PDA

View Full Version : Задача по математика . Помощ



daru6a1
05-12-2011, 12:13
Моля Ви за помощ .. Не знам как да започна дадената задача. Имам чертеж, който със сигурност е верен, но не знам как точно да я реша. Намирам формули, по които може да се реши задачата, но не съм ги учила, а трябва да приложа изучения материал . 8 клас съм ..
Та задачата е следната :
Имаме равностранен триъгълник ABC. Ъглополовящата е 6 см и трябва да намеря радиуса на вписана окръжност.

Направила съм следното: Начертах равностранният триъгълник, построих 2 ъглополовящи и при тяхното пресичане намерих центъра на окръжността. Начертах и нея, след което спуснах перпендикуляр от центъра към страната AB, което всъщност е радиуса и го отбелязах с точката М.
Но не се сещам как трябва да я реша !? Моля ви , ПОМОЩ !

gab1tyrulz
05-12-2011, 12:21
И аз съм 8ми клас може би ще мога да ти помогна.Само ми кажи тази ъглополовяща казана ли е на кой ъгъл е или където я сложим?

daru6a1
05-12-2011, 12:25
Не .. цитирам ти от учебника : Ъглополовящата в равностранен триъгълник АВС е 6 см. Намерете радиуса на вписаната окръжност.

gab1tyrulz
05-12-2011, 12:49
Не .. цитирам ти от учебника : Ъглополовящата в равностранен триъгълник АВС е 6 см. Намерете радиуса на вписаната окръжност.


Нaправих чертеж помислих , но след като не можах да я реша се сетих , че ние още не сме учили за вписана окръжност :D Сорри :?

daru6a1
05-12-2011, 12:50
Не .. цитирам ти от учебника : Ъглополовящата в равностранен триъгълник АВС е 6 см. Намерете радиуса на вписаната окръжност.


Нaправих чертеж помислих , но след като не можах да я реша се сетих , че ние още не сме учили за вписана окръжност :D Сорри :?

Еее , кофти.

atc1
05-12-2011, 13:27
В равностранен триъгълник ъглополовящите и медианите съвпадат, следователно пресечната точка се явява и медицентър на триъгълника, а медицентъра разделя медианата в съотношение 2:1. От тук ако от връх С пуснем ъглополовящата, която е и медиана то т.М - в която се пресичат с другата ъглополовяща освен център на окръжността е и медицентър. Така ъглополовящата например СР се разделя по следния начин:
СР=СМ+МР
но СМ/МР=2/1 и СМ=2МР
така става следното СР=6см
6=2МР+МР
МР=2см - което е и радиуса на окръжността