PDA

View Full Version : РЕЗЮМЕ.. Помощ



doublet
05-03-2011, 16:19
Здравейте..
Доста търсих из нета за т.нар. Резюме, но не намерих това от което имах нужда.. и реших да питам тук.
За предстоящата ми матура по Български език се изисква да напиша резюме на даден текст.
Четох доста из нета, но пак не ми стана напълно ясно - как точно се пише едно резюме.Намерих главно за структурата му..но това не ми от голяма полза.
Та...
Дали някой може да ми намери в нета..или даде свое резюме на даден текст - но със уловката, да ми бъде предоставен и текста.Така мисля че ще ми стане много по-ясно как би трябвало да се направи едно резюме на даден текст.... след като видя текста и направеното му резюме.
Та някой ако може да помогне... :)
Благодаря предварително!

nwjsw
05-03-2011, 16:32
Знaчи така резюме се прави много лесно.Даден ти е текст и този текст се разделя на микротекстове и след като направиш това от всеки миркотекст подбираш по 3 изречения най-важното и ще си направиш резюме. :-o :-o :-o

doublet
05-03-2011, 18:09
Знaчи така резюме се прави много лесно.Даден ти е текст и този текст се разделя на микротекстове и след като направиш това от всеки миркотекст подбираш по 3 изречения най-важното и ще си направиш резюме. :-o :-o :-o

Благодаря, но ...казах какво търся - и ако някой може да ми го даде ще съм много благодарен!Пак..мерси, но това не ми помага - това което казваш ти .. го правя и аз, но не ми харесва за това искам точно и ясно да видя как се прави :)

nwjsw
05-04-2011, 05:35
Снежанка е пещера, разположена в Баташката планина в Родопите и се намира на 5 км от град Пещера. Открита е през 1961 година случайно от алпинисти, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата и.

Пещерата е трудно достъпна (около 45 минути нагоре по стръмна еко пътека, дълга 830 метра). След отклонението от главния път от гр.Пещера към гр.Батак, има около 2 км асфалтиран път, който е тесен. Трудно се разминават два автомобила. По асфалтирания път се стига до паркинг, където може да оставите автомобила си.

Независимо от това че е сравнително малка, в пещерата можете да видите едни от най-красивите ледникови форми в България. Дължината и е само 145 м, с постоянна годишна температура 9 градуса. Образувана е от Новомахленската река през епохата на леванта и дооформена през кватернера.

Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Най-големият сталактит е дълъг 1.27м. "Снежанка" се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост. Във Вълшебната зала,изградена от снежнобял кристален синтър, природата е създала фигурка, оприличавана на приказната героиня, дала името на пещерата.

В средата на пещерата има кръгли огнища, до които са намерени предмети от ранножелязната епоха и кости на животни. Траките са я ползвали като убежище от врагове.

Снежанка е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Електрифицирана и благоустроена. Отворена е за посетители при работно време: лятно 9-17:15 ч. без почивни дни, зимно 10-16 ч. почивни. Има печат на БТС.


Резюме- Снежанка е пещера, в Баташката планина и се намира а 5 километра от град Пещера.Пещерата е трудно достъпна и се намира в близост до еко пътека.Независимo от малките си размери,в пещрата могат да се видят уникално изваяните ледникови форми грабващи окото на посетителя дошъл да се полюбува на красотата на пещерата.Богата е на сталактити,сталагмити,стал актони,и синтрови езерца.Пещерата има няколко зали:Зала на виметата,Голямата зала,Музикалната зала, свързани с Срутището, над което минава мост.Снежанка е сред 100 обекта на Българския туристически съюз.


Заглавие на 1 микротекст- Пещерата Снежанка
Заглавие на 2 микротекст-Най-красивите ледникови форми в България
Заглавие на 3 микротекст-Най големият сталактит

marin4itu
05-04-2011, 08:13
Не съм съгласна с резюмето..

Има години и дължини, които са важни за текста и трябва да се изпишат. Изброени са сталактитите и сталагмитите, а не е написано кога е открита пещерата. Последното заглавие защо е Най-големият сталактит, при положение че изречението за него е само едно.. Колкото абзаци са в текста, толкова трябва да са заглавията и толкова трябва да са абзаците в резюмето.

П.п.: Сега ще почнете като много знам да го напиша аз, но ме мързи, преди малко станах все пак.. :D

doublet
05-04-2011, 10:11
Мерси.. :)
Който може да предостави друго.. да го направи :)

ParadOx
05-04-2011, 13:25
ти се сети 8-)
10 дена преди матурите :lol:

nwjsw
05-04-2011, 13:55
:-o По добре късно отколкото никога ! :-P

doublet
05-04-2011, 16:27
Пещерата „Снежанка” е сред стоте национални обекти на България.
Тя е разположена в Родопите, намира се на 5км от град Пещера и е открита през 1961 година, случайно.
Дължината на пещерата е около 150 метра, с постоянна годишна температура 9 градуса.
„Снежанка” е богата на сталагмити, сталактити и езерца.В нея също се намират няколко зали, като над една от тях минава мост.
Знае се, че Траките са ползвали пещерата като убежище.


....
Видях, че има хора които УШ разбират :) Моля, оценете го! :)

nwjsw
05-04-2011, 18:54
В училище госпожата по бел давала ли ти е указания как се прави резюме не си ли решавал тестове?Специално аз съм решавала тестове през цялата година дори и миналата и се надявам да се справя успех и на теб!

doublet
05-04-2011, 19:02
В ущилище госпожата по бел давала ли ти е указания как се прави резюме не си ли решавал тестове?Специално аз съм решавала тестове през цялата година дори и миналата и се надявам да се справя успех и на теб!

Честно да ти кажа.... не, или поне не много!Последните няколко дена решаваме, но не достатъчно....
Мерси, на теб също! :)

Violenza
05-04-2011, 19:45
Аз имам един план как се пише резюме, но е на листове. Ако искаш, пиши ми ЛС, ще ти го сканирам и пратя.

MonBonbon
05-27-2013, 16:22
Помощ за кратко резюме
Най-значителното произведение на Сервантес, една от вечните книги на
западноевропейската литература, е романът „Хитроумният идалго Дон Кихот де Ла
Манча”. Книгата има интересна творческа история. Първият й томизлиза през 1605 г.
Почти десет години писателят не издава продължение на романа, докато през 1615 г.
се появява апокрифна втора част. Анонимният автор грубо изопачава смисъла на
романа и отправя подигравки към Сервантес. Мобилизиран от предизвикателството,
писателят довежда докрай замисъла си и публикува втория том на своя роман
същата година.
Първоначалният замисъл на Сервантес е бил да представи чрез творбата си
пародия на рицарските романи. Ето защо той организира сюжета около историята
на един идалго, който се побърква от четене на рицарски романи и започва да мисли
себе се за рицар. Ала oтношението на Сервантес към рицарските романи е
нееднозначно. В литературната история е обичайно да се твърди, че след „Дон
Кихот” вече никой не е публикувал рицарски романи. Също така е вярно, че тъкмо
благодарение на „Дон Кихот” идеята за рицарството и моделът на рицарските
романи съществуват и до днес.
Самата идея за рицарството също е носител на различни значения. От една
страна, тя присъства буквално. Важно е да се разбере, че в този буквален смисъл
рицарството се показва не като конкретното историческо явление, характерно за
средновековното общество, а като литературния му образ от рицарските романи.
Оттам рицарството се разбира като тип отношение към действителността, като
отказ да се живее с реалностите и като бягство от отговорностите на живота към
илюзиите и към мечтите