PDA

View Full Version : Затъпява ли българският ученик?



SkiCatA
06-07-2011, 12:40
Въпроса е породен от презентацията, която трябва да направя и, която да представя пред цялото даскало ! :) :) :) Надявам се, че част от мненията и информацията в темата ще ми бъде полезна за направата й ?!? :) :) :) Моята цел е да докажа, че учениците се развиват в добра насока, а това е малко трудна задача - сещаш се ? :D :D :D :D
Мерси предварително!! :) :) :) :) :)

sexa_na_kompleksa
06-07-2011, 12:51
За съжаление според мен затъпяват, но не гласувах в анкетата, тъй като съм оптимист и се надявам, че положението ще се оправи, т.е. нещата са поправими. : )

Euryale
06-07-2011, 15:46
Хах,има и умни,има и тъпи,но повечето са се отпуснали и затъпяват.Сега правилата са залеч по-прости от преди да кажем 30 години...Абе ако тогава влезеш в час с хамбургера и кажеш " Здравейте госпойо,да знайте каква опашка имаше в сладкарницата" излиташ през прозореца,а сега даже им дават да си ги доизядат и да влязат без закъснение.

iiordanova
06-07-2011, 15:53
Затъпяват.
Но! Естествено това не означава,че затъпяват всички. Тази година 12 клас са се справили супер добре на матурите. По новините показаха,че процентите са добри. Което може би показва,че все пак има такива,които учат.
Затъпяват тези,които не учат и не се развиват в никаква насока. Така че този въпрос,който си задал е спорен. Малко 50/50.

mlakniwe2
06-07-2011, 16:03
Да, повечето са така пък и до толкова са опростили материала да не се претоварят децата :-o Преди сме били на 2-3 място ли беше по грамотност, пък ся сиг на последно, пък и с тия нови учебни програми просот няям думи! Например баба ми е на 70 години и знае доста стихотворения наизуст на Ботев, Вазов да кажем и помни много неща от даскало пък е била ученичка преди повече от 50 години :shock: тогава с удоволствие са ходели на даскало и много са се учили, а не като ся идваш на даскало за да се наядеш и насиш и да нямаш отсъствие, а не да научиш нещо, аз не съм от тези ученици, не мога да кажа, че съм някъв отличник и много чета и уча, но ми е интересно това, което учим в дскл и не го пренебрегвам, също така не преписвам на контролни, защото не съм бележкар и искам да си проверя знанията, а не да изкарвам нереални оценки, защото после ще си проличи кои са реални и кои не, просто се чудя на някой, които ги мързи да си мръднат гъза и само спЪт и слушат музика как ще се опраят в живота по нататък, как ще работят като ги мързи да гледат, догодина ще имат матури, държавни изпиити, повечето въобще не им пука, повечето си нямат представа кво учим по БЕЛ, история или нещо друго, просто са на светлинни години от българското училище

Pa3yMeH
06-07-2011, 16:08
Хах,има и умни,има и тъпи,но повечето са се отпуснали и затъпяват.Сега правилата са залеч по-прости от преди да кажем 30 години...Абе ако тогава влезеш в час с хамбургера и кажеш " Здравейте госпойо,да знайте каква опашка имаше в сладкарницата" излиташ през прозореца,а сега даже им дават да си ги доизядат и да влязат без закъснение.

iiordanova
06-07-2011, 16:08
И аз съм съгласна с теб - mlakniwe2. ;-)

shpekovsalam
06-07-2011, 16:47
Да, повечето са така пък и до толкова са опростили материала да не се претоварят децата :-o

Опростили материала??? Не съм съгласен! :? Толкова излишни неща се учат, че докато запомниш третото, то вече си забравил първото! Трябва да се намали материала и теорията и да се наблегне на практиката. ;)

За съжаление обаче гласувах с "Да, опростява"! Като вляза в един от тракерите или във vbox7 се чудя да се смея ли или да плача?? Те не знаят елементарен правопис! "СигОрен съм че там кАдето ште утида ште е наи добре" :shock: Да не говорим, че в една дума с четири букФи са допуснати 5 грешки - уфтсъ(превеждам - овца). От 1 до 4 клас трябва да се набляга много яко на правописа. Имаше един час "Развитие на речта"! Има ли го още?

JustaLittleKid
06-07-2011, 16:48
Според мен затъпяваме и... е тежко.
Включвам и себе си в това число, защото понякога се усещам как имам големи пропуски в знанията си, как не искам да уча и какъв голям мързел ме е обзел.
Мисля, че трябва да се направи нещо по въпроса, може би по някакъв начин да се стимулира желанието на ученика да учи... Не знам.
Всеки трябва да има сравнително богата култура, моята не е чак толкова и понякога се срамувам, но...
Освен това се изумявам как ученици от големите класове - 10,11,12 - нямат елементарните знания, които ги правят, ако не друго, то поне ГРАМОТНИ хора.
Поне да се научат учениците на грамотност, да не допускат глупави и очевадни грешки като "аз сам, випОск" и прочие.

mlakniwe2
06-07-2011, 17:01
Да, повечето са така пък и до толкова са опростили материала да не се претоварят децата :-o

Опростили материала??? Не съм съгласен! :? Толкова излишни неща се учат, че докато запомниш третото, то вече си забравил първото! Трябва да се намали материала и теорията и да се наблегне на практиката. ;)

За съжаление обаче гласувах с "Да, опростява"! Като вляза в един от тракерите или във vbox7 се чудя да се смея ли или да плача?? Те не знаят елементарен правопис! "СигОрен съм че там кАдето ште утида ште е наи добре" :shock: Да не говорим, че в една дума с четири букФи са допуснати 5 грешки - уфтсъ(превеждам - овца). От 1 до 4 клас трябва да се набляга много яко на правописа. Имаше един час "Развитие на речта"! Има ли го още?

и ние сме ималr развитие на речта, прайхме диктовки, а отностно опростяването на материала-вижда. ли си учебник по математика или нещо друго от 90 и някоя год или по рано-тогава са се учили много повече неща и например повечето учители, които преподават от доста години казват това преди се учеше, онова преди се учеше и по литература същата работа, така, че преди са учили много неща, които сега не се учат

chemist9009
06-07-2011, 17:17
Разбира се че затъпяват...от толкова употреба на алкохол и цигари кой няма да затъпее :D :D

xWandereRx
06-07-2011, 19:44
затъпяват
вместо да вървим към по - добро, то точно обратното - с всяка година стават от тъпи по - тъпи
като ги гледам тия в даскало 8-9-10 клас.... през междучасията се изливат всички навън да пушат, закасняват, на никой не му пука... а и като слушам даскалите кво приказват за тях, за държанието им в часовете .....
като се мине по коридора покрай тях, простотията просто лъха от тях...
не знам де, може и като пораснат малко да се съвземат, дано да стане така, но.... не за съжаление не съм оптимист (вече)

та за т'ва съм решила да ставам министър на образованието 8-)

Colouring
06-07-2011, 20:08
Затъпяваме,затъпяваме.
С всяка година,с всеки нов випуск имам чувството,че хората стават все по-глупави и все по-мързеливи.Самата аз се усещам,че понякога забравям какви ли не малки,та дори елементарни неща и ме е обзел страшен мързел.Разбира се,поне някои се преборват и просто.. си учат.Ако искаш да успееш занапред,това е начина.
Жалкото е,обаче,че ценностната система на някои е повредена и оттам каквото и да направиш,все е безполезно.

Extremescream
06-07-2011, 21:48
Как да докажеш, че не затъпяват, като то си личи? Тотална липса на елементарна обща култура, няма да коментирам правопис и пунктуация, то само на улицата като видя някакви 8-9-ти клас и ми става лошо. Момчетата са псевдо гангстерчера или клонинги на Джъстин Бийбър, момичетата са като хванати от магистралата, освноните теми са 'Къде и какво ще пием днес?' и 'Копелеееее, тая мацка/пич вчера къв беше яяяк, баси якият секс му ударихме' и тем подобни разновидности на тия теми.
Материалът в училище..... Признавам си, след 4-ти клас не виждах смисъл да уча математика, но какво да се прави, материалът си е един, изискванията и те. Има и доста излишни неща, но всичко е за изграждане на някаква обща култура, която наистина много липсва на днешните ученици.

Seducti0n
06-07-2011, 22:46
и да, и не

gesh0603
06-07-2011, 22:58
Все още има достатъчно умни ученици, които да представят България на международните състезания/олимпиади.
Иначе в неелитните училища нещата вървят на МНОГО зле. Майка ми е преподавател в ПГЕЕ - Русе (електрото) и наистина ми казва, че всеки випуск е все по-зле... Само преди 5-6 години това е било от добрите училища, а сега положението е направо плачевно. И въпреки това не може да се сравнява с най-големите малоумници.

Проблемът е в това, че училищата от най-ниско ниво гледат да НЕ ГУБЯТ ученици, защото парите, които получава всяко едно училище са на бройка ученик. И накрая квото и да правят си завършват...

Ако не се предприемат спешни мерки по сливане на няколко училища с мизерни 1-2 паралелки, скоро няма да се оправят нещата.

iLovePussyJuice
06-08-2011, 04:15
Затъпяване не е подходяща дума в случая.
Не, не затъпяват. Просто средностатистическия ученик не развива потенциала си, защото е зает с други регресивни дейности, няма го респекта, което е породено от липсата на добро възпитание.
Просто обществото и системата не са това, което бяха(са били) преди.
Ценностите са други и се насаждат в детското/тийнейджърското съзнание от крехка възраст...родители, съученици, медии, интернет.
Всеки един фактор оказва влияние.
Но от нас/вас зависи дали да бъдете стойностни личности или да бъдете утайката на обществото, от нас зависи как ще възпитаме децата си.

iiordanova
06-08-2011, 13:17
Не развиваме потенциала си,защото ни мързи! Явно това е някакво болестно състояние и затова затъпяваме.

Grommash
06-08-2011, 15:23
Не затъпяват, такова нещо няма, просто мързелът се увеличава. Оглупяват само възрастните хора на вече преклонна възраст. :)

Ssummerjam
06-08-2011, 17:59
Затъпяват българските ученици. Всичко идва от възпитанието - не са научени да изслушват околните, имат лоша дисциплина, в резултат на което в часовете много малко хора научават нещо, вкъщи - още по-малко. Не четат литература, затова речникът им обеднява все повече и често се случва да не могат да си изразят мисълта. Правописът също е уникален..

JustMe93
06-08-2011, 18:17
Затъпяване - не, но учениците предпочитат да ходят по кафета и дискотеки и да се забавляват, вместо да учат сложната и суховата материя в училище. Просто училището отблъсква учениците - за умните няма стимули и много често те са отхвърляни от останалите, защото предпочитат да учат. Голяма част от грешките, които учениците допускат са резултат от чатовете и латиницата...
Разбира се, нещата зависят и от ученика, училището, възпитанието... Все още има много умни момчета и момичета, но стават все по-голяма рядкост. Може би ако образованието се премести от класните стаи в истинския живот, тогава нещата ще се променят.

ysmivka
06-08-2011, 18:21
Отговорих с ДА. Въпреки че има още ученици които учат!
Наистина като гледам всяко следващо поколение върви все по надолу и надолу... на моменти се замислям до къде ще стигнат??
Лошото е че когато те създават проблеми в часовете, си го отнасят и учениците които се опитват да научат нещо и да се развиват...

againstyou
06-08-2011, 19:22
Според мен затъпяваме и... е тежко.
Включвам и себе си в това число, защото понякога се усещам как имам големи пропуски в знанията си, как не искам да уча и какъв голям мързел ме е обзел.
Мисля, че трябва да се направи нещо по въпроса, може би по някакъв начин да се стимулира желанието на ученика да учи... Не знам.
Всеки трябва да има сравнително богата култура, моята не е чак толкова и понякога се срамувам, но...
Освен това се изумявам как ученици от големите класове - 10,11,12 - нямат елементарните знания, които ги правят, ако не друго, то поне ГРАМОТНИ хора.
Поне да се научат учениците на грамотност, да не допускат глупави и очевадни грешки като "аз сам, випОск" и прочие.

amk933
06-08-2011, 22:04
Да. Особено след '92, '93, '94 набор положението е трагично. Затъпява и то с експоненциален характер. Т'ва е.

Затъпява, но по-лошото е, че и всички ги мързи, което за 15-16-17-18 годишен човек е жалко. А тъпотия плюс мързел е равно на коктейл Молотов. :(

ThisIsMe
06-08-2011, 22:27
Затъпяват тези,които не се информират,които нямат развитие и минимална обща култура,които не се интересуват от проблемите,касаещи обществото,а ги е грижа за безсмислени неща,които всъщност не допринасят с нищо за собственото им развитие.За съжаление стана така,че
''Мишката изяде книжката''
Малко са хората,които отварят книга.
Останалите пускат компютърните игрички и се правят на велики в интернет пространството без да са осведомени по елементарни въпроси.Жалко!

WishICouldForgetYou
06-08-2011, 22:35
Има такова нещо и се е насадило масово сред учениците. В днешно време огромен процент отиват на училище само и единствено с мисълта да нямат отсъствия и естествено гледат да се измъкват повечето пъти. Също така масово се преписва на контролни, в час се говори.. Повечето дори и учебници не носят... че за какво са им? Само дето родителите пръскат пари за учебници с мисълта, че детето им ще хване учебника, ще го прочете и научи нещо от него.
През междучасията също много от учениците излизат да изпушат по 1 цигара. Дори не знаят какви проблеми си навличат с тези лайна, но нали трябва да са яки..
Да не говорим за госпожиците с къси полички, потничета с огромно деколте, токченцата и т.н. също така и с тонове мазилка по тях. Ходят с дамски чанти вместо раница.. Да се питаш за училище ли са тръгнали или за магистралата. Писнало ми е от тези барбита, честно.. Дори не заслужават да ги наричат кифли, защото нямат никакъв пълнеж..
Явно съм смотана лии .. де да знам..
И са ми много смешни като почнат да говорят през междучасието:
"- Йооооооооо вчера как се напииииих малиии.. още ме боли главата."
"- ЕЕеее тая бира чоеекк.. направо ти каам.. разбивация голяма става!"
Явно наистина повечето отиват на училище да ядат, да си барат ***, да се ебават с хората, които искат да научат нещо, за да не бъдат тъпкани след време, тъй като родителите им не са от най-заможните и нямат връзки на 500 места.. да обиждат госпожите, да се правят на важни и т.н...
Има и друг минус сред младежта и това е, че след училище следва компютърът.. фейсбуци-мейсбуци (почнах малко като Митьо пищова ама карай...) .. разни импулсчИта, плюсчИта, оунчИта... Други пък зомбясват на дота, цс и т.н... Заседяват се, а баскетболните кошове и футболните игрища са пусти ...
И най-жалкото е, че когато им възложат от училище задача да пишат есе, веднага се отправят към тийнпроблем (примерно) и искат наготово да им се предостави информацията..
Забравили са също така за кирилицата.. не знаят какво наричаме пунктоационни знаци.. пък правописни грешки бол..
Тъжно е всичко това. Но още по-тъжно е, че това не са единствените проблеми сред младото поколение.

Pa3yMeH
06-09-2011, 07:00
Има такова нещо и се е насадило масово сред учениците. В днешно време огромен процент отиват на училище само и единствено с мисълта да нямат отсъствия и естествено гледат да се измъкват повечето пъти. Също така масово се преписва на контролни, в час се говори.. Повечето дори и учебници не носят... че за какво са им? Само дето родителите пръскат пари за учебници с мисълта, че детето им ще хване учебника, ще го прочете и научи нещо от него.
През междучасията също много от учениците излизат да изпушат по 1 цигара. Дори не знаят какви проблеми си навличат с тези лайна, но нали трябва да са яки..
Да не говорим за госпожиците с къси полички, потничета с огромно деколте, токченцата и т.н. също така и с тонове мазилка по тях. Ходят с дамски чанти вместо раница.. Да се питаш за училище ли са тръгнали или за магистралата. Писнало ми е от тези барбита, честно.. Дори не заслужават да ги наричат кифли, защото нямат никакъв пълнеж..
Явно съм смотана лии .. де да знам..
И са ми много смешни като почнат да говорят през междучасието:
"- Йооооооооо вчера как се напииииих малиии.. още ме боли главата."
"- ЕЕеее тая бира чоеекк.. направо ти каам.. разбивация голяма става!"
Явно наистина повечето отиват на училище да ядат, да си барат ***, да се ебават с хората, които искат да научат нещо, за да не бъдат тъпкани след време, тъй като родителите им не са от най-заможните и нямат връзки на 500 места.. да обиждат госпожите, да се правят на важни и т.н...
Има и друг минус сред младежта и това е, че след училище следва компютърът.. фейсбуци-мейсбуци (почнах малко като Митьо пищова ама карай...) .. разни импулсчИта, плюсчИта, оунчИта... Други пък зомбясват на дота, цс и т.н... Заседяват се, а баскетболните кошове и футболните игрища са пусти ...
И най-жалкото е, че когато им възложат от училище задача да пишат есе, веднага се отправят към тийнпроблем (примерно) и искат наготово да им се предостави информацията..
Забравили са също така за кирилицата.. не знаят какво наричаме пунктоационни знаци.. пък правописни грешки бол..
Тъжно е всичко това. Но още по-тъжно е, че това не са единствените проблеми сред младото поколение.

Евала човек !

shpekovsalam
06-09-2011, 11:04
Да не говорим за госпожиците с къси полички, потничета с огромно деколте

Ммм..... това зависи от....... гледната точка! 8-)

SkiCatA
06-09-2011, 15:02
Благодаря много за мненията! :) :) Презентацията мина идеално ! :) :)