PDA

View Full Version : Има ли значение в кое ВУЗ учиш?



bloodyF
06-04-2011, 18:39
10ти клас съм, но отсега ми се иска да започна да се подготвям за нещото, което ще записвам след като завърша училище.
уча в пмг, обучението е на ниво, стига да имаш желание
проблемът е, че майка ми иска да оставам в благоевград (тук живеем) а аз искам да се махна
тя ми дава доводи от рода на 'финансови проблеми-> няма да можеш да се справяш сама', но наистина не искам да си прекарам 25-6 години в едно и също шибано място. имам идея да отида в САЩ и да изкарам няколко хиляди за 1 лято, които ще ми стигнат за 1ви семестър и ще ми останат малко. после ще работя. знам че не е лесно, но резултатът ще си заслужава
засега съм се насочила към право или журналистика,..журналистик има само в СУ, а право има и в СУ и в ЮЗУ (тук)



Според вас, след като завършиш ВУЗ, има ли значение къде си го завършил? И ако търсят двама души работа (на една възраст), единият е завършил примерно ЮЗУ, а другия СУ..кой ще предпочетат??
Благодаря на отговорилите и се извинявам за запетаите и правописните грешки.

amk933
06-04-2011, 18:51
В САЩ под 35,000 долара на година в държавен университет не ти мърдат, а в частен - мин 50,000. Не знам как ще ги изкараш за едно лято. Другият вариант е стипендия, но трябва да блестиш с нещо. И ще ти трябват доста парички за САТ-ове, ТОЙФЕЛ-и и подавания на документи (САТ - 75 долара, ТОЙФЕЛ - не знам, подаване на документи - м/у 50 и 75 долара на университет). После самолетни билети и т.н. В зависимост от мястото отиване и връщане може да ти струват от 800-900 долара (ако си ги купиш много рано и е голям град) до >1400 - 1600 долара (ако е някакво малко градче, където се намират повечето университети).

СУ определено е по-добре от ЮЗУ.

BlueKnife
06-04-2011, 19:06
^Аз мисля, че тя има предвид да иде едно лято да работи там, за да изкара пари и после да се върне тук, а не да учи там висше.

Pliok0019
06-04-2011, 19:28
В много от обявите за работа пише да не кандидатстват хора, завършили Югозападния.

Bokonon
06-04-2011, 20:02
Специално за правото, като работех в предната кантора си говорят шефовете: "Как е новият колега? Зле или Югозападния?" така че за правото е най-добре е СУ, макар че досега вече 3 годин съм там, не съм много очарован, но поне научаваш много неща наизуст :D ?!?

bloodyF
06-04-2011, 21:12
^Аз мисля, че тя има предвид да иде едно лято да работи там, за да изкара пари и после да се върне тук, а не да учи там висше.



да, прав си

а амк, знам че нямам шанс в САЩ въпреки че мечта ми е да уча там..за съжаление, стипендията си е сложна работа и да не кажа невъзможно, но би било мноооооого трудно да взема такава..


не се ебавайте иначе,случаят е сериозен :o

w0sh
06-04-2011, 21:43
Благоевградският е елитен. Винаги ще предпочетат него.

GregoryHouse
06-05-2011, 07:44
Ако можеш - чужбина и да те няма. Ако не можеш - СУ.

Как ще идеш в САЩ да изкараш парички без да си студентка?
Като минеш 1ви курс, вече може. Ама за да идеш до там ще ти стъпи към 2,5-3 бона. Ще си ги избиеш, ама първо тряя да ги имаш :)

w0sh
06-05-2011, 08:28
Няма как от бригада да се върнеш с няколко хиляди. Там имаш харч, пък и последната седмица като ви освободят ще го удариш на живот, защото си млада и ще се стопят.
Ще се върнеш с 1к, което са ти има-няма 3 месеца оптимално.

sh3_1s_7h3_0n3
06-05-2011, 09:55
Ако някой се осланя само на дипломата си от университета за работа, губи. И 5 висши образования да имаш, ако не си проактивен, ами седиш и чакаш да ти се обадят за работа у вас, много грешиш. Много по-важни са знанията и опита. Това и че си отличник в университета пак не те спасява.
Голям праз като дипломата ти ще е отгоре до долу с 6ци, които не са покрити с ник'ви знания. Отделно пък ако разчиташ на знанията само от университета. Не четеш ли странично по специалността си или там по интереса си - загубена кауза. Теоретици - бол. Ако се интересуваш от финанси - чети и новините, и случващото се. Ако се интересуваш от маркетинг - също. Медицинаа, каквото и да е. Знанията не са само тези, които ти се преподават 4 години.

А и да са, ако междувременно си работил като продавач, а изведнъж като завършиш искаш да работиш по специалността си пък нямаш и месец стаж дори по стажантска програма - ставаш по-слабопредпочитан, ако нямаш съвсем никакъв практически опит.

Все повече вече работодателите гледат с какви "извънуниверситетски" дейности си се занимавал. Членуваш ли в организации, какви са ти интересите, как си се развивал паралелно на университета...

Така че не се тръшкай особено. Няма значение в кой български университет си. Познавам хора, които са от Варненски и Бургаски Свободен Университет, които са толкова напред с материала, че ти е трудно чак да повярваш, че са "учили" там.

bloodyF
06-05-2011, 20:15
е добре де, значи ако си записал примерно да учиш в БГ университет и си подадеш документи за work&travel (да кажем че го владея английския) само тогава евентуално ще те вземат?
смисъл трябва да си записал някъде или да си студент вече?

че това нещо не ми е на 100% ясно..

а sh3_1s_7h3_0n3, ясно ми е, че трябва да се чете и отделно и че трябва и да стажуваш , за да ти е по-лесно после откъм намиране на работа..
но например БСУ съм чувала че е горе-долу на ниво като софийския , доколко е вярно това?

и например във варна и в бургас университетите идентични ли са горе-долу с благоевградския?

ArrowsOfDeath
06-05-2011, 22:12
Право има и в УНСС, ако не знаеш.

Mi6inka
06-06-2011, 06:47
Няма как от бригада да се върнеш с няколко хиляди. Там имаш харч, пък и последната седмица като ви освободят ще го удариш на живот, защото си млада и ще се стопят.
Ще се върнеш с 1к, което са ти има-няма 3 месеца оптимално.


Всъщност има как. Зависи си от теб как ще ги харчиш и от това по колко ще взимаш, разбира се.. :D

alwaysnforever
06-06-2011, 13:23
Право има и в УНСС, ако не знаеш.
ДА, и аз това мислих да допълня. :)
Иначе, според мен, за правото най-добрия вариант е СУ.
Само дето трябва наистина много да учиш, защото има много теми по история (едната е към 17 листа). И там кандидатстването не е с тест, както в УНСС, а тема.
Братовчедка ми учи право в СУ за 2ра година иии...абе здраво учене трябва. :D

amk933
06-06-2011, 19:03
Няма как от бригада да се върнеш с няколко хиляди. Там имаш харч, пък и последната седмица като ви освободят ще го удариш на живот, защото си млада и ще се стопят.
Ще се върнеш с 1к, което са ти има-няма 3 месеца оптимално.

Има как. Обаче трябва да си скъсаш задника от бачкане и да не оставаш след като приключиш работа, че иначе...

Имам един познат - ходи 4 години подред на едно и също място, бачка едновременно на три места (2 през седмицата, и 1 през уикенда) и се връща с по 10,000-15,000 долара, но става въпрос за 3-4 месеца бачкане нон-стоп.

Познавам и такива, които отиват се цел да "печатат" пари. Хващат се на едно място, накрая остават 2 седмици, изпукват всичко и се връща с хиледарка назад за самолетни билети.

Кратко и ясно - зависи от човека. :)

Shiz0
06-07-2011, 09:36
като почнете с тва право всички...

ThroughStruggle
06-07-2011, 12:39
Защо не се пробваш в Американския университет в Благоевград? Така хем ще си си вкъщи, хем после ще имаш възможността да реализираш знанията си в чужбина. Разбира се, таксите не са малки, но ако изпълниш плана си със студентската бригада и работиш успоредно със следването, би трябвало да можеш да се справиш, имайки предвид факта, че няма да плащаш за общежития и транспорт (освен градски, разбира се).

Иначе, СУ > ЮЗУ.

bloodyF
06-07-2011, 12:47
Shiz0, въпрос на личен избор. като не те влече не коментираш и толкова ;)



ThroughStruggle, АУБГ са им твъърде високи таксите и ми е супер непосилно освен ако не взема стипендия..но за пълна стипендия шансовете са ми минимални сякаш..и така : )

Rorschach
06-07-2011, 12:47
ЮЗУ е веднъж, бе! :lol: :lol:

ThroughStruggle
06-07-2011, 12:54
Shiz0, въпрос на личен избор. като не те влече не коментираш и толкова ;)



ThroughStruggle, АУБГ са им твъърде високи таксите и ми е супер непосилно освен ако не взема стипендия..но за пълна стипендия шансовете са ми минимални сякаш..и така : )


Защо не се пробваш? Не съм запозната с процедурите им за домогване до заветната стипендия, но предполагам, че няма да е проблем ако се опиташ, нали така? :)

ohluv
06-07-2011, 18:25
Иди в София иначе е доста трудно

s3nsual
06-07-2011, 19:11
СУ се води за по-добър от ЮЗУ . Кандидатствай и на двете места и ако се наложи да избираш - СУ. :)

За да не пускам нова тема : Другата година ще кандидатствам в Унсс и в ИУ във Варна . Спред моите познати Унсс е по-добър , но във Варна е по-лесно .Каква е разликата в дипломите с които излизаш от двата ? Какви са предимствата на единия пред другия ?

shadow4e
06-07-2011, 20:11
Ако дойдеш в София с диплома от ИУ, няма да е толкова добре, ама ако във Варна и региона си тамошна диплома, няма да имаш проблеми.

Rorschach
06-07-2011, 20:13
Предимството е, че от УНСС имам реални знания, а като си гледам колегите от ВИНС-а и ми се реве... пълни дупки.

Shiz0
06-07-2011, 21:43
Shiz0, въпрос на личен избор. като не те влече не коментираш и толкова ;)


heeere we go..
Проблема не ми е в това, че не ме влече, проблема е че теб не те влече, а дори не го осъзнаваш. Язък за всеки помислил си, че ще прави големи пари, правист.. Тая енергия и отдаденост, може толкова по-добре да се оползотвори.

jghgh
06-07-2011, 21:59
^Ти па, кво се надъхваш, все едно знаеш кой го влече и лой не. Че и вече уверено отговаряш, как авторката не искала право.

Не се меси в живота на другите и изборите им...
И аз съм против модерните специалности, ама да приказваш на кило е несериозно!

Shiz0
06-07-2011, 22:18
Със пост във форум се меся в живота и избора на някой.. за пръв път го чувам тва нещо...
И още едно нещо- модерна не, а комерсиална.

amk933
06-07-2011, 22:19
Каква е разликата в дипломите с които излизаш от двата ? Какви са предимствата на единия пред другия ?

Като смениш 2-3 читави работни места след дипломирането ще е никаква.

УНСС е по-припознат най-малкото. За знанията не знам. Имам един познат, който учи нещо с политика или политология и хич не е доволен. Познавам и такива с икономика, счетоводство - те пък са супер доволни. Май зависи при кого попаднеш, ама то навсякъде е така. Шансът да попаднеш на читав професор в УНСС би трябвало да е по-висок от ИУ Варна обаче.

bloodyF, АУБГ е може би най-читавият в момента и стипендия не се печели толкова трудно. 1300/1600 точки на САТ и си готова - 100% стипендия. Това им е новата полица. Не се изкарват безумно трудно, но ще трябва малко труд, защото х'американския начин на мислене е леко различен и това лъха доста здраво от САТ. Трябва да му свикнеш. Схванеш ли го - 1300 точки ще са играчка. Просто свикването може да отнеме леко доста.

ohluv
06-08-2011, 05:15
Предимството е, че от УНСС имам реални знания, а като си гледам колегите от ВИНС-а и ми се реве... пълни дупки.
което си е до човека и аз познавам радари от УНСС 8-) ,но да с диплома от УНСС или СУ няма да сгрешиш(все пак са елито 8-) )

bloodyF
06-08-2011, 11:58
Shiz0, въпрос на личен избор. като не те влече не коментираш и толкова ;)


heeere we go..
Проблема не ми е в това, че не ме влече, проблема е че теб не те влече, а дори не го осъзнаваш. Язък за всеки помислил си, че ще прави големи пари, правист.. Тая енергия и отдаденост, може толкова по-добре да се оползотвори.



ама аз правото защо реши че съм го избрала заради "големите пари". ? ясно ми е, че в българия пари по честен начин не се изкарват. Пък и защо всичко трябва да опира до тях? Просто ми е интересно, кефи ме, в 10ти клас съм и забелязах (или по-точно учителя ми забеляза), че ми се отдава..и така ..
А според теб, как може да се "оползотвори енергията по по-добър начин"? м?


AMK, ако не е твърде нахално, дали ще може да ми покажеш някои задачи от САТ? разбрах, че има и алгебра, и геометрия но се плаша,т.к. математиката не ми е особено силна страна..
+освен математиката, writing i use of english ли има? :-o

amk933
06-08-2011, 12:29
Math, Writing (2+1: 2 секции за поправяне на грешки, 1 за писане на 25-минутно есе) и Critical Reading. 90% съм сигурен, че математиката ще ти е най-малкият проблем, защото CR принципно е пълна отврат, а математиката - много лесна.

В момента нямам време да постна въпроси. Ето ти един цял тест: https://satonlinecourse.collegeboard.com/SR/digital_assets/assessment/pdf/0833A611-0A43-10C2-0148-CC8C0087FB06-F.pdf

Секциите може да бъдат подредени всякак - правило няма. Единственото е, че винаги се започва с есето и се завършва с най-кратката секция. Останалите 8 може да са всякак сложени.

Briseis
06-08-2011, 12:34
В момента си 10 клас, което означава, че имаш достатъчно време, за да се подготвиш за САТ. Наистина това е един от най-добрите варианти. Ако искаш да учиш икономика мястото ти е в УНСС, а за право - СУ.

Не ми се коментира доколко юридическото образование е комерсиално, но определено то е добър избор за професионално развитие. Имай предвид, че с него реализацията ти далеч може да надхвърли адвокатстването/правораздаването. И пак ще изисква положително оползотворяване на енергията. мхм.

Rorschach
06-08-2011, 13:12
Препоръчвам да се насочи като юрист-консулт в някоя частна финансова институция... :)
Ама тогава е по-добре да следваш Право в УНСС... ;)

Еднакви специалности в двата университета покриват различни критерии и не може да се каже еднозначно кое е по-добро, особено при подобен конкретен пример.