PDA

View Full Version : Изчерпа ли се рок музиката?



Rorschach
05-15-2011, 17:41
Според вас изчерпа ли се рок музиката и разнообразните й поджанрове?

Преди да сте ме подхванали е редно да уточня, че не става въпрос за някакво мрънкане, че новите банди не стават, а по-скоро за тъжното отбелязване, че напоследък просто няма нищо, което да е радикално ново, а всичко е просто по-добро предишно.
Да, в момента има адски качествена рок музика (във всичките й поджанрове), но къде е новаторското, къде са новите неща? След златните 80-те какво ни остана?
Грънджа в началото на 90-те и нео-метъла от края на същото десетилетие, като и двете бяха по-скоро чудо за някоя и друга година, а след залеза си останаха с просто едно твърдо ядро от фенове, но все пак това бяха последните две глътки "свеж въздух" или нови идеи в рок-а. Вече не се създават нови стилове и движения...

Нека си дойдем на въпроса, изчерпа ли рок-а вече своите възможности да разширява собствените си граници? Да измисля нови неща, които да не са съвсем лека девиация от стари такива, която просто журналистите да лепват с някакъв етикет?
Ще станем ли свидетели на някоя нова ревлюция в рок енд рола? В създаването на нов стил, движение, субкултура? Или всичко вече е открито и ни остава просто да работим върху него и да ставаме все по-добри?



ПП. Темата не е критика, искрено се надявам, че ще бъда разбран правилно и да се получи някаква смислена дискусия.

Rorschach
05-15-2011, 17:52
А някаква аргументация?

И защо последните 15 години не е имало нищо ново?

BladeDancer
05-15-2011, 18:41
докато има хора които да мислят и да се развиват и музиката във всичките и форми ще се развива. А относно рока... просто има толкова много неоткритни субжанрове и т.н. за които не предполагаме. Като се родят правилните хора- тогава.

GrindBlardian00
05-15-2011, 19:13
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=742866

Това като нещо по темата и тъмбс ъп за г-н Дайнов, на когото някак винаги съм се кефил.

Що се отнася до моето мнение... мога да попиша доста, как виждам нещата.

Първо, трябва да сме наясно, че колкото и да правим сравнения и да измерваме едни отрязъци от време с други, не бива да забравяме, че хората, от една страна, сме изключително скарани с времето като такова, а от друга, сме изключително ирационални създания. Т.е., съждения за това, кога, какво и как било, пък сега... видиш ли, винаги има възможност да са погрешни и дори да не подозираме колко.

Второ (ако оставим първото настрана), за мен е важен въпросът, какъв знак поставяме на двете възможности - рокът да се е изчерпал и рокът да не се е изчерпал.
Самата дума "изчерпан" е хлъзгава, защото има предимно отрицателна конотация, но може да значи и в състояние на климакс, нали?
В този смисъл, втората възможност за "изчерпан" може да направи твърдението "Рокът е изчерпан" неутрално и дори положително (стабилен, извечен, ахах). Шансът рокът да е именно в такова положение сам по себе си поражда доста интересна дискусия.

Трето, лично аз смятам, че животът на рок музиката занапред ще е свързан не със създаването на изцяло нови форми на културата и музиката (в смисъла на произлизане на 1 нещо от друго 1 нещо), а със създаването на нови форми чрез съчетаването на вече съществуващИ. И това явление вече е факт. Рок музиката вече немалко години е именно това - постоянни кръстоски на различни стилове и суб-култури.

Дори и да съм прав в тази си прогноза, според мен едно такова бъдеще на рок музиката по никакъв начин не променя духът й, идеите й, а в крайна сметка това е водещото. Тъкмо напротив - обединява все повече и все по-различни хора, като самата рок музика става все по-разнообразна.

Очаквам 6чка от госпожата по БЕЛ за написаното.

ri41
05-15-2011, 20:36
неееееее глупаво е да го твърдите дори, изчерпа се чалгата например всички го виждат, но рока е завинаги той не е музика от днес за утре, рока е музика за душата

Rorschach
05-15-2011, 20:37
неееееее глупаво е да го твърдите дори, изчерпа се чалгата например всички го виждат, но рока е завинаги той не е музика от днес за утре, рока е музика за душата

Моля, прочети темата...

ri41
05-16-2011, 07:52
Още в началото я прочетох, но това е моето мнение може да не съм била супер изчерпателна в коментара си, ако това очакваш

Stan4o123
05-17-2011, 13:11
Братле,явно изобщо не се интересуваш от модерна музика...щом не виждаш колко стилове се зараждат - някои добри,някои скапани...има много нови поджанри,които всъщност обединяват и развиват по-стари...рокът не е мъртъв,даже напротив - съживява се.

lovethesunrise
05-17-2011, 13:49
сега относно за рока - според мен не се е изчерпал но зависи за кои страни говориш .. ето например ако се разровиш във youtube като напишеш имената на групи като screw,the gazette,sadie може би ще ти харесат въпреки че не са американски групи :]]

Модерирано от LadyDi

NC
05-17-2011, 13:54
мм първо по тая тема .. и според мен чалгата вече отдавна е изчерпана .. всички копират една от друга : едната си сложи силикон и другите след нея .. вкарват ги в музикалния бизнес без дори да имат певчески възможности :]] точно за това не харесвам този стил музика .. сега относно за рока - според мен не се е изчерпал но зависи за кои страни говориш .. ето например ако се разровиш във youtube като напишеш имената на групи като screw,the gazette,sadie може би ще ти харесат въпреки че не са американски групи
Напълно съм съгласен 8)

Rorschach
05-17-2011, 18:41
оффффффф, тръгнахте да се доказвате на ямболската хлебарка, която ви троли, а вие сте единствените в целия интернет, които да му се вържете... ебаси фейла.



Хайде сега да ми кажете какво ново има в рока, ама наистина ново... нещо различно от всичко досега, нещо, което да не е малко от това и малко от онова добре забравено старо... нещо истински иновативно, революционно.

LadyDi
05-17-2011, 20:57
Следващият, който спомене чалга в темата за РОК, отива за бан.
Няма да предупреждавам, няма да трия мнения, няма да се занимавам.

GrindBlardian00
05-18-2011, 11:08
Ето тук ГОЛЕМИЯТ Infidel казва какво представлява деткора. Принципът е същия като за други "нови" стилове.

Цунки.

http://www.youtube.com/watch?v=4CxqR84EsW4

catalogueofanger
05-18-2011, 11:22
Рок'енд'ролът не е мъртъв. Той и неговите чада. Но дали се е изчерпал ? Моят отговор е да. Не вярвам да се появи нещо ново в рамките на всичките рок стилове, което да не е нещо добре забравено старо или комбинация от вече съществуващи. Ако погледнем еволюцията на рока от най-първичният му вид до най-последните извратении ще видиме, че той се развива в много направления. Музикантите първо са търсили как да го забързат и са стигнали до абсолютни крайности, същото важи и за обратното. Същото важи и за "тежестта" му, както и за различните комбинации и вариации между рок'енд'рол звученето с други стилове. Просто няма нищо ново под слънцето, но според мен не е и нужно да се появява, тъй като изобилието е толкова голямо, че едва ли има музикален жанр, който да не може да изпълни очакванията, които могат да имат неговите фенове, относно различните настроения и послания.

sunman
05-18-2011, 12:33
Можеби сега е затишие пред буря! :D :D Нищо чудно след 10-20 години да се появят вторите AC/DC! :D :D

Rorschach
05-18-2011, 12:33
Добро мнение, m8...

Някой да е схванал въпроса и да не си мисли, че сме се събрали да погребваме рок-а и производните му...

А дали едно време Елвис си е представял, че може да има грайндкор или пауървайлънс?

ДАЛИ?

catalogueofanger
05-18-2011, 13:21
Естествено, че не. Както и може би някое хлапе с дълги бели чорапи от Маями не може да си представи каква революция и ужас за ушите на "старите" са били секс пистълс през 77-ма в Лондон?

Всъщност в разговорите с баща ми усещам именно тази нотка на бунт, когато той ми говори за оригиналните рок'енд'рол групи. Но той под рок разбира именно това, което и повечето негови набори. Стандартна постройка - бас, китара и барабани, мелодични вокали за любов или нещо младежко.

sunman
05-18-2011, 15:04
Естествено, че не. Както и може би някое хлапе с дълги бели чорапи от Маями не може да си представи каква революция и ужас за ушите на "старите" са били секс пистълс през 77-ма в Лондон?

Всъщност в разговорите с баща ми усещам именно тази нотка на бунт, когато той ми говори за оригиналните рок'енд'рол групи. Но той под рок разбира именно това, което и повечето негови набори. Стандартна постройка - бас, китара и барабани, мелодични вокали за любов или нещо младежко.
ПОДКРЕПЯМ ГО!!! :D

dontcare
05-18-2011, 15:25
Рок'енд'ролът не е мъртъв. Той и неговите чада. Но дали се е изчерпал ? Моят отговор е да. Не вярвам да се появи нещо ново в рамките на всичките рок стилове, което да не е нещо добре забравено старо или комбинация от вече съществуващи. Ако погледнем еволюцията на рока от най-първичният му вид до най-последните извратении ще видиме, че той се развива в много направления. Музикантите първо са търсили как да го забързат и са стигнали до абсолютни крайности, същото важи и за обратното. Същото важи и за "тежестта" му, както и за различните комбинации и вариации между рок'енд'рол звученето с други стилове. Просто няма нищо ново под слънцето, но според мен не е и нужно да се появява, тъй като изобилието е толкова голямо, че едва ли има музикален жанр, който да не може да изпълни очакванията, които могат да имат неговите фенове, относно различните настроения и послания.

На мнение съм,че нещо съвсем ново и неочаквано едва ли ще се появи..по-скоро нов поджанр,повлиян и смесица от останалите.Но наистина има толкова различни по своему изпълнители/банди,че когато се изчерпа креативността на музикантите,тогава можем да говорим за изчерпване на рок музиката.
Невърмайнд,не успях да изкажа мисилите си по начина,по който са ми в главата :D :)

catalogueofanger
05-19-2011, 07:58
http://www.youtube.com/watch?v=XvxWozsQVBg

Glam
05-19-2011, 11:56
За съжаление, бих казал - да, изчерпа се.
Темата като цяло е много обширна. Рокът е музика на младите, но младите вече не се интересуват и се оттегчават от стария китарен звук. Също така е загубил е първоначалната си провокативна идея.
2000-те години са последното десетилетие на рока като комерсиална и популярна музика. Последните жанрове които имаха влияние бяха пост-грънджа (Nickelback, 3DD, Staind), поп пънка (Blink-182, Fall Out Boy) и ню метъла (Linkin Park), но и те се изчерпаха вече и от 2009 година насам няма рок песен, която да оглави поп класация.
Може би в инди/бритпопа все още има малко живот (предимно в Англия и Европа) с групи като coldplay, radiohead, arcade fire.
Друг фактор е, че повечето рок фенове свялят музика от интернет и така също подпомагат за гибелта на рока, докато поп феновете продължават да си купуват музиката на своите любимци.
Едва ли скоро ще видим рок песен да оглави поп класация както беше в миналото.
Изводът е, че рокът върви по стъпките на джаза и ще стане музика на старите хора.