PDA

View Full Version : С какво да заместя месото ?



suNnykaty96
06-12-2011, 17:52
Такaмм.. откакто отслабнах, и вече съм на килограмите, които искам да задържа, от няколко месеца се храня здравословно - на закуска кисело мляко с овесени ядки, на обяд - салата и някакво филе или риба и аз вечеря същото като закуската, или обяда. Но от известно време станах вегетарианка и не знам с какво да заменя месото. Трябва ми нещо, което хем е здравословно и не се пълнее от него, хем да замества месото. Чувала съм за тофу, дали става ? Мерси предварително (:

vikiraa
06-12-2011, 18:04
Еми нещо готвено? ... което ще те наяде.Сандвичи с черен хляб..Не занм аз ям по 3-4 пъти на ден месо :D

badsector
06-12-2011, 18:26
Трудна работа е да се замести месото. Има суууупер много полезни вещества в него. Можеш да ядеш млечни продукти, елда и яйца, но няма 100%-тов заместител.

malkasladka
06-12-2011, 18:34
ами и аз от известно време съм вегетарианка, нещо което да замени месото мисля, че няма, да тофууууу мооооже, но не съм много сигурна. Аз лично не ям вече месо, защото не искам, не заради килограми. Ям много плодове и зеленчуци и се чуствам отлично! Успех! :-D

Sigrina
06-12-2011, 21:25
Месото не може да се замени с нищо :)

ccdesigns
06-12-2011, 23:57
Що пък си станала защитник на яденето?

anonymous708973
06-13-2011, 06:58
Виж в темата на вегетарианците или пиши на Rebirthing.

Rebirthing
06-13-2011, 10:43
Виж в темата на вегетарианците или пиши на Rebirthing.

Rebirthing тъкмо влиза в темата :D !

Към авторката: месото няма нужда от заместител. Ако ти е заради протеина има много храни богати на протеин, като ядки и семена, бобови, соеви продукти.
Тофуто си е соево сирене, но не ти препоръчвам редовно да консумираш соя...а и на мен лично вкуса на тофуто само по себе си никак не ми харесва, но пък в гугъл има страшно много рецепти с тофу които се получават доста вкусно.
Има два вегетариански заместителя на месото, темпех и сейтан, темпеха е направен от соя, а сейтана от жито и като вкус се доближава много близо до месото, но пък не е никак богат на протеин...

bloodyF
06-13-2011, 11:39
абе и ти се чудиш къде да се наденеш да станеш интересна...

много ме изнервят вегетарианци, които са станали такива от 1 месец и занимават всички с тъпото им вегетарианство..

като се чудиш какво да ядеш, яж месо. ако друго не ти е вкусно или не можеш да се откажеш не виждам основателна причина да се откажеш от прекрасните пилешки пържолки например. -.-




*извинете ме, ама се ядосах направо!

badsector
06-13-2011, 11:48
...храни богати на протеин, като ядки и семена, бобови, соеви продукти...
При изброените количествата протеин са в пъти по-малко от количеството въглехидрати. Така е като цяло за растителните, като изключение прави соята, където съотношението протеини:въглехидрати е в лек превес за протеините, но пък има и мазнини. В тофуто съотношението е вече в сериозна полза за протеините, като това дава възможност да се набавят витамините и от въглехидратни растителни източници. Вече различните обработки нарушават съотношението и затова готвеното тофу вече не е толкова добър вариант.

...Има два вегетариански заместителя на месото, темпех и сейтан, темпеха е направен от соя, а сейтана от жито и като вкус се доближава много близо до месото, но пък не е никак богат на протеин...
"Темпе", или "темпех" си е соя. Протеин в "Сейтан", или "сайтан" има, но е глутен, който е малко по-особен и не е хубаво да се прекалява с него.
Вариантите за прием на протеин си остават кашкавал, сирене, яйчен белтък, но пак трябва да наблюдаваш мазнините. Още по-кофти става, като изключиш рибата, защото трябва да си набавяш ненаситените мастни киселини чрез растителни мазнини, като олио, или зехтин, което пак води до допълнителен прием на калории... Може да пробваш с протеин на прах. Абе не е невъзможно да се храниш балансирано, ако си вегетарианец, но е изключително трудно и разнообразието почти липсва.

Rebirthing
06-13-2011, 12:02
Вегетарианците и веганите не сме измрели до сега, така, че не виждам кое ни е небалансираното. Не мисля, че трябва да се тъпча с протеин за да се храня "балансирано" . Когато намаля въглехидратите, получавам кетоза, показват го дори изследванията ми.
Олиото рафинирано милион и двеста пъти, не знам какво изобщо дава на организма...

Спирам до тук, иначе темата ще се превърне в поредната "За" и "Против" вегетарианството.
Мисля, че отдавна е ясно, че хората които не ядем месо, не сме нито хилави и слаби, нито болни, нито сме на смъртно легло.

ymca
06-13-2011, 12:05
Хубаво е, че държиш да се храниш пълноценно, въпреки вегитариантството си. Няма какво да се лъжем- липсата на месо в ежедневното меню прави тази задача значително по-трудна. И все пак- НЯМА микро- или макроелемент, незаменима аминокиселина, витамин и т.н., която да се съдържа единствено и само в месото. Просто трябва менюто ти да е максимално разнообразно. Аз съм сигурен, че ще намериш досатъчно храни, които да ти осигуряват нужните протеини. Но замисли се и за незаменимите аминокиселини, чиято липса би могла да се окаже доста опасна. Няма да се правя на умен и да ти цитирам кои храни съдържат важните аминокиселини, тъй като и аз не ги знам всички. Тук оставям линк, надявайки се да съм ти бил полезен:
http://www.bgstuff.net/za-myja/fitnes-za-myje/5835-aminokiselini
Успех! Радвам се, че си решила да водиш един нов, по-здравословен начин на живот.

suNnykaty96
06-13-2011, 15:34
Много благодаря на всички за отговорите (: Наистина ми помогнахте. Колкото до това, че някой каза, че може би съм стaнала вегетарианка за да се правя на интересна, не е вярно. Имам си причини. И не мисля, че вегетарианството е мода или нещо подобно - просто е начин на живот (:

badsector
06-13-2011, 16:37
Вегетарианците и веганите не сме измрели до сега, така, че не виждам кое ни е небалансираното. Не мисля, че трябва да се тъпча с протеин за да се храня "балансирано" . Когато намаля въглехидратите, получавам кетоза, показват го дори изследванията ми.
Олиото рафинирано милион и двеста пъти, не знам какво изобщо дава на организма...

Спирам до тук, иначе темата ще се превърне в поредната "За" и "Против" вегетарианството.
Мисля, че отдавна е ясно, че хората които не ядем месо, не сме нито хилави и слаби, нито болни, нито сме на смъртно легло.
Писах, че е трудно, не че е невъзможно. И протеините и въглехидратите и мазнините са важни за организма, а още по-важно е тяхното съотношение в храната. Прекаляването, както и липсата на което и да е от тях, разваля баланса и храненето става небалансирано. Този баланс се запазва още по-трудно при мъжете, защото ние имаме нужда от повече протеин, поради по-развитата мускулатура.
И да, мислех да добавям за незаменимите аминокиселини, но са ме изпреварили. Все пак да допълня като съвет за вегетарианците - на ден използвайте поне два различни източника на протеин, за да си набавяте нужните незаменими аминокиселини.
п.п. забравих за олиото. То и да е рафинирано, пак си съдържа растителните мазнини. Просто няма другите полезни микроелементи. Аз затова си взимам от Карфур шарлан (студенопресовано, нерафинирано олио) по 4 лева литъра. Верно малко по-скъпо е, но така или иначе стига за доста време, а вкусът му е много приятен. Отделно на салатите слагам зехтин, или олио от грозде :)