PDA

View Full Version : Евангелие от Матея



MissNothing
04-21-2011, 19:49
Нещо не мога да разбера на места текста, та ще попитам тук.
глава 1, , 18, 19: А рождението на Иисуса Христа стана тъй: след сгодяването на майка Му Мария за Иосифа, преди още да бяха се те събрали, оказа се, че тя е непразна от Духа Светаго. А Иосиф, мъж и, понеже беше праведен и не желаеше да я осрами, поиска тайно да я напусне.
Не мога да го разбера тоя ред..

ей тези фарисеи и садукеи, които идват да се кръщават при Иоан някакви антигерои ли са.. дето Иоан им казва рожби ехидници..?

глава 5, 20 Защото, казвам ви, ако вашата праведност не надмине праведността на книниците и фарисеите, няма да влезете в царството небесно.
А книжниците и фарисеите не са праведни нали?

глава 13, 52 А Той им рече: затова всеки книжник, който се е учил за царството небесно, прилича на стопанин, който изнася из своята съкровищница ново и старо.
Как се тълкува този цитат?

Глава 26, 39 Иисус казва на Бог Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.
Защо иска да се размине със смъртта при положение, че нали той проповядваше смирение пред злото? Или просто не иска да умре по този начин..?

Глава 27, 35 тука се казва че са го разпънали вече, а малко по-надолу а около девения час Иисус извика с висок глас...
Е нали уж вече е разпънат, как ще говори.. той възкръсва по-късно.

Айде дано има мераклии да помогнат.

Nam3less3
04-22-2011, 08:40
Ако не си християнка, няма смисъл да се опитваш да тълкуваш.
Ако си, то си пуснала темата в грешен раздел :D

MissNothing
04-22-2011, 16:44
Питам, защото имам да правя съчинение по това евангелие, а някои неща, които искам да включа не ги разбирам. Особено това:
Глава 26, 39 Иисус казва на Бог Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.
Защо иска да се размине със смъртта при положение, че нали той проповядваше смирение пред злото? Или просто не иска да умре по този начин..?

Cybershot
04-22-2011, 17:00
Или просто религията е начин за контрол над хората?

Nam3less3
04-22-2011, 17:05
Питам, защото имам да правя съчинение по това евангелие, а някои неща, които искам да включа не ги разбирам. Особено това:
Глава 26, 39 Иисус казва на Бог Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.
Защо иска да се размине със смъртта при положение, че нали той проповядваше смирение пред злото? Или просто не иска да умре по този начин..?Той все пак е човек и изпитва всичко човешко без греховете и пороците, и тъй като знае как ще умре, се моли от човешки страх пред болезнената гибел, но приема божията воля.

Nam3less3
04-22-2011, 17:06
Или просто религията е начин за контрол над хората?Религията има за цел духовно усъвършенстване, тия приказки за контрол над хората са за същите такива хора.

MissNothing
04-22-2011, 18:16
Питам, защото имам да правя съчинение по това евангелие, а някои неща, които искам да включа не ги разбирам. Особено това:
Глава 26, 39 Иисус казва на Бог Отче Мой, ако е възможно, нека Ме отмине тая чаша, обаче не както Аз искам, а както Ти.
Защо иска да се размине със смъртта при положение, че нали той проповядваше смирение пред злото? Или просто не иска да умре по този начин..?Той все пак е човек и изпитва всичко човешко без греховете и пороците, и тъй като знае как ще умре, се моли от човешки страх пред болезнената гибел, но приема божията воля.
Мерси много. :)

BladeDancer
04-22-2011, 18:17
Или просто религията е начин за контрол над хората?Религията има за цел духовно усъвършенстване, тия приказки за контрол над хората са за същите такива хора.
Същото учим в момента. Четох от любопитство някои мита от библията или и аз не знам. Всеки който не е почитал Бог го е сполетявало нещо лошо. Ако това не е контрол над хората в какво да вярват аз не знам какво е.

Cybershot
04-23-2011, 06:05
Или просто религията е начин за контрол над хората?Религията има за цел духовно усъвършенстване, тия приказки за контрол над хората са за същите такива хора.
Същото учим в момента. Четох от любопитство някои мита от библията или и аз не знам. Всеки който не е почитал Бог го е сполетявало нещо лошо. Ако това не е контрол над хората в какво да вярват аз не знам какво е.

Преди време бях попаднал на едни материали, които сравняват Египетския бог Хор (ако не се лъжа) и нашия Христос. Ами да ви кажа едно 90% от историите им се припокриваха, само дето Хор е няколко хиляди години преди Христос. Сами се сетете кой от кого е копиран.

MissNothing
04-23-2011, 08:13
А като цитирам текст от Библията как да го правя.. нали стихотворениетя бяха на нов ред без кавички, а другите произведения на същия ред с кавички? Библията на същия ред ли трябва?