PDA

View Full Version : Зад волана с придружител...



NightGuardian
05-25-2011, 18:01
Как беше при вас ? Веднага ли ви пуснаха вашите зад волана след вземането на книжката или карахте известно време с майка/татко? :)

Защото на мен нашия ми каза ,че ще брамчи 1-2 седмици с мене докато свикна и да ми има доверие след това , ще ми я дава да си я карам сам :)

Iloveme
05-25-2011, 18:32
Аз имам доста време докато взема книжка,но имам по-голям брат който преди две години си изкара книжка и му купиха кола.Майка ми есетествено се притесняваше, че ще кара сам и искаше да има някой с него.Но с времето свикна. : )

NomNomNom
05-25-2011, 18:36
Аз нямам книжка, но онзи ден ме пускаха да карам из града сама без такава ( няма куки в района ) .
Инак приятелят ми и майка ми ме пускаха да карам от 13-14 годишна , и съответно мама си има някаква вяра в мен .

Блах, да дойде време да карам за книжка , колко ще ми се олесни живота.

Kmet4e
06-09-2011, 00:42
Аз взех книжка преди 2 години !
Баща седше до мен първирте 1 2 седмици което беше супер голям проблем за мен ! Това е най-голямата грешка защото вместо сам/ да се справяте постоянно ти мрънкат като инструктори! 8)

Isildur
06-09-2011, 08:51
не,гласуваха ми доверие и то се оправда.
Иначе съм карал с баща ми още преди да взема книжката,карахме из поляните...
Но за мен дори и 1 месец да имаш придружител ако шофЕра е некадърник,пак ще "омаже" работата.....
И не е гаранция,че като има придружител със теб,не може да стане някой фал.
За мен това е излишно.Книжка кола не кара,зависи от човека,познавам момчета който са на 17 и карат много по-добре и знаят правилниците по-добре от хора със стаж 15 години.
Жалко,че е задължително да имаш книжка.Но дори и да имаш документа пак казвам това не те прави шофЕр.
За мен шофираш правилно и да караш добре,не е само да въртиш "геврека" и да мачкаш педалите.
Трябва да "познаваш" колата,и да може да се справиш със непредвидени и кофти ситуации.

dimitar_ak
06-09-2011, 11:36
А именно дългогодишния стаж е това, което ти помага да предвидиш една ситуация и да реагираш най-правилно. Докато нямаш опита в такива ситуации би ти помогнал опитен водач на дясната седалка.

Isildur
06-09-2011, 12:46
А именно дългогодишния стаж е това, което ти помага да предвидиш една ситуация и да реагираш най-правилно. Докато нямаш опита в такива ситуации би ти помогнал опитен водач на дясната седалка.

добре така да е,не ми се спори.Всеки има свое мнение и виждане.

NightGuardian
06-09-2011, 22:16
А именно дългогодишния стаж е това, което ти помага да предвидиш една ситуация и да реагираш най-правилно. Докато нямаш опита в такива ситуации би ти помогнал опитен водач на дясната седалка.

+1

Nakadah
06-10-2011, 07:26
А именно дългогодишния стаж е това, което ти помага да предвидиш една ситуация и да реагираш най-правилно. Докато нямаш опита в такива ситуации би ти помогнал опитен водач на дясната седалка.

Определено не си идвал в Северна Америка :) Тука и хора с стаж над 30 год нямат и капка рефлекс. Не могат да предвидад кога ще стане катастрофа и дали колата ще мине през даденото място. Дали избягват дупките? Тъп въпрос! Та те се целят в тях! Ако си социолог можеш да прекараш живота си в налбюдаване на тези индивиди. :lol:

По темата, аз като се научих да карам кола бях малък и нямах необходимите години за книжка та с тате сме се возили по закътаните улици и корички :oops: Когато взех книжка макар и да нямах право да карам без придужител, се возих до даскало :oops: Като взех втората книжка вече си карах спокойно 8-)

Ад е да воза някой от наще. Ако е майка ми, постоянно ми писка колко бързо съм карал. Ако трябва да карам по магистралата с нея ще заспа на 10-тата минута... Просто да уточна, по-бързо за нея е ако карам 105 при ограничение 100

Баща ми постоянно ми писка колко рязко съм потеглял и как съм горял бензин на вятъра. Къде и как се криели полицайте и тн.... Постоянно трябва да ми пипа таблото... От друга страна като карам с него по магистралата 150-160 не се оплаква :lol:

Най-гот си е сам да караш :)

Isildur
06-10-2011, 18:10
+1

toretto03
06-12-2011, 20:12
Като се замисля ... много странно ама ме пуснаха сам за първи път на 15 септемви за първия учебен ден.

deadman_
07-09-2011, 20:55
Само първите няколко пъти баща ми беше с мен, а сега ми я дава. Но някак си не ми е много на кеф да му я търся всеки път. Пък и той е с един гаден характер.. :x Друго си е да си имаш собствена кола.

aDuHka
07-13-2011, 18:58
Аз моята я взех преди три месеца, ама до сега съм карал все в присъствието на баща ми. Човекът вече е видимо по-спокоен, когато го возя :D , казва, че се справям доста добре, но не ме е оставял да ходя някъде сама. Обсъждаме въпроса да ми вземат кола, а дано и това стане.
Абее общо взето гледам да не ги притискам :)

Lav40
07-13-2011, 20:09
Сам си карах още с вземането на книжката :) Нито баща ми ми е мърморил,нито майка ми...

Scrat
07-14-2011, 14:00
Само първите 1-2 пъти карах с бащата, колкото да свикна с колата, след това айляк. Иначе, доколкото знам, в Канада има закон, според който след като вземеш книжка трябва 1 година (или нещо от сорта) да караш с придружител, който също е шофьор.

Darth_Komorin
10-21-2012, 17:46
Аз съм само на 15, но имам планове със заплатите от летата когато навърша 18 да си изкарам курса и да си купя кола. На вас струва ли ви се възможно, защото баща ми се прави на откачалка и ми казва, че нищо нямало да стане

Struv
11-03-2012, 12:46
Директно се качих в колата сам , мога да си карам и нашите го знаят без да се притесняват ,че ще правя глупости. :)

draid
11-04-2012, 12:23
Правилното нещо е да покараш известно време с някой опитен, за да свикнеш и да ти предаде поне малко знания. С вземането на книжка човек е толкова далеч от това да може да кара, че просто няма на къде.

someonerandom
11-27-2012, 15:20
Само 1-2 пъти обиколих града с баща ми,после ме пусна сам.При което той в общи линии стоеше и мълчеше,реално беше там само да ми помогне да свикна да тръгвам на бензин,че се учих на дизел :D Според мен важи златната среда-трябва в началото да се качи някой с теб,обаче не е добре и постоянно да има човек,който да те командва,защото като останеш сам,има да се чудиш кога какво се случва.


Darth_Komorin

Всичко сам трудно да успееш,освен ако не събереш пари от повече от едно лято и/или не си вземеш не особено запазена кола,което не е много добра идея,щото после пак баща ти ще и плаща ремонтите 8-) Като цяло като знам сега колко са курсовете с всичко покрай тях и как искат още да ги вдигат,след 2 години може и 1000 лева да ти отиде само взимането на книжка(особено ако те скъсат на някое от кормуванията,че тогава и допълнителни часове трябва да си плащаш).На повечето летни работи повече от около 3 хиляди едва ли ще изкараш,а от тях колко ще ти стоят чисто в джоба в края на лятото е друг въпрос.При всички случаи от 15 до 18 имаш доста време,а и точно тея години не са бедни на събития,така че недей се товари отсега.

xXxAngerfisTxXx
11-27-2012, 15:25
да караш с придружител е супер ботско... не за друго ми че ако пуснат баща ми на изпит пред ДАИ или на листовки ще го скъсат веднага макар да има книжка от 20 години...

someonerandom
11-27-2012, 16:00
Е той не е там да те учи на правилата на пътя,ти като тъкмо си взел книжка трябва да ги знаеш достатъчно добре 8-) Идеята е ако види,че ще отнесеш огледалата на някой/ще се бутнеш в забранена улица/не се оправяш с колата,да се намеси.

xXxAngerfisTxXx
11-27-2012, 17:44
то щото си олигофрен и си нямал кормуване или изпит по кормуване пред ония шибаняци от ДАИ, дето си чешат кура в колата и търсят причина за те скъсат, за да влезеш в забранена улица, да не знаеш че тряя си на 1 врата разстояние от тротоара и спрените коли... ся ако си някъв болен мозък и си кажеш "цял месец карах като светец, чай да проам на тати ладата колко върви" и я изтървеш и се нахакаш в някой или нещо ти си си виновен

draid
11-27-2012, 18:57
то щото си олигофрен и си нямал кормуване или изпит по кормуване пред ония шибаняци от ДАИ, дето си чешат кура в колата и търсят причина за те скъсат, за да влезеш в забранена улица, да не знаеш че тряя си на 1 врата разстояние от тротоара и спрените коли... ся ако си някъв болен мозък и си кажеш "цял месец карах като светец, чай да проам на тати ладата колко върви" и я изтървеш и се нахакаш в някой или нещо ти си си виновен

Типичното мислене на младия шофьор. Ти не може да караш, и мога да ти го докажа по много начини. Не знам защо всички си мислите, че като вземете книжка и като сте карали курс от някакви смешни 20-30ч вече сте най-големите на пътя. Карам МПС-та от близо 10г и никога не съм отказвал съвет от баща ми, поради огромният му опит. Всеки взел наскоро книжка знае по-добре правилата за движение, ама надали кара и усеща по-добре нещата от някой със стаж 20-30 г. Осъзнайте се.

xXxAngerfisTxXx
11-27-2012, 19:07
не казвам че съм по-опитен, просто няма защо да караш с придружител... ако не си тип NFS маняче зело книжката с 1000 късания на листовки и кормуване и първата му работа е да види колко е топа на бракмата на тати няма страшно.

draid
11-28-2012, 07:46
Има смисъл, защото младите шофьори нямат реакции, не могат да преценяват адекватно широк диапазон от ситуации и съответно да отреагират правилно, а и най-вече навреме.

Hayashi
11-30-2012, 12:27
Днес след поредица неуспешни опити за паркиране определено съм убедена, че няма да карам сама поне в следващите 6 месеца. Но пък съм много мотивирана да се науча, така че с удоволствие ще се размотавам наляво и надясно с баща ми. Определено съм сигурна, че сама на този етап не мога да карам. Просто се надявам да успея да взема изпита по кормуване и тепърва лека по лека вече да почвам да се уча.

xXxAngerfisTxXx
11-30-2012, 14:53
теб на изпита пред ДАИ не те ли караха да паркираш ?

Hayashi
11-30-2012, 18:25
Аз ще се явявам след 10-тина дена. Но на една приятелка и дадоха книжка без да може да паркира особено добре и точно това ѝ казаха - да паркира с придружител. Освен това на изпита паркираш по един начин, а не по всички възможни.

draid
11-30-2012, 19:00
Аз ще се явявам след 10-тина дена. Но на една приятелка и дадоха книжка без да може да паркира особено добре и точно това ѝ казаха - да паркира с придружител. Освен това на изпита паркираш по един начин, а не по всички възможни.

Ами то няма много смисъл да паркираш по 100 начина. Можеш ли да паркираш успоредно, ще можеш всякак.

granger
12-15-2012, 07:26
Мен на изпита ме караха да паркирам назад. Не беше зор,при все,че тва ми беше най-голямата мъка. Направих го от раз. Успоредното е лесна работа.
Имам книжка,но предпочитам да не карам все още сама, а с баща ми,приятеля ми или друг,който има книжка от повечко годинки.

Violenza
12-15-2012, 15:41
Мен на изпита ме караха да паркирам назад. Не беше зор,при все,че тва ми беше най-голямата мъка. Направих го от раз. Успоредното е лесна работа.

draid под успоредно имаше предвид френски гараж. Което според мен е по-трудно от паркирането назад между две коли.

draid
12-15-2012, 17:12
Мен на изпита ме караха да паркирам назад. Не беше зор,при все,че тва ми беше най-голямата мъка. Направих го от раз. Успоредното е лесна работа.
Имам книжка,но предпочитам да не карам все още сама, а с баща ми,приятеля ми или друг,който има книжка от повечко годинки.

Аха успоредното е лесна работа, ама на зад е трудно .... ще му предам. Успоредното паркиране е най трудното паркиране което може да се научи и то се прави само с 2 маневри.

granger
12-15-2012, 19:29
На мен успоредното ми е по-лесно,щото повече време съм го практикувала,назад почти не ме беше учил да паркирам. Беше ми супер зорно. Ама като опре ножа...

draid
12-16-2012, 10:26
Щото 90% от инструкторите са глупаци, които ги интересува само да гушнат парите..

mlakniwe
12-16-2012, 10:31
Аз от 1 год имам книжка и карам само когато ходим на село или ако се наложи нещо, инъче предпочитам да въря пеша или да се возя, но по принцип няят нищо против да карам сам,но аз просто не искам, предпочитам да се возя,пък и взех книжка само защото наще ме накараха инъче не бих карал курс

xXxAngerfisTxXx
12-24-2012, 16:23
Аз от 1 год имам книжка и карам само когато ходим на село или ако се наложи нещо, инъче предпочитам да въря пеша или да се возя, но по принцип няят нищо против да карам сам,но аз просто не искам, предпочитам да се возя,пък и взех книжка само защото наще ме накараха инъче не бих карал курс

начи пари на вятъра си дал

mlakniwe
12-24-2012, 16:51
начи пари на вятъра си дал

Нашите държаха да карам курс и те дадоха парите, аз не съм искал, но тряяло да съм имал книжка, щото можело да ми се наложи някой път-от една страна са прави, но на мен хич не ми се кара

granger
12-24-2012, 18:24
Аз сега на 28 ще пътувам , ще карам за първи път на по-дълъг път :D Дълъг - дълъг 100 км ,нищо работа,ама все пак :D Пак баща ми и майка ми ще са с мен, като баща ми е с 25г стаж зад волана, така че нямам притеснения. Все пак да може и той малко да се отпусне , че все той кара. Сега аз малко ще опъна бавареца.

xXxAngerfisTxXx
12-24-2012, 18:30
Аз сега на 28 ще пътувам , ще карам за първи път на по-дълъг път :D Дълъг - дълъг 100 км ,нищо работа,ама все пак :D Пак баща ми и майка ми ще са с мен, като баща ми е с 25г стаж зад волана, така че нямам притеснения. Все пак да може и той малко да се отпусне , че все той кара. Сега аз малко ще опъна бавареца.

охх откога не съм сядал в БМВ ся като каза баварец и ма фана носталгията :(

pifiella
12-24-2012, 19:22
Взех книжка юни месец.На 3-я ден ми се наложи да ходя до София Север да прибирам сестра ми. Е побелях и остарях с 5 години,по време на курсовете всеки ден минавах това трасе с инструктура,но сама беше страшно.Като слязох от колата се бях "окостила",та сестра ми ни прибра.
Но след тази случка, предпочитам да карам сама,защото се убедих,че когато съм с шофьор до мен много повече се обърквам.Не знам само в моето семейство ли е така,но е страшно.Ако ще и Шумахер да им се качи в колата ще го изкарат пълен идиот, който не знае как се пали кола...С баща ми карах в деня,в който си взех книжката от КАТ,той ми се навика за 100 година напред...Взех си изпитите през април и до юли не бях карала изобщо.А той ме качи на джипа и се чувствах като убиец,накрая се разревах и му казах,че никога повече няма да карам с него. Просто не може да проумее,че аз не съм той,че не мога да карам джипа,че нямам и желание и възможност.От тогава все се караме за тоя боклук...Било по-безопасно по тия поледици,че имало по-добри защитни системи и бля бля..Като не се чувствам спокойна и като знам,че не мога да реагирам адекватно как да карам?! Много тъпо и упорито животно е,казвам ви честно.Толкова много е искал синове,че един ден искаше да ме учи как да обръщам камиона...Можете ли да си представите, аз 1,50 на камион..Боже опази!
:D
Та така е при мен:или караш сам и се учиш сам,или се качваш при баща ми и те прави на "нищо".
Не отричам,че той може да кара и го прави от 20 години,но подходът му е изключително грешен.Същото направи и със сестра ми,та чак когато се махна от нас,се отпусна и започна да си кара като хората,той така я беше увикал,направо и беше убил желанието да се научи.
А на мен все още ми е трудно да я изкарвам от гаража назад, защото гаража ни е на супер място, със супер наклон и разбира се, защото аз съм супер шофьиор!

granger
12-24-2012, 19:36
Мен баща ми луда ме прави,ама тва е. Предпочитам сама от гледна точка на това,че няма кой да ми се кара,но пък като ми се навика се панирам в момента,но след тва се освествам и го приемам като урок. Не мога да карам като него,ама има време и аз да се ошлайфам.

pifiella
12-24-2012, 19:50
Мен баща ми луда ме прави,ама тва е. Предпочитам сама от гледна точка на това,че няма кой да ми се кара,но пък като ми се навика се панирам в момента,но след тва се освествам и го приемам като урок. Не мога да карам като него,ама има време и аз да се ошлайфам.
Ако си при моя ще ревнеш,гарантирам ти!Когато дядо ми умря не плаках,ама се качих се при "Терминатора" и се разревах,но то беше от нерви.Прибирам се от София,навсякъде настървени коли, луди,бързи, аз плаха и страхлива,а той ми крещи:Айде бе,малоумна ли си,дай го тоя мигач;мини пред тоя;заобикаляй дупките,отивай с другото платно тука има дупка;давай газ,надмини го тоя; натисни я тая спирачка ще ме убиеш;кой ти даде книжка бе,същата си като майка ти,как па една не се метна на мене,ама на късмет;ще се метнеме с дерето;е сега удари тая кола;края ще направиш катастрофа е сега,усещам,ще умреме;нещо става с джипа,нещо гръгче,край отбивай да гледам какво става;леле ти го строши....и това от София до Своге.
Железни нерви имам,ама не издържаха.А месеци преди това си карах с инструктура по същия път,а той си четеше вестник човека и само ми викаше:"Айде,мойто момиче давай 5-та да не мъчим колата"...беше толкова хубаво...

granger
12-25-2012, 08:03
Да, знам и мен ме изнервя,но сега вече не ми вика толкова,защото още преди да взема книжка дядо ми ме подхвана и не ми викаше той. Показа ми най-основното,след като се качих при баща ми имаше леки забележки,ама не и е викал. Има ми доверие засега. Ще го видя какво ще ми каже като се кача да карам на 28 ,ама си ми е нервно. Аз в Пловдив сама карам и не ми е проблем, ама като знам ,че ще е при мен баща ми хем ми е спокойно,че недай боже забозя ,има кой да ми помогне,хем ми е напрегнато ,че може да ми се кара.
Аз ,ако карам ,както карах с инструктора извънградско ,ще му побелее косата. В смисъл,той си кара по-бързо,ама има 25 години стаж,а аз не карам плахо,уверена съм в себе си,ама ако ме види да вдигам неговите скорости ще му стане зле. Затва ще гледам да си карам в ограниченията , и без тва са насвяткали камери навсякъде.

granger
12-28-2012, 10:21
оооооф, откачих. Докарах ги наще дотук,ама преди тва спирах в Старосел майна, и кат каза аре назаден, и кат изпуснах съединителя , и като изкаснах , и като ми се развика и откачих. После врътнах се назад, после аре пак ми се развика що така,а не иначе и аз аре пак...много съм тъпа,разревах се...не ща да карам повече така...пфиу. После като пристигнахме вика , много добре си караш,ама недей прави трудни маневри засега има още време да се донаучиш, викам ми ти ме накара...оф....ама си поговорихме с него на 4тири очи и всичко е точно. Пф...
Сега ми е по-спокойно.