PDA

View Full Version : Спешно! Помогнете ми.



safdad
06-06-2011, 21:08
Трябва ми есе на тези три теми до утре:

1. 10-те Божи заповеди и нравствените им послания
2. Делото на Кирил и Методий и значението му за славянската писменост
3. Защита на славянската идея в беседата на Кирил с триезичниците

Благодаря ви предварително! :) :)

cvety55
06-07-2011, 07:40
Десетте божи заповеди-ориентир на човека в христянската ценосна система
Есе

Със самото си създаване десетте божи заповеди са засягали отношението между Бога и хората и отношението на човека към ближния си.В наше време те играят същата роля,но нашето отношение към тях не е еднакво.Има хора, които даже не са чували за божиите заповеди,има и такива които ги спазват и живеят чрез тях.Но има и много други,които знаят за тяхното съществуване и смятат, че те не са им необходими, но в същото време не осъзнават, че донякъде те са част от живота им. Ако не беше така сега щяхме да крадем, убиваме и лъжем, нямаше да знаем какво е добро и нямаше да можем да правим разлика между доброто и злото. Много от нас не осъзнават необходимостта на тези заповеди, но ако не бяха те нямаше да сме и ние, защото чрез тези десет заповеди Бог ни е насочил към правилният път на нашето същствуване,пътят към доброто и пътят на безпроблемния преход към бъдещето.
Десетте божи заповеди са създадени векове преди Христа и ще продължат да съществуват още дълго време.Ще бъдат съхранявани и предавани на много и различни поколения и съм сигурна,че няма да бъдат забравени от никого.Десетте божи заповеди са посланита, които еврейският народ оставя на следващите поколения.Те мотивират обществото към реалността на настоящето,чрез тях се обобщават традициите.
Десетте божи заповеди са част от живота ни и именно те ни помагат да живеем в една достойна за човечеството хармония.Това е техният смисъл и това е тяхната роля в живота.И дори без да искаме,малко или много,ние ги спазваме,защото те са ни дадени за това-да ни съпътстват в живота.Те са една голяма необходимост за човешкото съществуване.

надявам се да съм попмогнала :)