PDA

View Full Version : Малко помощ с английски



wdas
05-28-2011, 08:20
Здравейте след няколко дни имам изпит и искам ако може да ми помогне някой който е по-навътре в нещата.
Значи главния ми проблем е перифразирането на изречения.Нека дам пример:

I approached the doorway of the pub.Several people stood huddled in the dim light.
A.Approaching the doorway of the pub,several people stood huddled in the dim light.
B.Having approached the doorway of the pub,several people stood hudled in the dim light.
C.Approaching the doorway of the pub,i saw several people standing huddled in the dim light.
D.As i have approached the doorway of the pub,several people stood huddled in the dim light.


Сега някой ако може да сподели кой е верния отговор (аз го имам записан де) и да каже защо е верен.
Благодаря :)

Fiction7577
05-28-2011, 09:25
За мен отговорът е С.

Точно да ти обясня няма да мога, пък и не знам дали е вярно....

Написано е в минало време и е построено най-правилно... според мен...

wdas
05-28-2011, 09:33
Да C е но аз имам тестовете и отговорите въпроса е ,че ми трябва помощ да ги разпознавам.
Ще дам и друг пример и моля този път пишете защо мислите ,че е верен отговора.
:
Glacing around with concealed annoyance,Rosemary immediately saw the attorney was waiting.
A.No sooner had Rosermary glanced around with concealed annoyance than she saw the attorney was waiting.
B.No sooner had Rosemary glanced around with concealed annoyance that she saw the attorney was waiting.
C.No sooner Rosemary had glanced around with concealed annoyance than she saw the attorney was waiting.
D.No sooner Rosemary had glanced around with concealed annoyance that she saw the attorney was waiting.

Верният отговор е A но въпроса е защо THAN и защо не C. ?
Някой друг съвет ако може.И още един въпрос при писането на коментари в английския как се пише смисал в кое лице време?Ако може 2-3 изречение да дадете за пример.Спешно е
:oops:

wdas
05-28-2011, 09:42
Също така и този пример ме обърква:
We said we had no objection to BEING photoed full-lenght,but we preferred ___ the right way up.
A.being taken
B.to be taking.
C.to being taken
D.taking
верният отговор е A

в правилото се казва,че след prefer (за конкретно изискване) се използва to преди глагола,а ing форма на глагола се използва след prefer ако се говори (за предпочитание като цяло) докато тук е някак замотано.

Chacho
05-28-2011, 09:42
Конструкцията е No sooner... than...

Плюс това словореда след No sooner е обърнат - както в а)

badsector
05-28-2011, 10:29
На първият въпрос само в отговор Ц се запазва смисъла на изреченията. За втория ти отговориха. При третия е същото като първия, с изключение на отговор Ц, където конструкцията е грешна.

wdas
05-28-2011, 10:50
Конструкцията е No sooner... than...

Плюс това словореда след No sooner е обърнат - както в а)Е това ми помага сега,ако може да отговорите и на първия и 3тия въпрос защо точно така,ако е консктрукцията проблема да обясните с 2 думи - защо така а не така... това ми трябва.Благодаря за отделеното време :oops:

wdas
05-28-2011, 10:58
Още един въпрос
After that,_____ the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
A.tidying up
B.having tidied up
C.after tidying up
D.havingi been tidied up
верен отговор:B но, защо се използва having tidied up тук ?

ss9
05-28-2011, 11:02
Още един въпрос
After that,_____ the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
A.tidying up
B.having tidied up
C.after tidying up
D.havingi been tidied up
верен отговор:А но, защо се използва having tidied up тук ?
Чакай... А или Б? Защото казваш, че е А, а пък пишеш Б!?!

wdas
05-28-2011, 11:31
Чакай... А или Б? Защото казваш, че е А, а пък пишеш Б!?!Б.
просто обърках буквите. :oops:

Chacho
05-28-2011, 11:40
Още един въпрос
After that,_____ the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
A.tidying up
B.having tidied up
C.after tidying up
D.havingi been tidied up
верен отговор:B но, защо се използва having tidied up тук ?

A: Няма смисъл да се коментира
Б: Носи смисъла на "след като спретнах/подредих", което е и нужното ни време
В: Не се връзва с made
Г: Пасивна конструкция - казваш "е било подредено лодката".

wdas
05-28-2011, 11:48
Идеално до тук.Сега следващото нещо:
Cancer,in its most malignant stage,it seemed,had seized me without____ of it.
A.being aware
B.me be aware
C.my being aware
D.I being aware

най-логичното ми се видя seized me without BEING AWARE of it
но се оказа,че верния отговор е B.me be aware
което просто сякаш на цигански ми звучи.

:shock:

Chacho
05-28-2011, 11:58
Би трябвало да е without me being aware

Трябва да се уточни кой е подлогът, но without съм го срещал само с ing.

badsector
05-28-2011, 11:58
...Б: Носи смисъла на "след като спретнах/подредих", което е и нужното ни време...
Иначе казано "since we have tidied up" = "having tidied up".

ss9
05-28-2011, 16:13
Би трябвало да е without me being aware

Трябва да се уточни кой е подлогът, но without съм го срещал само с ing.
И аз така мисля, смисъл "me without me be aware", първо има повторение на me-то, което, понеже това е английски, не е чак такъв проблем, но и аз не съм виждал without с нещо друго освен Present Continuous...

Chacho
05-28-2011, 16:30
Би трябвало да е without me being aware

Трябва да се уточни кой е подлогът, но without съм го срещал само с ing.
И аз така мисля, смисъл "me without me be aware", първо има повторение на me-то, което, понеже това е английски, не е чак такъв проблем, но и аз не съм виждал without с нещо друго освен Present Continuous...

Точно това повторение е нужно. Иначе излиза, че ракът не го е осъзнал. В това изречение е малко подвеждаща нуждата, защото се подразбира, че човекът е aware, ракът не може да бъде. А ако имахме:

The man had seized me without being aware of it.

Усещаш ли как вече не носи смисълът на "без аз да го осъзная" а смисълът на "той не го е осъзнал".

Целим да се изразим по следния начин:

The man had seized me without me being aware of it.

wdas
05-29-2011, 09:47
Още помощ :)

Nobody could say Susan was pretty.In fact she was homely.
A.Not only was Susan not pretty,she was homely.
B.Not only Susan was not pretty,she was homely.
C.Susan was neither pretty nor homely.
D.Susan wasn't as pretty as she was homely.

верният отговор е A но защо е обърната контрукцията? защо да не е B(б) примерно?


И още едно объркващо нещо за което ми трябва обяснение:
William was a human,but he had the instinct of a weasel.
A.If William was an animal,he would be a weasel.
B.If William had been an animal,he would be a weasel.
C.If William had been an animal,he would have been a weasel.
D.If William was an animal,he would have been a weasel.
Верният отговор е C, но защо става от минало просто във минало перфектно продължително?Само там ли се запазва смисъла на изречението не разбирам?
:?

И още едно :
The students' grades were rather poor last term.The situation hasn't changed much this term either.
A.The students' grades are as poor as last term.
B.The students' grades are as poor as they were last term.
C.The students' grades are the same as last term.
D.Tge stydebts' grades are so poor as they were last term.
Верният отговор е B(б) , ще се повторя но - ЗАЩО ? защо не A примерно?

Chacho
05-29-2011, 09:58
Още помощ :)

Nobody could say Susan was pretty.In fact she was homely.
A.Not only was Susan not pretty,she was homely.
B.Not only Susan was not pretty,she was homely.
C.Susan was neither pretty nor homely.
D.Susan wasn't as pretty as she was homely.

верният отговор е A но защо е обърната контрукцията? защо да не е B(б) примерно?


И още едно объркващо нещо за което ми трябва обяснение:
William was a human,but he had the instinct of a weasel.
A.If William was an animal,he would be a weasel.
B.If William had been an animal,he would be a weasel.
C.If William had been an animal,he would have been a weasel.
D.If William was an animal,he would have been a weasel.
Верният отговор е C, но защо става от минало просто във минало перфектно продължително?Само там ли се запазва смисъла на изречението не разбирам?
:?

И още едно :
The students' grades were rather poor last term.The situation hasn't changed much this term either.
A.The students' grades are as poor as last term.
B.The students' grades are as poor as they were last term.
C.The students' grades are the same as last term.
D.Tge stydebts' grades are so poor as they were last term.
Верният отговор е B(б) , ще се повторя но - ЗАЩО ? защо не A примерно?

1-то:

Not only налага такъв словоред

2-то:

3rd conditional - Ако нещо се бе случило по друг начин в миналото го коментираме с If sth had been sth, it would have been sth. (If + Past perfect, would have been)

3-то:
Първото е смислово неправилно. Накрая би трябвало да е last term's.

Myrtyr
05-29-2011, 10:17
Посочените от Chacho отговри са верни. Мога само да помогна малко повече с обясненията на 1вото (The Susan sentence) и 3тото (The studetns sentence).

1. Английският, под влияние на френският, е останал без падежи в своето историческо развитие. Това ни води до МНОГО ОГРАНИЧЕН словоред, за да можем да разберем кой какво върши в изречението. Редът е S-V-O/C и т.н. Тоест, глаголът винаги трябва да бъде на второ място. Друг словоред е нетипичен за германските езици. В случая Not only е отрицанието, не въвежда подчинено изречение, следователно първото изречение продъжлава, следователно трябва да дойде глаголът.

3. Ако пропуснеш да отбележиш, че по някакъв начин правиш сложна конструцкия след as poor as, то излиза, че оценките са били лоши колкото САМИЯ last term, а не колкото оценките през него. Ако, както Chacho предложи, сложиш 's след last term, то се подразбира, че става въпрос за last term's grades. Така ще избегнеш тафтология, но задължително трябва да отбележиш функцията на "are as poor as". След него може да следва обект за сравнение, но може и да следва критерий, например:
I am as poor as a church mouse.

wdas
05-29-2011, 10:55
1-то:

Not only налага такъв словоред

Тоест всяко изречение започващо с Not only словореда нататък е обърнат? :(

И това having преди някой глаголи хич не го разбрах ...

едно малко обърващо правило:след Feel би трябвало думата да е в инфинитив форма.I feel my skin broils.
Обаче:
She could feel her skin____a little in the heat.
A.to be broiling
B.to broil
C.broiling
D.broils
Верен отговор C , защо е с ing форма след като е could FEEL ?
много е объркващо като знаеш едно правило и то не винаги да важи. :(

Chacho
05-29-2011, 11:13
Да, Myrtyr го е обяснил и защо. На второ място е глаголът, Not only заема първото място в изречението затова следва was.

ПС: Препоръчвам ти неговите обяснения да четеш.

wdas
05-29-2011, 11:13
Знам че станаха доста но просто няма кой др да помага.
Едно объркващо още:
"Mr .Stela,are you aware that the testimony you____today in this court room is self-incriminating?"
A.have given
B.had given
C.have been given
D.must have given
верният отговор е A - защо е сегашно перфектно след като пише today?
Нали сегашно перфектно не се използва за нещо случило се в определен момент от миналото (а за нещо случило се като се набляга ,че се е случило а не точно кога) ? :oops:

Chacho
05-29-2011, 11:17
broils не е infinitive. broil e infinitive.

Feel+infinitive

felt+gerund

Chacho
05-29-2011, 11:21
Знам че станаха доста но просто няма кой др да помага.
Едно объркващо още:
"Mr .Stela,are you aware that the testimony you____today in this court room is self-incriminating?"
A.have given
B.had given
C.have been given
D.must have given
верният отговор е A - защо е сегашно перфектно след като пише today?
Нали сегашно перфектно не се използва за нещо случило се в определен момент от миналото (а за нещо случило се като се набляга ,че се е случило а не точно кога) ? :oops:

Идеята е, че днес, но не е ясно точно кога днес. Всъщност, тук го превеждаме като преизказна форма - изнесЪЛ реч.

had given - би трябвало да е действие, преди друго действие и да се подчертае с past perfect последователността. Тук обаче нямаме такава последователност.

have been given - Няма място за пасив в това изречение.

must have given - Трябва да си изнесъл. Губи се смисълът.

wdas
05-29-2011, 12:06
broils не е infinitive. broil e infinitive.

Feel+infinitive

felt+gerundЕми моето изречение е could FEEL ?
и също така т'ва правило важи ли за останалите let make see hear feel would rather had better ? (в учебника ми са написани така) като се казва,че след тях се използва основната форма на глагола без TO или gerund.
или сега искаш да кажеш,че ако е could или минало време на някой от тези думи се използва ing ? :-o

Myrtyr
05-29-2011, 12:25
или сега искаш да кажеш,че ако е could или минало време на някой от тези думи се използва ing ? :-o

Това би било грешно. Кой учебник четеш? Това с инфинитива е абсурдно :) Сигурен ли си, че си прочел/а точнот това?

I can feel pressure mounting.
I can see his feet moving, etc.

wdas
05-29-2011, 12:41
Ще цитирам точно каквото пише в учебника:
The infinitive is used:
-after modal vers.
-after the vers let,make,see,hear, and feel.
-after had better and would rather.
example:They made him fill out a lot of forms.
BUT in passive form:He was made to fill out a lot of forms.

Или не съм разбрал правилно?
пс:има и изключение по-надолу.
The -ing form is used:
....
-after the verbs hear,listen to,notice,see,watch and feel to describe an incomplete action.
-the infinitive without ing is used with hear,listento,notice,see,watch and feel to describe the complete action
I heard Nicky tell the story.(I heard the whole story)
:(

Myrtyr
05-29-2011, 12:49
Значи ключовият елемент е дали е завършено действието или не. Ако е завършено използвай инфинитив, но ако не е: -ing. Въпреки, че това с инфинитива е относително рядко използвано.

wdas
05-29-2011, 12:55
Значи ключовият елемент е дали е завършено действието или не. Ако е завършено използвай инфинитив, но ако не е: -ing. Въпреки, че това с инфинитива е относително рядко използвано.Имах подобно изречение в предните тестове и там използвах инфинитива на глагола и беше правилен отговора.Трудно е да се разбере дали е част/или цялото действие ...
От толкова правила/конкретни ситуации то направо има 50% на 50% шанс да объркаш който и да е въпрос,че дори по правило да го знаеш има изключение. :oops: :shock:

Chacho
05-29-2011, 13:10
Много от правилата, заедно с изключенията може да умееш да ги прилагаш, без да можеш да ги цитираш дословно.

На повечето тестове не ти изискват толкова голям брой правила и е възможно да се научат. От друга страна, щеш-нещеш, езикът си е такъв и правилата си ги има. Неудобните отпадат с времето.

1n5ub0rd1na73
05-29-2011, 13:17
Хубаво ти помагат хората тук, браво за което. Искам само да допълня нещо.

Cancer, in its most malignant stage, it seemed, had seized me without ____ of it.

A. being aware
B. me be aware
C. my being aware
D. I being aware

Този въпрос е некоректен, защото има два верни отговора (B и C). Ако ти дадат такъв въпрос, по-добре питай, защото ще стават обърквации.

Chacho
05-29-2011, 13:23
С няма как да е верен. Пише MY being aware, не me being aware.

wdas
05-29-2011, 13:37
Хубаво ти помагат хората тук, браво за което. Искам само да допълня нещо.

Cancer, in its most malignant stage, it seemed, had seized me without ____ of it.

A. being aware
B. me be aware
C. my being aware
D. I being aware

Този въпрос е некоректен, защото има два верни отговора (B и C). Ако ти дадат такъв въпрос, по-добре питай, защото ще стават обърквации.Аз разбрах смисъла на изречението като се замислих (и с помоща на потребителите естествено) значи ако е изречението being aware of it - ще означава ,че той ме е застигнал без да го знае ,а то трябва да е той ме застигна без АЗ да го знам за това се повтаря.Което няма от къде да го науча за съжаление само практика.От 1 седмица всеки ден правя поне по 2 теста със по 4 sections и най-трудните който ме объркват ги поствам тук за да ми ги обяснят и да ги схвана.Това е целта на темата,а не просто да кажем верните отговори.
Иначе както каза Chachо - my being aware ще означава нещо друго - мойте/моя да е наясно - или нещо такова. :)
Пс:очаквайте и по-късно включване от мен тъй като още 2-3 дни само тестове ме очакват и 100% ще има нещо объркващо.Благодаря на всички за отделеното време :oops:

wdas
05-29-2011, 13:51
Can someone hack my laptop without being aware of this?
Can someone hack my laptop without me being aware of this?
Очевидно е, че първото е неясно.Не се разбира, дали този някой хаква компа ми неволно, без той да се усети или ми го хаква, без аз да се светна какво се случва..Затова правилният отговор е вторият, а на практика такъв в дадените варианти отсъства.
Еми да но в моето изречение просто трябва да се доуточни 2 пъти това е.
seized ME (who/what) without ME(me,not him/it) being aware of it.
:oops:
това за лаптопа е друг пример като цяло.защото не става дума за ТЕБ а за предмет.Опитай да направиш същия пример за хакването само ,че смени думата hack със hit и вместо латптоп ме.
1Can someone hit ME without being aware of it?
2Can someone hit ME without ME being aware of it?
1-някой може ли да ме удари без да го осъзнава
2-някой може ли да ме удари без АЗ да го усетя/осъзная

Chacho
05-29-2011, 13:54
Виж в учебника правилото. Може наистина да е without me be aware of it.

wdas
05-29-2011, 14:01
Другия въпрос на който така и не получихотговор:
Ако може да дадете 2-3 изречения с пример за коментар.Защото една от задачите е коментар по текст и не знам нито в кое време нито в кое лице нито нищо като цяло как се пише.

wdas
05-29-2011, 15:38
Някой за коментара? :)

wdas
05-29-2011, 18:07
Още въпроси от теста (3 ще дам 10 са всички) който ми беше най-трудния до момента от 10 въпроса 2 верни :D

After Jennifer had gone out,Dr Monteaux looked at the piece of paper.
A.It was not until Jennifer had gone out that Dr Monteaux looked at the piece of paper.
B.It was not until Jennifer had gone out than Dr Monteaux looked at the piece of paper.
C.It was not until Jennifer had gone out when Dr monteaux looked at the piece of paper.
D.It was not until Jennifer had gone out then Dr Monteaux looked at the piece of paper.
Верен отговор:A
Моето предположение:C (заради думата WHEN)
-Защо?

Jennifer immersed herself in work.She wanted to have n otime to think.
A.Jennifer immersed herself in work so that not to have time to think.
B.Jennifer immersed herself in work so that she could have no time to think.
C.Jennifer immersed herself in work in order she had no time to think.
D.Jennifer immersed herself in work so she needn't time to think.
Верен отговор:B
Моето предположение:C (in order ме подлъга)
-Защо b е вярно ?

The defendant believed that the jury had been projudicated in his case.
A.The jury is believed to be prejudiced in the defendant's case.
B.The jury was believed to be prejudiced in the defendant's case.
C.The jury is believed to have been prejudiced in the defendan't case.
D.The jury was believed to have been prejudiced in the defendant's case.
Верен отговор:D
Моето предположение:C ( най-близко и правилно ми звучи)
-Защо?

(Ако ви се занимава кажете ще допиша останалите 7 въпроса)Дано не съм нахален просто всичките грешки прегледах и така и не разбрах защо са объркани...

Chacho
05-29-2011, 19:13
1-то

not until нещо си that нещо друго

2-то

Само В е граматически вярно. При С, за да използваш in order to, трябва и в двете изречения подлогът да е един и същ.

3-то

Това е reported speech, при който се връща едно време назад от преразказването.

Първо believed e минало време и го перефразираме като was believed (passive)

had been prejudiced е формата на глагола, след като е върнат едно време назад. Било е или were prejudiced или have been prejudiced. Само второто го има като опция.

wdas
05-30-2011, 09:53
Еми щом няма възражения,ще дам останалите 7 (дори и 2 верни който имам ще ми трябва обяснение) :)

4
David had been attending drama classes for two years.His instructor enlisted him for the "Romeo and Juliet" casting.
A.Having attended drama classes for wo years,David's instructor enlisted him for the "Romeo and Juliet" casting.
B.David's instructor enlisted him for the "Romeo and Juliet" casting after having attended drama classes for wo years.
C.Having attended drama classes for two years, David was enlisted for the "Romeo and Juliet" casting.
D.Attending drama classes for two years, David was enlisted for the "Romeo and Juliet" casting.
Верен отговор:C
Моето предположение:B (това ми се стори най-добре като смисъл)
-Защо?

5
She has been complaining about her night shifts at the hospital.
A.What has she been complaining about is her night shifts at the hospital.
B.What has she been complaining about are her night shifts at the hospital.
C.What she has been complaining about is her night shifts at the hospital.
D.What she has been complaining about are their night shifts at the hospital.
Верен отговор:C
Моето предположение:B (заблуди ме ARE her night shifts)
-Защо е не е обърнат словореда и защо е IS за единствено число при положение че са shifts множествено число)

6.
District Attorney Di Silva was not usually present in this courtroom on such a day.However,the circumstances were not ordinary.
A.Under ordinary circumstances District Attorney Di Silva would not have been present in this courtroom on such a day.
B.Under ordinary circumstances District Attorney Di Silva would not be present in this courtroom on such day.
C.Under ordinary circumstances District Attorney Di Silva must not have been present in this courtroom on such a day.
D.Under ordinary circumstances District Attorney Di Silva must not be present in this courtroom on such a day.
Верен отговор:A
Моето предположение:B (не видях смисъл в перфектното време на A)
-Защо ?

7
The manager was really embarrassed that he should dismiss his senior assistant.
A.The manager was really embarrassed to dismiss his senior assistant.
B.The manager was really embarrassed to have had to dismiss his senior assistant.
C.The manager was really embarrassed with having had to dismiss his senior assistant.
D.The manager was really embarrassed with having to dismiss his senior assistant.
Верен отговор:A
Моето предположение:D
-Защо е A?

8.
Jason was a tough guy.He could easily win the survival game.
A.Jason was enough tough at winning the survival game.
B.Jason was tough enough at winning the survival game.
C.Jason was enough tough to win the survival game.
D.Jason was tough enough to win the survival game.
Верен отговор:D
Моето предположение:D(Подредбата ми се струваше най-добра)
Но защо да не е C примерно?

9.
Judge Anderson will try the case.He has an impeccable reputation.
A.Judge Anderson that has an impecable reputation will try the case.
B.Judge Anderson,who has an impecable reputation,will try the case.
C.Judge Anderson whose reputation is impeccable will try the case.
D.Judge Anderson which reputation is impeccable will try the case.
Верен отговор:B
Моето предположение:B (заради , понеже се използват за отделяне на допълнителна информация това ме насочи към този отговор)

10.
"Why don't you take the kids for a ride?" suggested Mrs. Parker.
A.Mrs Parker suggested taking the kids for a ride.
B.Mrs Parker suggested to me take the kids for a ride.
C.Mrs Parker suggested that i should take the kids for a ride.
D.Mrs Parker suggested that i should be taking the kids for a ride.
Верен отговор:C
Моето предположение:A(най-добре звучи)
-Защо C (защо има that и should) , защо да не е A ?

Това е всичко (доста писане падна) дано ви се чете но това ми беше най-трудния тест до сега.Не се смейте :)

wdas
05-30-2011, 14:30
Или това:
She …… that job since 1970.
A. is having
B. has had
C. had
D. has
Верен отговор:нямам идея
моето предположение:A
:-o :oops:

Chacho
05-30-2011, 14:59
since = perfect

Has had

wdas
05-30-2011, 16:07
since = perfect

Has hadИ аз ова си помислих,но не е ли present perfect (нещо случило се в миналото продалжавайки до момента)
has had няма ли да значи past perfect?

ivyy
05-30-2011, 16:18
Госпожата ми по английски винаги казва: "Златното правило е това, че няма правила."
Винаги има някакви изключения и правилата не важат. Видях, че се спори какво следва след without и aware. Напълно е възможно да следва нещо различно от герундий. Просто трябва да се прецени много добре каква е ситуацията, времето и т.н. Може -ing да ти звучи много добре, ама и една единствена буквичка и едно малко недоглеждане и смисълът се променя напълно. Та същата госпожа по английски ни казва да пишем по интуиция когато не сме сигурни, а пък то може и да излезе правилно накрая. Просто трябва да се научат що годе добре изключенията и нещата ще са по-лесни.

amk933
05-30-2011, 16:33
С няма как да е верен. Пише MY being aware, не me being aware.

"C" в случая, който коментирате, не само, че ИМА как да е верен, ами е верният отговор, който се използва в Стандартния Писмен Английски. "Me" е неформалната форма.

Това е от типа изречения:
He hates my going to the gym every day.
I wouldn't mind his throwing of the clothes out of the window.
My signing the document is compulsory for him to get a permission.
Their violating of the school honor code resulted in a five-day detention.

Това е нещо, което не се знае много и се бърка тотално.


since = perfect

Has had

Не винаги. Зависи от смисъла и конетекста на since. Със сигурност знам, че има изключения просто не ми идва пример в момента на акъла, защото не знам правилата, а го карам на слух и усет.

Chacho
05-30-2011, 17:32
Как така неформална форма :D

My (моя) е притежателно местоимение, me е винителен пъдеж на личното местоимение I (мен).

Съответно my going to the gym - going не е глагол в случая, това е герундия (форма на глагола, при която той играе формата на съществително).

Притесняваше ме това, че being в такава форма има повече смисъл на съществуване и би било по естествено да се каже without my awareness. Но за това вече ми трябва повече практика да усетя коректността, може и да е нормално да се употреби така.


При since изключенията мисля, че идват тогава, когато го използваме като със значенението му на "защото". Since I don't drink coffee in the morning, I find it hard to concentrate on my early lectures.

Когато имаме впредвид "откакто", би трябвало да е с perfect. Избяга Myrtyr-чо, трябва да го викна за едно филоложко мнение :Р

wdas
05-30-2011, 19:17
since = perfect

Has hadИ аз ова си помислих,но не е ли present perfect (нещо случило се в миналото продалжавайки до момента)
has had няма ли да значи past perfect? :oops:

Chacho
05-30-2011, 20:01
Как така has had да е past perfect? Has + past participle = present perfect simple.

Had had е past perfect.

They had had that dog since they were little children, but one day it just ran away.

Нямаше да е проблем, ако беше и past perfect, since може да се използва с него.

wdas
05-31-2011, 07:00
Заблудих се.
От толкова въпроси и отговори вече и I am не мога да напиша кат хората.
Ако може да помогнете и с предните 7 въпроса който дадох. :)

amk933
05-31-2011, 07:43
Как така неформална форма :D

My (моя) е притежателно местоимение, me е винителен пъдеж на личното местоимение I (мен).

Съответно my going to the gym - going не е глагол в случая, това е герундия (форма на глагола, при която той играе формата на съществително).

Притесняваше ме това, че being в такава форма има повече смисъл на съществуване и би било по естествено да се каже without my awareness. Но за това вече ми трябва повече практика да усетя коректността, може и да е нормално да се употреби така.


При since изключенията мисля, че идват тогава, когато го използваме като със значенението му на "защото". Since I don't drink coffee in the morning, I find it hard to concentrate on my early lectures.

Когато имаме впредвид "откакто", би трябвало да е с perfect. Избяга Myrtyr-чо, трябва да го викна за едно филоложко мнение :Р

Не, че е неформална, ами е по-разговорна и написана в едно писмо изглежда глупаво. По-правилната е my.

Във "without my being aware" няма нищо проблемно/грешно. Супер си е. И е много благозвучно, и е правилно. Формата в герундий така или иначе не самостоятелно стоящо сказуемо - няма проблем да бъде модфицирана от притежателно местоимение.

За since със значение "защото" е така, но съм почти 99% сигурен, че има случаи, в които се използва с past simple от двете страни. Че има такива, в които двете изречения, които свързва, са с глагол в present perfect съм 100% (даже примери се сещам). Но с past simple не ми идва точно в момента.

Като каза фиология и се сетих, че в 8 клас (последната ми година в бг училище) г-жата ми по английски (беше професор в СУ и НБУ) беше казала на майка ми, че, ако в тоя момент отида в университета да следвам фиология, ще бъде един от най-блестящите и студенти. 8-)

Chacho
05-31-2011, 08:12
Мисълта ми е, че дали ще е me или my не е въпрос на формалност, а на граматическа правилност.

Притежателни прилагателни (демек my, her и т.н.) http://en.wikipedia.org/wiki/Possessive_adjective

(Изглежда притежателните местоимения са mine, hers, а тези се водят прилагателни)


Винителни местоимения (като me) http://en.wikipedia.org/wiki/Objective_pronoun


Функцията на двете неща е съвсем различна. А формалността не идва точно от местоимението/прилагателното, а от самата конструкция. Вместо глаголни и активни конструкции, както в разговорната реч, в официално писмо е по-удачно да се използват пасивни и съществителни такива.

Вместо I gave it to him -> It was given to him.

Вместо He arrived at the airport with her at nine o' clock. -> Their arrival at the airport was at nine o' clock.

PS: my being aware е граматически правилно. За мен обаче е помпозно да се изкажеш по такъв начин, особено в конкретния случай с being aware, където си има удобно съществително awareness и където being често се свързва с "съществуване".

wdas
05-31-2011, 09:30
Вашите последни мнения почват да ме объркват. :)

Нека дам един друг въпрос:
I was irritated that he had been put in an akward position.
A.I was irritated with his having been put in an akward position.
B.Having been put in an akward position,irritated me.
C.I was irritated at his having been put in an akward position.
D.He,having been put in an akward position,irritated me.
Верният отговор:C
Моето предположение:B
Това at his having been put - не му разбирам смисъла и защо то да е вярно? :oops:

badsector
05-31-2011, 09:34
В случая "my", не е притежателно прилагателно, а "my"="me", затова и верният отговор е Ц - "my being aware".

amk933
05-31-2011, 09:42
Изобщо не е помпозно. Чувам го/ използвам го всеки ден. Функцията на me и my може да е съвсем различна принципно, но в случая и двете могат да се използват, като my е много по-добрият вариант. На САТ, например, много често се появяват въпроси, в които трябва me да се смени с my.

Това за passive voice и официалното писмо не е съвсем така, но не ми се спори. Едно от първите неща, които се учат в американските/английските часове по литература е да се избягват максимално много глаголът be и passive voice абсолютно винаги, защото правят текста муден, децентриран и безинтересен. Дори и в официално писмо пак е по-добре повечето да е в active voice, освен ако не се търси център в/у действието, което е 5% от случаите грубо казано.

Но my така или иначе си е съвсем на място и, пак казвам, звучи много добре/по-добре отколкото me.

wdas,
Няма как да е В, защото имаш misplaced modifying clause. Having been put in an awkward position не може да е определя глагол. След запетайката тряба да има съществително. В A има with, което е грешно. В Д идеята на изречението е променена, така че няма какво друго да е освен С.

amk933
05-31-2011, 09:43
В случая "my", не е притежателно прилагателно, а "my"="me", затова и верният отговор е Ц - "my being aware".

Съвсем притежателно си е и не е равно на me.

wdas
05-31-2011, 09:57
Добрем,още един:
I'd rather you .... about the kids.
A.stopped worrying
B.stop worrying
C.would stop worrying
D.should stop worrying
Верен отговор:A
Моето предположение:B
i would rather - следва ing форма/infinitiv но тъй като всички са Ing защо е stopped а не stop ?

Бих предпочел да спреш да се притесняваш за децата (със B)
Бих предпочел да спреше да се притесняваш за децата (със A)

:(

amk933
05-31-2011, 10:07
Тук съм пас. Не мога да ти го обясня по смислен начин, защото просто не знам правила и не съм учил английски като чужд език от 4-5 години. Верният отговор определено е А, а не В, но изчакай Chacho или някой потребител да ти разясни защо точно...

Chacho
05-31-2011, 10:54
Конструкцията e I'd rather + pronoun + past simple.

А когато ползваме would rather + verb, тогава глаголът е в present tense.

PS: I'd rather you stopped worrying about the kids се превежда като "Ще ми се да спреш да се притесняваш за децата", не го превеждаш в минало време.

PS2: Поне така си мисля, че бяха правилата. И аз съм малко така на същото дередже като amk933, от 2 години вече не уча английски и съм позабравил правилата. (Само дето и практиката ми е много по-малко вече :D)

wdas
05-31-2011, 11:25
Да - щом е верният отговор значи не се превежда в минало време.На мен точно това ми е целта да разбера кое защо и защо не другото.
Утре в 9:00 ми е изпита и сега ще помъча още малко от там граматиката каквото запомня и т'ва е.Ще има още 1-2 поста евентуално от мен и к'вото стане.
Благодаря за разясненията и помощта до момента. :smt006

wdas
05-31-2011, 11:42
Един от предните въпроси който не разбрах защо точно това е верният отговор:
We said we had no objection to BEING photoed full-lenght,but we preferred ___ the right way up.
A.being taken
B.to be taking.
C.to being taken
D.taking
верният отговор е A , защо не D ?

Chacho
05-31-2011, 11:49
Защото е passive.

Да не ходиш на някой от Cambridge сертификатите, че там имаше такива multiple choice упражнения.

wdas
05-31-2011, 11:54
Защото е passive.

Да не ходиш на някой от Cambridge сертификатите, че там имаше такива multiple choice упражнения.Не за университет е.
А за обяснението малко повече инфо ако може?


А й ето това все още не ми е ясно

She could feel her skin____a little in the heat.
A.to be broiling
B.to broil
C.broiling
D.broils
Верен отговор C , защо
в повечето примери който срещах се използваше се broil/hear/shake
а не със -ing :neutral:
и в такъв случай това

Feel+infinitive

felt+gerund
защо не важи при мен ? Susan felt the blood drain from her face as she watched the execution.
:oops:

Chacho
05-31-2011, 12:07
Това с feel+infinitive и feel+gerund го забрави, моя недообмислица (ква хубава дума).

Myrtyr мисля, че го е обяснил добре.


За това с пасивната конструкция:

"Казахме, че нямаме против да ни снимат в цял размер, но предпочитаме да бъдем отрязани като хората" (Не можах да го преведа много точно накрая, но идеята е, че предпочитат да не са заснети в цял ръст)

И being taken означава, че някой друг ще извърши действието, а не те самите.

wdas
05-31-2011, 12:22
Mytryt го е обяснил добре но с прекалено много термини.Искам ако може с по-простички думи някой да каже 1 изречение. (Както ти сега го обясни точно кратко и ясно) :)

wdas
05-31-2011, 12:26
And another one i just can't get enough :D
Sue looks forward ..... her holidays in Paris.
A.to spend
B.on spending
C.to spending
D.to the spending

Верен отговор:C
изразът е Look forward TO което изключва B но защо пък да не е А
или D ?
:-o

Chacho
05-31-2011, 12:50
Значи ключовият елемент е дали е завършено действието или не. Ако е завършено използвай инфинитив, но ако не е: -ing. Въпреки, че това с инфинитива е относително рядко използвано.

Можеше да усети как кожата й леко гореше в жегата.

Действието е продължително, затова е broiling.

She saw the child fall from the roof.

Видя как детето падна от покрива. (видяла е края на действието)

She saw the child falling from the roof.

Видя как детето падаше от покрива. (може да го е гледала да пада няколко етажа надолу и да е отишла да пие кафе, пък то да е продължило да пада :D :D )

Chacho
05-31-2011, 12:51
And another one i just can't get enough :D
Sue looks forward ..... her holidays in Paris.
A.to spend
B.on spending
C.to spending
D.to the spending

Верен отговор:C
изразът е Look forward TO което изключва B но защо пък да не е А
или D ?
:-o

Look forward to doing sth. Няма как да се изразиш без -ing форма.

wdas
05-31-2011, 13:13
...Б: Носи смисъла на "след като спретнах/подредих", което е и нужното ни време...
Иначе казано "since we have tidied up" = "having tidied up".

А ако беше изречението без ,
щеше ли нещо да се промени?

After that,_____ the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
B.having tidied up
Тук запетаите се явяват като скоби и отделят допълнителната информация но ако ги нямаше?

Chacho
05-31-2011, 14:00
Не ти разбрах въпроса, как така да ги няма?

wdas
05-31-2011, 14:18
Ами ако беше примерно :
After having tidyed up the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
Щеше ли да е вярно?

И следното въпросче още:
This perhaps was what has made my affection for him so inarticulate.
A.It must be this that has made my affection for him so inarticulate.
B.It must have been this to make my affection for him so inarticulate.
C.It may be this that has made my affection for him so inarticulate.
D.It may have been this that has made my affection for him so inarticulate.
Верен отговор:D
Защо не C (там пак е it may...) защо трябва да е present perf. continuous

Chacho
05-31-2011, 14:25
Ами ако беше примерно :
After having tidyed up the boat and made it ready for landing,we set to work on our last mile.
Щеше ли да е вярно?

И следното въпросче още:
This perhaps was what has made my affection for him so inarticulate.
A.It must be this that has made my affection for him so inarticulate.
B.It must have been this to make my affection for him so inarticulate.
C.It may be this that has made my affection for him so inarticulate.
D.It may have been this that has made my affection for him so inarticulate.
Верен отговор:D
Защо не C (там пак е it may...) защо трябва да е present perf. continuous

may be не е минало време, а искаш да запазиш смисълът на was от оригиналното изречение, затова вярното е may have been.


A на въпроса със запетаите - все едно да питаш, какво ако напишем "Ще си ходя че трябва да уча", вместо "Ще си ходя, че трябва да уча". Има си правила. Щом е допълнителна информация, отделя се със запетаи.

wdas
05-31-2011, 14:29
Мисля,че разбрах.Сега е време да прегледам всичката информация(помощ) която получих тук + учебника и време за почивка.
:oops: