PDA

View Full Version : Трябва ли ми Php ?



Auriss
05-06-2011, 23:06
Хванах да чета за Php ,тъй като с html-а и css-a се оправям достатъчно кадърно (то пък и едно постижение 8-) ) ,но все пак не зацепвам защо толкова много се пише ,че усвояването на този 'език' е толкова важно.

Та въпросът ми е - за сайт от този тип БЕЗ шопинг количката и панелът за влизане (тоест да останат само картинки и текст ,без акаунти и прочие) ,както и без формата за търсене необходимо ли ми е изобщо да съм запознат с php ?

Ето го шаблонът ,който е доста близък до представата ми за това ,което съм намислил да правя : http://www.templatemonster.com/oscommerce-templates/33440.html

Абе накратко - няма ли да мога да мина с една флаш галерийка на бял фон ,пльосната върху страницата в ap div таг (тук искам да питам и дали е добра идея да ползвам Ap div тагове ,тъй като така и не прочетох добро разяснение кога мога да си ги позволя) ,nav баровете в div тагове и т.н. ? Абе просто без php 8-) ?

Вече го направих що годе добре с разни random картинки от нета ,просто за проба , и не забелязах да има някакви проблеми ?

Абе всякакви насоки и градивна критика ще са добре дошли ,тъй като доста 'самоуко' съм я подкарал и всичко ,което знам съм го чел по разни книги и туториали...

Питам ,защото на пръв поглед изглежда адски просто ,а може просто от незнание да пропускам нещо важно.

K_O_L_E_V
05-06-2011, 23:43
За картинки и текст няма да ти трябва php, php се ползва главно когато ще трябва да се прави нещо по-специално, както във форумите например връзка с база данни при регистрация и т.н......

Righteousness
05-07-2011, 02:23
Без PHP и/или JavaScript сайта ти остава доста... нефункционален. Освен ако не използваш фреймове, трябва в всяко html файлче да слагаш целия си сайт с различно "главно" съдържание. Демек всеки файл трябва да има логото ти, менюто и прочие, което е ... незнам как да го опиша много неудобно :) А пък фреймовете са доста остарели, сайтовете ползващи ги са дефицит :)

Ако няма да се занимаваш със сайтове не ти трябва, но ако смяташ да продължаваш със сигурност ще ти е необходим.

Auriss
05-07-2011, 12:41
^ Ъм ,относно това имах намерение да запазя 'основната' страница ,която ще ползвам най-много като шаблон. Това май решава проблемът. А и не ми трябва някаква кой-знае каква фукнционалност - малко флаш и ефекти по бутоните и текста - до това мисля да се огранича.

Също още ми се иска някой да ми отговори на въпросът за AP Div таговете - уместно ли е да ги ползвам / какви са недостатъците ?

JDeel
05-07-2011, 13:03
Първо трябва да разбереш кога се използва php, защото това не е заместител на html, а допълнение.

Един сайт може да бъде статичен или динамичен откъм сървъра на който е качен.
- Статичен е когато съдържанието му можеш да променяш само ти на файлово ниво - решаваш да сложиш картинка, отваряш съответното html файлче, вкарваш я там и качваш файлчето обратно на сървъра.
- Динамичен е когато сайтът има възможност по определена логика да генерира html-то, което изпраща на хората да видят. Тази динамичност се получава с php.

Също така може да е статичен или динамичен и от страна на потребителите. Т.е. дали те могат да променят съдържанието на сайта или не. Промените на съдържанието се записват в база данни, а php управлява кога, къде и как да визуализира тези промени.

По принцип един сайт може да бъде динамичен на сървъра, но статичен за потребителите. В този случай така да се каже е динамичен за теб като потребител, защото единствено ти участваш в промяната му през специален админ панел. Понякога е по-удобно да добавяш информация през панел, не през ftp.
А може да е статичен на сървъра и псевдо-динамичен за потребителите - разни javascript, flash притурки, които променят нещо по визията на сайта само на личния компютър на потребителя - промяна на цветове, шрифтове и разни такива гъзарийки, които се запазват на личната база данни на всеки потребител - локалните бисквитки.

JDeel
05-07-2011, 13:24
Има и вариант разбира се да използваш някой CMS като Joomla, Wordpres... има ги много. По този начин получаваш динамичност без да ти се налага да разбираш от php. Има си администраторски панел където влизаш и модерираш съдържанието на сайта, а също могат да се добавят разни плъгини. Който не разбира от php и иска да направи сайт общо взето се спира на този вариант.

<div> таговете имат css елемент "position", който може да е "absolute", "fixed", "relative". AP Div е название, което се използва в Dreamweaver и означава div таг със стил "position: absolute", който има отстояния "left" и "top" за да бъде фиксиран на определено място, а също и "z-index" - този div с по-голямо z-index се вижда над този, който е с по-малко z-index.
Това си е нормално css, браузърите го поддържат и няма нищо нередно да се използва такова позициониране на слоевете.

Auriss
05-07-2011, 15:19
^мерси много човече ,Наистина много ми помогна. Точно това инфо ми трябваше.
Огромно благодаря.

Righteousness
05-07-2011, 17:04
Тамън се чудех кфи са тея AP Div-ове :D

Ако ти е трудно да работиш с позициониране на дивове таблиците са алтернатива. Вече остаряват като техника, но все още много ги използват.

Лично аз до преди 3 години всичко ми беше таблично. След това трудно свикнах с дивовете но вече никога няма да се върна към таблици :) Един път чатнеш ли ги, кеф ти на тояга.

Auriss
05-07-2011, 19:20
^ не ми е трудно с div-вете ,и то грам. Просто ми се струва по-лесно да сложа флаш галерията в Ap div таг - по-лесно е за наместване :d . То естествено имам със сигурност много да уча ,но от тук нататък трябва да е с опит ,а не с четене ^^.
А колкото до таблиците - абсолютна трагедия съм с тях .. никакъв ме няма пък и не виждам полза от това да се занимавам с тях.