PDA

View Full Version : АЕЦ Белене ?!



blackking
04-23-2011, 06:53
Добра идея ли е България до строи АЕЦ Белене :-o

GregoryHouse
04-23-2011, 11:35
Да.

Auriss
04-23-2011, 11:39
^ Аха.
ОП да има още някой въпрос или темата да се счита за изчерпана :D

Lucho
04-23-2011, 13:06
Твърдо и категорично!

Да.

anonymous546178
04-24-2011, 08:59
То не само е добра идея, това трябва да е единствената идея относно АЕЦ Белене..+това е хубаво да се построи още 1 блок при Козлодуй.. от 1-4 вече няма шанс да се отворят, но поне да се запацят 5 и 6 и да се отвори 7ми

GregoryHouse
04-24-2011, 14:15
Първи и втори мися, че си бачкат още. Затворени са само 3 и 4ти блок. А строенето на 7ми блок... тва ще ни влезе бая. Все пак 3 ядрени блока за наща държавица са БАЯ. Може би след време - да. Все пак след 20тина години ще трябва да разкараме ТЕЦ-овете. А ТЕЦ-Марица е ключов фактор в енергоразпределението ни...и не само тя. Ядрената централа ще ни стане задължителна.

Bra1nL3sS
04-24-2011, 15:25
Аз пък мисля ,че атомната енергия е нож с две остриета и хората не трябва да си играят с неща ,които могат да донесат толкова разруха и смърт по света. Господ ни е дал всичко ,от което се нуждаем и подобни АЕЦ-ове и т.н. са просто от нечистия стремеж на човека да има все повече и повече...
Вижте какво стана с Чернобил...
И в Япония...

Как държави като Италия се справят без да имат АЕЦ ? Защо и ние да не можем да живеем в хармония с природата :?

Greennight
04-24-2011, 15:33
Офф 100тната такава тема.Много ясно,че е добре,щото в тва има адски много пари.Да не говорим,че вече е започнато и ще е супер тъпо точно сега да решат да не се строи.

GregoryHouse
04-24-2011, 15:37
По-хармонично ли ти се вижда бълването на тонове отровни газове в атмосферата от ТЕЦ-а, само за да можеш да напишеш коментара си? :lol:

Bra1nL3sS
04-24-2011, 15:51
По-хармонично ли ти се вижда бълването на тонове отровни газове в атмосферата от ТЕЦ-а, само за да можеш да напишеш коментара си? :lol:

Не ,аз дори съм на мнение ,че целият този индустриален прогрес води до дегенерация. Какво му е било лошото на света преди хиляда години - нищо. Хората са си живели прекрасно ,точно както днес ,само дето не е имало интернет ,телефони и други непотребни (но вече - необходими) глупости.

Пък и + това тези отровни газове се 'произвеждат' от естествени материали и в този смисъл са си нещо ,което е нормално ,докато радиацията се създава изкуствено и е в противовес с всичко ,дадено ни от Бога. Смятам че някой ден същият този напредък ще погуби човека и нищо чудно точно този ден да е описаният в Библията Апокалипсис ,когато война ,болести и смърт ще отприщят Ада на Земята.

GregoryHouse
04-24-2011, 15:56
^^ Епик фейл. Не знам дали умишлено се опитваш да има липса на всякаква логика, ама ако не е - i am dissapoint.

Bra1nL3sS
04-24-2011, 16:02
disappointed

Защо да няма логика в думите ми ? Нима човешкия прогрес не е само и единствено в следствие на стотиците войни ?
Нима всяка нова технология не заплашва света все повече и повече ? Виж HAARP ,виж ЦЕРН - все неща ,които могат да погубят света.
А ЦЕРН дори е с цел да обясни появата на вселената (все едно вече не е обяснена ,ама кой да чете) и евентуално да се открие начин за създаването на фабрични количества анти-материя ,която да се използва за енергия...

Е ... след 100г може и Ускорител да си строим ,вместо АЕЦ. И пак ще е просто бомба в задния двор ,която чака да избухне.
Да не говорим ,че Б-я е в силно земетръсна зона и в съвсем близко бъдеще се прогнозира огромно земетресние (имало е такива през равни интервали в историята и сега пак му е ред да има ) ,което може да срине Истанбул ... а ние не сме особено далеч.
Видя ли в Япония какво се случи с АЕЦ-а им след едно подобно ?

GregoryHouse
04-24-2011, 16:12
Meh...аз ако можешх, ся щях да си построя ускорител. Господ някъде да е забранил технологията? Не.

То Господ бог, с какъвто армагедон е заливал и ще залее света е нищо пред тая АЕЦ. Пък и имаме свободна воля. Бог няма думата!

anonymous546178
04-24-2011, 19:20
Първи и втори мися, че си бачкат още. Затворени са само 3 и 4ти блок. А строенето на 7ми блок... тва ще ни влезе бая. Все пак 3 ядрени блока за наща държавица са БАЯ. Може би след време - да. Все пак след 20тина години ще трябва да разкараме ТЕЦ-овете. А ТЕЦ-Марица е ключов фактор в енергоразпределението ни...и не само тя. Ядрената централа ще ни стане задължителна.

Напълно грешиш... първи и втори отдавна не работят, даже доста голяма част от тях се.. рециклира... от първи до четвърти блок вече се водят към ДПРАО(държавно предприятие-радиоактивни отпадъци)
Построяването на 7ми блок ще е с около 50% по евтино от построяването на блок в Белене, поради факта, че на площадката на АЕЦ Коцлодуй има необходимата "инфраструктура" и така нататък.. в Козлодуй всичко е уредено... такъв 7ми блок ще излезе на печалба само след няколко години.. грубо казано

amk933
04-24-2011, 21:32
Офф 100тната такава тема.Много ясно,че е добре,щото в тва има адски много пари.Да не говорим,че вече е започнато и ще е супер тъпо точно сега да решат да не се строи.

Говориш, ама точно като осмокласник, при т'ва пълни глупости. 8-)
Първо, "ще има адски много пари"? Кога и за кого? След 20 години за РосАтом или за българската държава? България е неспособна да финансира подобно нещо, което автоматично значи чужди инвестиции. А държави-хиени, като любимата ти Русия, с удоволствие чакат такава удобна ситуация, за да си доизшлайфат икономическото и енергийното влияние.

Второ, "започнато"? Кое му е започнатото? Една дупка за 1 милиард ли? Защото в Белене в момента няма нищо друго.

ПТ: Нито съм за, нито против строежа на тази централа. Ако се намери читав западен инвеститор, който да измкъкне потенциалната централа от политическите игрички на Русия, нямам против да се строи. Трябва, обаче, експертите много добре да сметнат колко икономически изгодна ще е една такава централа, защото сами се сещате, че, ако ще си избие стойността след 100 години, ползите няма да са особено много. А иначе аз самият съм доста по-предрасположен към търсенето на алтернативни енергийни източници.

Lucho
04-24-2011, 21:54
Е ... след 100г може и Ускорител да си строим ,вместо АЕЦ. И пак ще е просто бомба в задния двор ,която чака да избухне.
Да не говорим ,че Б-я е в силно земетръсна зона и в съвсем близко бъдеще се прогнозира огромно земетресние (имало е такива през равни интервали в историята и сега пак му е ред да има ) ,което може да срине Истанбул ... а ние не сме особено далеч.
Видя ли в Япония какво се случи с АЕЦ-а им след едно подобно ?

Писал съм го и пак ще го напиша - ако всичко опираше до това, да бъдат затворени всичките АЕЦ по света, държави като Америка, Германия и Франция щяха да са ги затворили преди много време. Всички говорят за вятърна енергия, възобновяеми източници, водна енергия... но те са просто капка в морето, по простата причина, че хората имат нужда от сигурен източник на енергия, а не променлив. Смяташ ли, че с възобновяеми източници може да се захрани нуждата от ток на страна като България за 24/7/365 за година ? Не може да стане това поне на този етап. Да не говорим за големи държави като Америка, Франция, Полша и т.н.

Освен това, този раздел е "Политика", а не Мистика за да се всява излишна паника и да се дават примери с факти, гадания, сънища и т.н. Проблемът на страни като нашата е, че като член на ЕС, същият този съюз не желае да бъде зависим от страни като България, защото с построяването на АЕЦ Белене ние ще бъдем страна, която произвежда и изнася ток на поне 5 съседни държави, което, от своя страна носи финанси на държавата и ще дава поне малко независимост от други западни държави. Целта на ЕС е България да не построи АЕЦ Белене и да затвори АЕЦ Козлодуй, за да може да изкупува ток от западни държави като Германия, Франция и други. Сега е моментът нашето правителство да устои на този натиск и поне един път да покажем твърда позиция, тъй като ЕС напоследък се меси прекалено много във вътрешната ни политика.

Нагоре прочетох мнение на amk933, свързано с основния инвеститор на проекта Белене, а именно РосАтом (Русия). Не виждам проблем те да финансират проекта. А да искаме западняци да субсидират Белене звучи абсурдно - по-добре да не го строим изобщо в такъв случаи. Не се ли нагледахте на западните фирми E.ON , EVN и в частност CEZ? Какво направиха те за подобряване на нещо, било то в ел. преносната мрежа и т.н. ? Май нищо освен да мамят хората по най-долният начин и да си пълнят гушите. Ако Русия е държава-хиена, то западните държави са три пъти по-големи хиени от Русия. А ако България се държеше за Русия - търговски спогодби, договори и т.н. множество заводи щяха да работят в България за износ само и единствено за Русия, като изключвам европейските държави. Така че, не мисля, че има нещо лошо в заздравяване на българо-руските отношения, а напротив - те биха били от полза за държава като нашата.

Имам въпрос към Bra1nL3sS: Ти самият наясно ли си, какво се е случило в Чернобил?

btw - Днес се навършват 25 години от аварията в Чернобил.

anonymous546178
04-24-2011, 21:59
Успех с търсенето на западен инвеститор :) И не знам до колко си запознат с атомната енергетика, обаче грешиш. Специално в Козлодуй 1-4 блок са се изплатили за около 10-15 години. Тяхнятя мощност беше 3 пъти по-малка от теци на 5-6 блок, както и на тези, които по проетк ще се строят в Белене. Така, че тези 100 години са силно казани... Ако се даде зелена светлина на Белене, лично аз, на секундата записвам специалност топлоядерна енергетика в ТУ :)

amk933
04-24-2011, 22:07
Успех с търсенето на западен инвеститор :) И не знам до колко си запознат с атомната енергетика, обаче грешиш. Специално в Козлодуй 1-4 блок са се изплатили за около 10-15 години. Тяхнятя мощност беше 3 пъти по-малка от теци на 5-6 блок, както и на тези, които по проетк ще се строят в Белене. Така, че тези 100 години са силно казани... Ако се даде зелена светлина на Белене, лично аз, на секундата записвам специалност топлоядерна енергетика в ТУ :)

Само че проверявал ли си цената на АЕЦ Козлодуй приравнена към днешни пари и тази на АЕЦ Белене? Ще откриеш драстична разлика.
Да не говорим, че токът от Белене ще е много по-скъп, което значи, че в крайна сметка и нашия джоб ще удари. Не твърдя, че е вредна, просто има доста неща, които добре трябва да се обмислят и няма абсолютно да, абсолютно не. Има ползи срещу вреди. Ако първите са повече, да се строи. А западен инвеститор хич не е трудно да се намери. На западняците съм 100% сигурен, че алтернативата Русия да се намести на Балканите с контрол над ядрена централа, далеч не им харесва и много бързо ще се разберат кой да ни помогне.

anonymous546178
04-24-2011, 22:29
така е по-скъпи са, обаче пак ще се изплатят... енергията от Белене ще е по-скъпа, но не по-скъпа от тази в ТЕЦовете или още по-малко от алтернативните източници..
А западни инвеститори са си таралеж в гащите... недай си боже при планов ремонт им липсва болтче, тая централа няма да я подкарат 1 година...

GregoryHouse
04-25-2011, 01:30
Лъчо, ако замениш в поста си ЕС със Франция - толкова си прав, че няма накъде. Франция има повече АЕЦ от САЩ.

muscle 1ви до 4ри реактор бяха с мощност по 440 Мегавата на реактор. Останалите 2 са по 1000 мегавата. Toва не е точно 3 пъти 8-) 4те са с Мощност по-малка отколкото останалите 2 работещи :)

Общата мощ на 1вите 4 реактора е 1760MW, за сравнение само Марица Изток 2 има мощност от 1450MW ...И както казах след 20-30 години ТЕЦ-овете ги затварят. И откъде ще идва тази мощност? Тоз АЕЦ ще ни трябва не, ами не знам. Освен ако не ви се купува ток от Франция или Турция 8-)
А ако можехме, щеше да е добре сами да си я пострим, ама не можем. Да чакаме за западен инвеститор...Французите ще ни надуят цената, та да ни откажат, а ако някой се съгласи...познайте как ще ни разиграват с това. Руснаците дет ни офертират снабдяват гориво за 35 централи по света и най-вероятно и белене ще взима говиро от тях. АЕЦ Козлодуй от кого ли взема?!

Иначе който и да инвестира после ще му правим кавали, въпроса е на кой е най-добре да правим кавалите...

blackking
04-25-2011, 06:36
И според мен едно заздравяване на българо-руските отншения ще ни бъде в ползва."Русия ти дава много и ти взима всичко.Америка ти взима всичко".

Аз твърдо подкрепям мнението, че България трябва да се държи с Русия.И наистина ако беше така много български заводи щяха да работят.Не ми харесва идеята да гледаме с добри очи към Америка.Американците където и да отидат, само разруха.

Русия са в преходен период, както и България, както и Румъния.Трябва да се държим с бившите социалистически държави - все пак и те минават през това, което и ние. :)

amk933
04-25-2011, 07:22
:razz: :razz: :razz:

ГЛУ-ПОС-ТИ.

Русия е в преходен период към тоталитаризъм. Ти въобще наясно ли си к'во е т'ва Путин?

Добре...да не бъдем груби. Първо, на колко години си? :-o

anonymous546178
04-25-2011, 08:14
За момента, по мое мнение, е най-изгодно страната да продължи сътрудничеството с Русия по "ядерните въпроси".. така или иначе има подписан договор относно Белене, който не е неизгоден за България.. в Румъния и Турция се строят ядерни централи, ако се приключи ядерната енергетика в България, ще купуваме ток от романеще и турколеще ... айде де, къде отидоха националистите в страната..

blackking
04-25-2011, 10:15
Че какво му е на Путин ?! Направи ги в шише да пикаят ;) На западняците им отъврваше Борис Елцин, пълен пияндурник и женкар.Когато дойде Путин на власт стегна нещата и всички взеха да викат "Той е дикратор" и всякъкви други глупости.Това че обича своята родина и най-малкото я закриля от западняшките изсмуквачи, които цоцаха руските богатства по времето на Елцин, не означава, че е диктатор.Не ми говори как не зачитал правата на хората.

Самият факт, че издигна руската икономика го прави добър политик.Направи каквото трябваше и навакса загубеното за 8 години по времето на Елцин :)

amk933
04-25-2011, 11:17
Нищо не издигна, точно както и ти нищо не разбираш.

Виждам, че не ти е известно за това ще си позволя следния офф топик, за да ти обясня.

Икономиката на всяка държава в началото на преход обикновено тръгва стремглаво надолу и има период от няколко години, в които се намира в рецесивно състояние. Този период в Русия се случи по времето на Елцин. След този период, обаче, в 98% от случаите икономиката тръгва нагоре и идването на Путин на власт съвпадна точно с този момент. Ако погледнеш икономическите индекси на Русия, ще видиш, че последната година от управлението на Елцин е белязана от съвсем леко повишаване, което продължава с идването на Путин. Допълнителен фактор, който естествено не отчиташ е, че точно с встъпването на Путин, цените на световния петролен пазар тръгват нагоре (което не зависи от него или поне в случая не е повлияно) и, имайки предвид, че Русия е основен износител и си гради на това икономиката, е естествено да има ръст. Така че тия теории за какво бил направил Путин си ги пробутвай някъде другаде. Ти щеше да се справиш също толкова успешно, ако ти се беше насъбрал толкова късмет наведнъж.

На тема човешки права и колко Русия НЕ е демокрация изобщо няма да споря - това вече е факт. Това, че все още не и казваме диктатура, не значи, че не е своеобразна такава. Хордорковски, Политковская, ЮКОС, дипломатическата проституция, законите за ограничаване на мнението, войната в Грузия и т.н. са абсолютно показателни. Нямат нужда от коментар даже.

А ти, момко, не знам на колко си, но като ти чета мисленето, ти давам макс 15.

GregoryHouse
04-25-2011, 15:46
Тука не говорехме ли за АЕЦ Белене? :x

BERCUT
04-25-2011, 15:52
Ако мога, нека и аз да си изкажа мнението. Аз виждам българската ядрена енергетика така - реакторите 1, 2, 3 и 4 да бъдат модернизирани, като им се поставят нови турбини с мощност 510 МВт, като това е било заложено още в проектирането на този тип реактори, и в бившите съветски републики се прави.
Да бъдат изграени още 2 или 4 блока към Козлодуй с реактори ВВЭР-1200, които на този етап тепърва се разработват.
А в бъдеще може да се мисли за още 2 блока в Козлодуй и можеби чак след като Козлодуй изчерпа потенциала си за развитие да бъде построена АЕЦ Белене.

В допълнение може да отворите урановите си мини и да изградите завод за топлоотделящи елементи, което ще намали и цената на експлоатацията на реакторите, а дори ще можете да продавате и на други страни.

amk933
04-25-2011, 17:32
Тука не говорехме ли за АЕЦ Белене? :x

Реших да образовам момчето, а ти ще ме изядеш начи. 8-)

В тоя раздел градивен офф топик е позволен. Има теми, на които, ако им прочетеш последната страница, въобще няма и да предположиш какво им е било заглавието. :)

anonymous546178
04-25-2011, 20:18
Ако мога, нека и аз да си изкажа мнението. Аз виждам българската ядрена енергетика така - реакторите 1, 2, 3 и 4 да бъдат модернизирани, като им се поставят нови турбини с мощност 510 МВт, като това е било заложено още в проектирането на този тип реактори, и в бившите съветски републики се прави.
Да бъдат изграени още 2 или 4 блока към Козлодуй с реактори ВВЭР-1200, които на този етап тепърва се разработват.
А в бъдеще може да се мисли за още 2 блока в Козлодуй и можеби чак след като Козлодуй изчерпа потенциала си за развитие да бъде построена АЕЦ Белене.

В допълнение може да отворите урановите си мини и да изградите завод за топлоотделящи елементи, което ще намали и цената на експлоатацията на реакторите, а дори ще можете да продавате и на други страни.

1-4 бяха напълно модернизирани от гледна точка на безопасността, не на продуктивността.. и въпреки това ги затвориха... само на мен ли са ми грешни сметките и смяташ, че е добре да има работещи 9-10 блока... то лошо няма, дори ще е доста добре, обаче няма физическото място за толкова блокове... поне според скромного ми мнение

RagioL
04-25-2011, 21:35
радиацията се създава изкуствено и е в противовес с всичко ,дадено ни от Бога.

По тая логика слънцето нямаше да съществува все пак в него протичат милиони термо-ядрени реакции в секунда.

А ако няма АЕЦ Белене не знам колко още ще затъне тая държава.

DevilsAdvocate
05-02-2011, 21:12
Първи и втори мися, че си бачкат още. Затворени са само 3 и 4ти блок. А строенето на 7ми блок... тва ще ни влезе бая. Все пак 3 ядрени блока за наща държавица са БАЯ. Може би след време - да. Все пак след 20тина години ще трябва да разкараме ТЕЦ-овете. А ТЕЦ-Марица е ключов фактор в енергоразпределението ни...и не само тя. Ядрената централа ще ни стане задължителна.
Едва ли ще затворят Марица скоро, защото Доган е ключов акционер, а той разполага с не малко власт. А ако успеят да го закрият, АЕЦ Белене трябва да е готов до тогава, за да задоволи енергийните нужди на страната.