PDA

View Full Version : биология



n3sinka
05-14-2011, 11:01
трябва ми сравнение на цикъл на Кребс и Цикъл на Калвин ..! моля ви да ми помогнете :( :( :( :( :( :(

biolojkata95
05-14-2011, 11:08
Цикълът на Кребс представлява катаболитна верига от реакции, в която става пълно разграждане на пирогроздената киселина до СО2 и Н2О, при което се отделя енергия за нуждите на клетката. Главната функция на Цикъла на Кребс е да служи като общ краен път за окислението на въглехидрати,липиди и белтъци.Той има значителна роля за процесите на синтез на глюкоза,мастни киселини и аминокиселини.

Цикълът на Кребс има следните метаболитни стъпала, чрез които се осъществява: При навлизането на ацетил-КоА в матрикса на митохондриите той се свързва с молекула оксалацетат и се превръща в лимонена киселина (цитрат). Цитратът от своя страна под действието на ензима аконитаза се превръща в цис-аконитат, при което се отделя молекула вода. Цис-акониатът от своя страна под действието на ензима изоцитратдехидрогеназа се превръща в изоцитрат. Изоцитратът пък под действието на изоцитратдехидрогеназа се превръща в алфа-кетоглутарат. Алфа-кетоглутаратът чрез алфа-кетоглутаратдехидрогеназа и с присъединяването на Ацетил-КоА се превръща в сукцинил-КоА. Той под действието на сукцинаттиокиназа преминава в сукцинат. Сукцинатдехидрогеназата го превръща във фумарат. Фумаратът чрез фумаразата преминава в L-малат. L-малатът под влиянието на ензима малатдехидрогеназа възстановява оксалацетата, който отново може да взаимодейства с молекула ацетил-КоА и цикълът да се повтори. Енергийният баланс е:окислението на 1 молекула ацетат води до генерирането на максимално 12 молекули АТФ, тъй като от 1 молекула NADH2 се генерират 3 молекули АТФ, съответно от 1 FADH2- 2АТФ, и 1GTP e еквивалентна на 1АТФ.

Цикълът на Кребс протича в матрикса на митохондриите. Той е строго аеробен и се осъществява само в присъствието на кислород. Затова съществува само в аеробните клетки. Клетки като еритроцитите не притежават митохондрии и затова там не се осъществява цикъл на Кребс.

n3sinka
05-14-2011, 11:23
това не е сравнение между Кребс и Калвин

Grommash
05-14-2011, 15:31
Ти учебник нямаш ли? Както и да е, ще ти помогна. Така, това е за обмяната не веществата в клетката или така наречения метаболизъм, а веществата които участват в процеса се нар. метаболити. Има 2 вида процеси, катаболитни и анаболитни. Катаболизма представлява разграждане на веществата и отделяне на енергия, а анаболизма е синтез на вещества и съхраняване на енергия. Съответно, цикъла на Кребс се отнася към катаболитните, а на Калвин към анаболитните процеси.

Цикъла на Кребс представлява аеробно разграждане на пирувата и се извършва в митохондриите на еукариотните клетки.

Цикъла на Калвин се извършва в хлоропластите при процеса фотосинтеза, като той се дели на светлинна и тъмнинна фаза. Цикъла се извършва в тъмнинната фаза!

Дано си ме разбал, все пак не ти знам нивото по биология за да ти обясня по-нагледно. :)