PDA

View Full Version : СПЕШНО! Устен анализ!



JustOneGirl
06-09-2011, 12:47
Добре знам, че молбата ми може да звучи тъпо, но все пак реших да пробвам, пък дано някой реши да се отзове. 8-) Та за утре учителката ми по БЕЛ ми възложи задача, състояща се в това, че трябва да правя устен анализ на стихотворението "Помниш ли, помниш ли..." на Д. Дебелянов (т.е. да го представя пред класа, нещо като това, че аз да изнасям урока за него). До тук добре, само че мен никак не ме бива в устните разсъждения по литературни теми... Едно е писмено, друго устно... Първото ми е по- лесно. И ето от тук ми идва проблема, просто когато говоря по подобни теми, мисълта ми е по- бърза и не мога да се изказвам много добре :oops: . Ако някой може да даде някакви насоки, ще съм му много, много, много благодарна. :oops:

Ето го и текста:

Помниш ли, помниш ли тихия двор,
тихия двор в белоцветните вишни? -
Ах, не проблясвайте в моя затвор,
жалби далечни и спомени лишни,
моята стража е моят позор,
моята казън са дните предишни!


Помниш ли, помниш ли тихия двор
шъпот и смях в белоцветните вишни? -
Ах, не пробуждайте светлия хор,
хорът на ангели в дните предишни -
аз съм заключеник в мрачен затвор,
жалби далечни и спомени лишни,
сън е бил, сън е бил тихия двор,
сън са били белоцветните вишни!

Chacho
06-09-2011, 12:55
Направи си анализ или си потърси някакъв предварително.

За устния - карай бавно и спокойно. Подреди си мислите в съзнанието си и тогава говори. Коментирай първо цялостната идея на текста, тогава задълбочавай в нещо, ако решиш (литературни похвати, биографични сведения за автора, факти за произведението, паралели). Съсредоточи се и върху заглавието.

Като коментираш, все пак правиш свой анализ, така че забрави за "май това е идеята", "струва ми се, че иска да каже..". Нормално е да сбъркаш някъде, но си заяви открито и със самочувствие идеите. Не очакват от теб да си литературен критик, а да си градиш и защитаваш мнение. Интерпретирай текста и сподели представите си.

SmaRii
06-09-2011, 13:08
А защо не си нахвърляш основните неща на едно листче и когато те изпитва да си следиш да не пропуснеш или да не объркаш нещо ?! Извади си цитати, мисли, разни идейки и разсъждения, които ти идват сега, но мислиш, че може да забравиш до тогава. Общо взето си направи нещо като план, който да следиш и по който да говориш. Пък и така поне няма да се притесняваш много, защото ако се затрудниш може да погледнеш и да се подсетиш за нещо. Още по-лесно ще ти е и ако самият текст на стихотворението е пред теб /както попринцип би трябвало да е/.

А относно самия анализ.. Порови се малко из учебника, вземи най-важната информация от там и потърси в интернет нещо допълнително, което в Литературата да не го пише. Така ще направиш впечатлението, че наистина си се потрудила в търсенето на информация. :D
Накратко казано, съчетай информацията от учебника, интернет и ако ти се рови в някоя друга книга, напиши си някъде основните и най-важните работи и давай смело.. Даскалката няма да те изяде /надявам се/ :-D

Айде успех утре .. И да изкараш някоя 6-тица :P

JustOneGirl
06-09-2011, 13:26
Благодаря за съветите и идеите, ще пробвам и каквото Господ каже. :D Това не е точно изпитване за оценка или нещо такова, но пък един бонус за опит никога не е излишен, а и госпожата ще помага... надявам се. 8-) Сядам да се правя на умна, да видим какво ще "измъдри" заспалото ми сиво вещество. :D