PDA

View Full Version : NGOs или неправителствени организации



cookie_power
05-27-2011, 21:32
Имате ли опит с такива организации?
Има ли почва в България мрежата от такива организации да се разрастне?
Защо средностатистическия тийн не се интересува от бъдещето си?
Защо в България няма примерно медиен интерес от дейността на такива организации?
И най- важния за мен въпрос: защо българинът не се вижда като глобален гражданин, ами тъне в собствената си незаинтересованост и неведение??

Член съм на няколко неправителствени организации, като най- дългото ми и постоянно членуване е в CISV (http://www.cisv.org/ и http://cisv.bg/), където в продължение на 8 години се занимавам с мирно обучение, международна взаимоотношения, екология и тн.
Проблемът, който най- често се среща в подобни организации е намирането на хора, заинтересовани от такава дейност. И просто ме гложди отвътре да чуя мнения за това защо са толкова непопулярни тук. И не казвайте, че е заради това, че българите са, да речем, достатъчно измъчени с личния си мизерен живот, та не могат да намерят време и желание за занимание с такива неща. Защото вземи за пример една арабска или латинска държава (да не говорим за САЩ, Азиатските и Европейските държави), където мизерията е по- голяма, но ето- там точно гореспоменатата организация CISV е изключително добре развита.

Не мога да разбера: от личностната нагласа и манталитета ли се получава така, че неправителствените организации, които вършат няква работа, защото разполагат с човешки ресурси (а и финансови) са много малко на брой, или проблемът е в това, че не се дава гласност и например не се говори по медиите за тези организации?


PS: Ако ви е интересно да прочетете повече за CISV- http://bg.wikipedia.org/wiki/CISV_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1 %8F

Auriss
05-27-2011, 21:41
Според мен проблемът е ,че ръководството на подобни организации в Б-я е некомпетентно да организира рекламна кампания и да набере хора ,които да помагат доброволно.

Колко му е да поръчаш от Китай 1-2 хиляди тениски с рекламно лого и надпис отпред за има-няма 500-1000лв ,да направиш кадърен сайт и да ги дадеш на първите 1000 регистрирали се члена.
Другите хиляда да опаковаш и да раздаваш заедно с рекламна брошура на някое оживено място. Все пак е старт ,нали ?

Разбира се в конкретния случай това трябва да се случва в училища / университети ,но предполагам схвана идеята.
Ако се направи медиите ще имат интерес да пуснат един кратък репортаж в края на емисията - все пак хората имат желание да чуят ,че се прави нещо от хората за хората. Плюс това ако набере достатъчно популярност една такава организация би могла да си спечели и благоразположението на правителството - едните печелят имидж ,другите средства.

Абе малко се отплеснах ,но нека се върнем в началото - в Б-я има твърде малко кадърни хора с нюх. Това е :)

Mar7i
05-27-2011, 22:12
Ако не попаднеш случайно на няколко думи за такава организация или познат, който е участвал в проект на такава организация не ти разкаже, няма от къде да знаеш с какво се занимават, какво всъщност са неправителствените организации. Мисля че в другите европейски страни интересът е много по-голям. Не знам дали се дава гласност на дейността, но има повече доброволци.
Аз участвам в една неправителствена организация, за която разбрах в училище и то съвсем случайно.