PDA

View Full Version : Младежки култури



limon4e_f
05-31-2011, 21:47
Здравейте на всички!
Така... пускам тази тема, защото трябва да направя проект за изпита си по немски и ще съм ви много благодарна ако ми помогнете като участвате в анкетата и пускате коментари :).
За проекта си трябва да разгледам младежките култури и реших, че няма да е зле да включа информация за това как стои положението в България.
Та... Какви сте вие? (не става въпрос само за музиката, която слушате, а за цялостното ви виждане за живота един вид) И защо сте такива?
И мислите ли изобщо, че все още съществува нещо като младежки движения и култури или те са част от отдавна отминалите 60 и 80 години, а днес всичко е прекалено омешано за да можеш да разграничиш едните от другите?
И последен въпрос: Защо, според вас, са възникнали младежките движения?

Още веднъж, предварително много благодаря на всички за помощта! И ако мислите, че съм пропуснала нещо в анкетата се извинявам - кажете какво е да го добавя.
:)

Rorschach
05-31-2011, 21:53
Като бях млад се числях и към скинхедс, и към пънкарите...


А защо има младежки субкултури? Според мен е необходимостта на израстващия индивид да намери някаква идентичност, която обикновено е базирана на някакъв общ интерес, каквито са музиката или хобитата. Навлизайки в една субкултура младежа се озовава в среда на подобно мислещи, където добива увереност, разширява кръгозора си и т.н.

iziskan88
05-31-2011, 21:53
няма ли към 'всички' ,че тука имаме 1 батко дето иначе трябва да цъкне само една ?

MostHated
05-31-2011, 21:56
аз просто съм крив човек 8)

limon4e_f
05-31-2011, 21:57
Бих добавила, но току що установих, че не мога да си поправям анкетата. Аз съм идиот. Съжалявам.

w0sh
05-31-2011, 21:58
Принадлежността към група е задължителна за младия човек в търсенето му на идентичност.

Преди се числих към метълите май. Сега към никоя.

Blab
05-31-2011, 22:13
Като човек, чиито професионални занимания в основната си част представляват боравене и подпиране на налични категории и терминология, не мога да понасям етикирането. Определянето като такова, неведнъж съм казвала, че е своеобразно не, ами най-демонстративно разделение. (аз съм такъв, ти си онакъв. ние това, вие онова...) Да наречеш нещо с дадено име само по себе си е безмислен акт, освен ако не въвеждаш понятие, с което ще си служиш, в/у или около което ще строиш живота си, от което ще зависиш.

Аз никак не обичам празните думи, същото се отнася и за жестовете и действията. Не съм кръгов човек, никога не съм била, на този етап от живота си мисля, че никога няма да бъда.

Разбирам импулса(!) на един млад(бих искала да напиша малък, но не искам да се чете по 3-ти начин) човек да се присъединява, вписва към една или друга група, нуждата от отъждествяване, от самопознание, от наричане е явна. Друг е въпросът дали един неоформен индивид има нужда да се категоризира с чужди понятия и как този акт повлиява по-нататъшното му разгръщане.

//вероятно не отговарям както трябва, извинявам се за което.

ПП: скролът защо продължава да дава отклонения?

newworldorder
05-31-2011, 22:13
я си признайте кои от вас са причислени към групата на ретардите?

MostHated
05-31-2011, 22:14
къде е подкатегория елитните 8)

RatkoMladic88
05-31-2011, 22:16
а 'що нема графа ултра вип тарикати, с анцужета и ланчета, балкански мутроманекени тип хулиганс :razz:

Nam3less3
06-01-2011, 04:02
Защо, според вас, са възникнали младежките движения?
С развитието на света, технологиите, стандарта на живот, хората имат много свободно време и са задоволени повечето им нужди. Т.е. от нямане какво да правят почват да изпадат в разни култури, от както има човечество до средата на 20ти век не е имало такива явления.

Иначе имам по няколко процента от всяка култура в себе си (примерно 0.1% пънкар, 2% метъл, 0.2% скейтър, 10% чалгар/фешън(не че нося подобни дрехи или че се събирам с фешъни и тийнейджъри де)), но около 80% съм безкултурен :razz:

GrindBlardian00
06-01-2011, 05:16
Ако имаше агроклош култура, щях да цъкна. Ма няма.

Малко хора си остават в културата, в която са влезли като деца/млади хора и на по-късна възраст.

Друг вариант е просто да заслабне вярата в идейните основи на въпросната култура и/или външният вид да не издава пристрастията, но да продължава поне да се слуша музиката, да речем.

За да ти помогна все пак, цъкнах "метъли". Повече съм това, макар и не съвсем.

Ебенмайкен.

GrindBlardian00
06-01-2011, 06:21
И мислите ли изобщо, че все още съществува нещо като младежки движения и култури или те са част от отдавна отминалите 60 и 80 години, а днес всичко е прекалено омешано за да можеш да разграничиш едните от другите?

Само на този ти въпрос ще отговоря допълнително.

Младежките движения си съществуват (не съм ок с термина, впрочем), но са по-размити, в сравнение с миналите десетилетия. Да, все още има "чисти" групировки, в сми, принадлежащи само към една субкултура, но практически хората, които "са в повече от една" преобладават. Това е следствие най-вече от огромното нарояване на музикалните стилове от '80-те насам, според мен.

Музиката, която слушам най-много, ме прави само неин "последовател" и няма как да се причисля само към една от изброените категории, защото съдържа равни части поне два основни стила/субкултури. Затова тя си е обособена суб-субкултура, макар и да има повече сходства с пънка и хардкора на идейно ниво.
Давам се сам като пример за първия абзац.

limon4e_f
06-01-2011, 06:34
Още веднъж много благодаря на всички. Спасявате ми живота!
Може ли само да помоля тези, които отбелязват в анкетата "Други" да пишат какво точно имат предвид.
:)

GrindBlardian00
06-01-2011, 06:37
Но "комерсиал" звучи яко.

Предполагам, че е разновидност на "маргинал" и "рустикал".

reoffender
06-01-2011, 07:48
Преди се мислех за метълка. Сега осъзнавам колко нелепо съм изглеждала, но все пак за смотано и захлюпено дете като мен е било нормално. 8-)
Преодолях черните дрехи, грозния грим, веригите и другите му там глупости, сега слушам рок, дъбстеп, дръм, трип хоп, рап,класическо и други...но не се обличам по някакъв различен и 'подходящ за дадена субкултура' начин.
Сега съм просто пубер, който се мъче да открие себе си, без да принадлежи към дадена групичка. :)

w0sh
06-01-2011, 09:39
Сега съм просто пубер, който се мъче да открие себе си, без да принадлежи към дадена групичка. :)

да де, ама се самоопредели с музиката, която слушаш.

reoffender
06-01-2011, 10:18
Не така. Вече не мога да кажа "това е моята музика", аз съм...'еди си каква', във всеки от жанровете, които съм изброила намирам по нещо за себе си. Жалко,че няма отговор 'музикално прасе'. Не съм метъл, нито рапър, нито електро-маниак-друсащ с неопределени в-ща, най-малко съм скинар/хипстър и блабла...
Преди 3-4 години ми беше лесно да кажа 'аз съм метълка'; слушам само 'нам си коя група и т.н.

Shiz0
06-01-2011, 11:40
Къде е графата с хипстърите! Зверски нашумели са в момента, Blab спокойно може да попадне там :> Но пък не.. teenproblem е прекалено mainstream :/

machoka
06-01-2011, 12:28
^ други си е да си алтЪрнатив, некак си се отличаваш :)

Shiz0
06-01-2011, 12:41
i don't c it :?

DarkTemplar
06-01-2011, 13:36
Избрах други, защото и аз съм сменил доста компании и (суб)култури. В пубертета наблягах на доста стилове около пънка, рапа и метъла, ходех смъкнат, събирах се с други подобни типажи и т.н. Сега се замислям, че никога досега не съм наблягал на идейната обосновка на действията ми, нещата се случваха някак от само себе си. Имам познати и приятели из най-различни среди (някои от които напълно противоположни) и ми е еднакво приятно да се срещам и разговарям с всички. Сега съм спортен/спортно-елегантен типаж, слушам разнообразна музика и май нямам нужда да съм част от точно определена група/(суб)култура. :)

Дано не звучи много объркано и да свърши работа.

Blab
06-01-2011, 14:12
Blab не е против мейнстрийма, като такъв, но положително не й допада ограничението и още по-лошото самоограничение. Не си пада по униформите и сигналните отличителни знаци/значки, сиреч позата, снобизма, разделението. (започвам да се повтарям)

//външната оценка е неизбежна, но е най-малко обективна;
темата е в унисон с един проект, който подготвям, затова пиша за втори път в нея:Д

колкото до изкуството (при споменаване на хипстъри, мисля не трябва да го пропускаме), за мен то е най-вече начин на изразяване, => средство за общуване, всичко встрани от този контакт (ми) е излишно, преднамерено, неприятно помпозно.

ПП: Шизе, кажи във вашия театър има ли нещо сполучливо. Последно гледах класа на Снежина в нещо по Канети, но тая надежди за някаква по-сносна игра. Изобщо, има ли материал за работа?

Bokonon
06-01-2011, 14:52
ми аз като се замисля, към никоя от тея групи баш не се числя, имам класическо релегиозно възпитание и съм старши гонорей в Българската Бирена Църква,ръкоположен за "свлачище". Но и аз цъкнах метали, защото и аз от там съм почнал сега съм в малко по-различна среда. А иначе субкултури трябва да има, защото без тях няма да има подкултури, а именно те са най-интересни.

Иначе субкултурите са си отражение на нещо от обществото идеи, разбирания, музика и т.н. А младите хора било то съзнавано или не са си част от субкултура някаква, защото да живееш в панелка или пък мезонет пак си е някакво обособяване, което влече след себе си и културата ?!?

Briseis
06-01-2011, 15:17
всеизвестно е кой е хипстърът тук 8)


но наистина - субкултурността е признак на самоограничение. поне за мен. спокойно можеш да си фен, без да имаш някакви 'отличителни белези'. умението на един широкоскроен човек да общува с хора с различно минало и начин на живот е безценно. а понякога принадлежността към дадена клика изключва възможността за пълноценен диалог с 'другите'. така че - нека са постави една разумна граница на отдадеността към дадено микро-общество, за да обогати гражданското такова.

Shiz0
06-01-2011, 15:24
@Blab Come again?
Това някаква мега завоалирана форма на сарказъм ли е или наистина ме бъркаш с някой?
ПП: всеки минава през етапи, накрая просто трябва да си събереш каквото ти харесва от всички и съзнателно да оформиш себе си :)

omegatribe
06-01-2011, 16:48
всеизвестно е кой е хипстърът тук 8)


но наистина - субкултурността е признак на самоограничение. поне за мен. спокойно можеш да си фен, без да имаш някакви 'отличителни белези'. умението на един широкоскроен човек да общува с хора с различно минало и начин на живот е безценно. а понякога принадлежността към дадена клика изключва възможността за пълноценен диалог с 'другите'. така че - нека са постави една разумна граница на отдадеността към дадено микро-общество, за да обогати гражданското такова.

Срещу самоограничението си, а искаш да поставяш граници ? Само аз ли виждам абсурд.

NomNomNom
06-01-2011, 19:08
Абе, по едно време го давах леко кифле, в 7-8 клас , ама не слушах поп-фолк.
Иначе съм антисоц , или по-точно сисадмин , това пак си е цяла субкултура.

newworldorder
06-01-2011, 19:15
истината е,че 99% от вас направо ИЗГАРЯТ да бъдат одобрени,харесани и приети,от колкото може повече хора,което само по себе си е окачествяване и рамкиране,ако щете,хаха. така че нема нужда да пишете как не се считате към никоя суб-култура и сте над нещата един вид. не сте над нещата,безкрайно зависими сте от тях,хаха.

Briseis
06-01-2011, 19:15
идеята ми е, че не можеш да оставиш дадена субкултурна философия да направлява живота ти и да определя целите ти

omegatribe
06-01-2011, 22:40
идеята ми е, че не можеш да оставиш дадена субкултурна философия да направлява живота ти и да определя целите ти

Защото не е съвършена ? Или защото не е универсална ?

NomNomNom
06-01-2011, 22:51
Можеш да я оставиш , но не е универсална ^^

В някои от субкултурите част от ценностите не съвпадат с общоприетите за такива и при едно интервю за работа/ едно формално събитие - колизия и никакъв резултат .
Примерно , искаш да си консултант /застраховател , а отиваш на интервю , праскаш си на някакъв си твой , характерен за групата , език , не говориш на Вие , а на "майна" - не става. Трябва да се нагаждаш и да сменяш образите , или просто да ги комбинираш . То така функционираме всички .

cherinka
06-02-2011, 04:48
^ Нарича се баланс, сигурно... Съумяването да разграничаваш 'принадлежността' си към навиците си от приятелската среда и общността, към която се причисляваш на улицата, от обноските, маниерите ти в 'професионалната' среда.
Дразни ме адски много израза 'влизаш в различни роли', всеки притежава съставна част от всякакви субкултури, поведенчески и социални умения и т.н и кардиналното в цялата работа е способността на човек да разсъждава и да успява да съхрани себе си...

оф, нищо не казах :D