PDA

View Full Version : По-бързо тичане



kiberrboy
06-02-2011, 14:53
В даскало съм един от наи бавните в класа по тичане на 50метра( 8.2 сек.) Искам да стана по бърз и да не ми се смеят всички. Какви упражнения да правя за скорост. Ако има значение висок съм 1.76 60кг.

redbul2
06-02-2011, 18:33
Слаби мускули.Тренирай в зала за сила на краката,бойче. Задното бедро,прасците. :)

Greennight
06-02-2011, 18:36
Ще стане само с корави крака-тичай на дълги разстояния и клякай с няква тежест даже по-добре.

redbul2
06-02-2011, 18:43
Ех,корави,корави,колко да са корави? Трябва му малко сила в тях.Ама иначе пък ще са като мекици :D По-добре малко корави отколкото обратното. :) То на един мъж всичко трябва да е кораво,хахаха :D

kiberrboy
06-02-2011, 18:49
Какви упражнения да правя за сила (в домашни условия имам дъмбели 20кг и щанга).

badsector
06-02-2011, 21:06
Използвай ластици.

ccdesigns
06-02-2011, 21:49
Че аз попринцип и аз имам здрави крака, но винаги съм бил бавен... На 13 години, 170см, 65кг - 8,1 50м.... Иначе може би ще помогне ако всеки ден тичаш на спринт 50-100м на няколко пъти така с почивки и т.н., или нещо подобно. Така ще правиш по-големи и по-бързи крачки :) Може би трябва и аз да пробвам, тамън за есента ще ми кажеш дали има ефект, че вече тичах аз :D

redbul2
06-03-2011, 08:20
Ще стане само с корави крака-тичай на дълги разстояния и клякай с няква тежест даже по-добре.

х2 Точно така! Вчера те четах набързо и не го разбрах добре. Помислих,искаш да кажеш.че ще стане тромав.Съгласен съм напълно с написаното.Това е начина :)

SolomonIceberg
06-03-2011, 08:35
Ще стане само с корави крака-тичай на дълги разстояния
Глупости!

За да станеш по-бърз, първо трябва да станеш по-силен !
Най-доброто нещо за силни крака е клек с щанга.
След това специално за спринта ти трябват точно още 3 упражения и си ок.

Chacho
06-03-2011, 08:54
Използвай ластици.

Ивет Лалова тренира така. Пък и ластиците са сред най-ефикасните съоръжения за трениране на експлозивност.

SolomonIceberg
06-03-2011, 09:13
Използвай ластици.

Ивет Лалова тренира така. Пък и ластиците са сред най-ефикасните съоръжения за трениране на експлозивност.
Chacho, недей така се изказва неподготвен :)
Най-доброто за експлозивност е тежкия дъмбел/щанга и специфичната скоростна тренировка.
Ти виждал ли си Ивет с колко кляка?Или Тезджан?

badsector
06-03-2011, 10:07
Ластиците са идеални за трениране на ускоряващата сила, която е компонент на експлозивната и при спринтьорите е доста важна.
п.п. примерно - http://www.youtube.com/watch?v=qhSpF0hDQXg&feature=player_embedded

SkiCatA
06-03-2011, 10:45
Съгласен съм с коментарите преди моя, ама мисля, че твърде много намесвате фитнеса. :) :) :) В такива случаи според мене трябва само и единствено да се набляга на кардиото, а най вече, когато се сети да ходи да прави по 10 - 15 обиколки и след две седмици ще има напредък. :) :) :) :) Съмнявам се много сега да тръгне да търси някой да му обяснява упражнения с ластици :) :)

Chacho
06-03-2011, 11:23
Не знам дали ще има или не, на мен досега дългото кардио не ми се е отразявало на скоростта. (може би ми е помогнало единствено в това, че издържах по-дълго на спринт)

Дали ще е с тежести или с ластици, най-важният момент си остава скоростта. Трябва да влагаш мисъл при всяко повторение, че го правиш за експлозивност и да ги изпълняваш с максимална бързина.

Естествено, колкото повече сила имаш, която да приложиш максимално бързо, толкова по-добри ще са резултатите и затова е добре да се ориентираш към тежко. (пък и бързите мускулни влакна се тренират по-добре при тежко съпротивление, предполагам за това говореше solomon). Въпросът е, че при големите килограми, ако нямаш опит можеш да се контузиш лесно. Едно е да буташ на лежанка, друго е да клякаш и клек за експлозивност е много рисков.

Ластиците увеличават съпротивлението при всеки опънат сантиметър, но не са над главата ти когато ги опъваш. И второ - можеш така да ги закачиш, че самото упражнение да го направиш максимално близо до движенията в спринта (както Ross от клипа го е направил или пък през пищяла и да тренираш всеки крак отделно).

Тежестите развиват и други качества, които са нужни при спринта - анаеробна издръжливост, максимална сила, по-бърз напредък в сила в сравнение с маса (при правилни тренировки). Също са важна част, но според мен не допринасят най-много за развиване на бързина. А и трябва добре да знаеш какво правиш с тях, защото при грешни тренировки ще развиваш повече бавносъкръщаващите се мускулни влакна.

Има атлети, които не ползват ластици, а тренират без съпротивление - просто спринтират, тичат на място, правят различни видове подскоци. Добавянето на противодействаща сила, смятам, че може единствено положително да се отрази.

SolomonIceberg
06-03-2011, 11:34
Съгласен съм с коментарите преди моя, ама мисля, че твърде много намесвате фитнеса. :) :) :) В такива случаи според мене трябва само и единствено да се набляга на кардиото, а най вече, когато се сети да ходи да прави по 10 - 15 обиколки и след две седмици ще има напредък. :) :) :) :) Съмнявам се много сега да тръгне да търси някой да му обяснява упражнения с ластици :) :)
:)
Не фитнеса, а тренирането с тежести.
Забелязвам, че се бъркате между понятията "ускорение"(експлозивна сила) и "скоростна издръжливост"(скорост).
Може да имаш изключителна експлозивна сила и да нямаш скоростна издръжливост, може да имаш скоростна издръжливост, но да нямаш експлозивна сила.
Виждал ли си да се състезават щангист и спринтьор на 100 метра гладко бягане?
Щангиста до 30-40 метър го води с 2-3 метра поне, към 50-60-тия са равни, на финала спринтьора е с поне 10-15 метра преднина.
Ясни ли са изводите или да ви ги смеля на готово :) ?

kiberrboy
06-03-2011, 11:51
Амм примерно 4х15 клякане с 20кг и 4х30 повдигане на пръсти пак с 20кг и тичане добре ли е :?

SolomonIceberg
06-03-2011, 11:57
Амм примерно 4х15 клякане с 20кг и 4х30 повдигане на пръсти пак с 20кг и тичане добре ли е :?
То все отнякъде трябва да започнеш, така че за начало е добре, но ако искаш експлозивна сила и скоростна издръжливост - 1 х тежест=собственото ти тегло 30 пъти и 2 х 2 тежес =с.т.

Chacho
06-03-2011, 12:09
Една хубава HIIT би трябвало да се погрижи най-добре за скоростната издръжливост.

SolomonIceberg
06-03-2011, 12:30
Една хубава HIIT би трябвало да се погрижи най-добре за скоростната издръжливост.
Тц.
Скоростна издръжливост се тренира чрез продължително и прогресиращо скоростно натоварване със смяна на посоки, интервали, натоварвания...То ако ставаше така лесно всички щехме да бягаме като Болт :)

Dim4yYy
06-03-2011, 13:07
Бягай много,скачай много,клякаи много,ако си постояннен и с хъс ще ги бягаш бързо...Аз ги бягам за 6.87 и скачам 2.30 от място 7 клас :P
:booooomb: :booooomb: :booooomb:

DownloadVirus
06-03-2011, 13:13
100 метра за 10.9 seconds :)