PDA

View Full Version : Първото ми прозаично произведение - къс разказ



Dyany10000
04-23-2011, 13:01
Някои събития в този разказ са истински. Повечето от тях всъщност се случиха в главата ми последните два дена. Този разказ излезе точно от мястото, в което се заби пирона, създаден от една проста дума:

„Късаме”- това бе единственото нещо, което ДВК чу. Думата го прониза като пирон право в средата на гърдите му.Той погледна Гери изумено. Изгуби дар слово. Най-гадното беше, че тази вест дойде до него в момента, в който ДВК мислеше за предния ден, когато те седяха двамата на същото това кресло, към което сега той бе прикован. Когато те се бяха гушнали. Когато ДВК на два пъти на шега се бе опитал да се измъкне, а момичето го бе дръпвало леко за качулката, за да се върне.
Момчето я погледна в очите. Искаше да разбере дали тя не се шегува. Но очите на Гери, обикновено толкова красиви, дълбоки и пълни с радост и любов, в този ден бяха тъжни, съкрушени и.... някак празни. Тя стана и излезе от библиотеката като остави ДВК да седи в креслото, прикован от собствените и думи.
Около пет минути той бе като в транс. Опомни го звънецът за начало на часа. Момчето стана и бавно завлачи крака към кабинета по химия. По пътя той си зададе един прост въпрос –„Защо?”.
ДВК влезе в кабинета с около пет минути закъснение. След като изслуша мъмренето на учителката (която му беше и класна), той седна на мястото си и потъна в размисли. До него седеше Кучето, един от малкото приятели на ДВК. Кучето, който бе братовчед на Гери, го запита :”Как е гаджето?” и в този момент ДВК разбра кой е виновен за случилото се. Той изгледа Кучето на кръв и до края на деня не му обели и дума.
На другият ден ДВК едва се движеше. Случката от предния ден сякаш бе изцедила от него всичките му сили и бе отнела способността на момчето да спи. Сутринта, когато се бе погледнал в огледалото, той видя от другата страна някаква фигура с измъчено лице и кръгове под очите. Когато влезе в сградата на даскалото, той приличаше на призрака на някой клетник. Отиде в библиотеката, седна на същото кресло и загледа замислено тавана.
В този момент в стаята нахлу Кучето. С Гери живееха в една къща и той със сигурност бе разбрал за случилото се. Кучето погледна ДВК и го попита: „Верно ли сте скъсали с Гергана?”.
Това бе последната капка. ДВК погледна Кучето с омраза, която той никога не бе мислел че ще изпита, изцеди през зъби „Сядай” и показа един стол. Кучето подметна е’но „Абе я си гле’й работата!”, но придърпа стола и седнана. ДВК помълча малко и заговори:
-Ти не си човек, Куче. Казвал съм ти го и преди, но сега наистина го имам в предвид. Ти не си човек, знаеш ли защо?
Кучето погледна ДВК в недоумение, но си замълча.
- Не схващаш, а? Ми тогава ще ти обясня. Знаеш ли какво е психически натиск? Мълчиш. Това са всички обиди, подигравки и тем подобни, които човек получава от другите. Говорили сме за това, нали? Разказвал съм ти как още от детската градина всички са ме осмивали по различни причини. Например за това че съм дебел. Ти знаеш, че и в това даскало половината хора не ме имат за човек, не ме уважават. Помиш ли онова момиче, дето го харесвах последните две години? На което от дъното на душата си написах стихче, дълго е’на страница, макар че то ми се подиграваше и преди, и след това? Но аз по някакъв начин изтърпях всичко това. И продължавам да го търпя. Но от тебе най-малко го очаквах. Ти знаеш ли какво значи Гери за мен? Тя е първото момиче, което ме харесва за това кой съм и какъв съм. Тя ме харесва, въпреки че не съм с идеална фигура. Тя е писала на стена името ми, което всеки трети, когото познавам, подиграва. Когато тя ме погледне в очите не вижда прасе, което носи шапки, за да се прави на рапър. Тя не вижда човек с шантаво име, който е наполовина руснак. Тя вижда нещо друго, което другите са неспособни да видят. И затова тя ме харесва. Но знаеш ли защо тя постъпи така? Заради вас! Заради всички нейни и мои така наречени „приятели”, които, вместо да ни подкрепят, само ни хулеха и подиграваха. Най-вече заради теб! Знам, че постоянно се карате, но все пак, роднини сте и между вас има някаква връзка. И когато ти влизаше в тази библиотека и ни виждаше сгушили се един в друг, ти се засмиваше гръмогласно, подигравателно, и това я бодеше в сърцето. Аз го виждах в очите й. Ти знаеше, че веднъж за малко да се разделим по тази причина, и пак продължаваше да го правиш. И тя просто не издържа. Пречупи се. Разбирам я. Надявам се че си доволен. Аз ти вярвах. Обичах те като най-близък приятел, а ти ми заби нож в гърба. Ти ме уби, Куче. Уби и Гери. Ние с нея се обичахме. Аз още я обичам. Но ти уби това чувство у нея. Уби мен. Надявам се, че си доволен...
Кучето на два пъти отваряше уста, за да каже нещо, но ДВК не му даваше думата. Той искаше да си излее душата, да каже всичко. След като свърши, той почувства някаква празнота отвътре. Помълча малко, после се изнесе от библиотеката. Сълзите напираха, но ДВК успя някак да ги преглътне.
До края на деня съкрушеното момче не обели нито дума на никого. Прибра се вкъши. В тях нямаше никого. ДВК машинално се запъти към аптечката в кухнята. Без да мисли, той разрови лекарствата. Търсеше прспивателните таблетки. Веднъж бе чел листовката: „При безсъние: разтворете три или четири капки в чаша с вода и изпийте. Внимание: по-голяма доза може да причини странични ефекти или да има фатални последици!”. ДВК мислеше да изпие цялото шише на един дъх. Когато намери капките, в главата му проблесна последната капка разсъдък , която бе останала. Той захвърли шишенцето през прозореца. С последни сили ДВК се довлачи до леглото и се строполи на него. Горчиво заплака. Голямата визглавница, върху която бе легнал, попиваше всяка една капка, изтекла от дъното на душата му. Той рида около половин час и след това заспа.

Казвайте си мнението. Ако някой има корекции, моля да пише.

ShtrudeL
04-23-2011, 14:43
:lol:


Драма, драма...
хахаха


ДВК ми звучеше през цялото време като Дъвка и ми правеше смешно 8-)

Dyany10000
04-23-2011, 16:00
ДВК ми звучеше през цялото време като Дъвка и ми правеше смешно[/b] 8-)
Не съм забелязъл :D

pitfall
04-24-2011, 18:15
защо точно ДВК? :-o
Иначе мисля, че има по какво да се работи, но поне си го написал така, както го чувстваш. :)

Dyany10000
04-24-2011, 18:46
Принципно ДВК е съкращение от 3-те ми имена - Дяни Владимиров Куруленко. А ина4е в момента работя по него (по разказа). Признавам 4е не е изпипан (имам и факти4ески грешки :-o ) но оня ден просто ми беше дошло в повече (оня ден се пада в4ера хехе).

LambOfGod
04-26-2011, 02:14
човек с шантаво име, който е наполовина руснак.



Не се сдържам и констатирам, че все едно става въпрос за мен... :lol: