PDA

View Full Version : От практика "с" към практика "за" модели



quenian
06-03-2011, 08:46
Една идея, която си развивам от година и три месеца, стига до нов етап. Но ще разкажа накратко дотук.

Появи се по едно време силното желание да се усъвършенствам в посока снимане на хора - и портрети и репортажи. Хайде, във второто има неограничени възможности и всичко зависи от моите усилия. Но намирането на модел с ентусиазъм, сериозно отношение към изкуството, качества, опит или талант, както искате го наречете... тегаво.

Тук ще споделя по-сполучливите импровизирани опити от миналата година. Оттогава нещата продължават да се развиват, но да обобщя 2010:

http://manoldonchev.daportfolio.com/gallery/485837

Та сега продължавам с тия опити, междувременно все по-често снимам и комерсиално (което не означава, че фотографията като изкуство не е приоритет), а под формата на промо кампания заснех (и продължавам) фотосесии с нови и случайни хора.

Но все още не съм открил каквото търся, както пеят Ю-две. А то е човек - двама - трима, които да разбират фотомоделската работа подобно на мен и на които да мога да разчитам. Включително и да каня на пленери и разни подобни практики, каквито все се каня да организирам.

Решението - та вече съм достатъчно пораснал, за да обуча "ентусиазирани млади таланти". Имам фотографския опит и амбиции; завършил съм психология вкл. магистратура; водил съм неформално обучение на деца по лагери, училищни клубове и др. - последното чрез трейнингови методики.

И сега започвам да организирам групови практики за начинаещи модели. Работа върху сваляне на психичното напрежение и блокажи пред обектива; упражнения за развиване на артистични умения и изразителност; основни фотографски принципи при заснимане на хора - как да помагаме (ми помагате/ помагате на др. фотографи) за постигане на добра цялостна картина; адекватно поведение и адекватен външен вид...
Това ще е последвано в случаите на успешно сработване и от изграждане на разнообразно портфолио. Но така или иначе всеки ще има снимки и от самите практики, които ще са две преди преценка за смисъла от работа по портфолиото. Може последното да звучи грубо, но първо практиката ще има обучителен характер, в последствие и кастингов.

"Има ли идеята почва у нас"? - трудно, но ще опитам. - бих си отговорил сам. Представите за модел са много размити, натоварени с понякога негативен заряд, понякога превъзнесен излишно... Бърка се с моден манекен и т.н.

Какво е вашето мнение? Тези от вас със сходни интереси какви резултати постигат? Да, бих ви насърчил и да показвате снимки, ако желаете, но да са по темата - различни от "смимал/а съм се в огледалото" и "снимали са ме на екскурзия пред църква/ дърво/ водопад". Да го обобщя де - художествени портрети или опити за такива.

amar4eto
06-03-2011, 15:12
Хубави са снимите,но моделите не ми харесват особено само тези на 2 и 5 :? :? Е мое мнение де

quenian
06-03-2011, 17:34
Хе хе, а къде раздават модели, които биха ти харесали особено? Аз какво разправям въобще? Всъщност ще съм благодарен да дефинираш какво не ти харесва у тези, които не ти допадат.

Auriss
06-03-2011, 19:45
На мен пък именно 2 ,както и 6 ми харесаха. Причината - доближават се най-много до масовата представа за красота...
Но ,имам един въпрос ,който се надявам да не приемеш като критика - целта на професионалната фотография не е ли да 'разчупва' представите ; да провокира или стимулира ?
Снимките като оформление (тоест фон ,облекло и изражение на моделите ,прически и обстановка .. абе разбираш ме предполагам) са изпипани ,но като цяло идеята не е ли твърде клиширана ? Легнало момиче ,гледащо похотливо или класическия 'отнесени от вихъра' поглед ,вперен в далечината ?
Това ,което се опитвам да кажа на моя си език ,който предполагам дори не се доближава до начина ,по който би се изразил един фотограф, е че сякаш ти липсва 'есенцията' на снимките ,а именно - някакво чувство ,залегнало в тях.
Кой знае ,може да дрънкам глупости ... :lol:

quenian
06-05-2011, 00:04
Аурис, прав си по отношение на критиката. Но именно тази идея се опитвам да засегна. Примерите са от опити през миналата година. Единственото, което съм успял да постигна и то при импровизирани срещи, първи срещи с начинаещи модели. Аз самият - все още начинаещ. Сега по-малко. Но винаги проблемът ми е бил - това изглежда клиширано, неестествено, не казва нищо. Очаква ли се в тези ситуации да се роди шедьовър?

Т.е. е само упражнение, а не изкуство. Човек има нужда и от тези упражнения. При мен трудното е, че започвам от нула и да създавам подобни контакти сам от нищо. Както писах, не съм открил полезното сътрудничество. Не единствено поради вина на моделите - някои живеят далеч или са заети с друго.

Твърде обширна тема ще започна, пък не е сега момента, ако обяснявам колко много подробности влияят/ липсват и т.н. До някой... ден.

jghgh
06-05-2011, 08:33
Добра идея, дано си я развиеш, дано и намериш хора, които да имат интересно виждане за снимките и да не са просто кифли, които искат да си качат после снимките във Фейсбука, щото, видиш ли, един път се пада да те снимат с професионален фотоапарат.

Ти сам го каза

Но намирането на модел с ентусиазъм, сериозно отношение към изкуството, качества, опит или талант, както искате го наречете... тегаво.

Мисля, че момичетата, които си снимал (но не ги познавам, и може да греша) просто са искали показност, внимание и поза. Не че са лоши снимките, просто наистина нищо не казват.

Адмирации към поста ти, личи си, че търсиш арта в снимките и ти пожелавам това което си намислил, да се развие и да си намери почвата тук.

ShtrudeL
06-05-2011, 09:48
но като цяло идеята не е ли твърде клиширана ? Легнало момиче ,гледащо похотливо или класическия 'отнесени от вихъра' поглед ,вперен в далечината ?

Това е тип "Снимка за некролог". ^^ <3
Мхм, съгласно съм с написаното.

И аз имам някакви жалки опитчета тук <3 http://mishpetrova.daportfolio.com/

Auriss
06-05-2011, 20:25
^Уау :shock: ,много са ти хубави снимките, браво !

http://mishpetrova.daportfolio.com/gallery/477793#9
http://mishpetrova.daportfolio.com/gallery/477793#3
http://fc00.deviantart.net/fs70/o/2010/340/9/5/95fade6c94c7d79cc90f82d7564c68bc.jpg

Тези ,поне на мен ,ми направиха много добро впечатление.

http://mishpetrova.daportfolio.com/gallery/477793#6
А тази ако я направите със същия замисъл ,но с повече емоция ,ще е страхотна. Очите са напълно безизразни ,а с момиче на снимката не е много добре ,особено ако идеята е да има някакъв сарказъм. Абе направете я наново ,когато модела (или ти ,не знам ) е в добро настроение и досега се е смял ,например. А ,и с малко повече светлина и маааалко по-малък ъгъл спрямо камерата.

Иначе имаш много добри попадения ,браво ;) . Съжалявам че давам акъл ,без да си ме питала ,просто споделям някакво лайшко мнение :)

ПС: Съжалявам ,че разводнявам темата на автора. В замяна ще поразпитам някой и друг познат ,който е естествен пред камера дали се интересува ,и ако да - ще го препратя ;)

ShtrudeL
06-05-2011, 20:52
Критиката никога не е излишна. Мерси. Снимката с лъжата нарочно е такава. Но и твоята идея ми харесва.
Тук имам още http://euphoria1403.deviantart.com/gallery/?offset=24

Иискам да кажа и за моделите. Наистина момиченцата, които се снимат в повечето случаи са ентусиазирани и искат просто снимки с хубаво качество и просто...стоят ного изкуствено...като за каталог...като...абе не ме радва тоя начин...харесват ми художествените снимки...емоционални, с хубаво тониране...
Търси си не просто красиви моделки, а чаровни човечета <3 мхм <3

quenian
06-06-2011, 07:36
Аурис, не става дума за разводняване на темата - тя затова е създадена. Няма проблеми да се включвате и със странични мнения.

Щрудел, благодаря, знам какво търся - артистични човечета, склонни да моделстват сериозно и сравнително често; да се развиват и попиват... Иначе деца = чаровни човечета = деца и аз съм снимал много. Да, те са прекрасни, естествени, по-свободни, особено интересни. Но имам задръжки по отношение на публикуване на техни снимки (при репортажи само се самооправдавам). А и ми трябват също така недеца.

http://euphoria1403.deviantart.com/#/d3h7jn9

... ей това ми е интересно като изпълнение. Но замисляйте се какво в собствените ни снимки се различава от това, което критикуваме и не харесваме. Кога снимаме емоция и кога - празна емоция, псевдо емоция... Та какво искаме да говори кадърът ни и успяваме ли?

Истински емоции и движения, каквито са навсякъде около нас, имам в тази галерия:

http://manoldonchev.daportfolio.com/gallery/278579#3

... а не при първите ми упражнения със статични модели. За мен най-сериозното и смислено изкуство е да улавяш реални моменти - останалото си остава упражнение. Но и в упражненията и разни художествени изпълнения има нужда от модели, които са и добри актьори, имат естествено поведение, имат реалистичност в изразяването - било чрез лице или цяло тяло.

Щрудел-Еуфория, нека кажа няколко думи с идея да помогна и аз. Търсиш идейните снимки и няма да те занимавам с технически подробности - на този етап не са ти важни. Но обърни внимание на композицията и мисли можеш ли да не отрежеш извън кадър някоя част от тялото/ главата. Между другото - прекадрирането не е грях и ако искаш да наблегнеш на детайл, може да се направи в последствие.

В много от снимките снимаш самата себе си. Какво означава това - няма кой друг да помогне в осъществяването на замислите ти или имаш желание да позираш и да се изявяваш и актьорствайки?

Може би цел на тази тема е да намерим помощ/сътрудничество от хора със сходни интереси. Аз бих снимал с теб, бих те канил и в ситуации, в които може да се обменя и обогатява опит, ако ти имаш интерес.

ShtrudeL
06-06-2011, 07:51
Та какво искаме да говори кадърът ни и успяваме ли?

Аз не мисля, че успявам. ^^


мисли можеш ли да не отрежеш извън кадър някоя част от тялото/ главата.

Ама на мен ми харесва отрязано. ^_^


В много от снимките снимаш самата себе си. Какво означава това - няма кой друг да помогне в осъществяването на замислите ти

Да. ^^ Намерих си една дружка, но ще ми е странно да й казвам какво да правии, къде да застане и т.н... искам да е по-спонтанно...

А аз за модел не ставам. Т.е. да ме снима някой друг.


С какъв апарат снимаш?

quenian
06-06-2011, 16:31
Ами нагласата "аз си знам", "няма нужда от промени", "това е положението" е до време. И аз съм бил така, но се помъдрява след няколко години мъки ;)

Снимките в портфолиото, които съм псоделял тук - две различни галерии - са снимани с 350D и 500D на Canon EOS серията. Разликата между двата модела е огромна, но това е по отношение на работата с тях, а не на резултатите. Едва ли ще разпознаете кои снимки с кой модел са снимани. По-скоро за визията има значение кой обектив и на колко светло съм го ползвал. Ще си кажа мнението за фотоапарати и в темата, където ти пишеш.