PDA

View Full Version : Втора задължителна матура



Colouring
05-16-2011, 17:08
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=892289
Ето една статия за това,което МОЖЕ да се случи в близко бъдеще.Според вас въвеждането на втора матура как ще се приеме?Вие бихте ли искали това и съгласни ли сте с казаното?Все пак нищо не е официално,но доста усилено се говори за това напоследък. :-o

Biskfitka
05-16-2011, 18:35
Аз не я харесвам тая идея. 8-) На мен профила ми е БЕЛ и история и въпреки това искам 2ра матура по английски.И без това матурите са някаква пародия,поне едната матура да си е по избор :?

baroveca9302
05-16-2011, 18:55
НЕ НЕ НЕ и НЕ!!! Как така ще ме карат да държа матура по профила ми География, при положение, че не ми харесва този предмет!!!!! Втората ми матура задължително ще е математика!!!! Не може да ме принудят да държа матура по предмет, който НЯМА да ми трябва вбъдеще!!

mArMaLaDkA
05-16-2011, 22:02
Е, не е като да не съм го очаквала. Забавно е, в интерес на истината, защото се оказва, че трябва още от 7 клас да си наясно с какво искаш да се занимаваш 5 години напред и отведнъж избора на гимназия не се оказва просто формалност. Та по тая причина, от една страна не го одобрявам, понеже повечето ученици не знаят с какво искат да се занимават в 11 клас, какво остава някакво дете на 12-13 да може да си избере бъдещето от раз.

От друга страна обаче идеята е добра, понеже вече няма да го има номера с влизането в разни техникуми, "колкото да има". Логично е, след като си бил в едно училище 4 години и си имал в пъти повече часове по даден предмет, да си натрупал някакви знания, да си се усъвършенствал и да умееш да ги прилагаш по някакъв начин, не би трябвало да ти бъде проблем.

mnogoznaikO
05-16-2011, 22:05
хахаха да ви е яко ... аз утре имам матура по бг ... др-та година се спасявайте..

наистина съм роден с късмета си :razz:

gofeto917
05-16-2011, 22:10
Тез глупости с втората задължителна матура ги говореха и миналта година като аз държах матури, според мен матурата, трябва да е по желание, изобщо и да е на ниво кандидат-студентски изпит и да можеш да влизаш в нея в определи ВУЗ-ове с определени специалности, не може да си държал матура по немски и да влезеш в ТУ, някак си нелогично ми се струва. А да и отдавна съм на мнението, че като се правят всички на толкова интересни и казват че образованието е задължително до 16, трябва да се направи закон, който да позволява на учениците още от 16 да работят.

dunce
05-16-2011, 22:32
Е, не е като да не съм го очаквала. Забавно е, в интерес на истината, защото се оказва, че трябва още от 7 клас да си наясно с какво искаш да се занимаваш 5 години напред и отведнъж избора на гимназия не се оказва просто формалност. Та по тая причина, от една страна не го одобрявам, понеже повечето ученици не знаят с какво искат да се занимават в 11 клас, какво остава някакво дете на 12-13 да може да си избере бъдещето от раз.

От друга страна обаче идеята е добра, понеже вече няма да го има номера с влизането в разни техникуми, "колкото да има". Логично е, след като си бил в едно училище 4 години и си имал в пъти повече часове по даден предмет, да си натрупал някакви знания, да си се усъвършенствал и да умееш да ги прилагаш по някакъв начин, не би трябвало да ти бъде проблем.

Много вярно, аз до 11-ти клас първия срок все едно съм искал, и накрая реших съвсем различно нещо. Ама какво да си говорим, вмомента се чуват много неща - едни казват задължителна по математика, други матура по профила, страшна работа. Не се учудвам след 1,2 години учениците да се явяват на 3,4 матури, голям кеф.

KumchoValcho
05-17-2011, 15:29
Съгласен съм с mArMaLaDkA, хората и си менят вкуса докато порастват.
Аз съм в хуманитарен профил с история и БЕЛ и да бъда честен - ще умра ако се налага да правя по История матура. :lol:
Но слава богу имаш избор, в моя случай - чужд език, история или философия.
И най-вероятно лично аз бих избрал чужд език.

В случая имам късмет, но някои приятели в природо-математически паралелки са прецакани много.

ivcheto0o
05-17-2011, 15:53
На мен ми е все тая,аз и без това съм си решила матурата ми да е по профилиращия предмет-немски.Но все пак мисля че трябва да имаме право на избор.

marin4itu
05-17-2011, 15:56
Тез глупости с втората задължителна матура ги говореха и миналта година като аз държах матури, според мен матурата, трябва да е по желание, изобщо и да е на ниво кандидат-студентски изпит и да можеш да влизаш в нея в определи ВУЗ-ове с определени специалности, не може да си държал матура по немски и да влезеш в ТУ, някак си нелогично ми се струва. А да и отдавна съм на мнението, че като се правят всички на толкова интересни и казват че образованието е задължително до 16, трябва да се направи закон, който да позволява на учениците още от 16 да работят.

Аз съм работила на 16 години лятото на 2009 и то напълно законно с разрешение от Бюрото по труда. ;)

didenceeto
05-17-2011, 16:00
............

Crazytu
05-17-2011, 16:55
Матурата ми ще е по профилиращия предмет - английски език, така че не ме бърка дали ще е задължителна или ние ще си я избираме. Но наистина не е много добре замислено. Както казаха по-горе трябва още от 7 клас едва ли не да знаеш с какво ще искаш да се занимаваш и с какво ще канидатстваш. Доста прецакано за някои.

Cybershot
05-17-2011, 17:31
За да няма ощетени, да лепват една математика, без това масово хората не могат да направят една проста сметка... Пък и навсякъде се учи математика.

marin4itu
05-17-2011, 19:21
За да няма ощетени, да лепват една математика, без това масово хората не могат да направят една проста сметка... Пък и навсякъде се учи математика.

Не на всеки се отдава математиката...

Cybershot
05-17-2011, 20:08
За да няма ощетени, да лепват една математика, без това масово хората не могат да направят една проста сметка... Пък и навсякъде се учи математика.

Не на всеки се отдава математиката...

3 все ще изкарате :-D

SuNsEt
05-17-2011, 20:12
Това ни го обясни директорката още миналия месец,когато в нащо даскало дойде министъра на образованието и не знам си кой още,за да приемат тея правила и още много други.

Значи на кратко: Когато сте профил,втората ви задължителна матура ще трябва да си я изберете от профила.Примерно ако е природоматематически с 1ви немски,2ри английски,математика,геогр афия и икономика ,ще трябва да изберете един от тези предмети за 2ра матура.

-аз съм природоматематически ии...абе със сигурност няма да правя по география 8-)

SuNsEt
05-17-2011, 20:17
Съгласен съм с mArMaLaDkA, хората и си менят вкуса докато порастват.
Аз съм в хуманитарен профил с история и БЕЛ и да бъда честен - ще умра ако се налага да правя по История матура. :lol:
Но слава богу имаш избор, в моя случай - чужд език, история или философия.
И най-вероятно лично аз бих избрал чужд език.

В случая имам късмет, но някои приятели в природо-математически паралелки са прецакани много. блазе ти за философията,аз тва бих си избрала като втора матура...ама моя профил е природоматематически. :?

RY
05-17-2011, 20:23
Сега съм 7 клас и значи трябва добре да си опичам акъла къде да вляза. :lol: Но как да знаем още от сега за след 5 години..А и постоянно ни се менят желанията.
И примерно ако вляза в търговска гимназия,там има предмети като счетоводство,икономика и мениджмънт..Това хуманитарен профил ли се води и по какво трябва да държа матура?
Далече ми е,ама питам. 8-)

SuNsEt
05-17-2011, 20:26
Ти остави,като станеш 12 клас на тебе ше ти е по-гадно от колкото на набор 93/94 8-) ...че може би и95

RY
05-17-2011, 20:30
Ти остави,като станеш 12 клас на тебе ше ти е по-гадно от колкото на набор 93/94 8-) ...че може би и95
:D :D Най-вероятно.

dunce
05-18-2011, 09:02
Ти остави,като станеш 12 клас на тебе ше ти е по-гадно от колкото на набор 93/94 8-) ...че може би и95

Така е, колкото по-млад си, толкова по-прецакан. Сега нали дори четвъртокласниците имат някакви изпити, значи смятай колко промени още ще настъпят до 12-ти клас. На мен другата година ми е последна и от една страна ми е гадно, че свършвам, а от друга пък се радвам, че винаги съм бил по старата система и съм се отървал.

Grommash
05-18-2011, 11:03
Малее, голям съм късметлия. Бая се страхувах от тези двойни матури. Добре че съм по-голям.
:D

pifiella
05-18-2011, 11:43
И това, ако е министерство.Всяка година все повече и повече лъжи,измислици и глупости издават...
Моето мнение е,че трябва да се освобождават от матура ученици,които учат и имат 5,50 примерно,както е било преди.Това ще даде голям стимул на всички от 9 до 12 клас да учат,за да не държат матури,ама кои ме слуша..
Наскоро чух,че в професионалните училища,техникуми и т.н.,нямало да има 2 матура,а държавният изпит по специалния предмет се зачита за 2 матура,но със сигурност това няма да стане в близките 2-3 години.... :?

pifiella
05-18-2011, 11:47
Съгласен съм с mArMaLaDkA, хората и си менят вкуса докато порастват.
Аз съм в хуманитарен профил с история и БЕЛ и да бъда честен - ще умра ако се налага да правя по История матура. :lol:
Но слава богу имаш избор, в моя случай - чужд език, история или философия.
И най-вероятно лично аз бих избрал чужд език.

В случая имам късмет, но някои приятели в природо-математически паралелки са прецакани много. блазе ти за философията,аз тва бих си избрала като втора матура...ама моя профил е природоматематически. :?
Добре де, аз като съм в професионална гимназия,специалност бизнес администрация с профил икономика,това означавали, че трябва да държа матура по икономика :x , а такава няма!!! :-o
Явно съм се преебала много

SuNsEt
05-18-2011, 16:29
^По-скоро география и икономика(в моя профил това ми е четвъртия профилиран предмет)

SorrowEyes
09-09-2011, 14:29
Извинете, че вдигам стара тема, но исках да попитам дали това за задължителната втора матура, профила на гилманията или паралелката, е прието и е 100% сигурно, че 12ти клас 2012 година ще държат втората матура без право на избор. Аз разбрах, че не е прието това предложение още, но явно съм сбъркала. Та ако някой има актуална информация, моля споделете, че яко съм я загазила! :)

mlakniwe2
09-09-2011, 14:31
в заповедта за матурите 2012 нищо ново не пиша значи ще са си както преди

zero
09-09-2011, 15:34
Ха ДОЙДОХА ЛИ НА МОЯЯЯ ???
Време беше да направят нещо подобно...
Бах му мамата аз като зрелостник имах 6 държавни изпита 0.о
Можете ли да си представите .. 4 за придобиване на 2 професионални квалификации и 2 за придобиване на средно ..
И отделно се готвех за кандидатстудентски по математика 0.0
Пфф това какво облекчение е за зрелостниците, не е истина !!!

Има логика в това ... не беше правилно матурата примерно по англ. да бъде на 1 ниво за езикова и за ПГ ...
И за всичко така !
Така трябва да е, а на който му държат гащите да си пише каквото иска като матура по желание (но се сещаш, че няма логика да го правиш това, понеже има кандидат-студентски, които 1во няма да ти свалят успеха за дипломата, 2ро играят по-важна роля от оценка на матура)
Тва си е файда според мен ...
Кофтито е, че ако не си вземеш матурите най-вероятно оставаш и без профес. квалификация, но пък нали за това си учил 4 години деба ...

reperw
09-09-2011, 16:53
Хора стегнете се матурите са супер лесни..поне за мен...аз съм в математическа гимназия и матурата по мат е елементарна... :? :?