PDA

View Full Version : Как се запомнят стихотворения?



vik0883
06-06-2011, 20:37
Хора, трябва да запомням почти наизуст над 200 стихотворения, разкази и т.н. Как най-лесно да ги запомня и да ми седят в паметта по-дълго?
:-o

RainbowGirl
06-06-2011, 20:49
Сядаш и ги пишеш. И така докато не ги запомниш. :P

gesh0603
06-06-2011, 23:23
Е по-голям зубар не бях виждал :shock:

Стихотворенията като ми се наложи ги уча строфа по строфа, но разкази?!? WTF!

TheBeliever
06-06-2011, 23:51
Как запомняш текстове на песни и телефонни номера/адреси? С повтаряне.

beperfect
06-07-2011, 10:58
Чети много внимателно...няколко пъти и повтаряй... :( :(

Chacho
06-07-2011, 11:31
Хора, трябва да запомням почти наизуст над 200 стихотворения, разкази и т.н. Как най-лесно да ги запомня и да ми седят в паметта по-дълго?
:-o

А защо трябва?

Priceless
06-07-2011, 11:47
За какво са ти ?! Никой уважаващ себе си учител не би подложил децата на такова нещо.

i6mi6
06-07-2011, 12:46
Измисли си нещо като песен и си ги пей постоянно като ги четеш, и така постепенно няма да има нужда от четене :)

BabyAnn
06-07-2011, 14:38
Повторение му е майката.
Впрочем, аз ползвам следната техника за стихотворения.
1.Чета го цялото, повтарям каквото мога, каквото не мога - поглеждам и чета.
2.Чета го пак, но без последната строфа, повтарям каквото мога, поглеждам...
3. Чета го без последните две строфи, три строфи и т.н. докато остане само първата, която вече 100% съм научила наизуст.
4. Чета и повтарям без първата и съкращавам по същия начин.
5. Чета и повтарям без първите две, първите три и т.н. докато остоне последната, която 100% съм наизустила.
6.Опитвам се да го кажа цялото без да гледам. Първите и последните строфи съм ги запомнила перфекткно, а средните също преждевременно.

Не знам дали успя да ми схванеш алгоритъма. Това е подходящо за по дългички нещица, но при мен винаги се получава. :)

iiordanova
06-07-2011, 14:45
Чета го първо цялото стихотворение два или три пъти.
След това прочитам първата строфа два пъти и си я повтарям. И така до последната строфа. Накрая си го казвам цялото стихотворение един или два пъти.
А разкази се учат НЕ наизуст,а просто основните неща. Не знам как може да се запомни разказ наизуст,просто всеки уважаващ себе си не би го допуснал.

BaffaLsc
06-07-2011, 15:34
С писане НЕ СТАВА, защото ще го прави механично и нищо няма да запомни.. просто започни да ги четеш, но задълбочено и се опитай да вникнеш в смисъла, не се разсейвай с нищо друго и чети, примерно, всеки 5-6 реда по няколко пъти, докато не ги запомниш, и се опитвай да си ги казваш..

Colouring
06-07-2011, 20:17
^Зависи от човека.Аз като имам някакъв труден урок,който трябва да науча,просто си взимам учебника и започвам да го пиша.Изненадващо отначало за мен,но го запомнях почти моментално,след като го препишех.Това при мен много помага и често го ползвам.
Сядам,пиша и запомням!
Но със стихотворения не ми се е налагало,защото някак си успявам да ги запаметя лесно и бързо.Разбира се,ако са римувани.

Иначе по темата-абе,над 200 стихотворения меко казано не ми се вярва да имаш да учиш 8-) . И все пак-всичко идва от много четене и повтаряне на глас..Няма друг начин.

zero
06-08-2011, 14:23
Този, който те кара да ги учиш на изуст му кажи да отиде някъде да се застреля !
Лично аз съм против тези неща !!! Само в основното са ме карали да уча някое друго произведение на изуст, което ТРЯБВА да се знае (според мен) :)
Моята даскалка по БЕЛ също беше твърдо против да ни кара да зубрим ! Тя ни научи да разсъждаваме, ЕВАЛАТА и правя ! Защото така го направи, че и ние не се усетихме ;)
Важното е да говориш неща, които разбираш и ги виждаш от къде идват:)
Във вузовете масово НЕ ИМ трябват такива зубари ;) трябват им хора разсъждаващи, а не коне с капаци :D

RainbowGirl
06-08-2011, 15:07
С писане НЕ СТАВА, защото ще го прави механично и нищо няма да запомни.. просто започни да ги четеш, но задълбочено и се опитай да вникнеш в смисъла, не се разсейвай с нищо друго и чети, примерно, всеки 5-6 реда по няколко пъти, докато не ги запомниш, и се опитвай да си ги казваш.. Е да, не всеки път се получава, защото трябва да си концентриран.. Иначе, ако не ми се занимава да пиша стихотворението, уча стиховете два по два. :D

Grommash
06-08-2011, 15:15
Така и не се научих да ги запомням. :-D