PDA

View Full Version : Дислексия



MissMurderr
04-30-2011, 20:09
Познавате ли хора с дислексия или вие сами сте във това състояние?Какви са вашите наблюдение на симптомите, поведението, живота им/ви.

xxxbrokenhearthxxx
11-18-2011, 08:51
Дори и да има никой пе би споделил защото ще му се изсмеят и ще го помислят за налоумен
В днешно време хората са гадни и гледат само как да ти се подитрават

joanittka
11-18-2011, 09:04
Дори и да има никой пе би споделил защото ще му се изсмеят и ще го помислят за налоумен
В днешно време хората са гадни и гледат само как да ти се подитрават

Така е . Но на теб защо ти е да знаеш ? :-o :-o

:-)

Leticcia
12-11-2011, 17:09
може би познавам, ала никой не си е признал досега

mimsssssss
12-11-2011, 23:32
В класа на приятеля ми е имало 5 човека о.О май набора им е бил прецакан.
Единият вид на едно момче е бил, че е пишел много ситно и са му четяли нещата с лупа. Другият е пишел огледално, а останалите съм ги забравила. Знам, че са имали извинения от доктор, да не пишат и всички изпити са им били устни. И нямат право да става шофьори на високите категории нито летци и тем подобни. Иначе за друго не се сещам, ама си живеят нормално.

vesito13
12-12-2011, 12:19
Дислексията има различна степен на проявление. При някои хора признаците може да са доста силно изразени, докато при други - почти да не се забелязват. Като цяло хората с дислексия имат затруднения с четенето, писането и смятането, но при тях въображението е много по-силно развито. Доколкото съм чела, такива деца си представят една буква, не като прост символ, а по-скоро като картинка.
Но концентрацията при тях е много по-малка и като цяло се изморяват по-лесно. На едно такова дете да остане съсредоточено за дълго време е много по-трудно.
Четенето може да е накъсано и не особено гладко. Липсва изразителност и е по-скоро монотонно. Като често децата може и да не разберат това, което четат, просто не го осмислят.
При писане се появяват повече правописни и пунктуационни грешки. Разместване на букви, изпускане на някоя буква, размяна на звучни с безвучни съгласни и обратното.
При смятането се наблюдават проблеми с запомнянето на танблица за умножение, в последствие някакви теореми, грешки при пренасяне. Един вид разсеяност.

И въпреки това, такива хора обикновено имат голяма обща култура, лесно запомнят интересни за тях неща и ги свързват по някакъв начин. Ако се подходи правилно към дете, което има дислексия, то може да развие забележителни творчески способности.

Ето и две теми, в които е по-добре обяснено за какво става на въпрос:
една по-обща (http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=776393) и
една по-подробна. (http://bg.scips.eu/disabilities/Dyslexia.html)

qkakukla2
12-16-2011, 18:11
Една моя приятелка има дислексия ама нейното е просто ужасно. Като си чете уроците срича и после нищо не запомня и трябва някой друг да и чете. Има много двойки пише много грозно, бавно и понякога допуска правописни грешки. Иначе аз си говоря спокойно с нея смисъл като изключиш училището всичко друго е окей.

shpekovsalam
12-20-2011, 15:32
Върви прочети коментарите в най-известният български торент тракер и ще видиш мноооого такива хора.......... Иначе "познавах" такъв човек........до 4 клас.