PDA

View Full Version : Смяна на името



nickelbackk
05-23-2011, 10:39
Една моя приятелка иска да смени малкото си име, когато стане на 18. Ако сте запознати с процедурата, бихте ли ми казали:
1. Има ли право да го направи без родителско съгласие.
2. Колко продължителна и сложна е процедурата.
3. Колко струва, изисквали помощ от адвокат.
4. Какви са последиците от смяната.
И ако имате и допълнителна информация - споделете! Благодаря предварително!

the_man
05-23-2011, 14:45
Ако има 18 100% няма да и искат родителско съгласие. Баба ми ми е разправяла, че на 16 си сменила името сама без родители... :-o Едва ли ще и трябва адвокат, разходи може би по някой друг формуляр и сигурно най-много ще отидат за подмяна на личната карта... Да отиде в паспортно бюро или там както му се викаше и да попита. Никой няма да и откаже инфо. Мн ми е интересно как се казва тая твоя приятелка.. 8)

vasko5467
05-29-2011, 20:21
Толкова ли не си харесва името

Pendejo
05-29-2011, 21:54
Може да го направи само ако е срамно или позорящо. В противен случай ще й откажат. 99 % ще и откажат. Освен ако не се казва Мусайбе примерно или няква такава простотия...

vde
06-01-2011, 15:17
Минава се през съдилище за такова нещо и трябва да има доста основателна причина, за да й позволят да си го сменя.

Последици, трябва да информира всички институции където има регистрация за промяната.

Повече не знам, нека да отиде до общината и да разпита.

everythingisrelative
06-28-2011, 21:10
сменяй го като ти е толкова акъла

InnoraX
06-29-2011, 19:23
Човека пита дали ще трябват разрешения и/или документи, Вие пак оспамихте темата :D
По темата: Ако не се лъжа, не би трябвало да Ви изискват каквито и да било неща. За последици.... най-вероятно ще трябва преиздаване/обновяване на документи съдържащи предишното име - Лична карта, паспорт и т.н.
Просто казано не си заслужава, защото самата смяна на името няма да отнеме толкова, колкото обновяването на всеки документ.
Лично не Ви го препоръчвам :)

PR0
06-29-2011, 20:36
Ако има 18 години да.
Процедурата не е дълга. Промяната се извършва с писмена молба до районния съд по местоживеене.
Не знам колко струва, едва ли е скъпо и може да се консултирате с адвокат. (не е задължително)
Длъжностното лице по гражданското състояние отбелязва промените в АГС въз основа на влязлото в сила съдебно решение.
По - подробно нещата са описани в ЗГР. Ако имаш още въпроси питай, надявам се да помогна.

marilyn
07-11-2011, 21:14
^^ Аз имам въпросче, наистина ли може да се смени името само ако е обидно? Защото и аз бях чела преди така, а и аз изпитвам желание да си го сменя, макар че като се замисля каква е занимавка и после вс документи да се издават на ново...

DarkTemplar
07-12-2011, 05:43
Съдът е отказал да смени имената, тъй като не са налице предпоставките на Закона за гражданската регистрация, допускащи промяна на собственото и бащиното име на молителите.

Разпоредбата на закона предвижда, че промяната на собственото, бащиното и фамилното име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.
Иска се или логически издържана причина или нечовешки инат и ходене по съдилища с месеци (а защо не и години). Познавам примери и в 2те посоки. ;)