PDA

View Full Version : Сутрешно бягане на гладно...калории за деня?



nixx
05-25-2011, 08:29
Такаа...имам следното питане.
От около месец насам бягам всяка сутрин на гладно. И... ми се събират 20минути бягане без почивка, а останалите 40мин-бързо ходене. Понякога бягането стига и до 30-40мин плътно, но това много зависи в каква кондиция съм и т.н.
Въпросът ми всъщност е... ако с бягането и ходенето сутрин горя да речем...200Ккал, а през деня приемам да речем 1200-1300ккал, реално като калории за деня ми остават 1000-1100, или тъй като е на гладно сутрин бягането не се отразява на калориите, приети за деня по никакъв начин.
Не мога да си отговоря на този въпрос...и от няколко дни бягам и следобед...та със сигурност да ги смъквам до 1000ккал за ден...и все пак.
Та някой някакви идеи? :)

FuckingFreak
05-25-2011, 08:42
Ами ти пак гориш калории, но приети от предишния ден. Няма как да не гориш калории, това е енергията за организма, все едно да искаш да караш колата без гориво. Пък и изгорените калории, или приетите, или въобще общо всички за деня нямат голямо значение (особено пък ако си от тези хора, които не качват лесно, но и не свалят лесно), по-важното е че ти тичаш, мускулите ти се съкращават и разпускат и карат мазнинките да вибрират и да се топят... :)

badsector
05-25-2011, 09:40
Как успяваш да бягаш сутрин на гладно :shock:

TheBeliever
05-25-2011, 09:59
Такаа...имам следното питане.
От около месец насам бягам всяка сутрин на гладно. И... ми се събират 20минути бягане без почивка, а останалите 40мин-бързо ходене. Понякога бягането стига и до 30-40мин плътно, но това много зависи в каква кондиция съм и т.н.
Въпросът ми всъщност е... ако с бягането и ходенето сутрин горя да речем...200Ккал, а през деня приемам да речем 1200-1300ккал, реално като калории за деня ми остават 1000-1100, или тъй като е на гладно сутрин бягането не се отразява на калориите, приети за деня по никакъв начин.
Не мога да си отговоря на този въпрос...и от няколко дни бягам и следобед...та със сигурност да ги смъквам до 1000ккал за ден...и все пак.
Та някой някакви идеи? :)

Нещо не си наясно с цялото това броене на калории. Правиш го отзад напред.

За да отслабваш целта е да приемаш по-малко калории отколкото изгаряш. Като общо количество за деня. Т.е трябва първо да си изчислиш колко калории гориш на ден и спрямо това да си изчислиш дневен прием на калории, като за отслабване е добре да приемаш 200-500 ксал по-малко отколкото гориш. Например ако за деня са ти нужни 2200ксал ти трябва да приемаш поне 1700 за да отслабваш здравословно. Всяко по-голямо намаление на приетите калории кара организма да преминава в защитен режим, да гори по-малко енергия и да трупа запаси при първа възможност (затова и йо-йо ефекта при повечето диети).

Така че не вади изгорените калории от приетите защото количеството на приетите вече калории няма как да го намалиш. Точно обратното - смятай изгорени минус приети калории.

FuckingFreak
05-25-2011, 11:17
^Е значи тя ако приема по 1200 ккал (както беше написала) на ден трябва да изгаря около 1500, за да отслабне, така ли? Съжалявам, ама схващам бавно 8-)

Bukmopu
05-25-2011, 12:56
^Е значи тя ако приема по 1200 ккал (както беше написала) на ден трябва да изгаря около 1500, за да отслабне, така ли? Съжалявам, ама схващам бавно 8-)

Тя тези 1500 ккал ги изгаря и в покой без да спортува.
Ако тя в покой гори 1500 ккал и не извършва някаква тежка физическа работа,има сравнително заседнал живот,не спортува и т.н. следователно се нуждае от около 1500 ккал,за да поддържа сегашното си тегло.Тоест колкото изгаря организма,толкова си набавя тя от храната и няма промяна в теглото.
Ако тя приема 1200 ккал.,а огранизма й в покой гори 1500 значи има отрицателен калориен баланс - приема по-малко калории отколкото се горят и това води до отслабване.Щом мацката го съчетава със спорт значи към калорийния разход се добавят около 200 ккал.Стават около 1700 ккал изгорени.Тя приема 1200 - ето ти отрицателен калориен баланс - приема по-малко отколкото са изгорени.
Опитах се да го обясня с някакви груби сметки,които може изобщо да не съответстват на ситуацията ( все пак при всеки калорийния баланс е нещо индивидуално ),но е общо взето това.
П.П.-Ако тя със спорт изгори 1500 ккал,както ти казваш,значи общо изгорените за деня калории ще й станат над 3000,а не само 1500.Не само със спорт се горят калории.Организма постоянно гори калории (дори и при спане и т.н. ),защото той извършва много вътрешни процеси,за които е необходима енергия.