PDA

View Full Version : Разцепване на атом !!!



Ivan4o0o0
05-08-2011, 07:59
Ако темата не е за тук я преместете :)

Как се разцепва атом??? Госпожата ми по физика каза, че като се разцепи атом става ядрена реакция!!! На такъв вид били атомните бомби :) ?!?!?!

Greennight
05-08-2011, 08:22
Нз,но май става само със самурайски меч.

Rorschach
05-08-2011, 09:01
отвори учебника си и прочети как се разцепва атом...

amk933
05-08-2011, 09:27
Като си науча за изпита по химия юни, ще седна да ти обясня, че сега точно ми бяга това инфо от главата.

Имаше нещо с баланса между броя протони и неутрони в ядрото и нестабилните изотопи и да. Като се сетя/преговоря точно как беше, ще драсна, ако темата е още с неотгворен въпрос. :)

Rorschach
05-08-2011, 09:37
Физика... химията не цепи атоми. :)

CanisDirus
05-08-2011, 10:03
Обстрелва се тежко ядро с неутрони (електроните са много малки, а протоните трябва да се ускоряват до невъзможни скорости, за да преодолеят магнитното съпротивление) - ядрото преминава критичната маса - отделят се свободни неутрони с висока скорост - те попадат в други ядра - и се получава верижна реакция.
Ако реакцията е контролирана със забавящи елементи (графитни пръчки) - ядрен реактор, ако е неконтролирана - атомна бомба.

amk933
05-08-2011, 10:37
Физика... химията не цепи атоми. :)

Само че в американската образователна система, трите науки се считат за взаимносвързани и по химия, когато учим нестабилни изотопи, учим и ядрени реакции с различните видове излъчване/частици (алфа, бета, гама). Както учим и спектроскопия и още нещо, което не е съвсем химия. Учим също и биохимия.

Иначе знам коя наука изучава ядрените реакции...

Rorschach
05-08-2011, 11:24
американската система в американските форуми...

ZipFail
05-08-2011, 11:26
Доколкото помня и ние сме учили ядрените реакции по химия..

CanisDirus
05-08-2011, 11:30
Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.

WinstonSmith
05-08-2011, 11:33
Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

Или да ожаднея и да изпия антиматерията. :(

П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи? :o

amk933
05-08-2011, 11:33
Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.

Я пак...

Има дял в химията, който се казва точно ядрена химия и изследва точно радиоактивността и ядрените процеси.

В този ред на мисли забележката горе американската система в американските форуми май леко не важи, защото както разбирам и в българската система е така.

Rorschach
05-08-2011, 11:37
Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

Или да ожаднея и да изпия антиматерията. :(

П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи? :o

Антиматерията върви само и единствено със суши от Фукушима... или пастърма от Годзила

Rorschach
05-08-2011, 11:39
Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.

Я пак...

Има дял в химията, който се казва точно ядрена химия и изследва точно радиоактивността и ядрените процеси.

В този ред на мисли забележката горе американската система в американските форуми май леко не важи, защото както разбирам и в българската система е така.

Не, не е така и химията не може да разцепи нищо, колкото и да го изучава - трябва ти физика.

CanisDirus
05-08-2011, 11:39
И вие учите ядрената химия в училище, а?

И тя разглежда влиянието на радиоактивността върхо материалите и лементите - основа е на радиологията. Щрудел може да каже повече по въпроса.

Но точно деленото на атома, лъчението и ядрените ракции са част от ядрената физика. По всяка система.
Ако не - моля д изброиш американските ядрени химици, които са направи първите атомни бомби.

WinstonSmith
05-08-2011, 11:41
Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

Или да ожаднея и да изпия антиматерията. :(

П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи? :o

Антиматерията върви само и единствено със суши от Фукушима... или пастърма от Годзила

Върви и с пръжки от Кхтулу!

http://ntsms.megatherion.com/Smileys/default/cthulhu.gif

http://www.boredgods.com/boredboard/images/emoticons/smiley_cthulhu.gif

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQn-1ZT563-mZCH4smmtlcEbhzhGCgioq87YlRNTpDZgjbcrY55

amk933
05-08-2011, 11:52
И вие учите ядрената химия в училище, а?

И тя разглежда влиянието на радиоактивността върхо материалите и лементите - основа е на радиологията. Щрудел може да каже повече по въпроса.

Но точно деленото на атома, лъчението и ядрените ракции са част от ядрената физика. По всяка система.
Ако не - моля д изброиш американските ядрени химици, които са направи първите атомни бомби.

Да, при ученето на нестабилни изотопи учим ядрен разпад и алфа, бета и гама радиация точно по химия. И да учим съвсем общо ефектите на различните видове радиация.

Един от ядрените химици, които са участвали в Манхатанския проект, е Джеймс Конант. Много ясно, че повечето са физици и аз не твърдя, че физиката не се занимава с това, а, че има и дял в химията, който го прави, което ти постави под въпрос. Изобщо не говорим за радиологията. В ядрената химия има няколко основни направления. Едното е радиология.