PDA

View Full Version : Траур в Симеоновград



SuNsEt
04-25-2011, 06:10
http://bnt.bg/bg/news/view/51627/tridneven_traur_v_simeonovgrad

Не подминавайте тази тема просто ей така.
Едва ли има някой,който да не е разбрал за вчерашната трагедия.Вие шофирали ли сте пияни?Какъв извод според вас трябва човек да си направи след този ужас и заслужава ли си да карате със 160 километра в час само за да почувствате адреналин дори и да има опасност от катастрофа?Какви мерки според вас трябва да се вземат ,за да се намалят пътните произшествия и пияните шофьори?Не отдавна пияна майка катастрофирала сутринта докато карала дъщеря си на детска градина,друга пък се врязала в Руски паметник в опит да паркира...

Нека всеки път,когато някой реши да шофира пиян се сети за този случай и да се откаже.

Нека почиват в мир!Искренни съболезнования на роднините и приятелите на загиналите.

SemperArdens
04-25-2011, 07:59
не знам... ако съм на мястото на шофьора, ще се моля да не оцелея, няма смисъл просто.

Rorschach
04-25-2011, 08:04
Не карам пиян, всъщност изобщо и не пия - не само когато шофирам и презирам всеки, който го прави.

semantics
04-25-2011, 08:30
Ми какво да са каже... И в този случай, друго, освен да се вайкаме пост фактум, не ни остава.

Ще поцъкаме кротко с езици и твай.

SuNsEt
04-25-2011, 08:37
^Така прави по-голямата част от обществото и после след един месец се случва същото както в Симеоновград.

LadyDi
04-25-2011, 08:39
^Така прави по-голямата част от обществото и после след един месец се случва същото както в Симеоновград.
А какво можем да направим? Ние може да не се качваме на колата след като сме пили, но как можем да спрем останалите безотговорници?
Да, трябва да има по-силен контрол, но нали имаше акции, нали катаджиите спираха... Резултатът какъв е?

semantics
04-25-2011, 09:04
^Лейди, ще изопача леко думите ти в полза на дискусията, ако ме разбираш....

Но всяко леко допускане, че не сме част от проблема, понеже а) не караме пили; б) не пием въобще; в) не сме шофьори (моят случай), всъщност ни прави част от проблема дори повече.

Грандоманско, но факт. Има обаче простички неща, които всеки може да прави според ситуацията си. Всеки може да съблюдава приятелите си да не се качват пияни в колата, например.

Ако пък искаме промени, по-големи от собственото ни обкръжение, то и действията ни трябва да са по-големи, не само да мрънкаме. Пак ще заговоря за граждански натиск и пр., но... Мера според мера, знаете.

Rorschach
04-25-2011, 09:27
Всъщност няма начин как да повлияеш на някой, който е решил да е идиот - затова и всеки си има глава на раменете + носи наказателна отговорност.

Вече проблема е как да бъде ограничено това явление, но тук имаме адски комплексни фактори като висок процент на корумпирани органи на реда, които допускат нарушители да се измъкнат, в комбинация с недостатъчно строги административни и съдебни наказания, които създават опасно чувство за безнаказаност. Всеки се мисли за тарикат и голям мъж, защото знае, че ще бутне 20-50 лева и няма да има последствия, ако го хванат пил или с превишена скорост.

Личните ми наблюдения са, че поне 60-70% от участниците в движението по пътищата са недостатъчно подготвени или умишлено извършват нарушения.

LadyDi
04-25-2011, 09:37
semantics, принципно съм съгласна с теб. Де факто, обаче, Rorschach е прав. Аз не се разграничавам от проблема, нито стоя отстрани и гледам когато някой от приятелите ми се гласи да се качи в колата пил.
Но как мога да накарам катаджиите да не взимат рушвет? Как мога да накарам някой да участва в протест (чисто примерно, тва ми дойде на момента) срещу корупцията сред пътните полицаи, когато на приятелите ми е по-добре да бутнат 20 лв. и да им е мирно на главата.

Моята съвест е чиста. От 6 години съм шофьор, нямам нито един акт, а в биографията ми има един-единствен ремонт на автомобил и то от чиста глупост - не успях да направя една маневра като хората и бутнах един контейнер :) Ма тва е друг въпрос. Никога не се качвам в колата, ако съм пила, не позволявам и на мъжа ми да шофира. Спазвам всички ограничения по пътя, дори и да ме псуват по някога, че карам твърде бавно...

Но за съжаление, не виждам какво повече мога да сторя.

semantics
04-25-2011, 09:53
Мда, Rorchach е прав - това е простото ежедневие и споделената отговорност/лична безотговорност. Който е идиот, е идиот - тъжно, но факт.

Като се стигне до такава точка в подобна дискусия, все се утешавам с великото прозрение, че образование и възпитание му е майката. Но като си помисля колко мащабна, ресурсоемка и дългосрочна инвестиция е това... И още повече сте сдухвам.

Кор за всичко.

xBadxApple
04-25-2011, 11:24
Аз нямам книжка принципно, но и да се кача в кола би било само и само в трезво състояние - за моето, както и на другите добро.

Арденса каза нещо много смислено - тоя шофьор ще е в ада после, не искам да разбирам какво е да осъзнаеш че си отнел живота на 6 души и то младежи, и после да трябва да застанеш пред родителите и обществото.

baceto
04-25-2011, 15:25
Много внимавайте къде стъпвате, слушайте и се оглеждайте къде вървите, никой не е застрахован от подобни инциденти, мен по подобен начин ми счупиха крака, сега се оглеждам по 10 пъти на пешеходна пътека, зад мен, пред мен, вляво и вдясно...

ShtrudeL
04-25-2011, 15:33
Без да чета другите постове...
ЛИЦЕМЕРНО...адски лицемерно!
10 пъти го чоплиха в новините! Хората скърбят, а те ми дават през половин час каква трагедия е станала. На нас (т.е. на останалите...на мен не ми е никакво) им е криво, но за близките на тея хора е най-ужасното и сгромолясващо нещо на тоя свят!
Останалите ще се възмущават, ще обиждат и ще казват колко е несправедливо, колко е тъжно и т.н. и т.н., но няма да променят нищо. Защо ни е грижа само, когато на новините им щръкне, че трябва да драматизират?! Адски фалш и ЛИЦЕМЕРИЕ! ГОляма драма, но много лицемерие! Правят си скапаните репортажчета на гърба на онея хора, които са загубили най-скъпото си.
Лицемерни глупаци.

GregoryHouse
04-25-2011, 15:42
^^ Права си.

Иначе според мен за каране пил до 0.5 промила глоба от 2000 до 10000лв. Каране след 0.5 промила -> бърза процедура с минимално наказание 6 месеца ефективен затвор до 3 години. Да видиш дали тогава ще се качват в колите си пили.

А относно индивида от Симеонов град, аз бих го пуснал на родителите на децата и да го правят кфото щът... Ама след 2 години ще го осъдят на 30 годинки затвор и след 15 ще е навън. В най-лошия за него случай.

Rorschach
04-25-2011, 15:48
Медиите са лешояди и е отвратително, но в случая е необходимо на всички да им се завират подобни неща в лицето - снимки на труповете, снимки на размазани автомобили, снимки на разчленени тела, снимки на локви с кръв и снимки на физиономиите на жертви и причинители.

Защо?

Защото всеки идиот си мисли, че на него това не може да му се случи и си прави селянията, а като стане - ми тогава е вече късно. Затова трябва да се набият тези образи в главата на всички - смачкана ламарина и обезобразени тела, ама така да се набият в главите на всички от най-малка възраст, че да не им минава и мисълта през главата да го правят.

А и е крайно време карането в нетрезво състояние да се превърне в улгавно престъпление, ако този мухльо оцелее ще бъде съден за причиняване на смърт по непредпазливост на 2 или повече лица - предвиденото наказание е от 5 до 15 години затвор. Време е да се направят промени и ако бъдеш хванат да караш пил - дело за опит за предумишлено убийство (по-точно да е със същата тежест), а ако има и инцидент и жертви - още по-жестоко.

ShtrudeL
04-25-2011, 15:52
Ама защо медиите трябва да насаждат негативизъм, страх и агресия в хората?! Защото точно това правят.

Едит: С какво тази новина ще те накара да не си от оная част от човечеството, която си мисли "Тва не може да се случи на мен!" ?

Ще се страхуваш ден-два и всичко ще отшуми. Няма да започнеш да се храниш по-здравословно или да спреш да пушиш, или да караш по-нормално. Най-много да те превърне в страхлива мишка, която си мисли, че зад всеки ъгъл я чака изнасилвач или голф, който ще я размаже в някоя стена. И дори това да е реално, те натиска психически самата мисъл, че може всеки момент нещо лошо да ти се случи. Ето ти негативизъм.
Агресия...ясно е... всички поздравявате майката и целия род на шофbорчето, без да сте били там и да знаете какво точно е станало. Тук пак са виновни новините, понеже драматизират страшно много. Не го защитавам, но не съм и била там, за да обвинявам някого.

semantics
04-25-2011, 15:55
Rorchach, с всичко друго съм съгласен, но с наплашване и показване на ужасии поведение не се променя и това е доказано отдавна.

Освен това, медиите съвсем не са водени от подобни мотиви, т.е. не целят да променят поведение (не и големите частни медии, които са най-гледани/четани, етц.), съответно ползата е нулева.

bloodyF
04-25-2011, 15:58
наистина много жалко за младите хора :(
а иначе не карам, но ако един ден го правя никога няма да пия и да карам после. това е недопустимо.
жалкото е, че в българия на 95% от хората им се разминава с няколко годинки и отнемане на книжката примерно.
а ако си известен, пример Максим Ставийски, ще ти се размине съвсем. :o :o


нека почиват в мир. :(

Rorschach
04-25-2011, 16:06
Rorchach, с всичко друго съм съгласен, но с наплашване и показване на ужасии поведение не се променя и това е доказано отдавна.

Освен това, медиите съвсем не са водени от подобни мотиви, т.е. не целят да променят поведение (не и големите частни медии, които са най-гледани/четани, етц.), съответно ползата е нулева.

Ами дай предложения...

Как Сульо, Пульо и Путьо Марийкин да седнат зад волана и да карат нормално? Как да карат със съобразена скорост? Как да не сядат пили?


С добра дума явно не става - даваш 50 лева и КАТ-аджията ти казва да караш внимателно... аре бе...


КАК?


Как можеш да ограничиш някой, който е толкова глупав, че не осъзнава факта, че излага себе си и околните на риск? Как можеш да накараш копеленцето, което ме изпревари, докато в насрещното има колона от коли със скорост, която беше шокираща и дори и най-малкото трепване би предизвикало зверска катастрофа?
Затвор ли ще го уплаши или глоба, след като той не осъзнава, че си е заложил червата на една много ниска карта?

semantics
04-25-2011, 16:14
Най-умното нещо, което ми хрумва, е отново възпитание и след няколко десетки години може и по-добре да бъде.

А тук и сега... Не знам.

Може би, ако катаджиите се сдобият с право да глобяват за нарушение на място и получават част от платената глоба (а след това НЯКАК удостоверяват нарушението)... И това не е много умно де.

Не знам, наистина.

Rorschach
04-25-2011, 16:19
Това, което предложи е единственият вариант в който ще ме накараш и мен да стана катаджия... абсурден вариант при положение, че е такава корупция, та да им легитимираме и да взимат пари на ръка - ще започнат на тарикатите да им взимат почерпки, а на обикновените хора ще се заяждат за глупоси и ще си измислят нарушения.


С възпитание?

След 20 години, ако са останали живи да карат нормално, а? Ама то пак младите ще карат нормално само (в идеалния случай, където не гледат другите подчовеци по улиците), ама по-тъжното е, че можеш да отидеш в раздел Пълнолетник и да прочетеш двете теми за това кой каква кола кара и да се насладиш на това как келеши с по една година стаж зад волана, карат 15-20 годишни гробници, които не се знае в какво състояние са. И да, неопитен шофьор + стара кола + яко куха глава = трагедията, която коментираме и в момента. ;)

w0sh
04-25-2011, 16:21
Ние не можем да вникнем в главата на тези хора, които сядат пили зад волана. Аз лично съм се прибирал пеш, защото съм отказвал да се возя при пил човек.

Но пък познавам един глупак, който ми беше казал " Да караш пиян е готино". Как можеш да накараш човек, за когото това е сублимен момент да го загърби предвдид сигурността на околните?

Ами никак. Затова и по цял свят пияни хора убиват невинни хора.

jghgh
04-25-2011, 16:22
Това със снимките е шокиращо.
Може би да се учи в училище безопасност на движението, но и запознаване със закона, + както каза Роршах, да влезе като углавно престъпление шофирането в нетрезво състояние. Огромни глоби, затвори и т.н. ще оправят положението.
+ да се учат в училищата статистики за еди коя си година колко души са измрели, може би някакви снимки, но по-софт, че да се запечата на децата, че когато караш пил се случват грозни работи + запознаване, че дръзнат ли да нарушат правилата, ги чака затвор, глоба, и т.н.
Ама да си има специални часове за това, с учебници даже, и както предложи Роршах, някакви снимки. Не съвсем бруталните, ама да има.

Такива снимки да ги дават по новините вече ще идва в повече според мен. Но децата трябва да се учат на съвестно отношение.

Pliok0019
04-25-2011, 17:22
С всеки изминал ден все повече и повече откривам грешката в сегашната ни система в родителите на "децата на демокрация". Уж се бореха за справедливост, за законност, за прогрес, а някак си в бързината между "новото" и "старо" временне успяха да възпитат децата си. От това се получиха комплексари, които с цената на човешки жертви се издигнаха в "изроди".
Едно такова несполучливо общество не го интересуват глобите и наказанията, защото те не се свенят да раздават рушвети, дори и с тях да изкупуват убийства. Може би единственото решение е наиситна, оцелелите да се превъзпитат. Останалите да почиват в мир, въпреки че ще ги превърнат в стастика.

bloodyF
04-25-2011, 17:49
Ако шофьорът оцелее, го грози затвор от 5 до 15 години.


6 млади човека загинали, 2ма в болница и не се знае дали ще оцелеят.
за този би трябвало доживот, не 15 години само. :x

amk933
04-25-2011, 17:53
Rorschach,
не знам доколко точно познаваш закона за медиите, но със сигурност знам, че на всякакви телевизии и вестници им е забранено да показват трупове, кървища и тем подобни. :)

ПТ: Не, че нещо малко е станало, но това не е нито първата, нито последната катастрофа в такива мащаби. Ясно защо не е първата. Не е последната, защото живеем в скапана държава, където законите не са нищо повече от редове на лист хартия, които никой не спазва. Хората нямат съвест, държават бездейства, защото, ако присъдата за каране в нетрезво състояние (.5 промила и отгоре) беше минимум 5 години затвор, а тази за над 1.2 промила - минимум 20 - никой нямаше да си ги прави тия експерименти, знаейки, че след 3 пресечки ще го спрат и ще му видят сметката.

За мен решаването на проблема минава през слагането на дрегер във всяка кола, който да не допуска водача да управява превозното средство, ако е с над 0.5 промила. :o

Rorschach
04-25-2011, 18:08
Слагането на дрегер е вариант, който аз ще заобиколя без проблем, но и дори да беше ефективен, то проблем остават другите идиоти, които карат нашмъркани, напушени или просто са прекалено смахнати или комплексирани.


ПП. Закона го познавам, но поправката влезе в сила след като по новините на БНТ излъчиха материал как се реже глава. Мислиш ли, че закона не може да бъде променен - лично според мен трябва така да се набие в главите на всички, че има последствия от тяхната тъпотия и да видят какви биха могли да са последствията, да видят как биха изглеждали те или техните близки. :)

semantics
04-25-2011, 19:06
При уплаха, при силно и внезапно чувство на страх или погнуса, човек блокира съзнанието си и спира да е способен на каквито и да е било "когнитивни усилия" точно в рамките на няколко секунди, а какво остава да променя поведението си в дългосрочен план.
Допълнително, никоя от поведенческите теории, използвани днес, не ползва подобни методи. Разбира се, говоря за добре научно обосновани продукти, дейности и програми.

Адски много ме мързи да ровя за източници и цитати - моля те, не ме карай да го правя.

Serendipitys
04-25-2011, 19:10
Възпитанието е до един момент. След това всичко опира до всеки отделен човек. Българите са прости хора с кофти манталитет. Никакви клипове, снимки и подобни неща няма да попречат на хората да сядат пили зад волана. Публична тайна е, че в малките села всички се познават и там редовно карат пияни. Не се страхуват от полицията, защото там работят техните братовчеди и т.н.

Мой познат редовно караше пиян. Излиза от тях сутринта, започва да пие и после късно се прибира с колата. И това в период от една година. Приятелката му се качваше при него с думите "не мога да го оставя сам". Нямаше кой знае какви опити от нейна страна да го спре.
Една вечер ги спряха т.нар "органи на реда". Проверката с дрегер показа, че има алкохол в кръвта /не помня колко точно/ и го изпратиха в болницата за кръвна проба. Изпратиха го сам с колата - да шофира до там!? Взеха му книжката, но той продължи да кара - хем пиян, хем без книжка. Месеци по-късно си взе книжката и си размаза колата - 'дърво' пиян. Истинско чудо бе, че не уби някого. Но той или ще оправи колата, или ще си купи нова. И историята ще се повтори.

С това искам да кажа, че никой не дава пет пари за жалките закони, които не се спазват и мизерните глоби, които не се събират. Като го няма самозънанието, то поне остава да има строги закони. Единственото решение е да се бръкне дълбоко в джоба на тоя народ. Отнемане на колата, камери и високи глоби за нарушения /които наистина да се събират/.
Дрегери в колата, снимки на катастрофи и подобни неща... не трогват хората като този мой 'приятел'.

Rorschach
04-25-2011, 19:17
и затвор...


Семантикс,

аз обаче чакам да чуя някакво решение, което да има смисъл, което да е приложимо. Обясни ми как ще накараш един малоумник да осъзнае, че неговите глупости имат последствия - аз разчитам на простичката формула да му покажа до какво водят тези действия на някой друг малоумник като него.

PinkFloydSound
04-25-2011, 19:17
Голяма трагедия, горките семейства и приятели... Мир на прахта на децата.
Но има и един друг момент – колата не е принадлежала на този, който е причинил катастрофата. Тоест, когато той е пиел алкохола, надали е знаел, че ще кара след това. И вече след като се е напил, мислите ли, че е бил в състояние да преценява дали е способен да шофира в това състояние, или не??? За мен не е той изцяло виновен, а са виновни и тези, които са се качили с него – доколкото разбирам, не са били пияни, така че са могли абсолютно навреме да предотвратят случилото се! Дори единият от тях е предотстъпил колата си на този Даниел...
Наистина не завиждам нито на близките на загиналите и ранените, нито пък на причинилия катастрофата... Не искам да си помислям какво им е на приятелите и семействата на близките, ама и на него не му завиждам, ако се събуди от комата... Няма да помни какво е станало, и изведнъж БАМ – застава пред медиите, обществото и съда, носещ отговорност за смъртта на 6 души... От тази гледна точка за него самия наистина ще е по-добре да не се събужда..........
Понякога нещата трябва да бъдат разглеждани и от двете страни..

Rorschach
04-25-2011, 19:24
Винаги съм се ядосвал на този постулат, че ако си пиян, то ти имаш едно извинение за решенията, които взимаш. Не нападам мнението, а просто изразявам искрено недоволство спрямо това... недоразумение.

Ако човек е пиян - трябва да носи пълна отговорност, дори и по-тежка за своите действия, защото никой не му е наливал насила в устата, а в такива случаи е и фатално.

Да, колата е бил на друг и той ще понесе съдебно дирене, да - пътят е бил скапан, да шофьорът е бил пиян, да - скоростта е била адски висока и несъобразена. Като се обърне каруцата - пътища много, а никой не си взима поука...

Ненапразно Свидетелство за правоуправление се получава след като си навършил пълнолетие и вече можеш да носиш наказателна отговорност за своите действия и решения. Ненапразно и след тази възраст можеш да си купиш алкохол и т.н. Този келеш е направил низ от грешни решения и с това е причинил трагедия. Онзи, който му е дал колата - също е направил огромна грешка и трябва да си понесе последствията, защото и двамата освен права (да си купят алкохол, да имат Свидетелства за правоуправление и т.н.), те имат и задължения и там са се провалили шокиращо.

Serendipitys
04-25-2011, 19:27
Пълна простотия е изказването, че не е знаел дали ще кара. Колата е огромна отговорност и подобни оправдания са смешни. Ако му е толкова сложно да прецени дали може да кара - нека не го прави изобщо.
Просто и елементарно е - пиеш алкохол - НЕ КАРАШ КОЛА. Без значение кой и защо те моли. Това, че си бил 'тотал щета пиян' не те оправдава в никакъв случай. Има таксита, има drink & drive, има хиляда други възможности.

PinkFloydSound
04-25-2011, 19:32
Прави сте, да, може би и аз преувеличих. НО определено вина не трябва да се търси САМО и единствено в шофьора – това е мисълта ми като цяло.

amk933
04-25-2011, 20:07
аз обаче чакам да чуя някакво решение, което да има смисъл, което да е приложимо. Обясни ми как ще накараш един малоумник да осъзнае, че неговите глупости имат последствия - аз разчитам на простичката формула да му покажа до какво водят тези действия на някой друг малоумник като него.

Като стане като в Америка например - сгазваш някой - лешиш еди колко си години и плащаш еди колко си милиона на близките. Ако нямаш кинти, работиш в някоя мина (грубо казано) докато си избиеш кръвнината. И другото, което предложих е закона да стане минимум с 20 години за над 1.2 промила и с мин 5 години лежане за 0.5 промила. Искаш ли да се хванем на бас, че това само ако го съобщят и обсъждат едно такова нещо толкова колкото Фукушима/Кралската сватба/Либия (ще повърна вече от тия новини), нетрезвите шофъори ще изчезнат за седмици. :)

semantics
04-25-2011, 20:21
^Доста съм склонен да се съглася, че ще сработи. Но никой няма да въведе такива мерки у нас.

strave
04-25-2011, 20:55
Тъжната статистика все повече и повече се попълва с трупове след грешки,които дефакто могат да бъдат поправени стига хората да си мислят с главите.За жалост и дискусията във форума и в медиите е от ден до пладне или до следващияг инцидент.Аз също съм на мнение,че народа има нужда от стряскане от нещо което да го уплаши и да го кара да не се качва пил да не фука,че колата му дига 200-та,да се научи,че правилника за движение не е просто книжка,а може би най-важното което трябва да научи е да пази хората около себе си.Стряскането може да дойде със строги санкции-парични и затвор,като освен паричните глоби може спокойно да се въведе и посещения на провинили се на автопришефствия дори и с жертви за да им се въздейства психологически и да им се вземе страха.Съвсем друга история,че трябва да се намери начин да се пресече корупцията и катаджийте да не прибират така свободно пари,но това няма как да стане ако потърпевшите не се превъзпит и не започнат да изпитват чувство на вина.Дотогава ще са спокойни,че винаги могат да платят на ченгето и да се спасят.За жалост 50-те или 70-те лева почнаха да правят хората невинни.

MeduSa
04-25-2011, 21:21
Не съм чела предните постове и съм тук за да изразя мнение...
Това,което се е случило е ужасно...Не мога да си го обясна колко мозък трябва да имаш в главата,че да се спреш да направиш такава глупост!
Сега да Ви кажа,момчето на което е било колата е според мен най-малко виновно..преценил е,че е пил и е дал колата на братовчед си да кара,който не бил толкова пиян,но все пак....Абе каквото и да казваме връщане назад няма,а пък и може ли на един от най-големите празници да се натряскаш до козирката и да се качиш да шофираш! Сега кой знае какво им е на онези хора,загубили децата си,а за други приятели,браточети и т.н...Три дни траур за Симеоновград и тозаради някакви пияни млади хора! Е бива ли да си на по 18-19 години и да се напиваш като за световно?! Както и да е...Да почиват в мир /само това мога да пожелая,по-хубаво едва ли :( /

cherinka
04-26-2011, 04:53
аз обаче чакам да чуя някакво решение, което да има смисъл, което да е приложимо. Обясни ми как ще накараш един малоумник да осъзнае, че неговите глупости имат последствия - аз разчитам на простичката формула да му покажа до какво водят тези действия на някой друг малоумник като него.

Като стане като в Америка например - сгазваш някой - лешиш еди колко си години и плащаш еди колко си милиона на близките. Ако нямаш кинти, работиш в някоя мина (грубо казано) докато си избиеш кръвнината. И другото, което предложих е закона да стане минимум с 20 години за над 1.2 промила и с мин 5 години лежане за 0.5 промила. Искаш ли да се хванем на бас, че това само ако го съобщят и обсъждат едно такова нещо толкова колкото Фукушима/Кралската сватба/Либия (ще повърна вече от тия новини), нетрезвите шофъори ще изчезнат за седмици. :)
А не е ли по-добре първо да се започне със спазването на настоящите закони, и чак тогава да се мисли за по-крупни мерки.

Няма смисъл 20, 50, 100 години затвор за една бира, след като правосъдието пак няма да си върши работата.

Ако има увеличение в глобите, аналогично на тях и рушвета ще се повиши.
Тарикатлъкът е до гроб...

Rorschach
04-26-2011, 05:00
Мхм, ако само увеличиш наказанието, ще увеличиш и рушветите, но няма да намалиш нарушенията - трябва промяна в мисленето.

semantics
04-26-2011, 05:02
Еми... Промяната в мисленето е най-прекрасното и желано нещо, да.

А нея как я извършваме с текущи мерки с текущ ефект?

Ето ти причината да не мога да дам по-ясни решения.

Rorschach
04-26-2011, 05:08
Шокова терапия -

хванат си с превишена скорост/пил или нещо подобно - явяваш се в РПУ и гледаш два часа филми и снимки с последствия от катастрофи, да им дойде акъла, какво са могли да сторят. Ако това се повтори - отнемаш книжката за една година. Ако хванат някой да шофира без книжка - 5 години ефективна присъда зад решетките + конфискация на МПС-то

semantics
04-26-2011, 05:11
Надявам се, че не си сериозен за шоковата терапия...

А разните отнемяния на права и сега са в сила, но нали за корупция си говорим, колко е ефективно?

Rorschach
04-26-2011, 05:15
Всъщност съм сериозен - явно с добра дума не става, а органите са корумпирани и неефективни.

semantics
04-26-2011, 05:32
Да, когато става дума за подобно насилие, вероятно органите ще изпълняват съвестно функциите си и ВЕРОЯТНО това е най-тъжното в едно подобно предложение.

Не ми се ще да мисля в каква държава ще се окажем, ако такива методи се превърнат в легална нейна мярка...

Rorschach
04-26-2011, 06:00
Законова?? 8-)

Проблема е, че не винаги можеш да намериш перфектното решение, когато говорим за управление - понякога трябва да си дадеш сметка, че решението може да е ефективно, но непопулярно, а в други случаи - попуулярно и неефективно. :)

Все пак за шоковата терапия по-скоро се шегувам, но с всеки изминал ден по улиците и пътищата, започвам да имам все по-радикални идеи свързани с отстрел на идиоти и данъчни облекчения за този, който го направи.

CanisDirus
04-26-2011, 06:04
То такива "инциденти" се случват всяка година. Винаги дискусия, винаги нещо се прави и накрая - същия хуй.
Прото този път шофьора е ударил големия бонус със 6 жертви. И пак ще продължаваме да си играем на Кармагедон.
In Bulgaria hit and run driving is no longer a felony.
It's the National Sport!

GregoryHouse
04-26-2011, 06:26
То не бяха Стависки, то не беше тоя, преди това имаше още други. През няколко месеца има такива шокинг събития. Все кампании против алкохола и карането и накрая... българина пак си знае неговото. Тука без радикални мерки нема да стане просто. Ако докопам властта един ден, ще се молите за шоковата терапия на Роршах. :x

Rorschach
04-26-2011, 06:34
Кампаниите са шокиращи - някакви "звездици" те гледат от тАлАвизора и ти викат, че да караш пиян е лошо, mmm'kaaay, а после се натрисат някъде с 2 промила и им се разминава, защото са известни.
Морал от хора с бели носове и изтерзани черни дробове - не искам, лицемерно е и действа по-обратен начин.

Всъщност имам идея - камери и снимки + малка промяна в законодателството, която да гласи, че глобата при заснето нарушение е на врата на собственика на автомобила. При служебните такива - да има специална книга, където се записва кой и кога използва служебният автомобил - имена, дати, часове и подписи.

И камери навсякъде - минал си на червено - акт по пощата и минус точки, ама бил си дал колата на шурея или на браточеда на един приятел от казармата? Кофти - да не си я давал на идиоти.