PDA

View Full Version : Заменяне на кирилицата с латиница



CanisDirus
05-25-2011, 15:31
Смятате ли, че това е възможно?
А удачно ли е?
В краткосрочен план има негативи и високи разходи, но в дългосрочен план ще има големи ползи.

Дискутирайте!

MusicAddicted
05-25-2011, 16:18
Чао.

Briseis
05-25-2011, 16:22
някакси не ми се вярва само аз да имам позиция по този въпрос, но явно останалите чакат 'развитие' на темата, за да споделят мнение.

сега по темата - разбира се, че е възможно преминаването ни изцяло към латинската азбука. чисто технически не мисля, че ще има проблем. пък и повечето 'млади' нали именно така общуват в инернет и със смси. подобна промяна ще е по-трудна за по-възрастното поколение, но тъй като те постепенно навлизат в пенсионна възраст и стават икономически некактивни няма да е чак толкова важно напълно да усвоят латиницата като средство за изразяване на български.

но възможността не означава задължителност. не бих искала да сменяме настоящата азбука. езикът ни е красив и поради нея. тя ни прави уникални и е символ на национална идентичност. вярно е, че голяма част от останалите славянски нации използват официално латиницата. и наистина - евентуалните преимущества ще са големи. но за мен подобна крачка води към регрес.

пък и преминаването към латиница неминуемо ще доведе до опростяване на езика. искаме ли да звучим като македонците?

Scrat
05-25-2011, 18:35
Смятате ли, че това е възможно?
А удачно ли е?
В краткосрочен план има негативи и високи разходи, но в дългосрочен план ще има големи ползи.

Дискутирайте!

вчера трябваше да я пуснеш, по-епик щеше да е

shadow4e
05-25-2011, 18:56
Хората ще се научат сравнително бързо като за такава промяна, но дано не се стига дотам.

Isildur
05-25-2011, 19:05
ако има протести/подписки и т.н. които са против аз лично бих участвал във тях.
Не искам кирилицата да се премахва.
Защо да се премахва ? който иска да я ползва.

И не смятам,че може да се реализира

xBadxApple
05-25-2011, 19:22
Канисе, метни повече за високите разходи и 'дългосрочните' плюсове.

То така погледнато по твоята логика всички народи със славянска писменост да се интегрират в глобален латиноезичен шифър. Я си представи Русия ако тръгне да го прави какво ще стане, ние сме малък играч в предполагаемата ти схема така или иначе. Вярно, че поддръжката на кирилица извън славянски предели е близко до нищожна, но...

Против съм и го смятам за недопустимо.

1) от чисто историческа гледна точка, защото това е писменото проявление на родния ми език, което е било достатъчно време така.

2) защото освен историческата обремененост и символика, това си е наша специфика и уникалност. Какъв е смисълът насилствено да се интегрира и обезличава писмеността ни?

3) "С влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. кирилицата стана официална азбука на Европейския Съюз (т.е. ще се използва за служебни цели в ЕС). След въвеждането на еврото като национална валута на страната ни, на новоотпечатваните евробанкноти заедно с латинските и гръцките букви ще бъде отпечатван и надписът "Евро" на кирилица."
Имаме си нещо извоювано вече, why go back?

4) Не ми се мисли за транскрипционните процеси, които би наложило едно преминаване към латиница. В такъв смисъл или ще придобием някакви подобни на немците думи със силен брой букви, които ще са скороговорки поради наши специфични звуци (и ще са НЕУДОБНИ), или ще трябва, както каза бризеис, да опростяваме езика.

Т'ва е горе-долу като немците действително да опростят своята граматика и словообразуване, за да се доближат до по-опростените стандарти - и да има интеграция и на 'интерфейс' език ниво - латиница, и на структура в рамките на тази латиница. Ем, не.

CanisDirus
05-25-2011, 20:04
Да кажем, че стандартизацията и интеграцията се е показала като успешна. Примерно международната система от единици. когато Наполеон е налагал метъра и килограма пак е имало такива гласове, но сега е немислимо без тях. Особено във физиката и всичко произтичащо от нея - всички инженерни науки, архитектура да не говорим за високите технологии.

Ние не променяме езика, а начина на изписване. В много взици има се извършват подобни опростявания. Отпадането на

DarkTemplar
05-25-2011, 22:09
Хич не ме кефи тая идея.

Предполагам е възможно, но не мисля, че е удачно. Кирилицата е един от националните ни символи и лично аз бих гласувал против заменянето й с латиница. Просто не мога да си представя да пиша на друга азбука родния си език.

А и реално защо да го правим? Какво толкова зависи от това, респективно пречи на останалите?

antiWHAT
05-28-2011, 15:16
алах е гей