PDA

View Full Version : Задачка на С++



zelofar
06-04-2011, 09:09
Ако някой може и иска да помогне с една задача по с++ да пише.. опитах няколко пъти сам да се справя но нещо не ми се получава...
Ето и задачата:
Съставете програмна система за обслужване на фирма за продажба
на компютри. За тази цел:
1. Създайте начална база от данни за компютрите, съдържаща за всеки
компютър дата на производство, гаранция, модел, твърд диск – марка и
капацитет, оперативна памет, цена, количество.
2. Изведете списък с моделите с най-ранна дата на производство.
3. Актуализиране на данните за един компютър, включващо обичайните
обработки допълване, изтриване или променяне на данните .
4. Сортиране на компютрите:
а) по дата на производство във възходящ ред;
б) по цена в низходящ ред
Повече разбирам паскал, но трябва да се напише на с++..... Благодаря Предварително! :)

Blab
06-04-2011, 09:43
я покажи кода, който си набрал!

//3. не ми стана ясно какво точно изисква

zelofar
06-04-2011, 10:12
я покажи кода, който си набрал!

//3. не ми стана ясно какво точно изисква

Глупости съм писал... на мен проблема ми е да започна с задачата.. Виж ако можеш 1 точка да ми напишеш за другите мисля че ще се справя :)

lmao
06-04-2011, 12:24
какво сте учили?

zelofar
06-04-2011, 22:41
Това ми е курсовият проект.... 2 и 4 точка са лесни ama 1 и 3 са пълен "таш*к" поне мен ме затрудняват ако може някой да напише само 1 точка ще съм му много благодарен! :)

Foreverbg
06-04-2011, 22:51
Това ми е курсовият проект.... 2 и 4 точка са лесни ama 1 и 3 са пълен "таш*к" поне мен ме затрудняват ако може някой да напише само 1 точка ще съм му много благодарен! :)
Пазиш си всичко за 1 компютър в структура. Другия вариант е за всеки детайл да правиш масив, което е по-лошия вариант.

JDeel
06-04-2011, 23:52
Това само на C++ ли, без запомняне в някаква база данни?
При всеки случай се стига до това да разполагаш с масив (array) с тези данни. Асоциативните масиви са по-удобни. Или поне аз не съм станал фен на структурите. Задачата не е трудна и с малко работа ще я направиш, но ако разбираш масивите. И то най-обикновен едномерен масив в твоя случай, за който ключовете са само имената на групите с данни (име на комп, дата, гаранция...), срещу всеки от който ключ е записана стойността - самите данни.
И така масива има брой елементи в себе си колкото са компютрите, всеки елемент се състои от име (ключ, key) и стойност.

[ключ] => "стойност"
-------------------------
[pc_number] => "1"
[hdd] => "Seagate"
[capacity] => "400"
[price] => "100"

Понеже не съм наясно със спецификите на C++, точен код няма да ти напиша, но ти ще си го направиш когато разбереш как се въвежда масив.
След това трябва да сортираш масива по ключ: дата на производство... би трябвало C++ да разполага със array sort функция, която пък трябва да върви и с начина на сортиране - ascend, descend. Или ако трябва да напишеш функция за това за да покажеш активност - това ще навърже след себе си обработка и на други временни масиви.

gesh0603
06-05-2011, 05:13
Не е ли малко нахално да искаш да ти пишем курсовата работа? В data.bg поне предлагаха заплщане... Потърси поне из техния форум, някой беше писал нещо подобно.

zelofar
06-05-2011, 07:23
Не е ли малко нахално да искаш да ти пишем курсовата работа? В data.bg поне предлагаха заплщане... Потърси поне из техния форум, някой беше писал нещо подобно.

Не съм искал да ми пишете цялата задача ? Трябва ми лек старт с 1 точка ако може и ще се оправя с останалата част....