PDA

View Full Version : Татуировката и какво трябва да знаем преди да си я направим



ForzaFelipe
04-25-2011, 10:00
Знам че много хора,особено на тинейджърска възраст искат да си направят татуировка и за това се поразрових малко и събрах информация която е хубаво да се знае от хората искащи да си направят татуировка.

Преди да си направите татуировкатрябва да знаете какви са евентуалните рискове и последици, за да не съжалявате след време.

:arrow: Татуировката – постоянен боди-арт
Татуировката е постоянна картинка, символ или надпис върху тялото, направена чрез вкарване на пигмени с игла върху най-горния слой на кожата.

:arrow: Как се прави?
Процедурата представлява вкарване на игла, която е свързана с малка машинка с тубичка, която съдържа боя. Тя се впръсква периодично в кожата и напомня малко за шевна машина. В зависимост от големината на татуировката, процедурата може да трае няколко часа, като малко количество кръв и болка я съпътстват.
http://prikachi.com/images/741/3264741a.jpg

:arrow: Какви са рисковете?
Татуировката нарушава една от най-важните бариери във вашия организъм – кожата. Това означава, че ще бъде подложени на риск от възпаление или друга реакция. Специфичните рискове са:

- Заразяване с болести. Ако хигиената не е добра е възможно да се заразите с – хепатит С, хепатит В, СПИН, тетанус, туберколоза .

- Кожни смущения – може да се образуват грануломи – подутини, особено, ако се използва червена боя. Татуировката може да образува и келоиди – големи белези, ако сте склонни към тях.

- Инфекции. Татуировката може да причини бактериална инфекция. Типичните признаци са червенина, висока температура, потене и изтичане на течност от обработената кожа.

- Алергична реакция. Боята, която се използва може да причини алергична реакция, особено червената боя. Алергията се проявява като силно раздразнение и сърбеж по кожата. Тя може да се отключи дори години, след като е направена татуировката.

:arrow: Грижа за татуировката
Грижата ви за татуировката ще зависи основно от това върху коя част на тялото ви е направена. Специалистът, който е я е направил трябва да ви даде инструкции как да се грижите за обработената кожа. Трябва редовно да почиствате мястото, да го овлажнявате и да избягвате слънчевите лъчи поне няколко седмици.

- Зарастването обикновено отнема няколко дни. През това време не трябва да използвате пилинг продукти, за да не увеличите риска от инфекция, раздразнение на кожата, и образуване на белези.

:arrow: Премахване на татуировката
Най-честият проблем, който се среща е разочарованието от направената татуировка. Тя може да избледнее, и ако боди-дизайнерът е вкарал боята твърде дълбоко в кожата, боята може да се размаже и да се получи неясен дизайн. Освен това може да решите, че направената татуировка по никакъв начин не се вписва с новия ви имидж.

- Татуировките са постоянни, затова цялостното премахване е сложна задача. Това може да се извърши по няколко начина :

- премахване с лазер. Това е най-ефективният метод. Пулсиращата светлина на лазера минава през най-горния пласт на кожата, като енергията на лазера се абсорбира от пигментацията. Процесът предизвиква слабо ниво на възпаление и позволява на тялото ви да произведе малките участъци изменен пигмент. Ще са ви необходими 12 или повече процедури за една година за премахване на татуировката, но е възможно това да не стане напълно.

- дермабразио. Татуировката се замразява и се обработва с химически вещества. Процедурата не е болезнена, но може да остави белег.

- хирургическо отстраняване. Хирург може да отреже кожата, върху, която е направена татуировката, но това със сигурност ще остави белег.

~~~~~~~~~~~~~~
http://i.rozali.com/photos/13388_2.jpg

:!: :!: :!: Стъпка 1. Изберете татуировка
Татуирането е за цял живот, затова изберете татуировка, която отговаря на вашата индивидуалност! Не се влияйте от модата. Не взимайте решение под влиянието на алкохол, наркотици или на приятели. Информирайте се повече за татуирането, преди да се решите на тази важна стъпка.


:!: :!: Стъпка 2. Определете мястото за татуиране
Различните места по тялото са с различна чувствителност. Изберете по-безболезнено място. Помислете и за кариерата си: когато започнете работа и вашият шеф види татуировката как ще реагира - ръцете, лицето и врата се виждат от всички, така че ако се татуирате там, изберете по-стандартна картинка.

:!: Стъпка 3. Изберете студиото за татуиране
Доверете се само на специалисти. Проверете дали приборите за татуиране са стерилни. Здравето ви е по-важно от красотата! Питайте за всичко, свързано с хигиената на оператора, дали е прясно мастилото, иглата дали е дезинфекцирана и т.н.

:!: Стъпка 4. Не забравяйте, че съществува риск за здравето
За съжаление при тази операция можете да се заразите с хепатит В, С, вирусът на СПИН и други кожни инфекции. За да се предпазите от хепатит В се ваксинирайте, за другите зарази няма гаранция. Не пийте алкохол преди татуиране, защото раната ще зарасне по-трудно.

:!: Стъпка 5. Не мислете за болката
При различните хора болката е различна. Най-болезнени са гениталиите. Гърдите, гърба, ръцете и краката са доста чувствителни. Врата, подмишниците, около слабините и главата - също. С различна чувствителност са областите на ръцете (отгоре и отдолу), прасците, плешките, външната част на бедрото и задника. На тези места най-често се правят татуировки.

:!: Стъпка 6. Бъдете грижливи след татуирането
Не сваляйте превръзката поне два часа. След това измийте мястото със сапун и топла вода и изплакнете със студена вода. Повече не я мокрете. Не я трийте с кърпата след миене, а само подсушете мястото. Внимавайте да не я пръснете с дезодорант.
За 7-10 дни татуираното място заздравява. През това време може да се мажете с витамин А и D или с цинкова паста 3-4 пъти на ден.
След известно време татуираното място ще започне да се бели. Не се чешете, защото ще избледнее. Освен това носете меки дрехи, за да не дразните кожата.Гледайте винаги на е намазана крем,в никакъв случай не бива да остава "суха" докато не се обели,защото има голяма опасност да се получат накъсвания по татуировката. Докато не зарасне напълно татуировката, в никакъв случай не ходете на плаж. След това винаги я мажете с крем с висок UV фактор.


:!: Областите на които не се препоръчват татуировки
http://tatoo-bg.net/images/stories/789.png

За не малка сума пари, може да намерите на майстор, който ще направи татуировка, дори и на езика,но повечето майстори отказват да правят татуировки на гениталиите, зърната, езика и вътрешната повърхност на устата, очите, устните.

Много внимателно трябва да се прилагат татуировките в области, където са разположени лимфни възли. Това например са подмишниците и краката. Татумайсторът може да направи татуировка в изключителни случаи и с голяма предпазливост.
Не поставяйте татуировки на места , засегнати от кожни заболявания. Това се допуска само със съгласието на лекуващия лекар, в редки случаи.
На белези татуировки се нанасят много внимателно.

~~~~~~
В общи линии,помислете много добре дали искате да си направите татуировка,дали след време няма да ви омръзне или да пречи на начина ви на живот!Внимателно изберете мястото,доста работодатели не харесват видни татуировки,особено в банки,застрахователни агенции и т.н. .Избирането на татуировчик е много важно също,информирайте се за него и работата му,не се притеснявайте да го попитате за работата му.Щом сте си направили татуировка,грижете се за нея,не бихте искали за парите който сте дали да се получи едно накъсано петно,нали?

:!: - Ще ви дам и малка идея,ако е възможно направете така татуса си че да има възможност за продължаване или добавяне на елементи в него,така ако ви омръзне ще можете да го промените лесно и няма да се чудите след време,как да го заличите :)

Надявам се да бъда полезен на всички който искат да си направят татуировка,ако имате въпроси можете да попитате тук :)

Няма да се обидя ако темата бъде направена важна 8-)
~~
ForzaFelipe

Isildur
04-25-2011, 10:14
браво,браво много полезна тема !
защото както ти си казал по-горе на тая въздраст всички искат тату.
Аз самият имам 2 ръкава,но съм ги правил при специалист в Берлин.

bloodyF
04-25-2011, 16:00
Да добавя-ако сте под 18, след като си изберете татус, изчакайте 2-4 седмици, за да видите дали няма да размислите. ;)


иначе добра тема, браво :-)

BladeDancer
04-25-2011, 19:01
Забелязах, че има много писано по темата с алергични реакции. Аз попринцип кожата ми е супер чувствителна към г/д всичко... Като се почне от кремове и прах та се стигне до слънце. Това би ли ми попречило да си направя тату в по-късен период ( понеже сега не мисля да направя нещо за което ще съжелявам цял живот.. ).

ForzaFelipe
04-26-2011, 11:44
Ами има голяма вероятност.Най-вероятно ще се наложи да се ползва само черен цвят тъй като той най малко дразни.Ще трябва да го мажеш по често и да внимаваш повечко след това да го пазиш от слънце. Избери място което не е толкова чувствително и не я прави много голяма.Трябва да говориш и с татуировчика си той би трябвало да ти покаже едни по специални кремове . :)

galin4o0o
04-26-2011, 13:09
Лично смятам че колкото и да е готино можем да бъдем доста привлекателни и без Татус,а за тези които си го правят за собествен Кеф мисля,че не си заслужава да си драскам тялото.Мое мнение :) Иначе аз също бях в дилема да си направя ли или не :)

anna93
05-23-2011, 13:35
Днес с една приятелка, кото иска да си направи ходихме до студиото, за да си запази час и момичето, което ще я прави каза да си купи само възелин да се маже след направата на татуировката. А други продукти какви точно трябва да се купят. Всмисъл имената на продуктите.

Hristov91
06-08-2011, 17:09
Днес с една приятелка, кото иска да си направи ходихме до студиото, за да си запази час и момичето, което ще я прави каза да си купи само възелин да се маже след направата на татуировката. А други продукти какви точно трябва да се купят. Всмисъл имената на продуктите.


Ми аз като си праих татуиста ми каза да си взема Пантогел тва е крем против Изгаряния, повърхностни рани и т.н. помага доста ;)

maranthea
06-09-2011, 10:09
Първия ми татус го мазах с това,с което ми каза татуиста - Витамерфен. Втория го направих в Щатите и там ми казаха да си купя крем за ръце без аромат. Намерих си на Lubriderm. Мога да кажа,че от един просто крем за ръце татуса се обели много по-бързо и изглежда много по-добре. Сега последната пак в България я мазах с крем за ръце и грейна. Не знам дали е просто от кожата ми, или от татуистите, но аз съм по-доволна от крема :)

jenatanadqvolaa
06-10-2011, 18:38
Да добавя-ако сте под 18, след като си изберете татус, изчакайте 2-4 седмици, за да видите дали няма да размислите. ;)


иначе добра тема, браво :-)
О боже :razz: :razz: не значи , че като имаш 18 знаеш кво искаш..ти пак можеш да си смениш мнението винаги.Лелеле какво мислене само :shock:

ImmortalSportFreak
06-11-2011, 10:13
Много добра тема. ;)
Едни приятели,които са били на купон ми разказваха за някакво момче,което се напило,направило си татус на целия гръб и на този купон е бил с татуса,а на другия ден отишъл на хирург да му го махат.Явно е било пияно момчето.. тр да мислите трезво,за да вземете това важно решение,защото едно не добре обмислено действие може да ви коства много проблеми по-нататък. ;)

xahxaxx
03-04-2013, 08:17
здравейте и от мен ... преди 2 месеца си направих татуировка на ръката .. но ми се струва че е избледняла много все едно е от 1 год..може ли с нещо да я мажа за да потъмнее..(без да ходя да ми я повтарят) :(

crazy_wolf_92
03-04-2013, 08:49
Да добавя-ако сте под 18, след като си изберете татус, изчакайте 2-4 седмици, за да видите дали няма да размислите. ;)


иначе добра тема, браво :-) И ко ще ги накара да размислят?

bloodyF
03-05-2013, 11:00
И ко ще ги накара да размислят?

тема от преди 2 години, цитираш ме , няма лошо
това, че особено непълнолетните взимат решения от ден до пладне
и почти всичките ми връстници, имащи татуси на по година -две вече съжаляват и искат да ги преправят,махат и т.н.

anonymous708973
03-05-2013, 11:05
здравейте и от мен ... преди 2 месеца си направих татуировка на ръката .. но ми се струва че е избледняла много все едно е от 1 год..може ли с нещо да я мажа за да потъмнее..(без да ходя да ми я повтарят) :(

За съжаление, няма. Трябва да ходиш да ти я повторят. Хубаво е такива неща да се имат предвид - една позната си направи на крака - от горната страна на стъпалото, но се "завърташе" към долната, където кракът се поти. Само за една зима била ходила 2-3 пъти да я повтарят.

girlwithblueeyes
03-05-2013, 11:11
Не знам момиче с татуировка ми седи мъжкарски и грубовато но това си е мое мнение . Иначе върху момчета ми харесва стига да не е прекалено .

tori
03-05-2013, 12:02
Не знам момиче с татуировка ми седи мъжкарски и грубовато но това си е мое мнение . Иначе върху момчета ми харесва стига да не е прекалено .
Звучиш ми малко като едно време - жена с панталон е грозно и мъжкарско.

girlwithblueeyes
03-05-2013, 12:13
На мен лично не ми харесват . Но да има разлика между татуировка и татуировка . Ако е някоя мъничка дори може да седи нежно . Но ще ме извиниш ама жена с татуировки по цялото си тяло вече е грозно .

Yen_is_bacK
03-05-2013, 13:37
ти хубаво си написал кво що, ама медицинската гледна точка ти куца, консултирайте се най-добре с някой анатом преди да си правите татус кудето и да било защото в мастилото се съдържат метали който ако недайси боже си се наложи да ви изледват пречат при всякакви електромагнитни резонанзи

Amore-Mio*
03-05-2013, 15:24
Мързеливо ми е днес, за да прочета всичко написано, но набързо хвърлих едно око. И само искам да вметна нещо (съжалявам ако го пише), но татуировката трябва да се прави в много добри студия с чисти уреди и така нататък.

anonymous708973
03-06-2013, 08:59
ти хубаво си написал кво що, ама медицинската гледна точка ти куца, консултирайте се най-добре с някой анатом преди да си правите татус кудето и да било защото в мастилото се съдържат метали който ако недайси боже си се наложи да ви изледват пречат при всякакви електромагнитни резонанзи

Mnogo house md si gledal.

DisappointedDreamer
03-06-2013, 09:02
Прав е ,всъщност. Правили са ми ядрено магнитен резонанс и преди това се попълва ДЪЛЪГ списък с неща, които имаш, а таутировките влиаеха най-много.

Aaa!?
03-23-2013, 09:53
Здравейте,
Имам един въпрос,преди 6-дена си направих татоос и почна да се бели,та въпроса ми е сега добре ли е да мия и мажа както преди или да оставя така,нали не трябва да се бели и чеши а при миенето дали няма да прецакам татоса нещо ?

tori
03-23-2013, 17:42
Миеш и мажеш, не оставяш татУса сух. Как може да се рисувате и да не знаете как да се грижите за себе си.