PDA

View Full Version : Въпрос за Лък !!!



Ivan4o0o0
05-07-2011, 06:49
Здравейте, ако някой знае как се прави лък да сподели, моля ви :)

Greennight
05-07-2011, 08:41
За колко време искаш да го направиш ? Щото хубавите лъци се сушат около 9-10 месеца.И е много сложна процедурата,трябва да се сцепи дървото с клин и да се рендоса.Аз ги правя г/д добри,могат да мятат на около 50-60 метра,без проблем.Не съм голям специалист,но мога да ти помогна малко,дядо ми се занимаваше с дърводелство и съм научил това онова :)

Ivan4o0o0
05-07-2011, 11:59
За колко време искаш да го направиш ? Щото хубавите лъци се сушат около 9-10 месеца.И е много сложна процедурата,трябва да се сцепи дървото с клин и да се рендоса.Аз ги правя г/д добри,могат да мятат на около 50-60 метра,без проблем.Не съм голям специалист,но мога да ти помогна малко,дядо ми се занимаваше с дърводелство и съм научил това онова :)
Ами търся от какво дърво, чувал съм, че явора е хубав материал за лък, а при сгряване във вода за 2 часа се огъва, ако може да ми кажеш и размери - ширина, дължина, дебелина, а и зависи ли от дължината на тялото на човека, ако може да направиш схема, и да дадеш линк да видя как се прави, какво лепило се използва за лепене на двете рамена, абее разбра ма за какво говоря :D

Greennight
05-07-2011, 15:57
Еми Ясена е добър.Иначе най-хубави знам,че са от тис,ако може да намериш.Моя беше от върба и също беше добър.Иначе кво да ти кажа още...За да си го напраиш като хората тр да е съобразено с ръст,сила и др неща.Иначе универсално е 1.25-1.30 дължина-5 см широк в средата и 2,5 дебел като ширината нагоре постепенно се намалява до 1,5 см.И да,добре е да се накисне хубаво в топла вода,за да се отпусне,щото иначе рискуваш да счупиш дървото,докато го цепиш с клина.Намерих една статийка: http://daobg.com/forum/index.php?showtopic=38808&st=75 ,тоя пич повече разбира,ако следваш правилно инструкциите ще стане.

Ivan4o0o0
05-07-2011, 17:58
Ами чувал съм, че няколко тънки пласта дърво (еластични) и с какво се лепят един за друг и така става лъка, после го пооформяш и се получава, а по средата се навива малко кожа ли ще е или каквото там имаш и става :) Ако знаеш около варна дали има такова дърво, и с какво се лепи, ПЛС КАЖИ ?!?!?!

Greennight
05-07-2011, 18:39
Нз дали става с лепенее.Най-добре е да се вземе 1 дебел клон,цепиш го на 2 с клин и после оформяш с нож и рендосваш.Хубавото става трудно...Иначе не знам какви дървета има по Варна...

П.П на колко години си,щото,ако си на 12-13 и мислиш да си го правиш сам,със сигурност ще ти трябва помощ от някой по-голям...

Ivan4o0o0
05-07-2011, 18:46
На 14 съм ама имам опит в такив неща :D А тетива как се прави ???

Greennight
05-07-2011, 18:59
Еми може да се направи от кожа на животно,но изработката е трудна.По-добре си купи по 8 кинта са.Иначе и някоя по-дебела корда ще свърши работа,въпреки че не е много желателно.

BioX
05-08-2011, 07:18
http://xenos-bushcraft.com/blog/2011/02/примитивен-бърз-лък/
ето тук може да видиш тази тема за изработка на лък :) от по-новите теми има и за изработка на стрели
а ако ти се занимавам може да поровиш във форума на багатур може да намериш нещо..