkPaladin
04-19-2011, 14:25
А шадолче,трудно ще се окажа от другата страна повярвай.Имам умствените и други качества,за да не стане това.А дори те да не ми помогнат-готов съм и кенефи да чистя,ако това ще ме осигури,въпреки че едва ли това ще се наложи,в предвид способностите ми :)

вероятно си прав

semantics
04-19-2011, 14:27
2. Какви работодатели за "много възрастна жена"? А това кой как ще помага и дали въобще ще, е негова работа. Който както го чувства, така да действа, няма нужда да се съдим.

1. Не говоря само за този случай, а по принцип.

2. Разбира се, че който каквото иска ще си прави. Но самата теми и първият и пост съдят. Така че... Кой кого?

Greennight
04-19-2011, 14:41
За това с болния наистина е възможно и е много гадно,ако наистина е така,но такива случаи са малко.Освен това,доколкото знам на старите хора,държавата им поема лекарствата.И все пак не бъдете толкова наивни!Почти никога не е тва причината да се проси.Аз лично съм виждал как няколко момичета-циганки(изобщо не им личи-млади,сравнително бяли(може да ги помислиш просто за мургави българки)се надхвалват коя е изпросила и откраднала повече неща...)Еми повечето просто са мързели и тва е!Има толкова лоши случаи,че ако трябва ще умрат от глад,но няма да работят...Ето една дето цял живот се храни от пенсията на майка си и предложиха 10 лева,за да почистят пред кооперацията за 30 минути(не че трябва да й дават пари,кооперацията е на всички),но тя отказа с оправданието,че тия боклуци не ги е направила тя :shock: Еми извинявайте много,как може едната бабичка да продава цветя,или да шие шапки и ръкавици и да ги продава,а другата да проси?

Greennight
04-19-2011, 14:50
Ето например миналата година,докато ходех около даскало видях 1 жена с някъв лист напечатен от принтер пред нея.Попитах я кво е тва и тя ми каза,че тва й е от Кремиковци и е работила честно 20 години,но са я изритали.Еми веднага й извадих на жената 5 кинта и й ги дадох,нищо че имах общо 10 за още 3 дни напред.Беше си чиста българка жената,доколкото мога да познавам,но и да е била от друг етнос няма значение,щом се е трудила честно!В случая само мачока си знае кво точно е видял,дали българка или някоя по-беличка представилка на ромите,така че никой не може да е компетентен и да каже кво би направил на негово място!

semantics
04-19-2011, 14:50
Еми извинявайте много,как може едната бабичка да продава цветя,или да шие шапки и ръкавици и да ги продава,а другата да проси?

Точно. Всеки си носи главата, а също и характера. У нас мързели - бол. Че има хора, които са зверски прецакани, има, но те изключения ли са или по-честия случай? Ако е второто, със стотинки ли ще им се помогне - на всеки поотделно?

Затова, ако някого му е крайно неприятно какви социални несправедливости съществуват, да предприема крути мерки, а не да си мие очите, главно чрез... съдене на другите, да.

Понякога е добре да си траеш, не защото си мишка, а защото не можеш да оправиш целия свят, особено щом не си направил възможното със себе си и поне с близката си среда. В противен случай просто плюеш по останалите.

CanisDirus
04-19-2011, 14:55
Какво се пита пак в задачата? :-o

StolenBliss
04-19-2011, 14:56
Звучи ми грозно като заключение да сложиш, че случката ти е поразвалила настроението за 1-2 часа.

Защо ? От коя гледна точка имаш предвид ?

semantics
04-19-2011, 14:57
Какво се пита пак в задачата? :-o

Аз поне питане не видях, още по-малко предложения. Просто мрънкане колко зле са всички за 4829023430924342 път.

Ще се радвам някой да ме поправи.

CanisDirus
04-19-2011, 15:04
Точно де. Вечния въпрос за социалното неравенство и защо ни трогва човешкото нещастие.
защо се умиляваме като видим малко кученце?
Защо плачем когато дават рубриката "Кой ме иска" в "За животните с любов", а в заден план върви Осъдени Души на Митко Щерев?
Защо има богати и бедни?


Но според мен machoka задава доста по-тривиални въпроси:
Защо е претъпкано в KFC?
Защо всъщност си сложих сакото за тези 10 метра?
Защо не са затъмнили стъклата, така че да може да се гледа навън, но не и навътре. Това маркетингов трик ли е?

semantics
04-19-2011, 15:13
И в този ред на мисли:


Аз направих не едно, а няколко неща по така създалата се ситуация, но темата не е за това какво съм направил аз, а за това какво не правим всички ние.

Сподели какво направи - няма да си помисля, че се хвалиш. Просто сподели какво направи ти, за да станеш решение на проблема, макар и отчасти. Експириънс ексчейндж просто, баш за такова питам.

И какво не правим всички ние? По-подробно, ако може, защото това така и не си написал, а се надявам отговорът да не е от две думи.

Моля за отговор.

shadow4e
04-19-2011, 15:14
2. Разбира се, че който каквото иска ще си прави. Но самата теми и първият и пост съдят. Така че... Кой кого?

То и да има някакво съдене в самата тема, при положение, че той чак сега обръща внимание, не виждам за какво има да се хване. Аз си казах какъв е за мен извода от темата - а именно, че не слиза често от колата, явно го е впечатлило.


Затова, ако някого му е крайно неприятно какви социални несправедливости съществуват, да предприема крути мерки, а не да си мие очите, главно чрез... съдене на другите, да.

Ама чакай сега. Какво се иска от нас? Да учим, да работим и да сме добровлоци в сферата на образованието да кажем, но щом не сме и в здравеопазването, значи не можем да вземем дума и не ни пука. Трябва ли да разбираме от всичко и да даваме конкретни предложения или има там едни хора, на които им се плаща, за да го правят.

Подкрепям ви, че и аз предпочитам да дам на някой, който продава нещо или свири, но сте твърде крайни - не всеки може да шие или предпочита да се унижи, но да не краде цветята от гробищата.

Грийннайт, разбира се, че едва ли има човек, който да дава на всички и всеки прави някакъв подбор. И лекарствата не се поемат, поемат се някои, но не достатъчно. Нещо са ти много далечни тези неща.

semantics
04-19-2011, 15:25
Под "крути" мерки имах предвид изразяване на гражданска позиция, обединения на граждани и организации и натиск върху политиките. Това е право на всеки човек, а не само професия/призвание на занимаващи се в определени сфери.

Порочно е именно това схващане - как всяка жаба трябва да си знае гьола и е толкова вкоренено в нас, че дори не можем да си дадем пълна сметка за него. Когато се комбинира с плюене по другия/институцията, резултатът е... съвременното българско общество.

Сори.

Rorschach
04-19-2011, 15:29
Аз ще ви поправя...

Може да се каже, че прекарах огромна част от своите младини освен в училище, пред компютъра и спортната зала, и по улиците на нашият мил роден град. За толкова време на седене по пейките, бордюрите и плочките видях много хора - мързеливи, прости, злобни, тарикатеещи, откровено глупави и наистина съкрушени. Като бях по-млад и игнорантен си мислех като вас, но... впоследствие мнението ми се измени коренно, защото имах възможността да се запозная с историите на някои от тези хора и да ги сравня с тези на отпадъците и долнищата.

Има хора с ужасяващи лични трагедии, където ако Карбовски ги чуе и ще си спре предаването със сълзи на очи, но да карам по същество.

Моят дядо, лека му пръст, беше инвалид-пенсионер със сериозни здравословни проблеми и пенсия от около 150 лева. Поискаха ни рушвет в ТЕЛК, за да бъде признат за инвалид (не платихме, а вкарахме малко връзки, та двама хитреци изгърмяха майка им да е'ба грязна) и да получи полагащите се отстъпки. И пак лекарствата му на месец струваха над 450 лева, а пенсията му беше точно три пъти по-малко, а и баба ми има нужда от лекарства, да си купуват храна, да си платят сметките и... откъде?
Дядо ми е инвалид (инсулт и три инфаркта) и на количка, а баба ми едва се придвижваше, та се налагаше аз, баща ми или майка ми да ходим и да пазаруваме, да помагаме и т.н.
Абе, позната история, нали?


А сега искам да успея да ви разкажа всичките истории, които знам - за деца, които не помагат на своите родители, а ги изхвърлят като мръсни животни на улицата, за да им вземат апартаментите, за които тези хора са работили цял живот. Дали не действа обезверяващо собствената ти кръв да те изхвърли на улицата, когато вече си на 70, пенсията не ти стига само за лекарствата и т.н.?
А колко истории има за алкохолици, които взимат пенсията на родителите си, за да я изпият? А колко истории... сещате се нали?


Catalogueofanger ще се сети за един дядо с една дебело женско куче на синджир, който обикаляше около паметника преди години и събираше бутилки, като дори се бяхме разбрали, че ако не се засечем с него - ще му ги оставяме на определено място, за да може да ги върне и да вземе 3-4 лева за деня. Е, да той имаше възможност да крета превит и да събира бутилките, поне краката му още го държаха от немай къде, за да влезе в една странна урбанистична симбиоза с младите хаймани, които също едвам събираха пари за бира и цигари, но поне можеха да откъснат от сърцата си 20-те стотинки за бутилката, която да дадат на стареца.

Или историята за една жена, която е на средна възраст, но няма работа и ходеше по улиците с каска за мотор, защото просто една вечер някакви пияни/друсани келеши са решили, че са голямата работа и са я изнасилили и пребили с тръби, а тя се е побъркала генерално от шока и ходи с каската, за да се "предпази", защото нейния свят е генерално счупен вече.

Мога да ви разкажа и за една възрастна жена-клошарка, която навремето е била актриса, участвала в едни от най-хубавите български филми от златната ера на родното кино, а преди години беше изгонена от апартамента си, защото е станала жертва на доста разпространените нотариални измами, а всички предишни "приятели" й обръщат гръб и я забравят, но и днес можете да ги прочетете как се големеят по медиите, стават министри или просто говорят колко милеят за родното изкуство.

Нека ви разкажа и за една възрастна жена - стара мома, която цял живот е била учител, а впоеследствие пенсията й от 80 лева не стига за нищо - живее в празен апартамент, без ток, без парно - обикаляща по кофите и опитваща се да преживее, но я бият циганите и я гонят. Нейната история научих, когато видях как някакъв 40-50 годишен мангал я удряше с пръчката с която рови в кофата и се опитваше да насъска кучето си да я ухапе (това е и един от трите пъти, когато А) ме е хапало куче, б) съм наранявал животно, макар и при самозащита). Та жената е преподавала в елитна столична гимназия, но е останала стара мома - дали е била прекалено отдадена на работата си, дали е някаква друга трогателна история (и една такава имам) - не знам. Факта беше, че е образовала тези, които днес са силните на деня, а тя е останала да я гонят от кофите.

Истории имам много, мили дечица, затова вече внимавам кога ще си отворя многознаещата уста и ще започна да говоря глупости, защото съм имал късмет да се родя в семейство, където родителите са ми осигурили добър старт. ;)


Затова и ще перифразирам една моя много любима песен - позволете ми да ви хвана за ръка и да ви разходя по улиците на София, за да ви покажа неща, които мозъка ви няма да иска да приеме. :)

Макар и от известно време да съм далеч от тези неща, защото съм адски зает, то това което съм видял ме е научило и променило, дори и белязало за цял живот.
;)

semantics
04-19-2011, 15:37
Всичко, което казваш, наистина е трогателно. Само че това, че си се родил в читаво семейство и имаш читав старт в живота, може и да значи, че осъзнаваш способността си да промениш нещо, а не само, че имаш голяма уста.

Побърквам се от мрънкане и лицемерно състрадание, това не знам колко става ясно!

Точно защото някой е имал добър старт в живота, трябва да си скъса гъза да прави нещо за другите - генерално, точно защото са му осигурени възможности - а не да хлипа пред вида на отделен изстрадал човек и единственото, което да направи, е да сипе няколко стинки и да се възмущава по форумите. Щото последното е точно миене на несъзнавано гузната съвест как някой е зле, пък ти си добре. Но всъщност не помагаш на никого с гузната си съвест.

Rorschach
04-19-2011, 15:43
Поне не съдя - навремето се бяхме хванали и провеждахме няколко акции на принципа Food not bombs, където готвехме и хранехме хората. Но да и милостинята е вариант - за някои е измиване на ръцете, за някои е дори непосилна, но истината е, че милостиня дават бедните хора, а не онези с възможностите. Да, понякога е по-добре да действаш възможно най-локално и да купиш хляб на някой, вместо да строиш кули от карти, които ще бъдат смачкани от дебелия, мързелив чиновнически задник, който ще започне да краде и от това клонче.

Понякога точно това "пряко действие" е не просто наложително и дава повече от хляб или временно изпълване на стомаха, гузно измиване на съвестта, а дава надежда... на някой друг, че има и хора, които не са егоистични задници. Аз си подбирам на кой да давам, но нямам идея как да бъде променено статуквото, защото човешките драми са частни случаи и не могат да бъдат вкарани в нормативна рамка - тогава има пак тарикати и ощетени, смачкани хора.

semantics
04-19-2011, 15:51
И аз съм виждал какво ли не и също съм правил някакви неща.

Но отделното даване на малко храна/пари на отделни хора не подкрепям и по друга причина - падам си малко нещо ницшеанец, но това са си лични мои разбирания, не ги натрапвам никому. В сми, не е това единствената гледна точка към такива проблеми.

machoka
04-19-2011, 16:06
semantics, и какво, порасна ли ти работата като мина покрай поредния гладен бездомник и го отмина с презрение, цъкайки с език по политическата обстановка?! Задоволи ли своята съвест?

CanisDirus
04-19-2011, 16:22
Добре де, аз пак питам:

Какво се пита в задачата?

Смятате ли, че трябва да приложим принципа: От всекиго според възможностите на всеки му според нуждите.
Ако да - ще бъдете ли апостоли на това движение? Ще се откажете ли от доходите си (пък да кажем, че се от добре печелещите в България), за да нахраните бездомните и гладните?

machoka
04-19-2011, 16:27
Кой каза, че се пита нещо? И защо винаги се смята, че като протегнеш ръка си измиваш съвестта? По-яко ли е да хулим по форумите какви ни управляват и да участваме в измислени организацийки по 20 човека и да си мислим, че като вдигнеш два пъти плаката пред Парламента помагаш повече, от колкото ако нахраниш и облечеш 20 нуждаещи се?!

darkPaladin
04-19-2011, 16:33
някой тук като започне да яде месо веднъж годишно ще стане човек

CanisDirus
04-19-2011, 16:33
заглавието на темата е "Защо?" - предполага се, че се пита нещо. Затова и се интересувах, какво се пита с темата. какво се цели?
А то какво - просто споделяш впечатлила те случка. За съществуваща несправедливост.

Сега можем да разтегляме до безкрай за културните измерения на Хофщеде и евентуални парадокси, за урбанизация и алиенацията на индивида и тн. и тн.


Форума не вярва на сълзи.

darkPaladin
04-19-2011, 16:37
Кой каза, че се пита нещо? И защо винаги се смята, че като протегнеш ръка си измиваш съвестта? По-яко ли е да хулим по форумите какви ни управляват и да участваме в измислени организацийки по 20 човека и да си мислим, че като вдигнеш два пъти плаката пред Парламента помагаш повече, от колкото ако нахраниш и облечеш 20 нуждаещи се?!

що трябва да си мием съвеста бре мачо не става ли просто ей така да помогнем твоето е нищо аз съм виждал човек който е катострофирал с мотор с кървяща рана да бъде заобиколен от 20 човека и да снимат с телефоните си без да се сетят да се обадят на бърза помощ

и като се обадих всички ме гледаха изумено и добре че оня просто спеше щото е бил пиян и раната не му е дълбока

и на идея си нямаш какви хора има на тоя свят
понякога не е задължително да си умен с 3 висши трябва да си човек

machoka
04-19-2011, 17:24
заглавието на темата е "Защо?" - предполага се, че се пита нещо. Затова и се интересувах, какво се пита с темата. какво се цели?
А то какво - просто споделяш впечатлила те случка. За съществуваща несправедливост.

Сега можем да разтегляме до безкрай за културните измерения на Хофщеде и евентуални парадокси, за урбанизация и алиенацията на индивида и тн. и тн.


Форума не вярва на сълзи.

всеки да си интерпретира въпроса в заглавието според своите разбирания и който желае, да изрази своята визия относно съществуващите несправедливости, относно своето положение в обществото и какви права и задължения му определя то.

CanisDirus
04-19-2011, 17:29
Ок. макар така темата да става малко за живота вселената и всичко останало...

Nam3less3
04-19-2011, 18:07
Аз знам отговорът - преди 90та нямаше такива работи, т.е. - връщане на комунизма 8)
Факт е, че тогава е имало много много по-малко просяци по улиците(с изключение на някой цигани, но при тях е стандарт), съответно тогава е имало повече спазване на законите и на хората по-трудно са им взимали чрез измами апартаментите, с пенсията си са можели да се прехранват по-добре, всеки можеше да се прехранва и т.н., абе изобщо доста по-трудно биха стигнали до това да станат просяци.
Извода - ако искате да няма масово просяци и такива тежки случай, трябва теоретично да сте връщането на този строй(казвам теоретично, защото на практика няма как да стане), а не да подкрепяте сегашния, при който пък сигурно живеете по-добре.
Друг е въпроса защо е фалирал този режим, какви са му били недостатъците и т.н.

Nam3less3
04-19-2011, 20:53
Това е така, защото хора с манталитет като твоя са във властта. Затова решението е да си подадеш оставката.

Очаквам всеки момент ти, Цанко и още някои други да започнат да прецакват темата с лични обиди с цел да ме изгонят от нея.Какви хора трябва да са във властта, по цял свят е така дори и в хубавите западни страни, от които взимаме пример.
Изобщо представете си една сутрин да се събудите и да се окаже, че сте Бойко Борисов, какви толкова промени ще направите, че да не ви плюят хората?
Макар че примерът ми е неточен, защото не сте става току така премиер, но да речем че по време на кампанията сте криели истинските си цели(които ако са благородни, едва ли ще ви допуснат до властта).

Rorschach
04-19-2011, 21:29
Добре де, аз пак питам:

Какво се пита в задачата?

Смятате ли, че трябва да приложим принципа: От всекиго според възможностите на всеки му според нуждите.
Ако да - ще бъдете ли апостоли на това движение? Ще се откажете ли от доходите си (пък да кажем, че се от добре печелещите в България), за да нахраните бездомните и гладните?


Защото е по-ефективно от това да говорим само. В социалната политика можеш да сложиш рамки, но те във всички случаи ще бъдат експлоатирани от тарикати и измамници, а истинските нещастни случаи са частни и като такива - ти не можеш да рамкираш, драги. Затова понякога е по-добре да излезеш и да погледнеш небето, а не само да четеш за него в книгите...

amk933
04-19-2011, 21:42
Side-effect-овете на капитализма и прехода - това си видял.
Винаги ще има такива хора, за съжаление.

А иначе държавата уж им осигурява някакви условия, но те са толкова "приемливи", че доста честа се случва хората да предпочетат улицата. :?

А лично аз реагирам с доста скептицизъм на всякакви просяци, защото не мога да различа истинския от този, които в 1:00 ще се качи в S-класата на шефа и ще обърне джобовете. Иначе, честно казано живея в някакъв балон, в който не се и сблъсквам с такива работи, което изобщо не твърдя, че е хубаво, но може би и за това не мога да кажа като shadow4e този е гладен възрастен човек, а този - протеже на някоя мутра. :)

Rolisten
04-19-2011, 21:46
Аз знам отговорът - преди 90та нямаше такива работи, т.е. - връщане на комунизма 8)
Факт е, че тогава е имало много много по-малко просяци по улиците(с изключение на някой цигани, но при тях е стандарт), съответно тогава е имало повече спазване на законите и на хората по-трудно са им взимали чрез измами апартаментите, с пенсията си са можели да се прехранват по-добре, всеки можеше да се прехранва и т.н., абе изобщо доста по-трудно биха стигнали до това да станат просяци.
Извода - ако искате да няма масово просяци и такива тежки случай, трябва теоретично да сте връщането на този строй(казвам теоретично, защото на практика няма как да стане), а не да подкрепяте сегашния, при който пък сигурно живеете по-добре.
Друг е въпроса защо е фалирал този режим, какви са му били недостатъците и т.н.
те 'недостатъците' май са били заравяни заедно , в обща яма , така дочух

semantics
04-19-2011, 22:27
semantics, и какво, порасна ли ти работата като мина покрай поредния гладен бездомник и го отмина с презрение, цъкайки с език по политическата обстановка?! Задоволи ли своята съвест?

Ако това е всичко, което ми разбра от писанията, никак няма сми да ти се обяснявам.

Иначе да внеса едно пояснение, че звучах крайно - изразяването на гражданска позиция и обединението на граждани по посока на даден социален проблем/дадена група в социално неравностойно положение може да стане не само чрез натиск върху политиката, но и чрез предоставяне на услуги за дадената група хора, имащи нужда от определена помощ. И това не е задача само на социалните работници, както всеки би се съгласил в социално желателен и приповдигнат дух.

machoka
04-19-2011, 22:55
Не искам да се обясняваш, а да седнем и да измислим какво можем да направим по въпроса.

Не, не за социалната политика на страната.. а за този, онзи, онзи и другия до тях.

inluwithedarkness
04-20-2011, 02:30
Грозна гледка.Жалко,че на държавата не им пука за тия хора и ще са така цял живот....

jghgh
04-20-2011, 11:20
Грозна гледка.Жалко,че на държавата не им пука за тия хора и ще са така цял живот....
А това не е ли поредното възмущение от държавата и външния виновник (все друг ни е виновен), все едно всички ние накуп не можем да променим нещо, да направим така, че на "държавата" да започне да й пука и тия хора да не "са така цял живот".

Мнението ти ми изглежда малко като - "Хайде да го караме на самотек, цял живот ще има несправедливост". Не че философски няма нещо вярно в твърдението, но ние затова сме човеци, за да се опитваме да променяме обкръжаващата обстановка, да се борим за доброто и да се стремим към абсолют в иначе тоя обречен, кален свят.


Аз досега се въздържах от коментар, защото не смятам да звуча като надъхана алтруистка или пък скептична гледаща-само-своя-задник персона. Щото май съм далече и от двете, в истинския смисъл и на двете понятия.
Но пък съм наясно, че промяната почва от нашите мозъци и действия. Докато ни светне (както и на самата мен, например) и докато ни дойде смелост и истинска съвест наистина да направим НЕЩО, тези хора ще оцеляват само от случайна милост на хора като нас, които дават от време на време стотинки или призовават останалите към съчувствие. Но пък е ясно, че тези наши действия са краткосрочен план за измъкване на хората от бедата, в която се намират...

catalogueofanger
04-20-2011, 12:52
Хубави въпроси. Запитайте родителите си това ли е, което искаха за България и това ли е, което постигнаха за 20 години

catalogueofanger
04-20-2011, 12:55
Side-effect-овете на капитализма и прехода - това си видял.
Винаги ще има такива хора, за съжаление.

А иначе държавата уж им осигурява някакви условия, но те са толкова "приемливи", че доста честа се случва хората да предпочетат улицата. :?

А лично аз реагирам с доста скептицизъм на всякакви просяци, защото не мога да различа истинския от този, които в 1:00 ще се качи в S-класата на шефа и ще обърне джобовете. Иначе, честно казано живея в някакъв балон, в който не се и сблъсквам с такива работи, което изобщо не твърдя, че е хубаво, но може би и за това не мога да кажа като shadow4e този е гладен възрастен човек, а този - протеже на някоя мутра. :)

Синко, понякога имам чувството, че говориш наизуст. Имаш ли представа какво е социалното положение на обществото в България изобщо ?

amk933
04-20-2011, 13:33
Горе-долу. Ако имаше предвид това за S класата и просяците, мога да ти кажа, че преди няколко години, когато половината мутри бяха все още живи, съм виждал точно през нощта към 1 как един такъв куц просяк го прибира возило за няколко стотин бона. Под моста на влюбените.

catalogueofanger
04-20-2011, 13:43
Горе-долу. Ако имаше предвид това за S класата и просяците, мога да ти кажа, че преди няколко години, когато половината мутри бяха все още живи, съм виждал точно през нощта към 1 как един такъв куц просяк го прибира возило за няколко стотин бона. Под моста на влюбените.

Ти говориш за просешката мафия, само че просяците не винаги са най-добрият барометър за социалното положение в дадена страна. Щото пък аз в Брюксел също видях много просяци ( с чисто нови кецове, обаче ), но социалното положение на така или иначе разделеното белгийско общество е в пъти по-добро от това на българите. Разбира се, че не може да се сравняваме, но това го давам за пример само, когато говорим за просяци.

Така или иначе друго имах предвид, но довечера ще излея текста.

04-26-2011, 23:13
Това е така, защото хора с манталитет като твоя са във властта. Затова решението е да си подадеш оставката.

Очаквам всеки момент ти, Цанко и още някои други да започнат да прецакват темата с лични обиди с цел да ме изгонят от нея.