PDA

View Full Version : Евангелие от Матей и Йоан



lovehurts95
06-07-2011, 17:35
Може ли да ми разкажете за какво става дума в Евангелиеот Матей и Йоан, нямам желание да ги чета, тъй като са дългички и просто става така, че като тръгвам да чета и стигна до средата се чувствам сякаш не съм прочела абсолютно нищо. Ще ви бъда много благодарна, ако помогнете!:)

ken
06-08-2011, 20:16
Здравей,

В общи линии се разказва за периоди от живота на Божия Син Исус Христос, който в православието се почита наравно с Бога Отец и Светия Дух.
В тези две Евангелиета, на Матей и Йоан, се разказва като цяло за рождението на Христос, избирането на неговите апостоли, чудесата, който Христос извършва (например възкресение, изцерение на болни и страдащи хора, изгонване на бесове, превръщане на вода във вино, нахранване от Христос на множество хора след благославяне на оскъдно количество храна, ходене по вода и укротяване на стихията на ветровете от Христос), притчите и проповедите на Христос, предаването на Христос на юдеите от апостол Юда Искариотски, съда при Пилат Понтийски, разпъването на Христос на кръст за опрощение на греховете на човешкия род, възкресението на Христос и явяването му на неговите ученици.
Нека уточня, че това като цяло е сбор може би от всички четири евангелиета. Струва ми се, че тези етапи са засегнати във всички тях. В отделните евангелиета обаче има определени моменти, които, бих казал, ги правят уникални. Например, доколкото помня, в евангелието на Матей в началото има родословие на Христос, а в това на Лука има описание на Благовестието, че Мария ще роди Спасителя, както и описание за рождението на Йоан Кръстител (как още от рождението си ще е изпълнен със Светия Дух и други неща).

Аз бих те посъветвал да прочетеш и четирите евангелиета, може и Деянията на апостолите, и техни послания, които са част от Новия Завет. Разбира се, нека всичко това да е по твое лично желание и усещане. Тогава може би ще придобиеш нов поглед върху живота, твоя и на другите. Но човек трябва да усети това отвътре.

ken
06-10-2011, 12:14
Пропуснах един много важен момент - изкушаването на Божия Син от Сатана.

1. Тогава Иисус биде отведен от Духа в пустинята, за да бъде изкушен от дявола,
2. и, като пости четирийсет дена и четирийсет нощи, най-сетне огладня.
3. И приближи се до Него изкусителят и рече: ако си Син Божий, кажи, тия камъни да станат на хлябове.
4. А Той му отговори и рече: писано е: "не само с хляб ще живее човек, а с всяко слово, което излиза от Божии уста".
5. Тогава дяволът Го завежда в светия град и Го поставя на храмовата стряха,
6. и Му казва: ако си Син Божий, хвърли се долу, защото писано е: "на Ангелите Си ще заповяда за Тебе, и на ръце ще Те понесат, да не би някак да препънеш о камък ногата Си".
7. Иисус му рече: писано е също: "няма да изкусиш Господа, Бога твоего".
8. Пак Го завежда дяволът на твърде висока планина и Му показва всички царства на света и тяхната слава,
9. и Му дума: всичко това ще Ти дам, ако паднеш и ми се поклониш.
10. Тогава Иисус му казва: махни се от Мене, сатана! защото писано е: "Господу, Богу твоему, ще се поклониш и Нему едному ще служиш".
11. Тогава дяволът Го оставя, и ето, Ангели дойдоха и Му служеха.

http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/mat.htm#4

wesy3
03-22-2012, 17:12
Здравейте трябва ми спешно преразказано евангелие от Лука , Матей , Йоан или Марко :)