PDA

View Full Version : Проблем с дължима сума към Мтел.



SWASTIKA
06-01-2011, 11:33
Здравейте.

Имам малко въпрос към вас. Ще се радвам да отговорите, ако случайно сте минали тази процедура или сте получавали подобни неща.

Преди 5-6 месеца всички фактури към Мтел ми бяха платени, но в продължение на 3-4 месеца не получавах никакви фактури, ходих в Мтел, исках да си платя телефона, но ми казваха, че няма начин, тъй като нямам излезнала фактура. Останахме с уговорката да не стане така че след няколко месеца да получа всичко наведнъж...

В онзи период имах пари, за да си платя телефона и фактурите, но преди няколко месеца (към 6) ми излезнаха 4 поредни фактури за 1 месец и отказах да ги платя, тъй като нямах парите тогава.

Не съм се занимавам да плащам след това, тъй като не намирам нужните пари, за да го платя. Когато имах, те не искаха да плащам, сега искат, но аз нямам...

Както и да е, получих писмо от CREDITREFORM ( в което казват, че съм сключил договор с Мобилтел и имам неплатени задължения), доколкото си спомням, че до 10-ти този месец трябва да платя 29 лв (неустойки) иначе ще бъде заведено дело и ще трябва да плащам на адвокати, на съда и още куп глупости.

После се оказва, че това е само някаква лихва, която МАААААААЛКО щяла да забави положението, а реално ще трябва да платя 100 лв за 4-ри фактури... Между другото телефона ми беше изключен за неплатени 12 лв, след това не съм го ползвал.

Идеята ми е, че нямам възможност да им платя каквито и да е пари, преди когато имах, те ми казаха, че не може. Супер некоректни са, отвратителни чак...

Искам сериозно да ви питам:

Някой получавал ли е подобно писмо?

Реално ли ще заведат дело за 29 лв? Или е просто заплаха, за да си платя сметките.

Случвало ли ви се е и как се развиха нещата?

Наистина ще помоля за компетентен отговор. Благодаря предварително.

TheBeliever
06-01-2011, 11:45
Случвало ми се е, само че с Глобул.

Не си платих фактурата, забравих съвсем за съществуването на въпросната карта.
След 6 месеца получих писъмце/призовка, в която учтиво ме информираха, че ако не си платя еди-каква-си сумичка (фактури+неустойки по договор) до еди-коя-си дата, ще бъде заведено дело срещу мен. И като бонус ще ме вкарат в списъка с "некоректни платци", което, по-късно разбрах, създава известни затруднения при евентуален опит от моя страна в бъдеще да тегля кредит/закупувам на лизинг и т.н.

Краен резултат - платих си дължимото и нямах последващи главоболия.

SWASTIKA
06-01-2011, 11:51
Да и на мен са ми писали, че ще ме въвежда в система за некоректни платци, но не ми дреме много.

Само че аз нямам парите, за да им платя, ти поне си си платил задълженията и са те оставили на мира.

MetalZone
06-01-2011, 11:57
Мтел прецака страшно много хора по този начин.

DarkTemplar
06-01-2011, 12:17
Ако трябва вземи в заем и им се издължи на тези хиени, защото иначе ще те разкарват доста по институции и накрая все пак ще те накарат да им платиш + една камара допълнителни разходи. Големите компании почти винаги печелят.

Ако все пак мислиш, че си в правото си, се разходи до Комисията за защита на потребителите, там би трябвало да ти дадат подходящ съвет.

GrindBlardian00
06-01-2011, 12:19
^"БИ ТРЯБВАЛО"

Хур за тая комисия.

DarkTemplar
06-01-2011, 12:37
Не съм се обръщал към тях за помощ, затова отговорих така уклончиво.

cherinka
06-01-2011, 13:02
Това не го разбирам?! Как така няма да ти вземат парите?
Аз като ходя да плащам (по-скоро внасям), казшат ми ЩО, НЯМАШ ИЗЛЯЗЛА ФАКТУРА, ми окей, ето ви парите, пък като си проверявам сметката изписва примерно -25лв. точно поради тази причина като теб, защото във времето Х имам пари, а в друго време Х няма да имам.

И как става така настояваш да платиш нещо и те връщат????????

MostHated
06-01-2011, 13:25
ментел и един приятел наебаха, той им тегли майните, не плати нищо, не го съдиха

TheBeliever
06-01-2011, 13:56
ментел и един приятел наебаха, той им тегли майните, не плати нищо, не го съдиха

Има време.

Greennight
06-01-2011, 15:17
Може...На учителката ми по английски е така и бяха надписали 30 лева сметка,при положение,че през целия месец е говорила само с някви номера дето са и в тарифа с безплатни минути за 10 лева и са й дали няква мизерна разпечатка с някви номера,на които никога не е звъняла... :-o Еми тегли им майната и не са я съдили.Адски много народ прецакаха с тия фрактури...Те като не ми дават 6 месеца фактурите,могат да кажат и,че съм говорил всеки ден по 3 часа с Обама ?! :-o Ако трябваше да съдят всеки ще им трябва цял адвокатски батальон...Според мен повечето пъти го правят само с цел заплаха,за да си платиш,въпреки че не знам 100 лева си е цифра,може да решат да те съдят.Както казаха,тегли 1 заем и си спести всички главоболия : )

machoka
06-01-2011, 15:27
'100 лева си е цифрааа'

'тегли един заем'...

абе пичове, вие нема ли да почнете да работите накрая нещо.

иии операторите имат по два батальона не само адвокати, ами адвокатски кантори направо.

Швасти, като си говорИл, що не си мислИл, че се заплаща? И не виждам как ще идеш да си плащаш, а пък няма да ти вземат парите.. освен ако не е излязла фактурата още, но ти говориш за няколко месеца.

Violenza
06-01-2011, 15:36
И на един познат са му извъртели същия номер. 4-5 месеца не му пращат фактури и накрая накуп всичките го карат да плати, като без да го уведомят дори са му вдигнали месечната такса с към 15лв, което не знам дали е законно или не.
Аз никога не съм се разправяла с фактури, плащания и т.н. с мобилни оператори и дано не ми се и налага...

SWASTIKA
06-01-2011, 16:47
Васе, виж сега. Аз знам, че се заплаща, не съм някакъв кретен или пещерняк, това е елементарно.

След като съм отишъл да проверя каква ми е сметката, за да я платя и да нямам задължения към тази фирма, а фирмата ми е отказала да приеме заплащането, което съм искал да направя, поради факта, че не знаят каква ми е сметката/фактурата си е техен проблем, а не мой.

Щом те ме връщат 4 последователни месеца, без да знам какви са ми сметките, значи говоря на промоция или нещо такова, то май така се получава... Аз нямам зор да си плащам сметката и да печеля от цялата тази работа, това е тяхно задължение. Мен не ме интересува дали са имали проблеми или да са си правили оргии. Все едно ми е.

В момента нямам никакви пари и няма да давам никакви пари. Нито ще им плащам, нито ще им отговарям, нито ще ходя на дело, нито в съда, нито никъде. Не ми дреме.

Нямам никаква стока, имущество или каквото и да е, което да се води на мое име. Бих им платил, ако започна да сера пари, даже те ще са първите, които ще посетя... Но всеки път поглеждам в супника и оставам с впечатлението, че няма голяма промяна...

Всъщност аз съм решил какво да направя, просто ми се искаше да знам дали този проблем го има и при останалите.

ThomasCook
06-02-2011, 04:38
На много хора бяха забавили фактурите и после ги изпратиха наведнъж, което беше много неприятно, но пък имаше възможност за разсрочено плащане и 60 дни срок за плащане. Аз всъщност се възползвах, въпреки, че ми останаха 2 фактури още, но и тях ще платя малко по малко...

cherinka
06-02-2011, 05:07
Ох, майкооо...
Вие за -(минус)цифра сума чували ли сте?!

Толкова си и имал желание да платиш. Какво ли си си казал - о, супер, не ми искат парите, нещастници, дай да ги опукам за нещо друго, пък след 10 месеца и да си търсят парите, които така или иначе съм изговорил - да го духат, дреме ми на трибуквения член.

Разбирам да са те изментили от сорта на телефонът да ти е спрян и от нищото да ти начислят сметка и след това да са последвали някакви заплашителни писма и прочее от тях, но ти си направил някакво потребление и е тъпо заслужено да си искат парите, а ти да не смяташ да платиш.
И какъв олигофрен трябва да си, за да знаеш (то просто е логично) първоначално да не ти бъдат взети парите и след време да бъдат поискани.................................. ..

iziskan88
06-02-2011, 07:46
не мисли,просто не се получава

bloodyF
06-02-2011, 12:33
Реално ли ще заведат дело за 29 лв? Или е просто заплаха, за да си платя сметките.

Случвало ли ви се е и как се развиха нещата?



на майка й бяха изпратили призовка за 10 стотинки-ДЕСЕТ СТОТИНКИ!!! неплатени от няколко години, 'щот не била разбрала да ги плати.
и накрая ходи, разправя се, адвокатът ни се разправя, плати около 50лв в крайна сметка (за неустойки) и се оправи..
плати ги парите иначе ще ти излезне по-скъпо после : )

Scrat
06-02-2011, 15:35
Днеска получих за февруари и март... Отделно преди 2 месеца някъде отидох да си прекратя договора - к*р. Бил автоматично подновен на датата за подписване за още една година. Само да ми изтече и стотинка няа видят повече от мен.

machoka
06-02-2011, 22:24
Днеска получих за февруари и март... Отделно преди 2 месеца някъде отидох да си прекратя договора - к*р. Бил автоматично подновен на датата за подписване за още една година.

Тва май законово го промениха и вече няма да е така.. даже може да провериш дали влизаш в тоя срок, или дали е влязло вече в сила.

Швасто, бате 4 пъти нема да те върнат, ако не си отишъл и четирите пъти в един ден преди да ти излезе ПЪРВАТА от фактурите, а дори тогава можеш да си внесеш парите като депозит и ти се приспадат каот излезе фактурата.

тука не сме балъчета, не ми ги разпрявай тия бабини дивотии, язе плащам на 3 оператора лични номера плюс по неколко хиляди всеки месец фирмената сметка, тия неща са ми ясни.

GrindBlardian00
06-02-2011, 23:58
И все пак - хур за тия и всички останали бирници!

Това ми е ентелегентното мнение по възпроста.

ThomasCook
06-03-2011, 04:58
Да, автоматичното преподписване го отмениха със закон.
И наистина можеш да си сложиш депочит от който да ти теглят за сметката или да си беше заделил парите на страна,а като дойде време да им платиш.

Scrat
06-03-2011, 13:09
Това с промяната не го знаех, мерси за инфото. Ще мина да проверя тия дни.

bloodyF
06-03-2011, 14:57
Да, автоматичното преподписване го отмениха със закон.


преди малко един разговорлив тип в германос ми обяснява как от следващия месец някъде това ще се вкара със закон и затова, ако искам да си купя телефон на прИмоция да го правя сега, щото после щяло да бъде късно..

ThomasCook
09-03-2011, 05:06
Да, автоматичното преподписване го отмениха със закон.


преди малко един разговорлив тип в германос ми обяснява как от следващия месец някъде това ще се вкара със закон и затова, ако искам да си купя телефон на прИмоция да го правя сега, щото после щяло да бъде късно..

За какво ще е късно? Да ти поднови договора на Глобул ли? Да не мислиш, че ще спрат да предлагат телефони на изплащане само защото не могат да ти подновяват д-ра. Това са пълни глупости, а тоя от Германос е излъгал най-нагло.

miglenaangellova
09-08-2011, 10:29
За начало ще кажа, че съм юрист и може би за това успявам да си реша проблемите с мобилните опрератори. Един път дори ми се наложи да се обърна към "Защита на потребителите", защото не можех да изляза на глава с Ем Тел. Много от моите познати и приятели имат същия проблем, вкл. и дядо ми. Навъртял милия 600 лв. за 2 месеца, как става това ...никой не знае. Практиката на опрераторите е да дават догорите с длъжниците на фирми, които да събират неплатените суми. Тази практика е порочна и противоречи на закона, защото последните изгаят ролята на бирник. Звънят на абоната и го тормозят, успяват да му намерят телефона и упражняват телефонен тормоз. Налага се човек да е твърд и да заяви, че ще плати само ако има съдебно решение и изпълнителен лист, да ги напсува, ако се наложи и да каже, че ще се обърне към прокуратура и икономическа полиция, яко продължават да го търмозят. Важно е да се знае, че БИРНИЦИТЕ няма законово основание да ви тормозят и звънят. Всеки спор се решева в съда все пак. А мобиларките не завеждат дела, това е факт, макар че не знам защо. Явно не ги печелят. Споко и да не ви пука!!!

ThomasCook
09-09-2011, 17:49
Да, със сигурност имаш право, но на един приятел му звъняли на работа и занимавали колежката му, станал за смях на всичките си колеги. На всичкото отгоре се оказало, че Глобул са направили грешка и изобщо не им дължи пари, но пък бая го унизиха.

kakajulka
09-13-2011, 14:29
Може ли някой да ми каже дали наистина наредбата за забрана на автоматично преподписване на договори е влязла в сила и ако е така откога, защото май само вдигнаха шум и заблудиха хората , че са освободени от автоматично преподписване на договорите , а никъде не успях да открия потвърждение от кога влиза официално в сила такова разпореждане.Много благодаря предварително

theseveredgarden
09-14-2011, 10:58
И аз получих такова писъмце. Искат ми към 400 лв. за неплатените сметки(които ги нямаше и после дойдоха на куп) + някакви си неустойки. За съжаление няма начин да се измъкнеш, защото договора, който сме подписали е така изпипааан,че просто не е истина. Дори е споменато, че имат право да предоставят личните ти данни на трети лица. А това,че те не изпълняват задълженията си...не е проблем явно. И няма клауза в договора, която да оказва какво се случва при евентуална некоректност от тяхна страна. Пише само,че договора не може да се прекрати едностранно. Което просто е толкова...хаха смешно.. :razz:

ThomasCook
09-14-2011, 18:25
Автоматичното преподписване отпадна за нови абонати след 5ти април. Това означава, че ако сключиш д-р след 5ти април, след изтичането на срока му, д-рът няма да се поднови.
При старите абонати - след 5ти април д-рите на старите абонато стават безсрочни. Т.е. ако д-рът ти изтича на 6-ти април, той не се подновява за определен срок, а се подновява безсрочно, за неопределено време и с предизвестие от 30 дни можеш да го прекратиш.
Друг е въпроса ако на 4ти април д-рът ти се е подновил за 2 години. Тогава този д-р става безсрочен на 4-ти април 2013г. След тази дата д-рът ти ще бъде подновен за неопределено време.

Предполагам, че ти се отнасяш към последната група. Дано съм ти бил полезен.

zviar7539
09-14-2011, 21:55
М-тел са пълни боклуци.Мини на ваучер или по-добре смени оператора.

kalpazanka
09-15-2011, 07:17
Вчера се сбогувах с тях. Чакам само официален отговор с конкретна дата за прехърляне.
10 години стигат.

Съветвам всички оскубани и ощипани да се замислят и да си попълнят предизвестието.

Disrespect
09-15-2011, 08:52
Ти не беше ли тимаджийско синче, къв е проблема?

ThomasCook
09-15-2011, 15:33
На ваучер е кофти с това презареждане. Бил съм на ваучер не ме кефи. По-скоро на тези оферти, при които си без такса, имаш определена сума за разговори и ако се вместиш си плащаш само нея. Или пък Луп. Аз сега към Лууп май се насочвам.

kakajulka
09-17-2011, 09:29
ами и аз си мислех че е така но се оказва че тези условия не важат в мтел докато официално не влезе в сила поправката на закона. Така, че ме хваща клаузата за автоматично подновяване. Затова исках да разбера дали някой със сигурност знае влязъл ли е в сила тоя закон или още не , за да знам дали мога да се позова на него и да си прекратя договора без роблем.

kalpazanka
09-17-2011, 10:18
^За прекратяване на договора подаваш предизвестие поне 30 дни преди датата на изтичане.
Ако подадеш заявлението по-рано /1-2-3 и повече месеци/, си плащаш неустойката по договора.

kakajulka
09-19-2011, 08:03
Искам да споделя с всички новите проблеми които имах в събота. Тъй като и аз и приятеля ми се оказахме с автоматично подновени договори не успяхме да ги прекратим. Това което реших да направя беше да сменя абонаментните пранове с такива на по- ниска тарифа. Отидох в офис на Мтел с пълномощно за телефона приятеля ми, защото той е в чужбина. Пълномощното е без нотариална заверка, но според условията , които са публикувани в сайта им това не трябва да бъде проблем, ако пълномощното е с дата не по-късно от 10 дни преди представянето в офиса. Да обаче категорично ми отказаха да го приемат. Първо се опитаха да ме убедят че такова нещо няма. После след като ги накарах да отворят страницата си служителите видяха че наистина е написано черно на бяло и аз съм права. Въпреки всичко не зачетоха пълномощното и не ми дадоха никакво обяснение защо. Нито ми обясниха защо в сайта пише че такива пълномощни се приемат , а служителите имат други инструкции. Вече не знам точно какво да павя с тези брутални своеволия на оператора и към кого да се обърна.

ThomasCook
09-19-2011, 12:34
Отиди в друг офис.
Ако сега си смениш плана ще подпишеш нов договор за определен период от време, който е добре да прочетеш внимателно, за да си наясно с всички условия.

mindfrk
09-19-2011, 20:51
М-тел си праят ташаци наляво и надясно.. Бях чул преди за един случай, който доста ме впечатли.. та.. Въпросно лице получава фактура за 200 лева без да е провел разговори на тази стойност.. Минава още един месец и БАМ пак 200 лева. Отива при нотариус и затваря картата във сейф със документи както си му е по реда.. на следващия месец фактурата му пак е била 200 лева.. Пуска жалба в съда срещу Мтел и за да не ги съди те му подаряват карта за безплатно говорене към всички оператори.. Явно този човек не е бил толкова тъп да се занимава с дребни работи и си ги е сложил на място..

kalpazanka
09-22-2011, 09:56
Такам, мен ме пракараха с неустойка /въпреки че подавам предизвестието в срок!/ и с насрочване на нова дата за пренос. Въоръжете се с нерви, ако решите да се разделяте с Ментел.