PDA

View Full Version : гастрит...



Seducti0n
05-08-2011, 13:15
Здравейте. Преди време бях пускала тема относно мои здравословни проблеми с неясен характер.Е преди няколко дни бях на преглед. Направиха ми гастроентероскопия /не съм сигурна дали това е правилното изписване на думата/. Няма смисъл да обяснявам колко ужасно беше изследването, още повече, че беше без упойка. Та откриха ми гастрит. И ми изписаха два вида лекарства, които да пия около месец. До тук всичко добре, обаче тези медикаменти трябва да се пият след хранене, а аз около седмица се храня изключително малко. Ето сега на обяд хапнах 2-3 лъжици крем супа, за да мога да си изпия хапчето. И веднага започна да ми се гади.
Болката е доста странна, пълзяща и неравномерна. Отива към ребрата. Лекарката ми обясни, че е адски важно да се храня поне по 3 пъти на ден, но аз нямам абсолютно никакъв апетит, а като хапна малко и започва адски много да ми се гади. Другото, което е, че много често ходя до тоалетна по голяма нужда. Но нямам диария, а напълно нормално изхождане.Питах лекарката, относно това и тя ми каза, че щом фекалиите са оформени няма проблем. Съжалявам, че така натуралистично ви го обяснявам.
Моля дайте ми някакви съвети какво да правя. Отслабнах, нямам тонус, нямам апетит, а тепърва ми предстоят матури, кандидат-студентски изпити. В безизходица съм... :o

biohimiq
05-08-2011, 13:35
Мой приятел страда от гастрит - когато го заболи корема хапва нещо тестяно и не му се гади. Хапвай, това е много важно. Може да пробваш с нещо тестяно- действа безотказно, примерно баничка, милинка, но да не са прекалено мазни. Предполагам, че ще си по-добре, яж, както ти е казала лекарката не по 3 а дори по 6 пъти. Проблемът ти сигурно идва от притеснение за матурите - спокойствието е много важно! Успех!

kalpazanka
05-08-2011, 13:52
Вземи си витамини от аптеката- има вероятност да ти върнат апетита. Хапвай често, по малко. Не се ограничавай в три яденета. За колко време и с колко отслабна? Ендокринолог видял ли те е?

Seducti0n
05-08-2011, 14:05
biohimiq- не се притеснувам за матурите, никак даже.

калпазанка- не съм ходила на ендокринолог, защо? иначе за около 2 месеца 2 кг и в последните 10 дни- още един. Но аз наистина не се хранех...

Rolezzz
05-08-2011, 14:28
По-добре хапвай на сила (знам, че е трудно минал съм през това) но е по-добре от колкото 10 дни на венозно по 5-6-7 часа на ден. Ако от нещо не ти се гади (например чипс) яж по-леко и мешай и 2те храни. Така се залъгваш и ядеш повече. Може ли да споделиш какви хапчета приемаш?
За изхожданията - щом са оформени не мисля, че е проблем. Ако си с диария ще е но ти не си...не мисля, че трябва го мислиш това.
Защо не поиска опойка на гастроскопията? Макар, че така е май е по-добре защото колкото и да са "изчистени" тези опойки пак за вредни.
Скорошно оздравяване ;)
П.П.: До колкото разбрах болката е над пъпа. Кога имаш болки? Преди/след хранене? Къде най-често са те и след колко време се появяват?

Seducti0n
05-08-2011, 14:31
забравих да добавя, че имам увеличен лимфен възел от ляво и постоянно зачервено, но не болезнено гърло. казах за това на гастроентероложката, но тя каза, че това не я притеснява

Seducti0n
05-08-2011, 14:36
Rolezzz- и ти ли си имал гастрит. Аз пия Linex Forte - по 2 пъти на ден и Квамател по веднъж вечер. Относно упойката- предложиха ми, но съм малко психо и реших, че може да не се събудя...

Rolezzz
05-08-2011, 14:48
Не съм имал гастрит а колит...че дори и докторите май не разбраха какво е точно но...за сега съм добре с изключението за Съмнението на Крон но това е друга тема.Но и аз така не ядех нищо.Може би колкото едно дете на 3-4год. ако не и по-малко но ми откриха по-слаб мускул който връща храната в хранопровода (не му помня името - надявам се kalpazanka да ме светне :) )и за 10-тина дни ме оправиха като обиколих 4-5 болници из София (само изследванията).
От горе писах пак но май не си го видяла. Къде най-често е болката? Преди/след хранене? След колко време се появява (ако е след хранене)?

С Квамател не съм запознат.А до колкото съм запознат с Линекс-а според мен няма да ти помогне точно за това...

Seducti0n
05-08-2011, 15:12
Не съм имал гастрит а колит...че дори и докторите май не разбраха какво е точно но...за сега съм добре с изключението за Съмнението на Крон но това е друга тема.Но и аз така не ядех нищо.Може би колкото едно дете на 3-4год. ако не и по-малко но ми откриха по-слаб мускул който връща храната в хранопровода (не му помня името - надявам се kalpazanka да ме светне :) )и за 10-тина дни ме оправиха като обиколих 4-5 болници из София (само изследванията).
От горе писах пак но май не си го видяла. Къде най-често е болката? Преди/след хранене? След колко време се появява (ако е след хранене)?

С Квамател не съм запознат.А до колкото съм запознат с Линекс-а според мен няма да ти помогне точно за това...

Появява се общо взето, когато си иска болката.Тъпа е и си сменя локализацията. Като че ли се засилва след хранене. И отива към ребрата.

GossipGirl89
05-09-2011, 19:36
Как ще яде чипс - това е противопоказно и дразни страшно много стомаха :D

Аз също съм с гастрит и те разбирам напълно. И при мен, когато ми се въpпали настъпват периоди от по 1-2 седмици, през които ми се гади постоянно и от всичко, което сложа в уста, включително и течности. Но няма начин, трябва да се храниш по малко. Наблягай на супички повече и на пюрета - те са лесносмилаеми и не дразнят стомаха. Дори и да ти се гади се насилвай поне по малко да хапваш, защото ако не се храниш ще стане по-зле. По принцип при такива заболявания се препоръчва задушена и варена храна, както и такава на скара, но без мазнини. Газираното и сладкото са строго забранени. Цигарите и алкохола също много дразнят и възпаляват. Избягвай прекалено горещата и прекалено студената храна - гледай да е нещо средно.

Ох, доста неща трябва да се спазват и наистина е много тегаво, но докато се успокои възпалението и ти поразкара така ще е. Споко, щом лекарката ти е изписала хапчета + добрия режим на хранене ще се оправиш :)

reperw
05-09-2011, 20:19
Вземи си нещо което ти засилва апетита... ддз сега се сещтам само за няколко нещта може да пиеш глукоза(нямам точно обеснение защо да го правиш,но попринцип това дават на хората когато не могат да се хранят сами) Ддз може приемаш хранителни добавки смисал там протеин на прах или нещо такова ддз питай лекарката ти и разгледай из нета какво правят и другите хора с този проблем по разгледай, 100% ще изкочи нещо :)

iv4oiv
05-09-2011, 22:22
Аз изкарах един гастрит. Опитаха се се да ми наврът тръбата само с местна упойка но не успяха. Не искаха да ме приспиват щото нямало къде да лежа докато се събуде. Доказаха ми възспален пилор и гастро-дуоденит. Изсписаха ми Х2 блокери (ремантидин) и разни други гадости като храносмилателни ензими и антиацидни хапчета. Бях стигнал до там каквото ям да го изаквам в същия вид. Най интересна беше комбинацията прясно мляко и банани.
След 2 месеца пиене на лекарствата имаше подобрение но не се излекувах напълно. Излекуването стана много странно. Сутрин изпивах по 1 лъжица растителни фибри - Хуск. С вода са гадни затова ги пих с натурален сок. След това половин литър вода. След половин един час изяждах половин пакетче слънчоглед. Понякога белен като ме мързеше. След което изяждах една голяма пица но тъй като не ми се ядеше пиех храносмилателните ензими - мезим форте и креон 1000. На 3-тата седмица бях като нов. След 2 месеца добро хапване нямаше и помен от болестта.
Пробвай освен с лекарствата си и с растителни фибри. Ако не ти помогнат - поне не са вредни. Взимат се сутрин на гладно и след като ги вземеш пиеш много вода за да се разтворят добре в стомаха ти.