PDA

View Full Version : Безплатни контрацептивни средства в ромските общности



semantics
04-26-2011, 13:50
http://adv.novinar.net/news/darzhavata-osiguriava-bezplatni-spirali-na-romkite_MzU1OTs2MQ==.html

Какво мислите?

Засега се въздържам от коментар.

Rorschach
04-26-2011, 14:00
в двете крайности съм...

явно пак като данъкоплатец ще финансирам една неефективна програма, която е и дискриминативна и ще бъде добър повод да се приберат много финикииски знаци.

CanisDirus
04-26-2011, 14:37
Отчитаме дейност пак.

stigmata
04-26-2011, 14:46
Поне нема да се въдат като хлебарки!

Giosterica
04-26-2011, 14:47
Не мисля, че ще има ефект. Просто лесен начин някои хора да си напълнят джобчетата.

Pliok0019
04-26-2011, 15:07
По-добре да плащаме данък за това, отколкото за социалните им помощи... Какъвто и резултат да има, все ще е от полза.

Greennight
04-26-2011, 15:19
Да си го кажем направо-пак ще взимат от наще джобове,за да осигуряват всичко нужно за перфектен живот на мангафустите,но дефакто броя на родените деца едва ли ще намалее драстично.

Isildur
04-26-2011, 16:22
аз бих давал по 1000$ за цианкалий да гълтат там ! :-x

semantics
04-26-2011, 16:39
^Пък аз бих дал толкова, само и само да не оригиналничиш повече така остроумно.

Държа да кажа, че поне от моето знание, това е първата приета на национално ниво адекватна (от гледна точка на население и публично здраве) мярка, целяща намаляване на раждаемостта. (Макар че този термин е доста крив, ползите за общността и държавата не идват просто щото има по-малко деца и по-точно далеч не се изчерпват с това).

Иначе това с бъркането в нечий джоб е много мила приказка. Сред любимите ми, бих казал.
Не е ок парите да идват отвън, понеже някой ще ги излапа, не е ок да идват и от държавата, понеже... някой ще ги излапа.

Иначе упорито търсим решения, стига да не ни се бръкне в джоба, щото и без това няма сми...

Greennight
04-26-2011, 16:46
Човече тая програма за мен е безумие.Най-малкото,че братята роми не знаят как да боравят с такива технологии.Ако искаш попитай някоя циганка

-Използвате ли ескапел ? И най-вероятно отговорът ще е нещо от сорта на:
-Чи како е туй скалпел?Ний ни ползваме скалпил,ний призирвативото ползвами.

Да не говорим,че циганите няма да спрат да се "размножават",щото тва им е в изгода.Те повечето,ако не крадат и не получват помощи за 12те си деца и 40те си внука ще умрат от глад...

За да е поне малко ефективна такава програма,трябва поне да им се обяснят основните неща и да си изградят най-основна сексуална култура.

Isildur
04-26-2011, 16:47
извинявам се за прекалено крайното мнение,просто съм супер изнервен и не съм спал от доста часове на сам...мисля,че ще е добра идея да ходя поспя (ако успея)

още един път се извинявам.

Rorschach
04-26-2011, 16:54
Иначе това с бъркането в нечий джоб е много мила приказка. Сред любимите ми, бих казал.
Не е ок парите да идват отвън, понеже някой ще ги излапа, не е ок да идват и от държавата, понеже... някой ще ги излапа.

Иначе упорито търсим решения, стига да не ни се бръкне в джоба, щото и без това няма сми...

Напомни ми някой път да ти покажа фиш от заплатата му, тогава ще разбереш мъката ми и защо съм негативно настроен. :)

CanisDirus
04-26-2011, 17:29
Покажи му и една касова бележка. От всеки 100 похарчени лева държавата си прибира ~ 16.
Точно не се бърка в никой джоб - особено като стане дума за горива и енергия примерно. Като знам, колко от бензина и тока е за самия продукт и колко са данъци, такси, мита, еко-такси и тн.
Сега и спирали :grin:

Nakadah
04-26-2011, 17:39
Абе в България не се ли даваха некви помощи за всяко дете под 18г? Кой ви излъга че те ще спрът да се разпространяват? Ясно е защо го правят... :lol:

CanisDirus
04-26-2011, 17:42
те детските надбавки в България са някаква символична сума - 35 лева.

semantics
04-26-2011, 18:02
Покажи му и една касова бележка. От всеки 100 похарчени лева държавата си прибира ~ 16.
Точно не се бърка в никой джоб - особено като стане дума за горива и енергия примерно. Като знам, колко от бензина и тока е за самия продукт и колко са данъци, такси, мита, еко-такси и тн.
Сега и спирали :grin:

Честно, не разбирам... В сми, не разбирам, това някакво двойно, тройно, петорно недоволство ли е. Кво предлагаш? Откъде идват пари за такива политики? Ни пари да се дадат, ни някой да си мръдне пръста... Не разбирам ,честно.

Иначе си направих труда да намеря едно интервю с една доста интелигентна дама. МНОГО си струва да се прочете:

http://e-vestnik.bg/5912

stigmata
04-26-2011, 18:09
те детските надбавки в България са някаква символична сума - 35 лева. Да и не ги взимат всички,аз не съм зимал,защото баща ми бил с голяма заплата!

CanisDirus
04-26-2011, 18:16
Недоволството е, че 1/2 от месеца бачкаш за някой друг - за търтея-чиновник дето те навиква, когато отидеш да ти свършат сулуга, която са длъжни по закон, за депутатското кюфте бачкаш, за кортежа на Бате Бойко, за 6-те деца на Айшето.

Това особено удря способните хора с по-големи заплати (казвам заплати, а не доходи, понеже глемите доходи у нас в голяма степен са по втория начин и недекларирани) защото данъчното ни облагане е прогресивно.


Така е във всяка страна, където има прогреивно облагане. На хората им се налага да си правят сметка да не работят над определено време на месец, защото ще имат по-ниски нетни доходи.

amk933
04-26-2011, 18:17
К'во да мислим...

Сега на женския пазар лелите ще ни предлагат 'апчета анти-беби вместо зелено виктори. Поне ще са ор'гинални.

Така де...не виждам да ги ползват. Или ще трябва социалните да назначат и по един гвардеец на всяка процъфтяваща сексуално ромка, който да осигурява приема на хапчето и да се увери, че попада в точния чифт устни.

semantics
04-26-2011, 18:24
Така де...не виждам да ги ползват. Ма ти да не им светиш до леглото?

И за да не се налага да обяснявам хиляда неща по хиляда начини, ай ърдж ю: прочетете статията от линка в първия пост, а след това и интервюто от другия линк. Ето:

1. http://adv.novinar.net/news/darzhavata-osiguriava-bezplatni-spirali-na-romkite_MzU1OTs2MQ==.html

2. http://e-vestnik.bg/5912

В тази последователност.

А фразичката "Ми, кво да мислим..." е адски показателна за тоталното безхаберие на обществото.

frenchcore
04-26-2011, 18:28
не мисля,че аз и който и да е нормален бял човек е длъжен да плаща за безотговорността на под-хората .

+ това тия програми няма да проработят, щото всичко си зависи от тях самите.. манталитета им не подлежи на промяна. ебати, ако толкова искаха да се пазят, гумите се намират под път и над път...
колкото до противозачатъчните, аз лично не бих пила, дето ми е важно да се пазя, камо ли неква циганка,която я боли фара дали ше роди 2 или 6 деца

мнението ми - пълни глупости. дайте да ги изселим в Индия 8-)

amk933
04-26-2011, 19:47
...

Въобще не си ми разбрал поста както очаквах да се разбере, но не ми се обяснява.

Накратко:
1.Ирония
2.Да, неприложимо е. Ти ли ще им светиш да си пият хапчетата?
3.Не е да не ми пука, ама изобщо не е. Просто преди хапчетата трябва образование, обяснения и т.н. Това е като да дадеш космическа совалка на историк. Много ще му е полезна, нали?!

Rorschach
04-26-2011, 19:52
Социалната политика и програми в последните две десетилетия биват подложени на непрекъсната критика от страна на реалността, което води до себе си до доста изкуствени мерки и политики, които са нелогични, неефективни и като цяло безсмислени.

Pliok0019
04-26-2011, 20:18
...

Въобще не си ми разбрал поста както очаквах да се разбере, но не ми се обяснява.

Накратко:
1.Ирония
2.Да, неприложимо е. Ти ли ще им светиш да си пият хапчетата?
3.Не е да не ми пука, ама изобщо не е. Просто преди хапчетата трябва образование, обяснения и т.н. Това е като да дадеш космическа совалка на историк. Много ще му е полезна, нали?!
Къде прочете, че става въпрос за хапчета. В статията пишеше "спирали".

amk933
04-26-2011, 20:23
...

Въобще не си ми разбрал поста както очаквах да се разбере, но не ми се обяснява.

Накратко:
1.Ирония
2.Да, неприложимо е. Ти ли ще им светиш да си пият хапчетата?
3.Не е да не ми пука, ама изобщо не е. Просто преди хапчетата трябва образование, обяснения и т.н. Това е като да дадеш космическа совалка на историк. Много ще му е полезна, нали?!
Къде прочете, че става въпрос за хапчета. В статията пишеше "спирали".

Пише "безплатни противозачатъчни, спирали,..." За това реших, че и двете. Ако са само спирали, значи грешката си е моя. Но доколкото знам и спиралите не са вечни и трябва да се сменят. :-o

semantics
04-26-2011, 20:27
Да, мерси за вмятането, че щях да пропусна.

Както аз го разбирам, не може да става дума за хапчета или други средства, а само за спирали, тъй като повечето ромски общности са крайно зле настроени към повечето контрацептивни методи.

В някои, например, ако жена разполага с презерватив, може да си отнесе боя и презрението на групата, понеже допускането е, че щом го има, а не е богата да си купува, значи си има любовник българин, който й ги предоставя.
Спиралата остава скрита и дълго време върши работа.

Освен това, поставянето се извършва от специалист на терен, както е било и до момента. Разликата е, че няма да се прави само от НПО-та, както досега, а ще е по-мащабно.

Тук идва коментарът на amk933, че без образование не можело. Принципно, без образование (education, щото наш'то е по-разбито като понятие) и в гърненцето не се научаваме да пишкаме. Само че нуждата от здраве и сигурност е базова и понякога е въпрос на точно толкова почти "механично" заучаване на определени поведения. Достатъчно е с жените и общността да се проведе малко по-продължителна работа за ползите от семейното планиране и те биха ги ползвали - примери за такива успехи бол, постоянно се работи така.
Новостта е, че държавата поема ангажимента към предоставяне на такава услуга.

Pliok0019
04-26-2011, 20:28
Да, но разликата между противозачатъчни по схема и смяна на спирала през 5години си е голяма. Не се изисква голяма отговорност за 2рото.

EarthShaker
04-26-2011, 20:35
в Индия има кампании за масова вазектомия... след процедурата мъжът получава 15 долара и е доволен ;) по някакъв почти безкръвен метод я правят схемата, дупчица във скротума, конец и айде

само отбелязвам

semantics
04-26-2011, 20:38
Само че там става дума за мнозинството, не малцинството. Освен това, мярката им е адски нехуманна, защото един подобен апел ще привлече безграмотния, от който държавата с удоволствие ще се лиши, а няма да привлече по-добре осигурения и социално поставен човек.

catalogueofanger
04-26-2011, 20:57
Не виждам никакъв смисъл в това. Не мисля да се обосновавам защо, тъй като ще наруша точката от правилата на форума за не-проповядване на насилие.

Благодаря ви за високата трибуна.