PDA

View Full Version : Обувки за Бягане



Rainov
04-28-2011, 20:39
За всеки, който тича сериозно, дори и само месец-два през годината, обувките за тичане са много важни!

Защо ”много”? Защото неподходящите обувки могат да причинят различни контузии, които да наложат временно спиране на спортните занимания, натоварващи краката. А ние не искаме това, нали? Също така чифт неудобни обувки може бързо да ни откаже от бягането като го направи неприятно. В този смисъл дори първият чифт обувки е много важен и не трябва да бъде какво-да-е.

Неподходящите обувки са много и затова ще се спра само на тези, които са “подходящи”. Това са обувки, които са предназначени именно за тичане (бягане)—не за тенис, футбол, баскетбол или друг спорт. “Подходящите” обувки са маркови и не са евтини*, като по-утвърдените марки по отношение на обувките за тичане са:

—Asics;
—Mizuno;
—Nike;
—Adidas;
—New Balance;
—Brooks…

Само някои от тези марки са добре представени в България (и продават на съответните RRP).
Има много причини да се изберат именно маркови обувки за бягане пред ноу-нейм такива (макар и продаващи се под някаква марка)—главната причина е, че имаме само два крака и трябва добре да се грижим за тях, което значи да не се стискаме Не мисля да ви убеждавам колко хубаво нещо са марковите обувки за тичане и как си заслужават всеки лев от цената*—когато потичате 40-50 километра с такива, ще разберете.

Изборът на обувки за бягане зависи от терена: а) равен терен (асфалт, бягаща пътека, писта); б) пресечен терен.
За б) обувките се наричат trail shoes и има различни видове—различават се по това колко затворени са—има такива, които стават за бягане при много лоши условия (дъжд, кал...)—проблемът при тях е, че почти не “дишат” и съответно много запарват краката. Общото между всички е, че дават много добра стабилност при бягане “извън пътя”... Има и някои компромисни модели, които според производителите стават и за равни терени, освен за пресечени. За повече информация—сайтовете на производителите.

Обувките по а) са много по-разнообразни като дизайн, технологии, специални характеристики... Именно от тази гледна точка, изборът на “правилните” обувки е доста сложен.

Първото нещо, което трябва да направите, преди да тръгнете да обикаляте магазините, е да разберете какъв тип е стъпалото ви. Има основно три типа:
1. Нормално стъпало
2. Плоско стъпало
3. Стъпало с висок свод

За да разберете какъв тип са вашите стъпала, можете: просто да ги разгледате; да направите тест с воден отпечатък, да се консултирате със специалист по биомеханика, ортопед или опитен продавач на обувки за бягане (последното го няма в България).

Второто нещо, което трябва да разберете е, каква е вашата походка при бягане. Тук става въпрос за степента на пронацията: изнасянето на стъпалото настрани, съответно глезена навътре...
Обикновено походката се анализира по следния начин (ако не сте сигурни към кой тип сте вие): качвате се на пътеката и тичата както обикновено и някой, който е наясно, ви казва какъв тип сте. Другата възможност е, да се запишете на видео и след това да анализирате записа или да го пратите на специалист за анализ (или да питате в някой форум)...
А най-лесно е да разгледата стелките на стари обувки, с които сте тичали—къде са най-износени

Връзката между тип стъпало и походка е горе долу следната:
- нормално стъпало <-> normal pronator; Ако сте normal pronator, имате голям избор от обувки—например “Cushioning” серията на Asics; Избягвайте обувки, които са за overpronator-и; Подходящи са например серията “Cushioning” на Asics и някои модели от “Structured Cushioning”;
- плоско стъпало <-> overpronator; Нуждаете се от обувки, които да изправят походката ви: те са така структурирани, че да не ви позволяват да тичате толкова на вътрешната част на стъпалата; В зависимост от степента на изнасянето на стъпалото, може да се нуждаете от по-малка или по-голяма корекция—ще се ориентирате по описанието на обувките (серията “Maximum Support” на Asics и някои модели от “Structured Cushioning”);
- висок свод <-> underpronator; Неутрални обувки с повече “cusioning”.

————
Нещо важно, което трябва да имате предвид е, че обувките за жени и за мъже са различни—не само като цвят и номерация, но и като структура. Това се дължи на различната походка при мъжете и жените.
————
На всеки 7-800км е хубаво да си вземате нов чифт обувки, дори и сегашният да изглежда запазен на външен вид (средният слой, EVA например, се износва и обувките вече не са това, което са били в началото като характеристики).
————
Обикновено трябват около 30-тина километра, за да разберете дали едни обувки са за вас или не. Ако след това нямате оплаквания (болки в коленете, глезените и пр.), то попаднали сте на правилните обувки!
————
Не си взимайте от супер лекичките плоски обувки за тичане—освен ако няма да се състезавате. Единственото им предимство е, че много леки. В тази връзка—не бягайте боси, освен ако не сте етиопци/кенийци—просто нямате техните стъпала.


За сега толкова, ако се сетя нещо ще пиша... Съжалявам, че е малко хаотично, но нямам много време... По скоро исках да ви обърна внимание на това, колко е важно да се бяга с подходящи обувки и да ви дам един вид отправна точка... На сайта на Asics USA има много добро описание на моделите и за това всеки модел за какъв тип походка е. Обърнете внимание на “Pronation Range” бара отдясно.

* Обикновено между $60 и $160 RRP, но винаги могат да се намерят и по-евтино—от различни сезонни намаления, от ликвидации от електронни магазини и т.н.
Благодарности на theykilledkenny!

NqmamName
04-28-2011, 21:04
Аз бягам с NIKE-ове,въобще повечето ми,да не кажа всички спортни дрехи са ми NIKE. Преди време имах обувки за бягане NIKE с армотисьори отзад,но се скъсаха и си купих друг модел,но аз определено съм по-доволен от тези с армортисьорите и скоро ще си купя пак такива. :)

Много полезна тема между другото,не съм срещал такава до сега. :)

vankata5555555
04-28-2011, 21:18
Ади !Ама ти май не си го и прочел тфа преди да го копнеш ааааа.....излагаш се!

Rainov
04-28-2011, 21:38
//

vankata5555555
04-29-2011, 16:52
Обърнете внимание на “Pronation Range” бара отдясно.Сигурно и това нарочно си го оставил,само дето си пропуснал бара.Браво за труда утре и аз ще постна нещо от друг спорт,утре някой друг и... ?Нали затова е чичко гугъл.

Rainov
04-29-2011, 18:03
Обърнете внимание на “Pronation Range” бара отдясно.Сигурно и това нарочно си го оставил,само дето си пропуснал бара.Браво за труда утре и аз ще постна нещо от друг спорт,утре някой друг и... ?Нали затова е чичко гугъл.
"На сайта на Asics USA"
незнам колко ти си чел статията тоя бар се намира на сайта на асикс така че незнам кои се излага/не ми се влиза в повече полемики с тебе!

vankata5555555
04-30-2011, 20:08
Да си написал случайно от къде си взел информацията ???Това е задължително.